HANSDOTTER, ANNA
Ber 1678 - 1775 (97 år)1. HANSDOTTER, ANNA föddes ber 1678 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 11 Okt 1775 i Havetskvarn, Odensvi församling, Västervik (H); begravdes i Odensvi församling, Västervik (H). ANNA gift MÅRTENSSON, SVEN den 11 Maj 1712 i Odensvi församling, Västervik (H). SVEN (son till ERIKSSON, MÅRTEN och PERSDOTTER, KERSTIN) föddes Okänt i Svarttorp, Odensvi församling, Västervik (H); döptes den 14 Aug 1681 i Odensvi församling, Västervik (H); dog 1742 i Havetskvarn, Odensvi församling, Västervik (H); begravdes i Odensvi kyrkogård, Västervik (H). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. SVENSSON, PER föddes Okänt i Havetskvarn, Odensvi församling, Västervik (H); döptes den 25 Jun 1722 i Odensvi församling, Västervik (H); dog den 6 Mar 1767 i Havetskvarn, Odensvi församling, Västervik (H); begravdes i Odensvi kyrkogård, Västervik (H).
Generation: 2
2. SVENSSON, PER (1.ANNA1) föddes Okänt i Havetskvarn, Odensvi församling, Västervik (H); döptes den 25 Jun 1722 i Odensvi församling, Västervik (H); dog den 6 Mar 1767 i Havetskvarn, Odensvi församling, Västervik (H); begravdes i Odensvi kyrkogård, Västervik (H). PER gift JOHANSDOTTER, ANNA den 30 Sep 1744 i Gamleby församling, Västervik (H). ANNA (dotter till NILSSON, JOHAN och MÅRTENSDOTTER, ELISABET) föddes den 20 Okt 1716 i Gamleby församling, Västervik (H); döptes Okänt i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 13 Nov 1793 i Hjortstad, Hallingebergs församling, Västervik (H); begravdes den 24 Nov 1793 i Hallingebergs kyrkogård, Västervik (H). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. PERSDOTTER, CHRISTINA föddes den 5 Dec 1747 i Havetskvarn, Odensvi församling, Västervik (H); döptes den 6 Dec 1747 i Odensvi församling, Västervik (H); dog den 8 Dec 1834 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 14 Dec 1834 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
Generation: 3
3. PERSDOTTER, CHRISTINA (2.PER2, 1.ANNA1) föddes den 5 Dec 1747 i Havetskvarn, Odensvi församling, Västervik (H); döptes den 6 Dec 1747 i Odensvi församling, Västervik (H); dog den 8 Dec 1834 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 14 Dec 1834 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). CHRISTINA gift MÅNSSON, JOHAN den 28 Sep 1768 i Odensvi församling, Västervik (H). JOHAN (son till NILSSON, MÅNS och JÖNSDOTTER, MARGARETA) föddes den 29 Apr 1741 i Olstorp, Dalhems församling, Västervik (H); döptes den 5 Maj 1741 i Dalhems församling, Västervik (H); dog den 20 Jan 1810 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 26 Jan 1810 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. JOHANSDOTTER, Anna Greta föddes den 21 Okt 1769 i Olstorp, Dalhems församling, Västervik (H); döptes den 24 Okt 1769 i Dalhems församling, Västervik (H); dog den 24 Jan 1842 i Himmelsrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 30 Jan 1842 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 5. JOHANSSON, MAGNUS föddes den 27 Apr 1772 i Olstorp, Dalhems församling, Västervik (H); döptes den 29 Apr 1772 i Dalhems församling, Västervik (H); dog den 25 Jun 1852 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 29 Jun 1852 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 6. JOHANSDOTTER, Elsa Catharina föddes den 15 Sep 1775 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 17 Sep 1775 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 26 Nov 1854 i Himmelsrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 3 Dec 1854 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 7. JOHANSSON, PETRUS/PETER föddes den 2 Apr 1779 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 4 Apr 1779 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 2 Maj 1833 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 5 Maj 1833 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 8. JOHANSDOTTER, Maria Christina föddes den 26 Maj 1784 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 29 Maj 1784 i Gamleby församling, Västervik (H); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 9. JOHANSDOTTER, Brita Magdalena föddes den 11 Aug 1787 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 12 Aug 1787 i Gamleby församling, Västervik (H); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 4
4. JOHANSDOTTER, Anna Greta (3.CHRISTINA3, 2.PER2, 1.ANNA1) föddes den 21 Okt 1769 i Olstorp, Dalhems församling, Västervik (H); döptes den 24 Okt 1769 i Dalhems församling, Västervik (H); dog den 24 Jan 1842 i Himmelsrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 30 Jan 1842 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). 5. JOHANSSON, MAGNUS (3.CHRISTINA3, 2.PER2, 1.ANNA1) föddes den 27 Apr 1772 i Olstorp, Dalhems församling, Västervik (H); döptes den 29 Apr 1772 i Dalhems församling, Västervik (H); dog den 25 Jun 1852 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 29 Jun 1852 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). MAGNUS gift NILSDOTTER, Maja Lisa den 9 Nov 1798 i Törnsfalls församling, Västervik (H). Maja föddes ber 1773 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 11 Okt 1800 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 19 Okt 1800 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. MÅNSSON, Nils Magnus föddes den 18 Sep 1799 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 19 Sep 1799 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 2 Okt 1799 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 6 Okt 1799 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 11. MÅNSSON, Anders Jaen föddes den 29 Sep 1800 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 2 Okt 1800 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 6 Okt 1800 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 12 Okt 1800 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
MAGNUS gift BENGTSDOTTER, Anna den 31 Dec 1802 i Västra Eds församling, Västervik (H). Anna föddes 1780 i Västra Eds församling, Västervik (H); döptes Okänt i Västra Eds församling, Västervik (H); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. MÅNSSON, Anders Peter föddes den 10 Jan 1804 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 15 Jan 1804 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 7 Jan 1888 i Gunnerstad 1, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 15 Jan 1888 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 13. MÅNSSON, JAEN föddes den 8 Jun 1806 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 11 Jun 1806 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 12 Aug 1809 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 20 Aug 1809 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 14. MÅNSSON, LARS föddes den 13 Okt 1808 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 16 Okt 1808 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 23 Okt 1809 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 29 Okt 1809 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 15. MÅNSSON, LARS Magnus föddes den 2 Jun 1811 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 3 Jun 1811 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 8 Aug 1899 i Sothem 1, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 13 Aug 1899 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 16. MÅNSDOTTER, Anna Stina föddes den 23 Apr 1814 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 24 Apr 1814 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 15 Jun 1814 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 19 Jun 1814 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 17. MÅNSDOTTER, Anna Sofia föddes den 16 Maj 1818 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 17 Maj 1818 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 23 Jan 1819 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 31 Jan 1819 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 18. MÅNSSON, Carl Otto föddes den 18 Nov 1820 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 19 Nov 1820 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 20 Jul 1859 i Sothem 1, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 26 Jul 1859 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
6. JOHANSDOTTER, Elsa Catharina (3.CHRISTINA3, 2.PER2, 1.ANNA1) föddes den 15 Sep 1775 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 17 Sep 1775 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 26 Nov 1854 i Himmelsrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 3 Dec 1854 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). 7. JOHANSSON, PETRUS/PETER (3.CHRISTINA3, 2.PER2, 1.ANNA1) föddes den 2 Apr 1779 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 4 Apr 1779 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 2 Maj 1833 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 5 Maj 1833 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). 8. JOHANSDOTTER, Maria Christina (3.CHRISTINA3, 2.PER2, 1.ANNA1) föddes den 26 Maj 1784 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 29 Maj 1784 i Gamleby församling, Västervik (H); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 9. JOHANSDOTTER, Brita Magdalena (3.CHRISTINA3, 2.PER2, 1.ANNA1) föddes den 11 Aug 1787 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 12 Aug 1787 i Gamleby församling, Västervik (H); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.