PERSDOTTER, BOTEL
1742 - 1798 (55 år)1. PERSDOTTER, BOTEL föddes den 3 Dec 1742 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 12 Dec 1742 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 21 Apr 1798 i Strånganäs östergård, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 29 Apr 1798 i Plats okänd . BOTEL gift JONSSON, ABRAM Okänt i Plats okänd . ABRAM (son till GUMMESSON, JON och MÅNSDOTTER, INGEBORG) föddes den 11 Jan 1738 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 15 Jan 1738 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 21 Nov 1809 i Strånganäs östergård, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 26 Nov 1809 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. ABRAMSSON, JOHANNES föddes den 14 Dec 1777 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 21 Dec 1777 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 9 Dec 1848 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 17 Dec 1848 i Plats okänd.
Generation: 2
2. ABRAMSSON, JOHANNES (1.BOTEL1) föddes den 14 Dec 1777 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 21 Dec 1777 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 9 Dec 1848 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 17 Dec 1848 i Plats okänd. JOHANNES gift SVENSDOTTER, CATHARINA Okänt i Plats okänd . CATHARINA (dotter till MÅNSSON, SVEN och JONSDOTTER, ELIN) föddes den 16 Dec 1779 i Älmeboda prästgård, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 18 Dec 1779 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 3 Jun 1806 i Ödemåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 8 Jun 1806 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. JOHANSSON, SAMUEL föddes den 17 Jun 1802 i Ödemåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 24 Jun 1802 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 30 Maj 1855 i Snutan, Rungeboda, Långasjö församling, Emmaboda (H); begravdes den 6 Jun 1855 i Plats okänd.
Generation: 3
3. JOHANSSON, SAMUEL (2.JOHANNES2, 1.BOTEL1) föddes den 17 Jun 1802 i Ödemåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 24 Jun 1802 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 30 Maj 1855 i Snutan, Rungeboda, Långasjö församling, Emmaboda (H); begravdes den 6 Jun 1855 i Plats okänd. SAMUEL gift JONASDOTTER, LENA den 10 Okt 1823 i Långasjö församling, Emmaboda (H). LENA (dotter till PERSSON, JONAS och CARLSDOTTER, KERSTIN) föddes den 20 Jan 1803 i Pellamåla, Långasjö församling, Emmaboda (H); döptes den 23 Jan 1803 i Långasjö församling, Emmaboda (H); dog den 23 Apr 1847 i Snutan, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 2 Maj 1847 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. SAMUELSSON, CARL Magnus föddes den 9 Dec 1824 i Pellamåla, Långasjö församling, Emmaboda (H); döptes den 19 Dec 1824 i Långasjö församling, Emmaboda (H); dog den 16 Jan 1871 i Torpet Lund, Ödemåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 16 Jan 1871 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G).
- 5. SAMUELSDOTTER GIFT BLAD, CATHARINA föddes den 28 Sep 1826 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 1 Okt 1826 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 19 Jun 1910 i Råamåla, Långasjö församling, Emmaboda (H).
- 6. SAMUELSDOTTER, Maja Lena föddes den 11 Jun 1829 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 14 Jun 1829 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 10 Feb 1838 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 18 Feb 1838 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G).
- 7. SAMUELSSON, MAGNUS föddes den 31 Mar 1832 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 4 Apr 1832 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 19 Nov 1832 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 25 Nov 1832 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G).
- 8. SAMUELSSON, PETER föddes den 7 Feb 1834 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 16 Feb 1834 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 9. SAMUELSSON, ABRAHAM föddes den 7 Feb 1834 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 16 Feb 1834 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 16 Apr 1834 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 20 Apr 1834 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G).
- 10. SAMUELSSON BUSS, Frans August föddes den 25 Aug 1837 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 27 Aug 1837 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 21 Maj 1887 i Karlskrona stadsförsamling, Karlskrona (K); begravdes den 28 Maj 1887 i Plats okänd .
- 11. SAMUELSDOTTER, BEATA föddes den 12 Feb 1841 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 21 Feb 1841 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 12 Jun 1929 i Gränö, Hälleberga församling, Nybro (H); begravdes i Plats okänd .
- 12. SAMUELSDOTTER, Johanna Christina föddes den 28 Aug 1844 i Snutan, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 1 Sep 1844 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 10 Nov 1888 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); begravdes den 18 Nov 1888 i Algutsboda kyrkogård, Emmaboda (H).
SAMUEL gift PETERSDOTTER, LENA den 26 Dec 1850 i Älmeboda församling, Tingsryd (G). LENA föddes den 15 Nov 1798 i Granhults församling, Uppvidinge (G); döptes den 18 Nov 1798 i Granhults församling, Uppvidinge (G); dog den 7 Maj 1883 i Långasjö församling, Emmaboda (H); begravdes den 14 Maj 1883 i Långasjö kyrkogård, Emmaboda (H). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Generation: 4
4. SAMUELSSON, CARL Magnus (3.SAMUEL3, 2.JOHANNES2, 1.BOTEL1) föddes den 9 Dec 1824 i Pellamåla, Långasjö församling, Emmaboda (H); döptes den 19 Dec 1824 i Långasjö församling, Emmaboda (H); dog den 16 Jan 1871 i Torpet Lund, Ödemåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 16 Jan 1871 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G). CARL gift PETERSDOTTER, EVA den 18 Dec 1853 i Älmeboda församling, Tingsryd (G). EVA (dotter till JONASSON, PETER och JONASDOTTER, INGRID) föddes den 3 Sep 1828 i Korpemåla kvarn, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 8 Sep 1828 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 2 Okt 1901 i Botamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 13 Okt 1901 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. CARLSSON, Frans Gustaf föddes den 3 Dec 1855 i Ödemåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 5 Dec 1855 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 12 Feb 1939 i Ödevata, Vissefjärda församling, Emmaboda (H); begravdes i Plats okänd .
5. SAMUELSDOTTER GIFT BLAD, CATHARINA (3.SAMUEL3, 2.JOHANNES2, 1.BOTEL1) föddes den 28 Sep 1826 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 1 Okt 1826 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 19 Jun 1910 i Råamåla, Långasjö församling, Emmaboda (H). Noteringar:
Död:
Dödsorsak var självmord genom hängning.6. SAMUELSDOTTER, Maja Lena (3.SAMUEL3, 2.JOHANNES2, 1.BOTEL1) föddes den 11 Jun 1829 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 14 Jun 1829 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 10 Feb 1838 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 18 Feb 1838 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G). 7. SAMUELSSON, MAGNUS (3.SAMUEL3, 2.JOHANNES2, 1.BOTEL1) föddes den 31 Mar 1832 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 4 Apr 1832 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 19 Nov 1832 i Gunnamåla, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 25 Nov 1832 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G). 8. SAMUELSSON, PETER (3.SAMUEL3, 2.JOHANNES2, 1.BOTEL1) föddes den 7 Feb 1834 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 16 Feb 1834 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 9. SAMUELSSON, ABRAHAM (3.SAMUEL3, 2.JOHANNES2, 1.BOTEL1) föddes den 7 Feb 1834 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 16 Feb 1834 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 16 Apr 1834 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); begravdes den 20 Apr 1834 i Älmeboda gamla kyrkogård, Tingsryd (G). 10. SAMUELSSON BUSS, Frans August (3.SAMUEL3, 2.JOHANNES2, 1.BOTEL1) föddes den 25 Aug 1837 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 27 Aug 1837 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 21 Maj 1887 i Karlskrona stadsförsamling, Karlskrona (K); begravdes den 28 Maj 1887 i Plats okänd . Andra Händelser och Attribut:
- Kuriosa: 1861-1866, Lösens församling, Karlskrona (K); Antagen den 9 september 1861 som båtsman nr 25 i 2:a båtsmanskompaniet. Tog avsked den 2 juli 1866.
11. SAMUELSDOTTER, BEATA (3.SAMUEL3, 2.JOHANNES2, 1.BOTEL1) föddes den 12 Feb 1841 i Torpet Ön, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 21 Feb 1841 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 12 Jun 1929 i Gränö, Hälleberga församling, Nybro (H); begravdes i Plats okänd . 12. SAMUELSDOTTER, Johanna Christina (3.SAMUEL3, 2.JOHANNES2, 1.BOTEL1) föddes den 28 Aug 1844 i Snutan, Älmeboda församling, Tingsryd (G); döptes den 1 Sep 1844 i Älmeboda församling, Tingsryd (G); dog den 10 Nov 1888 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); begravdes den 18 Nov 1888 i Algutsboda kyrkogård, Emmaboda (H). Johanna gift JOHANSSON, AUGUST den 29 Nov 1863 i Algutsboda församling, Emmaboda (H). AUGUST (son till STAFFANSSON, JOHANNES och MAGNUSDOTTER, Inga Lena) föddes den 2 Okt 1840 i Spritsmåla, Algutsboda församling, Emmaboda (H); döptes den 4 Okt 1840 i Algutsboda församling, Emmaboda (H); dog den 23 Mar 1879 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); begravdes den 12 Apr 1879 i Algutsboda kyrkogård, Emmaboda (H). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. AUGUSTSSON EKSTRÖM, Johan Valfrid föddes den 14 Jan 1866 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); döptes den 19 Jan 1866 i Algutsboda församling, Emmaboda (H); dog den 28 Dec 1948 i Alvesta, Alvesta församling, Alvesta (G); begravdes den 4 Jan 1949 i Alvesta kyrkogård, Alvesta(G).
- 15. AUGUSTSSON TÖRNBLOM, Axel Wilhelm föddes den 25 Jan 1871 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); döptes den 2 Feb 1871 i Algutsboda församling, Emmaboda (H); dog den 13 Apr 1959 i Gårdsby församling, Växjö (G); begravdes den 13 Jun 1959 i Alvesta skogskyrkogård, Alvesta (G).
- 16. AUGUSTSSON EKLUND, Conrad Linus föddes den 12 Nov 1876 i Långlycke, Algutsboda församling, Emmaboda (H); döptes den 26 Nov 1876 i Algutsboda församling, Emmaboda (H); dog den 25 Aug 1965 i Alvesta, Alvesta församling, Alvesta (G); begravdes den 4 Sep 1965 i Alvesta skogskyrkogård, Alvesta (G).