ERIKSDOTTER, MARIA
ca 1705 - ca 1780 (75 år)1. ERIKSDOTTER, MARIA föddes cirka 1705 i Snavlunda församling, Askersund (T); döptes Okänt i Snavlunda församling, Askersund (T); dog cirka 1780 i Ramundeboda församling, Laxå (T); begravdes i Ramundeboda gamla kyrkogård, Laxå (T). MARIA gift CLASSON, ABRAHAM Okänt i Plats okänd . ABRAHAM (son till ADAMSSON GEVERT, CLAS och OLOFSDOTTER, SARA) föddes den 24 Apr 1697 i Snavlunda församling, Askersund (T); döptes den 25 Apr 1697 i Snavlunda församling, Askersund (T); dog den 25 Mar 1758 i Östra Hammaren, Kvistbro församling, Lekeberg (T); begravdes den 2 Apr 1758 i Kvistbro kyrkogård, Lekeberg (T). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. ABRAHAMSSON GEVERT, ABRAHAM föddes den 26 Mar 1731 i Kvistbro församling, Lekeberg (T); döptes den 30 Mar 1731 i Kvistbro församling, Lekeberg (T); dog den 9 Apr 1782 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); begravdes den 14 Apr 1782 i Ramundeboda gamla kyrkogård, Laxå (T).
Generation: 2
2. ABRAHAMSSON GEVERT, ABRAHAM (1.MARIA1) föddes den 26 Mar 1731 i Kvistbro församling, Lekeberg (T); döptes den 30 Mar 1731 i Kvistbro församling, Lekeberg (T); dog den 9 Apr 1782 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); begravdes den 14 Apr 1782 i Ramundeboda gamla kyrkogård, Laxå (T). ABRAHAM gift JOHANSDOTTER TIDERMAN, KATARINA den 24 Okt 1757 i Kvistbro församling, Lekeberg (T). KATARINA (dotter till JOHANSSON TIDERMAN, JOHAN och PERSDOTTER, ANNA) föddes 1737 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 17 Aug 1810 i Nyhammaren, Ramundeboda församling, Laxå (T); begravdes den 26 Aug 1810 i Ramundeboda gamla kyrkogård, Laxå (T). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. ABRAHAMSDOTTER, Anna Maria föddes den 5 Nov 1759 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 11 Nov 1759 i Ramundeboda församling, Laxå (T); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 4. ABRAHAMSSON GEVERT, ABRAHAM föddes den 17 Maj 1764 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 18 Maj 1764 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 6 Mar 1817 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 9 Mar 1817 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 5. ABRAHAMSSON GEVERT, JOHAN föddes den 26 Nov 1767 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 29 Nov 1767 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 17 Nov 1843 i Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 26 Nov 1843 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 6. ABRAHAMSSON GEVERT, ADAM föddes den 22 Dec 1770 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 23 Dec 1770 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 29 Nov 1834 i Gryts bruk, Bo församling, Hallsberg (T); begravdes den 7 Dec 1834 i Bo kyrkogård, Hallsberg (T).
- 7. ABRAHAMSDOTTER, Stina Lovisa föddes den 7 Mar 1774 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 11 Mar 1774 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 19 Jan 1776 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); begravdes den 28 Jan 1776 i Ramundeboda gamla kyrkogård, Laxå (T).
- 8. ABRAHAMSDOTTER, Sara Chatarina föddes den 9 Jan 1777 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 10 Jan 1777 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 25 Feb 1777 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); begravdes den 2 Mar 1777 i Ramundeboda gamla kyrkogård, Laxå (T).
Generation: 3
3. ABRAHAMSDOTTER, Anna Maria (2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes den 5 Nov 1759 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 11 Nov 1759 i Ramundeboda församling, Laxå (T); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 4. ABRAHAMSSON GEVERT, ABRAHAM (2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes den 17 Maj 1764 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 18 Maj 1764 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 6 Mar 1817 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 9 Mar 1817 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). ABRAHAM gift JONSDOTTER ROS, MARIA den 7 Jun 1789 i Karlskoga församling, Karlskoga (S). MARIA (dotter till JOHANSSON ROS, JONAS och SARVESDOTTER, ELISABET) föddes den 6 Jan 1767 i Undenäs församling, Karlsborg (R); döptes den 9 Jan 1767 i Undenäs församling, Karlsborg (R); dog den 11 Feb 1811 i Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 17 Feb 1811 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. ABRAHAMSDOTTER, Anna Maja föddes den 24 Nov 1789 i Degerfors, Karlskoga församling, Karlskoga (S); döptes den 26 Nov 1789 i Karlskoga församling, Karlskoga (S); dog 1796 i Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 10. ABRAHAMSDOTTER, Johanna Lovisa föddes den 26 Jun 1792 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 27 Jun 1792 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 18 Nov 1870 i Långstorp, Snavlunda församling, Askersund (T); begravdes den 22 Nov 1870 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 11. ABRAHAMSSON, ADAM föddes den 28 Jan 1794 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 30 Jan 1794 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1796 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 12. ABRAHAMSSON, ABRAHAM föddes den 9 Sep 1795 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 13 Sep 1795 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1796 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 13. ABRAHAMSDOTTER, Maja Lotta föddes 1797 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes Okänt i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1799 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 14. ABRAHAMSDOTTER GEVERT, Stina Lovisa föddes den 15 Apr 1799 i Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 17 Apr 1799 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 11 Nov 1883 i Godegårds församling, Motala (E); begravdes den 18 Nov 1883 i Godegårds kyrkogård, Motala (E).
- 15. ABRAHAMSSON GEVERT, Jan Petter föddes 1802 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes Okänt i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1802 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 16. ABRAHAMSSON GEVERT, ABRAHAM föddes den 1 Feb 1804 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 5 Feb 1804 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 7 Jul 1875 i Norra Dalskogen, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 11 Jul 1875 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 17. ABRAHAMSSON, FREDRIK föddes den 21 Dec 1806 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 23 Dec 1806 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 2 Jan 1807 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 4 Jan 1807 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 18. ABRAHAMSDOTTER GEVERT, Maria Lotta föddes den 6 Maj 1809 i Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 7 Maj 1809 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 4 Okt 1861 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); begravdes den 9 Okt 1861 i Svennevads kyrkogård, Hallsberg (T).
5. ABRAHAMSSON GEVERT, JOHAN (2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes den 26 Nov 1767 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 29 Nov 1767 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 17 Nov 1843 i Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 26 Nov 1843 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 6. ABRAHAMSSON GEVERT, ADAM (2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes den 22 Dec 1770 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 23 Dec 1770 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 29 Nov 1834 i Gryts bruk, Bo församling, Hallsberg (T); begravdes den 7 Dec 1834 i Bo kyrkogård, Hallsberg (T). 7. ABRAHAMSDOTTER, Stina Lovisa (2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes den 7 Mar 1774 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 11 Mar 1774 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 19 Jan 1776 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); begravdes den 28 Jan 1776 i Ramundeboda gamla kyrkogård, Laxå (T). 8. ABRAHAMSDOTTER, Sara Chatarina (2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes den 9 Jan 1777 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 10 Jan 1777 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 25 Feb 1777 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); begravdes den 2 Mar 1777 i Ramundeboda gamla kyrkogård, Laxå (T).
Generation: 4
9. ABRAHAMSDOTTER, Anna Maja (4.ABRAHAM3, 2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes den 24 Nov 1789 i Degerfors, Karlskoga församling, Karlskoga (S); döptes den 26 Nov 1789 i Karlskoga församling, Karlskoga (S); dog 1796 i Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 10. ABRAHAMSDOTTER, Johanna Lovisa (4.ABRAHAM3, 2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes den 26 Jun 1792 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 27 Jun 1792 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 18 Nov 1870 i Långstorp, Snavlunda församling, Askersund (T); begravdes den 22 Nov 1870 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 11. ABRAHAMSSON, ADAM (4.ABRAHAM3, 2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes den 28 Jan 1794 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 30 Jan 1794 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1796 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 12. ABRAHAMSSON, ABRAHAM (4.ABRAHAM3, 2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes den 9 Sep 1795 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 13 Sep 1795 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1796 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 13. ABRAHAMSDOTTER, Maja Lotta (4.ABRAHAM3, 2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes 1797 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes Okänt i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1799 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 14. ABRAHAMSDOTTER GEVERT, Stina Lovisa (4.ABRAHAM3, 2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes den 15 Apr 1799 i Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 17 Apr 1799 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 11 Nov 1883 i Godegårds församling, Motala (E); begravdes den 18 Nov 1883 i Godegårds kyrkogård, Motala (E). 15. ABRAHAMSSON GEVERT, Jan Petter (4.ABRAHAM3, 2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes 1802 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes Okänt i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1802 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 16. ABRAHAMSSON GEVERT, ABRAHAM (4.ABRAHAM3, 2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes den 1 Feb 1804 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 5 Feb 1804 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 7 Jul 1875 i Norra Dalskogen, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 11 Jul 1875 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 17. ABRAHAMSSON, FREDRIK (4.ABRAHAM3, 2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes den 21 Dec 1806 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 23 Dec 1806 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 2 Jan 1807 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 4 Jan 1807 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 18. ABRAHAMSDOTTER GEVERT, Maria Lotta (4.ABRAHAM3, 2.ABRAHAM2, 1.MARIA1) föddes den 6 Maj 1809 i Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 7 Maj 1809 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 4 Okt 1861 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); begravdes den 9 Okt 1861 i Svennevads kyrkogård, Hallsberg (T). Maria gift ERIKSSON PIHLBLAD, Gustaf Erik den 24 Jun 1831 i Lerbäcks församling, Askersund (T). Gustaf (son till ERIKSSON PIHLBLAD, ERIK och CHRISTIANSDOTTER CORELL, Brita Greta) föddes den 20 Okt 1806 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 22 Okt 1806 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 13 Apr 1889 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); begravdes den 18 Apr 1889 i Svennevads kyrkogård, Hallsberg (T). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. PIHLBLAD, Hedda Charlotta föddes den 23 Aug 1832 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 26 Aug 1832 i Svennevads församling, Hallsberg (T); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 20. PIHLBLAD GIFT JOHANSSON, Klara Sofia föddes den 24 Jan 1835 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 1 Feb 1835 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 19 Maj 1916 i Norrköpings Sankt Olai församling, Norrköping (E); begravdes den 24 Maj 1916 i Plats okänd .
- 21. PIHLBLAD, Gustav Adolf föddes den 23 Jun 1838 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 1 Jul 1838 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 19 Jan 1841 i Svennevads församling, Hallsberg (T); begravdes den 24 Jan 1841 i Svennevads kyrkogård, Hallsberg (T).
- 22. PIHLBLAD GIFT SVENSSON, Maria Augusta föddes den 25 Apr 1841 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 2 Maj 1841 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 13 Feb 1903 i Norrköpings Hedvigs församling, Norrköping (E); begravdes den 27 Feb 1903 i Plats okänd .
- 23. PIHLBLAD, ERLAND föddes den 6 Mar 1844 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 10 Mar 1844 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 25 Jan 1912 i Norrköpings Sankt Olai församling, Norrköping (E); begravdes den 1 Feb 1912 i Plats okänd .
- 24. PIHLBLAD, Karolina Adolfina föddes den 8 Feb 1847 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 11 Feb 1847 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 18 Jan 1853 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); begravdes den 30 Jan 1853 i Svennevads kyrkogård, Hallsberg (T).
- 25. PIHLBLAD, Carl Johan föddes den 16 Maj 1850 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 19 Maj 1850 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog 1917 i USA; begravdes i Plats okänd.