OLSDOTTER GIFT LOD, JOHANNA
1852 - 1923 (71 år)1. OLSDOTTER GIFT LOD, JOHANNA föddes den 1 Mar 1852 i Ekeröd, Vankiva församling, Hässleholm (L); döptes den 8 Mar 1852 i Vankiva församling, Hässleholm (L); dog den 12 Jul 1923 i Vankiva 12, Vankiva församling, Hässleholm (L); begravdes den 18 Jul 1923 i Vankiva kyrkogård, Hässleholm (L). JOHANNA gift TUVESSON LOD, NILS den 24 Jun 1876 i Vankiva församling, Hässleholm (L). NILS (son till JEPPSSON LOD, TUVE och JÖNSDOTTER, ELNA) föddes den 26 Aug 1851 i Plats okänd ; döptes den 31 Aug 1851 i Plats okänd ; dog den 29 Dec 1936 i Vankiva 7, Vankiva församling, Hässleholm (L); begravdes den 6 Jan 1937 i Vankiva kyrkogård, Hässleholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. NILSSON LOD LINDER, HJALMAR Emil föddes den 20 Sep 1882 i Vankiva 12, Vankiva församling, Hässleholm (L); döptes den 29 Okt 1882 i Vankiva församling, Hässleholm (L); dog den 10 Mar 1960 i Gustavsborg, Karlshamns församling, Karlshamn (K); begravdes i Plats okänd .
Generation: 2
2. NILSSON LOD LINDER, HJALMAR Emil (1.JOHANNA1) föddes den 20 Sep 1882 i Vankiva 12, Vankiva församling, Hässleholm (L); döptes den 29 Okt 1882 i Vankiva församling, Hässleholm (L); dog den 10 Mar 1960 i Gustavsborg, Karlshamns församling, Karlshamn (K); begravdes i Plats okänd . HJALMAR gift PERSDOTTER PALM GIFT LINDER, Emma Sofia den 31 Dec 1903 i Gustav Adolfs församling, Kristianstad (L). Emma föddes den 11 Feb 1883 i Håslöv 2, Gustav Adolfs församling, Kristianstad (L); döptes den 19 Feb 1883 i Gustav Adolfs församling, Kristianstad (L); dog den 4 Jul 1939 i Stadsäga 528, Sölvesborgs stadsförsamling, Sölvesborg (K); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. LINDER-LOOD GIFT GUSTAFSSON, ELLEN Sofia föddes den 9 Mar 1904 i Kristianstads garnisonsförsamling, Kristianstad (L); döptes den 10 Apr 1904 i Kristianstads garnisonsförsamling, Kristianstad (L); dog den 23 Nov 1970 i Mölndals församling, Mölndal (O); begravdes den 5 Dec 1970 i Fässbergs kyrkogård, Mölndal (O).
Generation: 3
3. LINDER-LOOD GIFT GUSTAFSSON, ELLEN Sofia (2.HJALMAR2, 1.JOHANNA1) föddes den 9 Mar 1904 i Kristianstads garnisonsförsamling, Kristianstad (L); döptes den 10 Apr 1904 i Kristianstads garnisonsförsamling, Kristianstad (L); dog den 23 Nov 1970 i Mölndals församling, Mölndal (O); begravdes den 5 Dec 1970 i Fässbergs kyrkogård, Mölndal (O). ELLEN gift GUSTAFSSON, GÖSTA den 26 Dec 1924 i Onslunda församling, Tomelilla (L), och skildes den 25 Feb 1946 i Plats okänd . GÖSTA (son till GUSTAFSSON, Anders Peter Carlman och ANDERSSON GIFT GUSTAFSSON, ANNA) föddes den 16 Aug 1901 i Löberöd, Hammarlunda församling, Eslöv (M); döptes den 23 Aug 1901 i Hammarlunda församling, Eslöv (M); dog den 30 Jun 1978 i Perth, Australien; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. GUSTAFSSON ULVEMYR, Gösta LENNART föddes den 21 Maj 1926 i Hästö Bergbacken, Augerums församling, Karlskrona (K); döptes den 30 Maj 1926 i Augerums församling, Karlskrona (K); dog den 24 Dec 2016 i Gunnareds distrikt, Göteborg (O); begravdes den 23 Jan 2017 i Starrkärrs kyrkogård, Ale (P).
- 5. GUSTAFSSON GIFT RIEKKOLA GIFT BENGTSSON, Aina ELSY Marta föddes den 5 Jul 1928 i Karlskrona amiralitetsförsamling, Karlskrona (K); döptes den 22 Jul 1928 i Karlskrona amiralitetsförsamling, Karlskrona (K); dog den 4 Dec 2022 i Sävedalens distrikt, Partille (O); begravdes den 2 Feb 2023 i Fässbergs kyrkogård, Mölndal (O).
- 6. GUSTAFSSON LINDER-LOOD, RUNE Egon Linné föddes den 25 Okt 1929 i Hästö Lugnadal 1, Augerums församling, Karlskrona (K); döptes den 12 Jan 1930 i Augerums församling, Karlskrona (K); dog den 6 Jul 2016 i Stensjöns distrikt, Mölndal (O); begravdes den 31 Okt 2016 i Kikås kyrkogård, Mölndal (O).
- 7. GUSTAFSSON GIFT IHRÉN, GÖTA Evy Irene föddes den 24 Jul 1932 i Hästö Lugnadal 1, Augerums församling, Karlskrona (K); döptes den 31 Jul 1932 i Augerums församling, Karlskrona (K); dog den 7 Apr 2011 i Holsljunga församling, Svenljunga (P); begravdes den 16 Jun 2011 i Östads kyrkogård, Lerum (P).
- 8. GUSTAFSSON, Hjalmar Evert föddes den 16 Jul 1934 i Fjärdsjömåla 9, Flymens församling, Karlskrona (K); döptes Okänt i Flymens församling, Karlskrona (K); dog den 24 Feb 1936 i Strågeryd, Augerums församling, Karlskrona (K); begravdes i Plats okänd .
- 9. Levande
- 10. GUSTAFSSON GIFT MÖSE, Ingrid Gunnel MARGARETA föddes den 3 Aug 1943 i Halmstad 14:5, Halmstads församling, Svalöv (M); döptes Okänt i Halmstads församling, Svalöv (M); dog den 3 Apr 2016 i Fässbergs distrikt, Mölndal (O); begravdes den 21 Jun 2016 i Fässbergs kyrkogård, Mölndal (O).
Generation: 4
4. GUSTAFSSON ULVEMYR, Gösta LENNART (3.ELLEN3, 2.HJALMAR2, 1.JOHANNA1) föddes den 21 Maj 1926 i Hästö Bergbacken, Augerums församling, Karlskrona (K); döptes den 30 Maj 1926 i Augerums församling, Karlskrona (K); dog den 24 Dec 2016 i Gunnareds distrikt, Göteborg (O); begravdes den 23 Jan 2017 i Starrkärrs kyrkogård, Ale (P). Gösta gift MALMQVIST GIFT ULVEMYR, Solveig Ullabritt Linnéa den 11 Okt 1947 i Göteborgs Gamlestads församling, Göteborg (O). Solveig föddes den 22 Jun 1927 i Borås församling, Borås (P); döptes den 29 Jun 1927 i Borås församling, Borås (P); dog den 10 Feb 2011 i Gunnareds församling, Göteborg (O); begravdes den 6 Apr 2011 i Starrkärrs kyrkogård, Ale (P). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
5. GUSTAFSSON GIFT RIEKKOLA GIFT BENGTSSON, Aina ELSY Marta (3.ELLEN3, 2.HJALMAR2, 1.JOHANNA1) föddes den 5 Jul 1928 i Karlskrona amiralitetsförsamling, Karlskrona (K); döptes den 22 Jul 1928 i Karlskrona amiralitetsförsamling, Karlskrona (K); dog den 4 Dec 2022 i Sävedalens distrikt, Partille (O); begravdes den 2 Feb 2023 i Fässbergs kyrkogård, Mölndal (O). Aina gift RIEKKOLA ALNELIND, Sten Magnus den 16 Apr 1949 i Mölndals församling, Mölndal (O), och skildes i Plats okänd . Sten föddes den 14 Mar 1927 i Jerijärvi, Korpilombolo församling, Pajala (BD); döptes den 26 Mar 1927 i Korpilombolo församling, Pajala (BD); dog den 19 Aug 2015 i Bollebygds församling, Bollebygd (P); begravdes den 18 Sep 2015 i Bollebygds kyrkogård, Bollebygd (P). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. Levande
Aina gift BENGTSSON, Carl GÖSTA den 17 Apr 1954 i Plats okänd . Carl föddes den 17 Apr 1931 i Fröslida 1 och 2, Torups församling, Hylte (N); döptes den 7 Maj 1931 i Torups församling, Hylte (N); dog den 30 Apr 2020 i Sävedalens distrikt, Partille (O); begravdes den 14 Jul 2020 i Fässbergs kyrkogård, Mölndal (O). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. Levande
6. GUSTAFSSON LINDER-LOOD, RUNE Egon Linné (3.ELLEN3, 2.HJALMAR2, 1.JOHANNA1) föddes den 25 Okt 1929 i Hästö Lugnadal 1, Augerums församling, Karlskrona (K); döptes den 12 Jan 1930 i Augerums församling, Karlskrona (K); dog den 6 Jul 2016 i Stensjöns distrikt, Mölndal (O); begravdes den 31 Okt 2016 i Kikås kyrkogård, Mölndal (O). RUNE gift QVIDING GIFT GUSTAFSSON/LINDER-LOOD, Lilly Dagmar Sonja den 14 Apr 1951 i Plats okänd . Lilly föddes den 7 Mar 1930 i Mölndals församling, Mölndal (O); döptes den 8 Mar 1930 i Mölndals församling, Mölndal (O); dog den 27 Sep 2014 i Mölndals församling, Mölndal (O); begravdes den 22 Okt 2014 i Kikås kyrkogård, Mölndal (O). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
7. GUSTAFSSON GIFT IHRÉN, GÖTA Evy Irene (3.ELLEN3, 2.HJALMAR2, 1.JOHANNA1) föddes den 24 Jul 1932 i Hästö Lugnadal 1, Augerums församling, Karlskrona (K); döptes den 31 Jul 1932 i Augerums församling, Karlskrona (K); dog den 7 Apr 2011 i Holsljunga församling, Svenljunga (P); begravdes den 16 Jun 2011 i Östads kyrkogård, Lerum (P). Familj/Make/Maka: NORDQVIST, Jan Evert. Jan föddes den 19 Okt 1929 i Härnösands församling, Härnösand (Y); döptes den 22 Okt 1929 i Härnösands församling, Härnösand (Y); dog den 17 Maj 2002 i Askims församling, Göteborg (O); begravdes den 14 Mar 2003 i Bildals kyrkogård, Göteborg (O). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 17. Levande
GÖTA gift IHRÉN, Bengt Lennardt den 28 Jul 1956 i Plats okänd , och skildes den 16 Jun 1978 i Plats okänd . Bengt föddes den 12 Sep 1929 i Göteborgs Gamlestads församling, Göteborg (O); döptes den 19 Sep 1929 i Göteborgs Gamlestads församling, Göteborg (O); dog den 29 Maj 2012 i Stora Lundby församling, Lerum (P); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
8. GUSTAFSSON, Hjalmar Evert (3.ELLEN3, 2.HJALMAR2, 1.JOHANNA1) föddes den 16 Jul 1934 i Fjärdsjömåla 9, Flymens församling, Karlskrona (K); döptes Okänt i Flymens församling, Karlskrona (K); dog den 24 Feb 1936 i Strågeryd, Augerums församling, Karlskrona (K); begravdes i Plats okänd . 9. Levande (3.ELLEN3, 2.HJALMAR2, 1.JOHANNA1) Levande gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
10. GUSTAFSSON GIFT MÖSE, Ingrid Gunnel MARGARETA (3.ELLEN3, 2.HJALMAR2, 1.JOHANNA1) föddes den 3 Aug 1943 i Halmstad 14:5, Halmstads församling, Svalöv (M); döptes Okänt i Halmstads församling, Svalöv (M); dog den 3 Apr 2016 i Fässbergs distrikt, Mölndal (O); begravdes den 21 Jun 2016 i Fässbergs kyrkogård, Mölndal (O). Ingrid gift Levande [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 22. Levande