JEPPSSON, LARS
ca 1640 - Okänt1. JEPPSSON, LARS föddes cirka 1640 i Slimminge 2, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . LARS gift LARSDOTTER, MÄTTA Okänt i Plats okänd . MÄTTA föddes Okänt i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Slimminge 2, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. LARSSON, ANDERS föddes cirka 1671 i Slimminge 2, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 3. LARSSON, MÅNS föddes ber 1672 i Slimminge 2, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Mar 1737 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 30 Mar 1737 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 4. LARSDOTTER, ANNA föddes cirka 1675 i Slimminge 2, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 5. LARSSON, MÅRTEN föddes ber 1687 i Slimminge 2, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 19 Dec 1768 i Lilla Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 11 Jan 1769 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. LARSSON, ANDERS (1.LARS1) föddes cirka 1671 i Slimminge 2, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 3. LARSSON, MÅNS (1.LARS1) föddes ber 1672 i Slimminge 2, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Mar 1737 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 30 Mar 1737 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). MÅNS gift MÅRTENSDOTTER, GUNNEL Okänt i Plats okänd . GUNNEL (dotter till MATTSSON, MÅRTEN och OKÄNT, Okänt) föddes ber 1682 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Sep 1751 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 23 Sep 1751 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. MÅNSDOTTER, KJERSTINA föddes cirka 1700 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Maj 1768 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Jun 1768 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 7. MÅNSDOTTER, MÄTTA föddes cirka 1706 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 8. MÅRTENSDOTTER, MARNA föddes cirka 1708 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 9. MÅNSSON, LARS föddes ber 1711 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Feb 1773 i Slimminge 18, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1773 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 10. MÅNSDOTTER, MARNA föddes ber 1716 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Mar 1778 i Skönabäck, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Mar 1778 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 11. MÅNSSON, MÅRTEN föddes ber 1720 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Maj 1804 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 10 Jun 1804 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 12. MÅNSSON, NILS föddes cirka 1722 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 13. MÅNSDOTTER, MÄTTA föddes ber 1724 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Jun 1797 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jul 1797 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
4. LARSDOTTER, ANNA (1.LARS1) föddes cirka 1675 i Slimminge 2, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 5. LARSSON, MÅRTEN (1.LARS1) föddes ber 1687 i Slimminge 2, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 19 Dec 1768 i Lilla Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 11 Jan 1769 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 3
6. MÅNSDOTTER, KJERSTINA (3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes cirka 1700 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Maj 1768 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Jun 1768 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 7. MÅNSDOTTER, MÄTTA (3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes cirka 1706 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 8. MÅRTENSDOTTER, MARNA (3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes cirka 1708 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 9. MÅNSSON, LARS (3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes ber 1711 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Feb 1773 i Slimminge 18, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1773 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). LARS gift ANDERSDOTTER, BENGTA den 26 Okt 1737 i Skurups församling, Skurup (M). BENGTA föddes ber 1719 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 15 Jan 1780 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 23 Jan 1780 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. LARSSON, MÅNS föddes den 12 Jul 1739 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1739 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 15. LARSSON, ANDERS föddes den 25 Jul 1741 i Slimminge 19, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Jul 1741 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 16. LARSDOTTER, KIERSTINA föddes den 8 Jun 1744 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Jun 1744 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 17. LARSSON, JÖNS föddes den 21 Dec 1746 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Dec 1746 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 18. LARSDOTTER, BENGTA föddes den 25 Dec 1749 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1749 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 13 Jan 1752 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1752 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 19. LARSDOTTER, GUNNEL föddes den 19 Sep 1752 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Sep 1752 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1808 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 13 Nov 1808 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 20. LARSDOTTER, BENGTA föddes den 11 Maj 1755 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Maj 1755 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 21. LARSDOTTER, ARENA föddes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 19 Jul 1814 i Lilla Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jul 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 22. LARSDOTTER, INGEBORG föddes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Aug 1757 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
10. MÅNSDOTTER, MARNA (3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes ber 1716 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Mar 1778 i Skönabäck, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Mar 1778 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 11. MÅNSSON, MÅRTEN (3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes ber 1720 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Maj 1804 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 10 Jun 1804 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 12. MÅNSSON, NILS (3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes cirka 1722 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 13. MÅNSDOTTER, MÄTTA (3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes ber 1724 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Jun 1797 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jul 1797 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). MÄTTA gift TUVESSON, OLA den 25 Mar 1742 i Slimminge församling, Skurup (M). OLA (son till ANDERSSON, TUVE och PERSDOTTER, KARNA) föddes ber 1711 i Hellede 1, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Mar 1778 i Hellede 1, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Mar 1778 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. OLSDOTTER, KIRSTINA föddes den 28 Maj 1743 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Jun 1743 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Sep 1743 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Sep 1743 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 24. OLSDOTTER, KJERSTINA föddes den 11 Aug 1744 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Aug 1744 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Jul 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Jul 1815 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 25. OLSSON, TUVE föddes den 28 Sep 1746 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1746 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Jan 1800 i Stubbarp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Jan 1800 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 26. OLSDOTTER, KARNA föddes den 10 Okt 1748 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Dec 1748 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jul 1780 i Slimminge 3, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 30 Jul 1780 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 27. OLSSON, MÅRTEN föddes den 26 Dec 1750 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 30 Dec 1750 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Aug 1825 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Sep 1825 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 28. OLSDOTTER, GUNNEL föddes den 16 Sep 1753 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Sep 1753 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Dec 1819 i Illvede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Dec 1819 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 29. OLSSON, MÅNS föddes den 13 Mar 1756 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Mar 1756 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Feb 1830 i Södra Villie 18, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1830 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 30. OLSDOTTER, ARNA föddes den 6 Jun 1758 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Jun 1758 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 28 Jan 1790 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Feb 1790 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 31. OLSSON, PER föddes den 25 Feb 1761 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Mar 1761 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Apr 1847 i Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 13 Maj 1847 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 32. OLSSON, ANDERS föddes den 12 Jun 1767 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Jun 1767 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Mar 1857 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Apr 1857 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
14. LARSSON, MÅNS (9.LARS3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 12 Jul 1739 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1739 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 15. LARSSON, ANDERS (9.LARS3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 25 Jul 1741 i Slimminge 19, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Jul 1741 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. ANDERS gift MÅNSDOTTER, ANNA Okänt i Plats okänd . ANNA (dotter till MÅNSSON, MÅNS och JÖNSDOTTER, GERTRUD) föddes den 6 Okt 1742 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Okt 1742 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 33. ANDERSSON, MÅNS föddes den 3 Feb 1781 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 4 Feb 1781 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Mar 1849 i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 9 Apr 1849 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
16. LARSDOTTER, KIERSTINA (9.LARS3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 8 Jun 1744 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Jun 1744 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 17. LARSSON, JÖNS (9.LARS3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 21 Dec 1746 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Dec 1746 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 18. LARSDOTTER, BENGTA (9.LARS3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 25 Dec 1749 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1749 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 13 Jan 1752 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1752 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 19. LARSDOTTER, GUNNEL (9.LARS3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 19 Sep 1752 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Sep 1752 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1808 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 13 Nov 1808 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). GUNNEL gift JÖNSSON, NILS den 8 Nov 1772 i Slimminge församling, Skurup (M). NILS föddes ber 1719 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Aug 1800 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Sep 1800 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 34. NILSDOTTER, HANNA föddes den 12 Dec 1774 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Dec 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Dec 1805 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Jan 1806 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 35. NILSSON, LARS föddes den 26 Okt 1778 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Nov 1778 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 36. NILSDOTTER, BENGTA föddes den 2 Apr 1782 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Apr 1782 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Nov 1783 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Nov 1783 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
20. LARSDOTTER, BENGTA (9.LARS3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 11 Maj 1755 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Maj 1755 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 21. LARSDOTTER, ARENA (9.LARS3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 19 Jul 1814 i Lilla Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jul 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). ARENA gift JÖNSSON, MÅNS den 9 Jul 1780 i Slimminge församling, Skurup (M). MÅNS föddes ber 1732 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 27 Jan 1795 i Slimminge 1, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Feb 1795 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 37. MÅNSSON, LARS föddes den 31 Jul 1793 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 4 Aug 1793 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
22. LARSDOTTER, INGEBORG (9.LARS3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Aug 1757 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 23. OLSDOTTER, KIRSTINA (13.MÄTTA3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 28 Maj 1743 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Jun 1743 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Sep 1743 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Sep 1743 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 24. OLSDOTTER, KJERSTINA (13.MÄTTA3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 11 Aug 1744 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Aug 1744 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Jul 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Jul 1815 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 25. OLSSON, TUVE (13.MÄTTA3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 28 Sep 1746 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1746 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Jan 1800 i Stubbarp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Jan 1800 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 26. OLSDOTTER, KARNA (13.MÄTTA3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 10 Okt 1748 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Dec 1748 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jul 1780 i Slimminge 3, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 30 Jul 1780 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 27. OLSSON, MÅRTEN (13.MÄTTA3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 26 Dec 1750 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 30 Dec 1750 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Aug 1825 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Sep 1825 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). MÅRTEN gift PERSDOTTER, KARNA den 30 Mar 1781 i Slimminge församling, Skurup (M). KARNA (dotter till MATTSSON, PER och KARSSIB, KARNA) föddes den 27 Aug 1762 i Tullboden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Aug 1762 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 38. MÅRTENSSON, OLA föddes den 24 Sep 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 39. MÅRTENSSON, ANDERS föddes den 25 Dec 1784 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1784 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Aug 1820 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 20 Aug 1820 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 40. MÅRTENSSON, LARS föddes den 13 Jan 1787 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Jan 1787 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Nov 1861 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Dec 1861 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 41. MÅRTENSSON, NILS föddes den 14 Aug 1789 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 16 Aug 1789 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 42. MÅRTENSSON, JÖNS föddes den 3 Okt 1791 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 4 Okt 1791 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 43. MÅRTENSSON, PÄR föddes den 11 Sep 1793 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Sep 1793 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 44. MÅRTENSSON, MATS föddes den 15 Jan 1796 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 17 Jan 1796 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1874 i Hagestad 13, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 18 Okt 1874 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L).
28. OLSDOTTER, GUNNEL (13.MÄTTA3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 16 Sep 1753 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Sep 1753 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Dec 1819 i Illvede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Dec 1819 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). GUNNEL gift PERSSON, LARS den 8 Jun 1778 i Slimminge församling, Skurup (M). LARS (son till MÅRTENSSON, PER och OTTESDOTTER, BOEL) föddes den 19 Jan 1742 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 8 Dec 1805 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Dec 1805 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 45. LARSSON, PER föddes den 31 Mar 1779 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Apr 1779 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jul 1779 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jul 1779 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 46. LARSSON, OLA föddes den 6 Jul 1780 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Jul 1780 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 47. LARSSON, PER föddes den 21 Maj 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Maj 1782 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1855 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Jan 1855 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 48. LARSSON, MÅRTEN föddes den 21 Okt 1786 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1786 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Nov 1786 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 3 Dec 1786 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 49. LARSDOTTER, KIRSTINA föddes den 23 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Mar 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1796 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1796 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 50. LARSDOTTER, BOEL föddes den 23 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Mar 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 20 Apr 1788 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 51. LARSSON, MÅRTEN föddes den 17 Dec 1794 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1794 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1844 i Gärdslöv 21, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Okt 1844 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 52. LARSDOTTER, MÄTTA föddes den 28 Nov 1798 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Dec 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
GUNNEL gift JÖNSSON, OLA den 9 Jan 1807 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M). OLA föddes den 21 Jan 1772 i Pantarehus, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Jan 1772 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Mar 1829 i Illvede gård, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Apr 1829 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
29. OLSSON, MÅNS (13.MÄTTA3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 13 Mar 1756 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Mar 1756 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Feb 1830 i Södra Villie 18, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1830 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 30. OLSDOTTER, ARNA (13.MÄTTA3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 6 Jun 1758 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Jun 1758 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 28 Jan 1790 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Feb 1790 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 31. OLSSON, PER (13.MÄTTA3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 25 Feb 1761 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Mar 1761 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Apr 1847 i Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 13 Maj 1847 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 32. OLSSON, ANDERS (13.MÄTTA3, 3.MÅNS2, 1.LARS1) föddes den 12 Jun 1767 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Jun 1767 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Mar 1857 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Apr 1857 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). ANDERS gift JACOBSDOTTER, ELNA den 28 Okt 1795 i Slimminge församling, Skurup (M). ELNA (dotter till HANSSON, JACOB och PERSDOTTER, ANNA) föddes den 29 Dec 1773 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Jan 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Feb 1862 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Mar 1862 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 53. ANDERSDOTTER, ANNA föddes den 30 Jan 1796 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 31 Jan 1796 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Jun 1876 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 18 Jun 1876 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 54. ANDERSDOTTER, ARNA föddes den 24 Jun 1797 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Jun 1797 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Maj 1840 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jun 1840 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 55. ANDERSSON, OLA föddes den 27 Jul 1799 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jul 1799 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Apr 1830 i Solberga 1, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 25 Apr 1830 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 56. ANDERSDOTTER, MÄTTA föddes den 31 Aug 1801 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Sep 1801 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Mar 1821 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Apr 1821 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 57. ANDERSDOTTER, KARNA föddes den 27 Nov 1803 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Nov 1803 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Jan 1850 i Södra Villie 18, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 27 Jan 1850 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 58. ANDERSSON, JACOB föddes den 25 Nov 1805 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Nov 1805 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Mar 1905 i Stora Beddinge 38, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 2 Apr 1905 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M).
- 59. ANDERSDOTTER, KJERSTINA föddes den 31 Jan 1808 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1808 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1884 i Önnarp 14, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 19 Okt 1884 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) .
- 60. ANDERSSON, NILS föddes den 7 Apr 1810 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Apr 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Apr 1856 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 12 Maj 1856 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 61. ANDERSSON, TUVE föddes den 26 Jan 1813 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jan 1813 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Apr 1814 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Maj 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 62. ANDERSDOTTER, ELNA föddes den 1 Sep 1815 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Sep 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Dec 1891 i Annavälla, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).