ISRAELSDOTTER, HELENA
1776 - 1864 (88 år)1. ISRAELSDOTTER, HELENA föddes 1776 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 12 Jan 1864 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Feb 1864 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok finns inte.HELENA gift ERIKSSON, LARS den 21 Okt 1798 i Dorotea församling, Dorotea (AC). LARS (son till OLOFSSON SUNDSTRÖM, ERIK och LARSDOTTER, ANNA) föddes ber 1770 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 20 Dec 1809 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 26 Dec 1809 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. LARSDOTTER, ANNA föddes den 24 Nov 1800 i Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 30 Nov 1800 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 28 Apr 1883 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 14 Maj 1883 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
HELENA gift ANDERSSON, JAKOB den 1 Mar 1812 i Dorotea församling, Dorotea (AC). JAKOB (son till PERSSON, ANDERS och JAKOBSDOTTER, BRITA) föddes den 13 Maj 1789 i Ön, Fjällsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 15 Maj 1789 i Fjällsjö församling, Strömsund (Z); dog den 30 Dec 1880 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. JAKOBSSON, ANDERS föddes den 15 Apr 1813 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 18 Apr 1813 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 11 Okt 1903 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 1 Nov 1903 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 4. JAKOBSDOTTER, BRITA föddes den 2 Apr 1816 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 4 Apr 1816 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 7 Apr 1816 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 21 Apr 1816 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 5. JAKOBSSON, JAKOB föddes den 4 Jul 1818 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 5 Jul 1818 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 7 Jan 1869 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 31 Jan 1869 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 6. JAKOBSDOTTER, Sara Brita föddes den 17 Jan 1821 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 19 Jan 1821 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 20 Feb 1859 i Tjädernäset, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Mar 1859 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
Generation: 2
2. LARSDOTTER, ANNA (1.HELENA1) föddes den 24 Nov 1800 i Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 30 Nov 1800 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 28 Apr 1883 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 14 Maj 1883 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). ANNA gift ELIASSON, NILS den 26 Dec 1819 i Dorotea församling, Dorotea (AC). NILS (son till JOHANSSON, ELIAS och ELIASDOTTER, MÄRTA) föddes den 15 Jun 1796 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 19 Jun 1796 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 30 Nov 1824 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. NILSDOTTER, Marta Cajsa föddes den 25 Jan 1820 i Långsele 2, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 6 Feb 1820 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 17 Aug 1907 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 1 Sep 1907 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 8. NILSDOTTER, Helena Johanna föddes den 16 Feb 1823 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 19 Feb 1823 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 13 Apr 1839 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 28 Apr 1839 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 9. NILSDOTTER, Anna Lisa föddes den 20 Jan 1825 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 20 Jan 1825 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 31 Aug 1825 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 10. NILSDOTTER, Sara Brita föddes den 20 Jan 1825 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 20 Jan 1825 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 14 Okt 1859 i Tåsjö by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Nov 1859 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
ANNA gift HANSSON, ERIK den 2 Apr 1826 i Dorotea församling, Dorotea (AC). ERIK föddes den 7 Feb 1802 i Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 14 Feb 1802 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog den 14 Nov 1843 i Tåsjö by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 26 Nov 1843 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. ERIKSSON MOLANDER, HANS föddes den 4 Okt 1827 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 7 Okt 1827 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 25 Feb 1914 i Karbäcken, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 14 Mar 1914 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 12. ERSSON HALIN, Jakob Daniel föddes den 27 Jun 1830 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Jun 1830 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 13. ERSSON STRÖMGREN, Erik Petter föddes den 22 Dec 1833 i Tåsjö 2, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 25 Dec 1833 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 14. ERIKSDOTTER, Lisa Erika föddes den 4 Mar 1836 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Mar 1836 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Nov 1918 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Plats okänd.
- 15. ERSSON WESTERLUND, ANDREAS/ANDERS föddes den 6 Feb 1839 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Feb 1839 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Mar 1910 i Karbäcken, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 13 Mar 1910 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 16. ERSSON PALMQVIST, Lars Johan föddes den 19 Mar 1843 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 24 Mar 1843 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 24 Nov 1912 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 22 Dec 1912 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
ANNA gift ANDERSSON, ANDERS den 13 Feb 1854 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). ANDERS föddes den 17 Okt 1818 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Okt 1818 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
3. JAKOBSSON, ANDERS (1.HELENA1) föddes den 15 Apr 1813 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 18 Apr 1813 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 11 Okt 1903 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 1 Nov 1903 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). ANDERS gift JÖNSDOTTER GIFT JAKOBSSON, Lisa Erika den 3 Feb 1856 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). Lisa (dotter till JÖNSSON, JÖNS och SVENSDOTTER, MAGDALENA) föddes den 17 Nov 1835 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 19 Nov 1835 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 26 Maj 1917 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Tåsjö församling, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 17. ANDERSSON, ISAK föddes den 6 Jul 1866 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Jul 1866 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 8 Sep 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 20 Sep 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
4. JAKOBSDOTTER, BRITA (1.HELENA1) föddes den 2 Apr 1816 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 4 Apr 1816 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 7 Apr 1816 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 21 Apr 1816 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). 5. JAKOBSSON, JAKOB (1.HELENA1) föddes den 4 Jul 1818 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 5 Jul 1818 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 7 Jan 1869 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 31 Jan 1869 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). JAKOB gift DANIELSDOTTER, CATHARINA den 18 Feb 1838 i Alanäs församling, Strömsund (Z). CATHARINA (dotter till DANIELSSON, DANIEL och ERIKSDOTTER, MÄRETA) föddes den 1 Feb 1813 i Siljeåsen, Alanäs församling, Strömsund (Z); döptes den 7 Feb 1813 i Alanäs församling, Strömsund (Z); dog den 20 Sep 1879 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 12 Okt 1879 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. JAKOBSSON LIND, DANIEL föddes den 22 Apr 1841 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 25 Apr 1841 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Jul 1896 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1896 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
6. JAKOBSDOTTER, Sara Brita (1.HELENA1) föddes den 17 Jan 1821 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 19 Jan 1821 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 20 Feb 1859 i Tjädernäset, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Mar 1859 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
Generation: 3
7. NILSDOTTER, Marta Cajsa (2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 25 Jan 1820 i Långsele 2, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 6 Feb 1820 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 17 Aug 1907 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 1 Sep 1907 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Noteringar:
Namn:
Förnamnen Märta och Katarina förekommer i senare källor
Begravd:
Avdelning A, nummer 265Marta gift OLOFSSON, LARS den 12 Apr 1840 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). LARS (son till ZACKRISSON, OLOF och LARSDOTTER, GÖLIN) föddes den 27 Jun 1809 i Ringvattnet, Ströms församling, Strömsund (Z); döptes den 2 Jul 1809 i Ströms församling, Strömsund (Z); dog den 22 Jun 1898 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 10 Jul 1898 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. LARSDOTTER, Julia Erika föddes den 11 Apr 1842 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Apr 1842 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Apr 1890 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 13 Apr 1890 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 20. LARSSON, OLOF föddes den 7 Jan 1846 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 10 Jan 1846 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 4 Sep 1931 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 12 Sep 1931 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 21. LARSSON, Nils Eric föddes den 12 Feb 1849 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 15 Feb 1849 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 22. LARSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, ANNA föddes den 11 Maj 1853 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 16 Maj 1853 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 5 Apr 1927 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 8 Maj 1927 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 23. LARSSON, Lars Johan föddes den 15 Maj 1856 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Maj 1856 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 18 Apr 1927 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 15 Maj 1927 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 24. LARSSON, JÖNS föddes den 9 Aug 1861 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 11 Aug 1861 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Nov 1947 i Tåsjö 1:90, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 16 Nov 1947 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
8. NILSDOTTER, Helena Johanna (2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 16 Feb 1823 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 19 Feb 1823 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 13 Apr 1839 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 28 Apr 1839 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 9. NILSDOTTER, Anna Lisa (2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 20 Jan 1825 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 20 Jan 1825 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 31 Aug 1825 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). Noteringar:
Begravd:
Datum saknas i död- och begravningsboken.10. NILSDOTTER, Sara Brita (2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 20 Jan 1825 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 20 Jan 1825 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 14 Okt 1859 i Tåsjö by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Nov 1859 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 11. ERIKSSON MOLANDER, HANS (2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 4 Okt 1827 i Långsele, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 7 Okt 1827 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 25 Feb 1914 i Karbäcken, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 14 Mar 1914 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 23 Sep 1896
12. ERSSON HALIN, Jakob Daniel (2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 27 Jun 1830 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Jun 1830 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. Andra Händelser och Attribut:
- Lämnat Sverige: 11 Jul 1889, Skirsjöede, Tåsjö församling, Strömsund (Z); Flyttade till Norra Amerika med hustru och två barn.
13. ERSSON STRÖMGREN, Erik Petter (2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 22 Dec 1833 i Tåsjö 2, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 25 Dec 1833 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. Andra Händelser och Attribut:
- Lämnat Sverige: 16 Jun 1882, Lillviken, Alanäs församling, Strömsund (Z); Flyttade till Norra Amerika tillsammans med hustru och fyra barn.
14. ERIKSDOTTER, Lisa Erika (2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 4 Mar 1836 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Mar 1836 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Nov 1918 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Plats okänd. Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 30 Jan 1884
15. ERSSON WESTERLUND, ANDREAS/ANDERS (2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 6 Feb 1839 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Feb 1839 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Mar 1910 i Karbäcken, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 13 Mar 1910 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 1 Mar 1910, Tåsjö församling, Strömsund (Z)
16. ERSSON PALMQVIST, Lars Johan (2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 19 Mar 1843 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 24 Mar 1843 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 24 Nov 1912 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 22 Dec 1912 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Noteringar:
Begravd:
Avdelning A, nummer 34017. ANDERSSON, ISAK (3.ANDERS2, 1.HELENA1) föddes den 6 Jul 1866 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Jul 1866 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 8 Sep 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 20 Sep 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Noteringar:
Begravd:
Avdelning G, nummer 151ISAK gift DANIELSDOTTER LIND GIFT ANDERSSON, Katarina Margareta den 26 Jul 1896 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). Katarina (dotter till JAKOBSSON LIND, DANIEL och GUSTAFSDOTTER GIFT LIND, Erika Gustava) föddes den 11 Mar 1876 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Mar 1876 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Jul 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 25. ANDERSSON GIFT LINDE, Katarina Elisabet föddes den 8 Mar 1897 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Mar 1897 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 12 Jan 1983 i Märsta, Husby-Ärlinghundra församling, Sigtuna (AB); begravdes den 3 Aug 1983 i Ströms nya kyrkogård, Strömsund (Z).
- 26. ANDERSSON GIFT JONSSON, Erika Alfrida föddes den 12 Okt 1898 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 22 Okt 1898 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 21 Maj 1979 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes den 21 Sep 1979 i Östersunds östra begravningsplats, Östersund (Z).
- 27. ANDERSSON, ANDERS Daniel föddes den 1 Jul 1900 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Jul 1900 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 26 Feb 1973 i Rörström 2:23, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 2 Mar 1973 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 28. ANDERSSON GIFT SELIN, Margareta Kristina föddes den 9 Feb 1903 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Mar 1903 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Feb 1971 i Hoting, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Feb 1971 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 29. ANDERSSON GIFT FLODQVIST, Edla Helena föddes den 25 Maj 1905 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 24 Jun 1905 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 10 Apr 1966 i Bromma, Västerleds församling, Stockholm (AB); begravdes den 3 Maj 1966 i Bromma kyrkogård, Stockholm (AB).
- 30. ANDERSSON, Jakob Henry föddes den 15 Aug 1907 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Sep 1907 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Feb 1986 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 8 Mar 1986 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 31. ANDERSSON HAKELIND, Gustaf Verner föddes den 14 Jan 1910 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1910 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Dec 1977 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Jan 1978 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 32. ANDERSSON, Anna Ottilia föddes den 12 Feb 1912 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 1 Mar 1912 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 2 Maj 1996 i Stockholms Sankt Görans församling, Stockholm (AB); begravdes i Plats okänd .
- 33. ANDERSSON GIFT LINDÉN, Naima Linnéa föddes den 28 Mar 1914 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Maj 1914 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 14 Dec 2004 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes i Plats okänd .
- 34. ANDERSSON GIFT STRÖM, Emmy Maria föddes den 21 Nov 1916 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Mar 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Aug 2003 i Hägerstens församling, Stockholm (AB); begravdes den 20 Nov 2003 i Nacka norra kyrkogård, Nacka (AB).
18. JAKOBSSON LIND, DANIEL (5.JAKOB2, 1.HELENA1) föddes den 22 Apr 1841 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 25 Apr 1841 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Jul 1896 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1896 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Noteringar:
Begravd:
Avdelning A, nummer 212DANIEL gift GUSTAFSDOTTER GIFT LIND, Erika Gustava den 13 Apr 1869 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). Erika (dotter till HÅKANSSON, GUSTAF och ADAMSDOTTER, Stina Erika) föddes den 7 Jun 1847 i Harrsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 10 Jul 1847 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 23 Mar 1920 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Apr 1920 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 35. DANIELSDOTTER LIND GIFT ANDERSSON, Katarina Margareta föddes den 11 Mar 1876 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Mar 1876 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Jul 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
Generation: 4
19. LARSDOTTER, Julia Erika (7.Marta3, 2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 11 Apr 1842 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Apr 1842 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Apr 1890 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 13 Apr 1890 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 20. LARSSON, OLOF (7.Marta3, 2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 7 Jan 1846 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 10 Jan 1846 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 4 Sep 1931 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 12 Sep 1931 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 4 Sep 1931, Tåsjö församling, Strömsund (Z)
Noteringar:
Döpt:
Det står Olof i födelseboken men i senare källor är förnamnet Olaus.
Begravd:
Avdelning A, nummer 23521. LARSSON, Nils Eric (7.Marta3, 2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 12 Feb 1849 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 15 Feb 1849 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. Andra Händelser och Attribut:
- Lämnat Sverige: 8 Okt 1898, Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); Flyttade till Amerika.
22. LARSDOTTER GIFT STRÖMSTEDT, ANNA (7.Marta3, 2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 11 Maj 1853 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 16 Maj 1853 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 5 Apr 1927 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 8 Maj 1927 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Noteringar:
Begravd:
Avdelning A, nummer 135ANNA gift STRÖMSTEDT, Jonas Erik den 16 Okt 1873 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). Jonas (son till ANDERSSON STRÖMSTEDT, HANS och LARSDOTTER, JULIANA) föddes den 3 Okt 1848 i Tåsjö, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Okt 1848 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 22 Okt 1887 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Nov 1887 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 36. STRÖMSTEDT, Märta Katarina föddes den 8 Nov 1877 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 9 Nov 1877 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 18 Sep 1939 i Hoting, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Okt 1939 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 37. STRÖMSTEDT, HANS föddes den 3 Dec 1880 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 10 Dec 1880 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 38. STRÖMSTEDT, LARS föddes den 27 Apr 1884 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 4 Maj 1884 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 25 Okt 1941 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Nov 1941 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 39. STRÖMSTEDT, NILS Erik föddes den 27 Sep 1886 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 3 Okt 1886 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 3 Nov 1954 i Granberget 1:3, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 21 Nov 1954 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
ANNA gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 40. STRÖMSTEDT, Jonas HELMER föddes den 12 Jul 1891 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 19 Jul 1891 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 7 Mar 1948 i Sundsvalls Gustav Adolfs församling, Sundsvall (Y); begravdes i Sundsvalls Gustav Adolfs kyrkogård, Sundsvall (Y).
ANNA gift SANDGREN, Per Josef Okänt i Plats okänd . Per föddes den 22 Dec 1855 i Sandsjö, Los församling, Ljusdal (X); döptes den 2 Jan 1856 i Los församling, Ljusdal (X); dog den 15 Apr 1939 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 30 Apr 1939 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 41. SANDGREN, PER Johan föddes den 27 Jun 1895 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 7 Jul 1895 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 25 Jan 1977 i Aldernäset, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Plats okänd.
23. LARSSON, Lars Johan (7.Marta3, 2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 15 Maj 1856 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Maj 1856 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 18 Apr 1927 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 15 Maj 1927 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 18 Apr 1927, Tåsjö församling, Strömsund (Z)
Noteringar:
Begravd:
Avdelning A, nummer 26524. LARSSON, JÖNS (7.Marta3, 2.ANNA2, 1.HELENA1) föddes den 9 Aug 1861 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 11 Aug 1861 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Nov 1947 i Tåsjö 1:90, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 16 Nov 1947 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Noteringar:
Begravd:
Avdelning A, nummer 235JÖNS gift JOHANSSON GIFT LARSSON, Hilma Linnéa den 6 Apr 1930 i Tåsjö församling, Strömsund (Z), och skildes den 23 Sep 1930 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). Hilma föddes den 13 Maj 1906 i Öjebyn, Piteå landsförsamling, Piteå (BD); döptes den 14 Maj 1906 i Piteå landsförsamling, Piteå (BD); dog den 27 Feb 2001 i Öjebyn, Piteå landsförsamling, Piteå (BD); begravdes den 8 Mar 2001 i Öjebyns nya kyrkogård, Piteå (BD). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
25. ANDERSSON GIFT LINDE, Katarina Elisabet (17.ISAK3, 3.ANDERS2, 1.HELENA1) föddes den 8 Mar 1897 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Mar 1897 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 12 Jan 1983 i Märsta, Husby-Ärlinghundra församling, Sigtuna (AB); begravdes den 3 Aug 1983 i Ströms nya kyrkogård, Strömsund (Z). Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 13 Nov 1966
Noteringar:
Begravd:
Nummer 885A26. ANDERSSON GIFT JONSSON, Erika Alfrida (17.ISAK3, 3.ANDERS2, 1.HELENA1) föddes den 12 Okt 1898 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 22 Okt 1898 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 21 Maj 1979 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes den 21 Sep 1979 i Östersunds östra begravningsplats, Östersund (Z). Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 24 Apr 1971
Noteringar:
Begravd:
Avdelning 1, nummer 100827. ANDERSSON, ANDERS Daniel (17.ISAK3, 3.ANDERS2, 1.HELENA1) föddes den 1 Jul 1900 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Jul 1900 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 26 Feb 1973 i Rörström 2:23, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 2 Mar 1973 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Noteringar:
Begravd:
Kvarter A, nummer 292ANDERS gift BLOM GIFT STRÖMQVIST GIFT ANDERSSON, ESTER Margareta Katarina den 29 Aug 1925 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). ESTER (dotter till BLOM, Jöns Nikolaus och HENRIKSDOTTER HENRIKSSON, BRITA Lovisa) föddes den 7 Feb 1887 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 12 Feb 1887 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 1 Aug 1960 i Rörström 2:23, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 6 Aug 1960 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 42. ANDERSSON, ISAK Brynolf föddes den 11 Sep 1926 i Rörström, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 30 Dec 1926 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Apr 2002 i Rörström 643, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 10 Maj 2002 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
28. ANDERSSON GIFT SELIN, Margareta Kristina (17.ISAK3, 3.ANDERS2, 1.HELENA1) föddes den 9 Feb 1903 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Mar 1903 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Feb 1971 i Hoting, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Feb 1971 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Andra Händelser och Attribut:
- Gift: 2 Mar 1934, Plats okänd
Noteringar:
Begravd:
Avdelning D, nummer 1229. ANDERSSON GIFT FLODQVIST, Edla Helena (17.ISAK3, 3.ANDERS2, 1.HELENA1) föddes den 25 Maj 1905 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 24 Jun 1905 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 10 Apr 1966 i Bromma, Västerleds församling, Stockholm (AB); begravdes den 3 Maj 1966 i Bromma kyrkogård, Stockholm (AB). Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 21 Nov 1963
Noteringar:
Begravd:
Avdelning 1, kvarter 3, nummer 92430. ANDERSSON, Jakob Henry (17.ISAK3, 3.ANDERS2, 1.HELENA1) föddes den 15 Aug 1907 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Sep 1907 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Feb 1986 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 8 Mar 1986 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Andra Händelser och Attribut:
- Gift: 28 Dec 1935, Plats okänd
Noteringar:
Begravd:
Avdelning G, nummer 4331. ANDERSSON HAKELIND, Gustaf Verner (17.ISAK3, 3.ANDERS2, 1.HELENA1) föddes den 14 Jan 1910 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1910 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Dec 1977 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Jan 1978 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Andra Händelser och Attribut:
- Frånskild: 10 Mar 1975, Plats okänd
Noteringar:
Begravd:
Avdelning D, nummer 16532. ANDERSSON, Anna Ottilia (17.ISAK3, 3.ANDERS2, 1.HELENA1) föddes den 12 Feb 1912 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 1 Mar 1912 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 2 Maj 1996 i Stockholms Sankt Görans församling, Stockholm (AB); begravdes i Plats okänd . Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 2 Maj 1996, Stockholms Sankt Görans församling, Stockholm (AB)
33. ANDERSSON GIFT LINDÉN, Naima Linnéa (17.ISAK3, 3.ANDERS2, 1.HELENA1) föddes den 28 Mar 1914 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Maj 1914 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 14 Dec 2004 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes i Plats okänd . Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 28 Mar 1974
34. ANDERSSON GIFT STRÖM, Emmy Maria (17.ISAK3, 3.ANDERS2, 1.HELENA1) föddes den 21 Nov 1916 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Mar 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Aug 2003 i Hägerstens församling, Stockholm (AB); begravdes den 20 Nov 2003 i Nacka norra kyrkogård, Nacka (AB). Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 1 Aug 2002
Noteringar:
Begravd:
Avdelning E, nummer 83A35. DANIELSDOTTER LIND GIFT ANDERSSON, Katarina Margareta (18.DANIEL3, 5.JAKOB2, 1.HELENA1) föddes den 11 Mar 1876 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Mar 1876 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 9 Jul 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 19 Jul 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Noteringar:
Begravd:
Avdelning G, nummer 151Katarina gift ANDERSSON, ISAK den 26 Jul 1896 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). ISAK (son till JAKOBSSON, ANDERS och JÖNSDOTTER GIFT JAKOBSSON, Lisa Erika) föddes den 6 Jul 1866 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Jul 1866 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 8 Sep 1959 i Norrby 1:18, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 20 Sep 1959 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 43. ANDERSSON GIFT LINDE, Katarina Elisabet föddes den 8 Mar 1897 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 18 Mar 1897 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 12 Jan 1983 i Märsta, Husby-Ärlinghundra församling, Sigtuna (AB); begravdes den 3 Aug 1983 i Ströms nya kyrkogård, Strömsund (Z).
- 44. ANDERSSON GIFT JONSSON, Erika Alfrida föddes den 12 Okt 1898 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 22 Okt 1898 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 21 Maj 1979 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes den 21 Sep 1979 i Östersunds östra begravningsplats, Östersund (Z).
- 45. ANDERSSON, ANDERS Daniel föddes den 1 Jul 1900 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Jul 1900 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 26 Feb 1973 i Rörström 2:23, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 2 Mar 1973 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 46. ANDERSSON GIFT SELIN, Margareta Kristina föddes den 9 Feb 1903 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 28 Mar 1903 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Feb 1971 i Hoting, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 27 Feb 1971 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 47. ANDERSSON GIFT FLODQVIST, Edla Helena föddes den 25 Maj 1905 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 24 Jun 1905 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 10 Apr 1966 i Bromma, Västerleds församling, Stockholm (AB); begravdes den 3 Maj 1966 i Bromma kyrkogård, Stockholm (AB).
- 48. ANDERSSON, Jakob Henry föddes den 15 Aug 1907 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 8 Sep 1907 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Feb 1986 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 8 Mar 1986 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 49. ANDERSSON HAKELIND, Gustaf Verner föddes den 14 Jan 1910 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1910 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 28 Dec 1977 i Norråker, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 7 Jan 1978 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 50. ANDERSSON, Anna Ottilia föddes den 12 Feb 1912 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 1 Mar 1912 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 2 Maj 1996 i Stockholms Sankt Görans församling, Stockholm (AB); begravdes i Plats okänd .
- 51. ANDERSSON GIFT LINDÉN, Naima Linnéa föddes den 28 Mar 1914 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 17 Maj 1914 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 14 Dec 2004 i Östersund, Östersunds församling, Östersund (Z); begravdes i Plats okänd .
- 52. ANDERSSON GIFT STRÖM, Emmy Maria föddes den 21 Nov 1916 i Norrby 1, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 13 Mar 1917 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 15 Aug 2003 i Hägerstens församling, Stockholm (AB); begravdes den 20 Nov 2003 i Nacka norra kyrkogård, Nacka (AB).