SVENSDOTTER, ANNA
ca 1676 - 1701 (25 år)1. SVENSDOTTER, ANNA föddes cirka 1676 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 26 Maj 1701 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 2 Jun 1701 i Själevads kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). ANNA gift PERSSON, SVEN den 25 Dec 1696 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y). SVEN (son till SVENSSON, PEDER och OKÄNT, Okänt) föddes cirka 1675 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Backe, Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 17 Aug 1712 i Själevads kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. SVENSDOTTER, MÄRET föddes den 26 Dec 1700 i Backe, Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 31 Aug 1746 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 14 Sep 1746 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 2
2. SVENSDOTTER, MÄRET (1.ANNA1) föddes den 26 Dec 1700 i Backe, Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 31 Aug 1746 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 14 Sep 1746 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). MÄRET gift NILSSON, ERIK den 28 Dec 1720 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). ERIK (son till PERSSON, NILS och SVENSDOTTER, ANNA) föddes den 27 Aug 1697 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 22 Okt 1778 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 1 Nov 1778 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. ERIKSDOTTER, MÄRTA föddes cirka 1716 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1774 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
- 4. ERIKSDOTTER, ANNA föddes cirka 1722 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. ERIKSDOTTER, SARA föddes den 3 Aug 1724 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Sep 1724 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Själevads kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 6. ERIKSDOTTER, CARIN föddes den 17 Sep 1725 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 28 Jun 1806 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 13 Jul 1806 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 7. ERIKSSON, NILS föddes den 13 Mar 1728 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Sep 1792 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 9 Sep 1792 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 8. ERIKSDOTTER, BRITA föddes den 7 Sep 1730 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 27 Sep 1730 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Själevads kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 9. ERIKSSON, SVEN föddes den 24 Jan 1732 i Norrböle, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 25 Jan 1732 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1796 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
- 10. ERIKSDOTTER, MÄRETA föddes den 6 Jul 1735 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 6 Jul 1735 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 7 Jul 1786 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 16 Jul 1786 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 3
3. ERIKSDOTTER, MÄRTA (2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes cirka 1716 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1774 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). MÄRTA gift GÖRANSSON, JÖNS Okänt i Plats okänd . JÖNS (son till JAKOBSSON STRANDBORG, GÖRAN och JÖNSDOTTER, ANNA) föddes den 10 Feb 1716 i Hallviken, Hammerdals församling, Strömsund (Z); döptes den 19 Feb 1716 i Hammerdals församling, Strömsund (Z); dog den 22 Jun 1807 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 5 Jul 1807 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. JÖNSSON, ERIK föddes den 28 Mar 1752 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 10 Apr 1752 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 30 Jun 1827 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 8 Jul 1827 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 12. JÖNSSON, JÖNS föddes den 28 Apr 1754 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 11 Feb 1822 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
4. ERIKSDOTTER, ANNA (2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes cirka 1722 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 5. ERIKSDOTTER, SARA (2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes den 3 Aug 1724 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Sep 1724 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Själevads kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). 6. ERIKSDOTTER, CARIN (2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes den 17 Sep 1725 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 28 Jun 1806 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 13 Jul 1806 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). CARIN gift PERSSON, ERIK den 29 Dec 1751 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). ERIK (son till JOHANSSON, PER och CHRISTOFFERSDOTTER, MÄRTA) föddes den 17 Sep 1726 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 18 Sep 1726 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 28 Mar 1785 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 8 Apr 1785 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. ERIKSSON, PER föddes den 23 Jul 1755 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 27 Jul 1755 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 4 Jul 1830 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 16 Jul 1830 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 14. ERIKSSON, ERIK föddes den 15 Maj 1758 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 17 Maj 1758 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Aug 1819 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 8 Aug 1819 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 15. ERIKSDOTTER, MÄRET föddes den 26 Mar 1761 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 29 Mar 1761 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 25 Apr 1843 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 30 Apr 1843 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
- 16. ERIKSDOTTER, SARA föddes den 14 Apr 1767 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 17 Apr 1767 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 11 Jun 1834 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 16 Jun 1834 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
7. ERIKSSON, NILS (2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes den 13 Mar 1728 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Sep 1792 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 9 Sep 1792 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). NILS gift PERSDOTTER, ANNA den 6 Jan 1752 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). ANNA (dotter till JOHANSSON, PER och CHRISTOFFERSDOTTER, MÄRTA) föddes den 23 Feb 1724 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 25 Feb 1724 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 24 Jun 1762 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 2 Jul 1762 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 17. NILSSON, SVEN föddes den 12 Okt 1760 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 19 Okt 1760 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 16 Jul 1808 i Varpsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 24 Jul 1808 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
8. ERIKSDOTTER, BRITA (2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes den 7 Sep 1730 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 27 Sep 1730 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Själevads kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). 9. ERIKSSON, SVEN (2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes den 24 Jan 1732 i Norrböle, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 25 Jan 1732 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1796 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). 10. ERIKSDOTTER, MÄRETA (2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes den 6 Jul 1735 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 6 Jul 1735 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 7 Jul 1786 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 16 Jul 1786 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 4
11. JÖNSSON, ERIK (3.MÄRTA3, 2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes den 28 Mar 1752 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 10 Apr 1752 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 30 Jun 1827 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 8 Jul 1827 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). ERIK gift ADAMSDOTTER, SIGRID 1775 i Åsele församling, Åsele (AC). SIGRID (dotter till HANSSON, ADAM och ERIKSDOTTER, ANNA) föddes 1756 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 10 Aug 1835 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 6 Sep 1835 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. ERIKSSON, ADAM föddes 1796 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 12 Feb 1869 i Avaträsk, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 29 Mar 1869 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
12. JÖNSSON, JÖNS (3.MÄRTA3, 2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes den 28 Apr 1754 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 11 Feb 1822 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). JÖNS gift PERSDOTTER, MARGETA/GRETA 1778 i Åsele församling, Åsele (AC). MARGETA/GRETA (dotter till NILSSON, PETRUS/PER och ERIKSDOTTER, CARIN) föddes den 14 Mar 1755 i Kubbe, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 16 Mar 1755 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 15 Mar 1833 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 25 Mar 1833 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. JÖNSSON, JÖNS föddes 1782 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 9 Sep 1863 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 4 Okt 1863 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 20. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 22 Jun 1798 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 24 Jun 1798 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 22 Sep 1851 i Västra Ormsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 5 Okt 1851 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
13. ERIKSSON, PER (6.CARIN3, 2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes den 23 Jul 1755 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 27 Jul 1755 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 4 Jul 1830 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 16 Jul 1830 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). 14. ERIKSSON, ERIK (6.CARIN3, 2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes den 15 Maj 1758 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 17 Maj 1758 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Aug 1819 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 8 Aug 1819 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). 15. ERIKSDOTTER, MÄRET (6.CARIN3, 2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes den 26 Mar 1761 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 29 Mar 1761 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 25 Apr 1843 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 30 Apr 1843 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). 16. ERIKSDOTTER, SARA (6.CARIN3, 2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes den 14 Apr 1767 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 17 Apr 1767 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 11 Jun 1834 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 16 Jun 1834 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). SARA gift PERSSON, SALOMON den 21 Mar 1790 i Plats okänd . SALOMON (son till SALOMONSSON, PER och PERSDOTTER, ANNA) föddes ber 1763 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 27 Apr 1822 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 26 Maj 1822 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 21. SALOMONSDOTTER, Anna Cajsa föddes cirka 1792 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 22. SALOMONSSON, PER föddes 1794 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 18 Jun 1854 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 6 Aug 1854 i Dorotea kyrkogård, Dorotea (AC).
- 23. SALOMONSDOTTER, SARA föddes den 11 Mar 1797 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 16 Mar 1797 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 15 Apr 1867 i Tjädernäset, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 5 Maj 1867 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 24. SALOMONSDOTTER, MÄRET föddes den 16 Nov 1798 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 17 Nov 1798 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 26 Nov 1832 i Lövvik, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Dec 1832 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 25. SALOMONSSON, ERIK föddes den 2 Sep 1801 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 6 Sep 1801 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 3 Jan 1802 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 11 Jan 1802 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 26. SALOMONSDOTTER, Brita Stina föddes den 19 Jul 1804 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 22 Jul 1804 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Okt 1804 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 11 Nov 1804 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 27. SALOMONSDOTTER, Brita Christina föddes den 27 Mar 1808 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 29 Mar 1808 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 25 Sep 1865 i Skirsjöede, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 15 Okt 1865 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
17. NILSSON, SVEN (7.NILS3, 2.MÄRET2, 1.ANNA1) föddes den 12 Okt 1760 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 19 Okt 1760 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 16 Jul 1808 i Varpsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 24 Jul 1808 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). SVEN gift DANIELSDOTTER GAVELIN, MAGDALENA 1783 i Plats okänd . MAGDALENA (dotter till PERSSON GAVELIN, DANIEL och PERSDOTTER, CHRISTINA) föddes 1767 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 18 Maj 1853 i Varpsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 5 Jun 1853 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 28. SVENSDOTTER, MAGDALENA föddes 1793 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 5 Jun 1884 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 21 Jun 1884 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).