PERSSON, SVEN
1757 - 1839 (81 år)1. PERSSON, SVEN föddes den 14 Jun 1757 i Fastarp, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 19 Jun 1757 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 20 Apr 1839 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 28 Apr 1839 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). SVEN gift OLASDOTTER, BOEL den 10 Nov 1782 i Östra Ljungby församling, Klippan (L). BOEL (dotter till ÅKESSON, OLA och OKÄNT, Okänt) föddes den 4 Mar 1757 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 5 Mar 1757 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 4 Apr 1820 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 9 Apr 1820 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. SVENSSON, PER föddes den 2 Mar 1788 i Fastarp, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 5 Mar 1788 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 5 Jun 1841 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 10 Jun 1841 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
Generation: 2
2. SVENSSON, PER (1.SVEN1) föddes den 2 Mar 1788 i Fastarp, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 5 Mar 1788 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 5 Jun 1841 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 10 Jun 1841 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). PER gift ANDERSDOTTER, ELNA den 21 Jun 1821 i Össjö församling, Ängelholm (L). ELNA (dotter till PERSSON, ANDERS och SJUNNESDOTTER, BENGTA) föddes den 1 Nov 1798 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Nov 1798 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 18 Aug 1870 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 28 Aug 1870 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. PERSSON, OLA föddes den 13 Nov 1822 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes Okänt i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 22 Maj 1900 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 27 Maj 1900 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 4. PERSSON, BENGT föddes den 6 Sep 1827 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 7 Sep 1827 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 6 Jan 1898 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 16 Jan 1898 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 5. PERSSON, ANDERS föddes den 1 Mar 1830 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 2 Mar 1830 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 25 Sep 1835 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 30 Sep 1835 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 6. PERSDOTTER GIFT NILSSON, BENGTA föddes den 27 Jan 1833 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 27 Jan 1833 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 30 Apr 1904 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 8 Maj 1904 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 7. PERSSON, ANDERS föddes den 10 Feb 1837 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 11 Feb 1837 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 4 Okt 1882 i Hålan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 11 Okt 1882 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
Generation: 3
3. PERSSON, OLA (2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 13 Nov 1822 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes Okänt i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 22 Maj 1900 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 27 Maj 1900 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). OLA gift PERSDOTTER GIFT PERSSON, INGRI den 3 Dec 1864 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L). INGRI föddes den 3 Jun 1838 i Skillinge, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Jun 1838 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 21 Feb 1912 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 27 Feb 1912 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. OLSSON PERSSON, Petter Emanuel föddes den 23 Jul 1865 i Åhus, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 30 Jul 1865 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 10 Dec 1920 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 19 Dec 1920 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
4. PERSSON, BENGT (2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 6 Sep 1827 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 7 Sep 1827 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 6 Jan 1898 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 16 Jan 1898 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). BENGT gift CRONVALL/KRONVALL GIFT PERSSON, PETRONELLA den 30 Okt 1873 i Norra Vrams församling, Bjuv (M). PETRONELLA (dotter till OKÄNT, Okänt och BENGTSDOTTER, PERNILLA) föddes den 18 Nov 1848 i Bjuvs fattighus, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 21 Nov 1848 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 6 Jan 1936 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 12 Jan 1936 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. BENGTSDOTTER, EMILIA föddes den 18 Apr 1874 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 9 Maj 1874 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 17 Mar 1875 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 26 Mar 1875 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 10. BENGTSSON, AUGUST föddes den 8 Jan 1876 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 29 Jan 1876 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 4 Feb 1913 i Selleberga 1, Bjuvs församling, Bjuv (M); begravdes den 13 Feb 1913 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M).
- 11. BENGTSSON, NILS Peter föddes den 30 Sep 1877 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 3 Nov 1877 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 1 Sep 1927 i Nyvång, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L).
- 12. BENGTSSON, OLOF föddes den 30 Maj 1879 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 22 Jun 1879 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 26 Jul 1880 i Norra Vram 30, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 1 Aug 1880 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 13. BENGTSDOTTER GIFT ANDERSSON, Selma Emilia föddes den 19 Jul 1881 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 14 Aug 1881 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 22 Feb 1940 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); begravdes den 3 Mar 1940 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 14. BENGTSSON, Olof Alfred föddes den 7 Sep 1883 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 7 Okt 1883 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 15 Mar 1884 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 21 Mar 1884 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 15. BENGTSSON, ALFRED föddes den 27 Sep 1885 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 1 Nov 1885 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 3 Nov 1959 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 11 Nov 1959 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 16. BENGTSDOTTER GIFT JÖNSSON, Anna Charlotta föddes den 28 Jan 1888 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 26 Feb 1888 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 26 Apr 1968 i Alingsås församling, Alingsås (P); begravdes den 11 Maj 1968 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P).
- 17. BENGTSSON, Olof Albin föddes den 28 Okt 1889 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 24 Nov 1889 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 1 Dec 1894 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 9 Dec 1894 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 18. BENGTSSON, CARL Johan föddes den 18 Maj 1893 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 11 Jun 1893 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 14 Dec 1972 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Brönshöjs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
5. PERSSON, ANDERS (2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 1 Mar 1830 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 2 Mar 1830 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 25 Sep 1835 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 30 Sep 1835 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). 6. PERSDOTTER GIFT NILSSON, BENGTA (2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 27 Jan 1833 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 27 Jan 1833 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 30 Apr 1904 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 8 Maj 1904 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). Familj/Make/Maka: OKÄNT, Okänt. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. NILSSON, Carl Alfred föddes den 23 Jul 1861 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 31 Jul 1861 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 26 Jun 1893 i Höja 15, Höja församling, Ängelholm (L); begravdes den 30 Jun 1893 i Höja kyrkogård, Ängelholm (L).
BENGTA gift NILSSON, NILS den 6 Dec 1867 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L). NILS föddes den 17 Nov 1828 i Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 19 Nov 1828 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 30 Dec 1896 i Munka Ljungby 5-10, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 6 Jan 1897 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 20. NILSDOTTER, HANNA föddes den 9 Nov 1869 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 21 Nov 1869 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 19 Mar 1877 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 25 Mar 1877 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 21. NILSSON, Frans Philip föddes den 17 Nov 1871 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 26 Nov 1871 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 28 Jan 1887 i Munka Ljungby 5-10, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 3 Feb 1887 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 22. NILSDOTTER, LINA föddes den 29 Maj 1874 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 3 Jun 1874 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 17 Aug 1875 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 22 Aug 1875 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 23. NILSDOTTER NILSSON, SELMA föddes den 29 Maj 1874 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 3 Jun 1874 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 7 Maj 1951 i Stockholms Hedvig Eleonora församling, Stockholm (AB); begravdes den 18 Jun 1951 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
7. PERSSON, ANDERS (2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 10 Feb 1837 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 11 Feb 1837 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 4 Okt 1882 i Hålan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 11 Okt 1882 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). ANDERS gift OLSDOTTER, CHRISTINA den 29 Okt 1876 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L). CHRISTINA föddes den 31 Mar 1849 i Hålebäckseröd 2, Hjärnarps församling, Ängelholm (L); döptes den 7 Apr 1849 i Hjärnarps församling, Ängelholm (L); dog den 25 Jul 1902 i Vilhelmsfält 2, Strövelstorps församling, Ängelholm (L); begravdes den 1 Aug 1902 i Strövelstorps kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 24. ANDERSSON PERSSON GIFT HELLBERG, ALFRIDA föddes den 27 Jan 1883 i Hålan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 8 Feb 1883 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 4 Nov 1933 i Elled, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 11 Nov 1933 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
Generation: 4
8. OLSSON PERSSON, Petter Emanuel (3.OLA3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 23 Jul 1865 i Åhus, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 30 Jul 1865 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 10 Dec 1920 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 19 Dec 1920 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). Petter gift JÖNSDOTTER GIFT PERSSON, EMELIE den 30 Dec 1887 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L). EMELIE föddes den 13 Nov 1856 i Magnarp, Barkåkra församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Nov 1856 i Barkåkra församling, Ängelholm (L); dog den 9 Apr 1957 i Munka Ljungby 13:12, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 25. PERSSON, ALBIN föddes den 15 Nov 1889 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 1 Dec 1889 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 13 Okt 1970 i Hålarp 4:105, Grevie församling, Båstad (L); begravdes i Plats okänd .
- 26. PERSSON, EINAR föddes den 2 Sep 1892 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 2 Okt 1892 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 22 Aug 1955 i Röd 1:9, Norra Sandsjö församling, Nässjö (F); begravdes i Plats okänd .
- 27. PERSSON GIFT PERSSON, ELLEN föddes den 3 Apr 1895 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 5 Maj 1895 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 18 Jul 1971 i Perstorp, Perstorps församling, Perstorp (L); begravdes i Plats okänd .
- 28. PERSSON GIFT JOHANSSON, Allda Frideborg föddes den 11 Sep 1897 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 10 Okt 1897 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 13 Dec 1979 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes i Plats okänd .
- 29. PERSSON, ALGOT föddes den 3 Maj 1900 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 24 Jun 1900 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 26 Sep 1972 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes i Plats okänd .
- 30. PERSSON, EVALD föddes den 21 Jan 1904 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 6 Mar 1904 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 13 Mar 1981 i Örkelljunga, Örkelljunga församling, Örkelljunga (L); begravdes den 20 Mar 1981 i Örkelljunga nya kyrkogård, Örkelljunga (L).
9. BENGTSDOTTER, EMILIA (4.BENGT3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 18 Apr 1874 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 9 Maj 1874 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 17 Mar 1875 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 26 Mar 1875 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). 10. BENGTSSON, AUGUST (4.BENGT3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 8 Jan 1876 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 29 Jan 1876 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 4 Feb 1913 i Selleberga 1, Bjuvs församling, Bjuv (M); begravdes den 13 Feb 1913 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M). AUGUST gift NILSDOTTER GIFT BENGTSSON, Hulda Elina den 15 Nov 1902 i Ekeby församling, Bjuv (M). Hulda föddes den 16 Okt 1880 i Truedstorp, Ekeby församling, Bjuv (M); döptes den 24 Okt 1880 i Ekeby församling, Bjuv (M); dog den 21 Aug 1958 i Bjuvstorp 1:11, Bjuvs församling, Bjuv (M); begravdes den 26 Aug 1958 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 31. BENGTSSON, Ernst Torvald föddes den 29 Okt 1903 i Bjuv 10, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 6 Dec 1903 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 8 Jul 1986 i Nyvång, Västra Broby församling, Åstorp (L); begravdes i Plats okänd .
- 32. BENGTSSON GIFT ANDERSSON, Anna Elisabet föddes den 1 Nov 1905 i Bjuv 10, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 3 Dec 1905 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 27 Jan 1996 i Billesholm, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 22 Apr 1996 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L).
- 33. BENGTSSON GIFT LUNDGREN GIFT LINDWALL, Elsa Linnéa föddes den 31 Maj 1908 i Bjuv 10, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 12 Jul 1908 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 3 Mar 1990 i Askim, Askims församling, Göteborg (O); begravdes den 20 Mar 1990 i Göteborgs västra kyrkogård, Göteborg (O).
- 34. BENGTSSON, Karl Yngve föddes den 24 Jan 1911 i Selleberga 1, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 5 Mar 1911 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 2 Aug 2008 i Öjaby församling, Växjö (G); begravdes den 2 Sep 2008 i Öjaby kyrkogård, Växjö (G).
- 35. BENGTSSON, Bengt Ove föddes den 9 Nov 1912 i Selleberga 1, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 26 Dec 1912 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 11 Mar 1994 i Billesholm, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 11 Maj 1994 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M).
11. BENGTSSON, NILS Peter (4.BENGT3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 30 Sep 1877 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 3 Nov 1877 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 1 Sep 1927 i Nyvång, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L). NILS gift JÖNSSON GIFT BENGTSSON, MATHILDA den 31 Mar 1900 i Håstads församling, Lund (M). MATHILDA föddes den 21 Dec 1876 i Håstad 6, Håstads församling, Lund (M); döptes den 29 Dec 1876 i Håstads församling, Lund (M); dog den 29 Okt 1952 i Lunds stadsförsamling, Lund (M); begravdes i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
12. BENGTSSON, OLOF (4.BENGT3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 30 Maj 1879 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 22 Jun 1879 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 26 Jul 1880 i Norra Vram 30, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 1 Aug 1880 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). 13. BENGTSDOTTER GIFT ANDERSSON, Selma Emilia (4.BENGT3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 19 Jul 1881 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 14 Aug 1881 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 22 Feb 1940 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); begravdes den 3 Mar 1940 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). Selma gift ANDERSSON, Johan Alfred den 28 Apr 1906 i Nättraby församling, Karlskrona (K). Johan föddes den 12 Feb 1885 i Gullabo församling, Torsås (H); döptes den 21 Feb 1885 i Gullabo församling, Torsås (H); dog den 27 Sep 1971 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 2 Okt 1971 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 36. ANDERSSON, Karl Alfred föddes den 17 Aug 1905 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); döptes den 27 Okt 1905 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); dog den 16 Jun 1987 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 17 Jul 1987 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 37. ANDERSSON, Bror Erik Vilhelm föddes den 19 Jan 1907 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 14 Mar 1907 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 7 Jul 1977 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 13 Jul 1977 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 38. ANDERSSON GIFT ANDERSSON, Greta Elisabet Ingeborg föddes den 30 Sep 1908 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 22 Dec 1908 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 28 Aug 1990 i Lomma, Lomma församling, Lomma (M); begravdes den 5 Okt 1990 i Lunds norra kyrkogård, Lund (M) .
- 39. ANDERSSON, John Gunnar föddes den 23 Feb 1910 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 15 Maj 1910 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 11 Mar 2006 i Höör, Höörs församling, Höör (M); begravdes den 10 Maj 2006 i Klockarebackens kyrkogård, Höör (M).
- 40. ANDERSSON GIFT NEUHAUS, Inga Stina Maria föddes den 14 Apr 1911 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 17 Jun 1911 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 15 Okt 1967 i Möllevångens församling, Malmö (M); begravdes den 21 Okt 1967 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 41. ANDERSSON, Nils Adolf Gustaf Verner föddes den 20 Apr 1913 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 13 Jul 1913 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 5 Maj 1998 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 11 Maj 1998 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 42. ANDERSSON, Bengt Percy Max föddes den 24 Apr 1915 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 2 Nov 1915 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 27 Jul 2003 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 29 Okt 2003 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 43. ANDERSSON GIFT GERHARTZ, Gulli Margit föddes den 2 Jul 1917 i Norra Vrams station, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 22 Okt 1917 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 20 Jul 1996 i Södra Sandby, Södra Sandby församling, Lund (M); begravdes den 1 Aug 1996 i Lunds norra kyrkogård, Lund (M) .
- 44. ANDERSSON, Sven Emil föddes den 22 Jan 1920 i Norra Vrams station, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 6 Jun 1920 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 27 Okt 1998 i Lomma, Lomma församling, Lomma (M); begravdes den 23 Nov 1998 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
- 45. ANDERSSON, Stig ALLAN föddes den 25 Sep 1924 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 4 Nov 1924 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 3 Aug 1983 i Sölvesborgs församling, Sölvesborg (K); begravdes i Plats okänd .
14. BENGTSSON, Olof Alfred (4.BENGT3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 7 Sep 1883 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 7 Okt 1883 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 15 Mar 1884 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 21 Mar 1884 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). 15. BENGTSSON, ALFRED (4.BENGT3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 27 Sep 1885 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 1 Nov 1885 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 3 Nov 1959 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 11 Nov 1959 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). ALFRED gift SVENSDOTTER GIFT BENGTSSON, ALMA Kristina den 9 Sep 1911 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M). ALMA föddes den 19 Maj 1883 i Munkagårda 2, Svalövs församling, Svalöv (M); döptes den 3 Jun 1883 i Svalövs församling, Svalöv (M); dog den 11 Mar 1919 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); begravdes den 16 Mar 1919 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 46. BENGTSSON, SVEA Viola föddes den 11 Aug 1912 i Eslövs järnvägsstation, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 25 Aug 1912 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 12 Feb 1919 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); begravdes den 18 Feb 1919 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
ALFRED gift NILSDOTTER GIFT BENGTSSON, Emma Elfrida den 3 Feb 1923 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M). Emma föddes den 17 Jan 1898 i Hörby 2, Hörby församling, Hörby (M); döptes den 6 Feb 1898 i Hörby församling, Hörby (M); dog den 26 Nov 1973 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 1 Dec 1973 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 47. BENGTSSON GIFT ROGERS, Ulla Birgit föddes den 21 Apr 1929 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); döptes den 23 Apr 1929 i Västra Sallerups församling, Eslöv (M); dog den 21 Mar 2008 i Snöstorps församling, Halmstad (N); begravdes den 16 Sep 2008 i Karlsro kyrkogård, Halmstad (N).
- 48. Levande
16. BENGTSDOTTER GIFT JÖNSSON, Anna Charlotta (4.BENGT3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 28 Jan 1888 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 26 Feb 1888 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 26 Apr 1968 i Alingsås församling, Alingsås (P); begravdes den 11 Maj 1968 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P). Anna gift ANDERSSON JÖNSSON, Oskar Gotthard den 6 Okt 1907 i Norra Vrams församling, Bjuv (M). Oskar föddes den 20 Maj 1886 i Äskatorp 2, Härslövs församling, Landskrona (M); döptes den 13 Jun 1886 i Härslövs församling, Landskrona (M); dog den 3 Maj 1962 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); begravdes den 19 Maj 1962 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 49. JÖNSSON GIFT JOHANSSON, Anna Gunhild föddes den 26 Mar 1907 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 16 Jun 1907 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 29 Sep 1978 i Alingsås, Alingsås församling, Alingsås (P); begravdes den 6 Okt 1978 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P).
- 50. JÖNSSON, Siri Birgit Viola föddes den 7 Maj 1915 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 20 Jun 1915 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 12 Sep 1947 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); begravdes den 21 Sep 1947 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P).
- 51. JÖNSSON, Sven Birger föddes den 26 Maj 1917 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 29 Maj 1917 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 24 Dec 1917 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); begravdes den 29 Dec 1917 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P).
- 52. JÖNSSON, Kurt ERIK Anders föddes den 28 Feb 1919 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 25 Mar 1919 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 25 Mar 2008 i Borås Gustav Adolfs församling, Borås (P); begravdes den 20 Aug 2008 i Sankt Sigfrids griftegård, Borås (P).
- 53. JÖNSSON GIFT ERIKSSON, KERSTIN Ingegerd föddes den 21 Jan 1923 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 12 Mar 1923 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 5 Jun 1991 i Västerhaninge församling, Haninge (AB); begravdes den 19 Jul 1991 i Sorunda kyrkogård, Nynäshamn (AB).
- 54. JÖNSSON GIFT BORG, GUNNEL Gertrud Maria föddes den 19 Sep 1927 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); döptes den 7 Nov 1927 i Alingsås stadsförsamling, Alingsås (P); dog den 12 Jan 2008 i Alingsås, Alingsås församling, Alingsås (P); begravdes den 23 Jul 2008 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P).
17. BENGTSSON, Olof Albin (4.BENGT3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 28 Okt 1889 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 24 Nov 1889 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 1 Dec 1894 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 9 Dec 1894 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). 18. BENGTSSON, CARL Johan (4.BENGT3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 18 Maj 1893 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 11 Jun 1893 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 14 Dec 1972 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Brönshöjs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark. CARL gift JÖNSSON GIFT BENGTSSON, MIMMI Christine den 9 Maj 1915 i Hellig Kors kyrka, Helligkors församling, Köpenhamn, Själland, Danmark . MIMMI föddes den 14 Aug 1896 i Sankt Jacobs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; döptes den 4 Okt 1896 i Sankt Jacobs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; dog den 1 Jul 1988 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 55. BENGTSSON GIFT THOMSEN, Ester EVELYN föddes den 17 Aug 1915 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 3 Okt 1915 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 10 Apr 1993 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes i Brönshöjs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
- 56. BENGTSSON, SVEND Erik föddes den 31 Jan 1924 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 18 Maj 1924 i Davidskyrkan, Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog 2000 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Bispebjergs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
- 57. BENGTSSON, Carl HENRY föddes den 4 Feb 1926 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 5 Dec 1926 i Davidskyrkan, Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog 2005 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes i Plats okänd .
- 58. BENGTSSON, JOHN Bertil föddes den 27 Jul 1932 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 2 Okt 1932 i Davidskyrkan, Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 12 Jul 2023 i Brönshöjs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes den 11 Aug 2023 i Brönshöjs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
- 59. BENGTSSON, VIGGO föddes den 8 Feb 1935 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; döptes den 8 Sep 1935 i Davids församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; dog den 11 Feb 2016 i Bröndby Strands församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes i Plats okänd .
19. NILSSON, Carl Alfred (6.BENGTA3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 23 Jul 1861 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 31 Jul 1861 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 26 Jun 1893 i Höja 15, Höja församling, Ängelholm (L); begravdes den 30 Jun 1893 i Höja kyrkogård, Ängelholm (L). Carl gift OLSDOTTER GIFT NILSSON, EMMA den 13 Dec 1890 i Höja församling, Ängelholm (L). EMMA föddes den 19 Jul 1864 i Höja 15, Höja församling, Ängelholm (L); döptes den 23 Jul 1864 i Höja församling, Ängelholm (L); dog den 17 Apr 1924 i Höja 15, Höja församling, Ängelholm (L); begravdes den 25 Apr 1924 i Höja kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 60. NILSSON GIFT ÖSTBERG, Alfrida Elisabeth föddes den 1 Okt 1891 i Höja allmänning, Höja församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Okt 1891 i Höja församling, Ängelholm (L); dog den 14 Dec 1961 i Maglaby 18:4, Kvidinge församling, Åstorp (L); begravdes i Kvidinge kyrkogård, Åstorp (L).
20. NILSDOTTER, HANNA (6.BENGTA3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 9 Nov 1869 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 21 Nov 1869 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 19 Mar 1877 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 25 Mar 1877 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). 21. NILSSON, Frans Philip (6.BENGTA3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 17 Nov 1871 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 26 Nov 1871 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 28 Jan 1887 i Munka Ljungby 5-10, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 3 Feb 1887 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). 22. NILSDOTTER, LINA (6.BENGTA3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 29 Maj 1874 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 3 Jun 1874 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 17 Aug 1875 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 22 Aug 1875 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). 23. NILSDOTTER NILSSON, SELMA (6.BENGTA3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 29 Maj 1874 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 3 Jun 1874 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 7 Maj 1951 i Stockholms Hedvig Eleonora församling, Stockholm (AB); begravdes den 18 Jun 1951 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB). 24. ANDERSSON PERSSON GIFT HELLBERG, ALFRIDA (7.ANDERS3, 2.PER2, 1.SVEN1) föddes den 27 Jan 1883 i Hålan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 8 Feb 1883 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 4 Nov 1933 i Elled, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 11 Nov 1933 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). ALFRIDA gift WILHELMSSON HELLBERG, Gustaf Hjalmar den 14 Nov 1903 i Norra Vrams församling, Bjuv (M). Gustaf föddes den 15 Sep 1875 i Snickarehus, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 29 Sep 1875 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 7 Dec 1957 i Björnekulla 14:4, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes den 13 Dec 1957 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 61. HELLBERG, Tage Vilhelm föddes den 3 Aug 1904 i Västervång, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 28 Aug 1904 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 10 Nov 1953 i Ängelholm, Ängelholms församling, Ängelholm (L); begravdes i Plats okänd .
- 62. HELLBERG, Anders Edvin föddes den 12 Mar 1906 i Västervång, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 14 Mar 1906 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 15 Mar 1906 i Västervång, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 18 Mar 1906 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 63. HELLBERG GIFT BENGTSSON, Anna Ingeborg föddes den 6 Mar 1908 i Elled, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 7 Mar 1908 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 8 Maj 1991 i Åstorp, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes den 30 Maj 1991 i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L).