ERIKSSON, BRYNGEL
1795 - 1843 (48 år)1. ERIKSSON, BRYNGEL föddes den 13 Sep 1795 i Steneby församling, Bengtsfors (P); döptes den 15 Sep 1795 i Steneby församling, Bengtsfors (P); dog den 10 Dec 1843 i Bratterud, Laxarby församling, Bengtsfors (P); begravdes den 31 Dec 1843 i Laxarby kyrkogård, Bengtsfors (P). BRYNGEL gift SVENSDOTTER, LISA den 16 Jul 1820 i Laxarby församling, Bengtsfors (P). LISA (dotter till OLSSON, SVEN och LARSDOTTER, BRITTA) föddes den 5 Jan 1795 i Solvik, Laxarby församling, Bengtsfors (P); döptes den 6 Jan 1795 i Laxarby församling, Bengtsfors (P); dog den 13 Jan 1862 i Berg, Laxarby församling, Bengtsfors (P); begravdes den 26 Jan 1862 i Laxarby kyrkogård, Bengtsfors (P). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. BRYNGELSDOTTER, MARIA föddes den 29 Nov 1823 i Solvik, Laxarby församling, Bengtsfors (P); döptes den 30 Nov 1823 i Laxarby församling, Bengtsfors (P); dog den 13 Apr 1868 i Dänningarum, Östra Broby församling, Östra Göinge (L); begravdes den 23 Apr 1868 i Plats okänd .
Generation: 2
2. BRYNGELSDOTTER, MARIA (1.BRYNGEL1) föddes den 29 Nov 1823 i Solvik, Laxarby församling, Bengtsfors (P); döptes den 30 Nov 1823 i Laxarby församling, Bengtsfors (P); dog den 13 Apr 1868 i Dänningarum, Östra Broby församling, Östra Göinge (L); begravdes den 23 Apr 1868 i Plats okänd . MARIA gift JOHANSSON, LARS den 29 Jun 1850 i Laxarby församling, Bengtsfors (P). LARS (son till OLOFSSON/OLSSON, JOHAN och PERSDOTTER, MÄRTA) föddes den 11 Feb 1824 i Galthögen, Laxarby församling, Bengtsfors (P); döptes den 12 Feb 1824 i Laxarby församling, Bengtsfors (P); dog den 17 Nov 1890 i Dänningarum, Östra Broby församling, Östra Göinge (L); begravdes den 23 Nov 1890 i Östra Broby kyrkogård, Östra Göinge (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. LARSDOTTER GIFT LARSSON, MALENA föddes den 3 Feb 1863 i Dänningarum, Östra Broby församling, Östra Göinge (L); döptes den 13 Feb 1863 i Östra Broby församling, Östra Göinge (L); dog den 9 Jul 1951 i Hagestad 43:5, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 13 Jul 1951 i Löderups norra kyrkogård, Ystad (L).
Generation: 3
3. LARSDOTTER GIFT LARSSON, MALENA (2.MARIA2, 1.BRYNGEL1) föddes den 3 Feb 1863 i Dänningarum, Östra Broby församling, Östra Göinge (L); döptes den 13 Feb 1863 i Östra Broby församling, Östra Göinge (L); dog den 9 Jul 1951 i Hagestad 43:5, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 13 Jul 1951 i Löderups norra kyrkogård, Ystad (L). MALENA gift LARSSON, PER den 25 Aug 1888 i Skurups församling, Skurup (M). PER (son till PERSSON, LARS och HANSDOTTER, ANNA) föddes den 31 Dec 1854 i Södra Villie 17, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 4 Jan 1855 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 8 Mar 1928 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 15 Mar 1928 i Löderups norra kyrkogård, Ystad (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. PERSDOTTER, Anna Maria föddes den 23 Sep 1888 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 18 Okt 1889 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 5. PERSDOTTER GIFT LARSSON, HELMY Sigrid föddes den 2 Feb 1890 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 30 Dec 1974 i Köpingebro, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Jan 1975 i Stora Köpinge nya kyrkogård, Ystad (M).
- 6. PERSSON, JOHAN Ludvig föddes den 22 Feb 1892 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1947 i Hagestad 31:5, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 27 Maj 1947 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L).
- 7. PERSSON, Karl Magnus föddes den 2 Nov 1893 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 5 Dec 1904 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 9 Dec 1904 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L).
- 8. PERSSON, AXEL Sigfrid föddes den 10 Jun 1895 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 7 Jul 1895 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 24 Jun 1979 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 29 Jun 1979 i Löderups norra kyrkogård, Ystad (L).
- 9. PERSDOTTER GIFT ANDERSSON, HULDA Ingeborg föddes den 29 Apr 1897 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1897 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 9 Dec 1961 i Stora Herrestad 37:5, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 13 Dec 1961 i Stora Herrestads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 10. PERSDOTTER GIFT ERIKSSON, HELGA Albertina Josefina föddes den 31 Okt 1899 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 19 Nov 1899 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 21 Jun 1993 i Ingelstorp 49, Ingelstorps församling, Ystad (M); begravdes den 19 Aug 1993 i Ingelstorps kyrkogård, Ystad (M).
- 11. LARSSON GIFT MÅRTENSSON, Anna KLARA Elfrida föddes den 27 Jun 1902 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 20 Jul 1902 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 20 Jan 1970 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 26 Jan 1970 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L).
- 12. LARSSON, Oskar Rudolf föddes den 23 Feb 1904 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 20 Mar 1904 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 4 Dec 1904 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 9 Dec 1904 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L).
Generation: 4
4. PERSDOTTER, Anna Maria (3.MALENA3, 2.MARIA2, 1.BRYNGEL1) föddes den 23 Sep 1888 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 18 Okt 1889 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 5. PERSDOTTER GIFT LARSSON, HELMY Sigrid (3.MALENA3, 2.MARIA2, 1.BRYNGEL1) föddes den 2 Feb 1890 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 30 Dec 1974 i Köpingebro, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 10 Jan 1975 i Stora Köpinge nya kyrkogård, Ystad (M). HELMY gift LARSSON, HERMAN den 28 Dec 1908 i Löderups församling, Ystad (L). HERMAN föddes den 17 Jan 1884 i Hannas 19, Hannas församling, Simrishamn (L); döptes den 20 Jan 1884 i Hannas församling, Simrishamn (L); dog den 28 Aug 1947 i Lilla Köpinge 14:71, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 3 Sep 1947 i Stora Köpinge nya kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. LARSSON LESSNERT, Ludvig Paulin föddes den 19 Sep 1909 i Glemminge 24, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 3 Okt 1909 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 24 Sep 1981 i Österhaninge församling, Haninge (AB); begravdes den 23 Okt 1981 i Österhaninge kyrkogård, Haninge (AB).
- 14. LARSSON, Henry Rudolf föddes den 19 Jan 1911 i Glemminge 24, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 29 Jan 1911 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 27 Dec 1981 i Skara domkyrkoförsamling, Skara (R) ; begravdes den 5 Maj 1982 i Marie kyrkogård, Skara (R) .
- 15. LARSSON LESSNERT, Gunnar Sigfrid föddes den 30 Jan 1914 i Glemminge 24, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 15 Feb 1914 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 31 Mar 1974 i Skarpnäcks församling, Stockholm (AB); begravdes den 24 Apr 1974 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 16. LARSSON LESSNERT, Nils Lennart föddes den 13 Mar 1916 i Glemminge 24, Glemminge församling, Ystad (M); döptes den 25 Mar 1916 i Glemminge församling, Ystad (M); dog den 1 Maj 1998 i Skarpnäcks församling, Stockholm (AB); begravdes den 5 Jun 1998 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 17. LARSSON, Sture Johan föddes den 19 Jul 1920 i Östra Ingelstad 9, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 8 Aug 1920 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 2 Aug 2009 i Köpingebro, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 23 Sep 2009 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
6. PERSSON, JOHAN Ludvig (3.MALENA3, 2.MARIA2, 1.BRYNGEL1) föddes den 22 Feb 1892 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1947 i Hagestad 31:5, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 27 Maj 1947 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L). JOHAN gift NILSSON LARSSON GIFT PERSSON, HELEZINE den 2 Aug 1913 i Löderups församling, Ystad (L). HELEZINE (dotter till OKÄNT, Okänt och NILSDOTTER LARSSON, BOEL) föddes den 5 Maj 1894 i Hagestad 40, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 20 Maj 1894 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 6 Apr 1972 i Borrby, Borrby församling, Simrishamn (L) ; begravdes den 14 Apr 1972 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. PERSSON, Evald GEORG föddes den 15 Sep 1913 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 28 Sep 1913 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 12 Feb 1985 i Hörups församling, Ystad (M); begravdes den 20 Feb 1985 i Hörups kyrkogård, Ystad (M).
- 19. PERSSON, Odöpt föddes den 2 Dec 1915 i Hagestad 40, Löderups församling, Ystad (L); dog den 2 Dec 1915 i Hagestad 40, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 4 Dec 1915 i Plats okänd .
- 20. PERSSON GIFT HAGSTRÖM, JENNY Ingeborg föddes den 13 Jun 1918 i Hagestad 31, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 30 Jun 1918 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 9 Aug 2000 i Helsingborgs Gustav Adolfs församling, Helsingborg (M); begravdes den 5 Sep 2000 i Helsingborgs krematoriekyrkogård, Helsingborg (M).
- 21. PERSSON, EDGAR Sigurd föddes den 7 Sep 1920 i Hagestad 31, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 17 Okt 1920 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 30 Sep 1987 i Linköping, Linköpings domkyrkoförsamling, Linköping (E); begravdes den 21 Okt 1987 i Linköpings södra griftegård, Linköping (E).
- 22. PERSSON, EINAR Brynolf föddes den 18 Aug 1923 i Hagestad 31, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 23 Sep 1923 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 2 Jan 1994 i Hagestad 31, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 30 Jan 1994 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L).
- 23. PERSSON GIFT ANDERSSON, ANNIE Majken föddes den 10 Jun 1926 i Hagestad 31, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 4 Jul 1926 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 9 Maj 1986 i Hörups församling, Ystad (M); begravdes den 8 Jun 1986 i Hörups kyrkogård, Ystad (M).
- 24. Levande
- 25. PERSSON GIFT GUSTAFSSON, INGA Birgit föddes den 13 Jun 1932 i Hagestad 31, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 24 Jul 1932 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 29 Jun 2015 i Östra Husby församling, Norrköping (E); begravdes den 21 Aug 2015 i Östra Husby kyrkogård, Norrköping (E).
- 26. PERSSON, Kurt ALLAN föddes den 29 Okt 1934 i Hagestad 31, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 25 Nov 1934 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 24 Okt 2006 i Norrköpings Borgs församling, Norrköping (E); begravdes den 15 Nov 2006 i Norrköpings Borgs kyrkogård, Norrköping (E).
- 27. PERSSON, Edit LINNÉA föddes den 4 Jun 1936 i Hagestad 31, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 26 Jun 1936 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 18 Jul 1936 i Hagestad 31, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 23 Jul 1936 i Plats okänd .
7. PERSSON, Karl Magnus (3.MALENA3, 2.MARIA2, 1.BRYNGEL1) föddes den 2 Nov 1893 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 5 Dec 1904 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 9 Dec 1904 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L). 8. PERSSON, AXEL Sigfrid (3.MALENA3, 2.MARIA2, 1.BRYNGEL1) föddes den 10 Jun 1895 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 7 Jul 1895 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 24 Jun 1979 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 29 Jun 1979 i Löderups norra kyrkogård, Ystad (L). AXEL gift MÅRTENSDOTTER GIFT PERSSON, ALMA Ingeborg den 30 Dec 1916 i Löderups församling, Ystad (L). ALMA föddes den 14 Jul 1894 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 24 Jul 1894 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 25 Dec 1971 i Hagestad 43:8, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 30 Dec 1971 i Löderups norra kyrkogård, Ystad (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 28. PERSSON GIFT YNGVE, GUDRUN Adina föddes den 7 Maj 1916 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 21 Maj 1916 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 20 Sep 2007 i Hammenhög, Hammenhögs församling, Simrishamn (L); begravdes den 5 Okt 2007 i Hannas kyrkogård, Simrishamn (L).
- 29. PERSSON GIFT TIDMAN, Judit Linnéa föddes den 5 Jan 1918 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 3 Feb 1918 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 29 Jan 2012 i Slottsstadens församling, Malmö (M); begravdes den 20 Mar 2012 i Malmö gamla kyrkogård, Malmö (M).
- 30. PERSSON, ARNOLD Sigvard föddes den 18 Jan 1920 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 4 Feb 1920 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 16 Aug 2001 i Ystad, Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 30 Sep 2001 i Löderups norra kyrkogård, Ystad (L).
- 31. PERSSON, Folke Rudolf föddes den 18 Nov 1920 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); döptes Okänt i Löderups församling, Ystad (L); dog den 18 Nov 1920 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 20 Nov 1920 i Plats okänd .
- 32. PERSSON, Erik Folke Reinhold föddes den 23 Dec 1921 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 5 Feb 1922 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 22 Dec 1979 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 12 Jan 1980 i Ystads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 33. PERSSON, Knut Sigurd föddes den 22 Apr 1923 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 4 Jun 1923 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 22 Sep 1999 i Farsta församling, Stockholm (AB); begravdes den 18 Okt 1999 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 34. PERSSON GIFT KARLSSON, DORIS Gunvor föddes den 3 Feb 1926 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 23 Feb 1926 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 12 Jul 2021 i Kristianstads Heliga Trefaldighets distrikt, Kristianstad (L); begravdes den 10 Sep 2021 i Norra Åsums kyrkogård, Kristianstad (L).
- 35. PERSSON, HERBERT Brynolf föddes den 17 Maj 1928 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 1 Jul 1928 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 23 Okt 2019 i Löderup, Valleberga distrikt, Ystad (M); begravdes den 5 Nov 2019 i Löderups norra kyrkogård, Ystad (L).
- 36. Levande
- 37. Levande
9. PERSDOTTER GIFT ANDERSSON, HULDA Ingeborg (3.MALENA3, 2.MARIA2, 1.BRYNGEL1) föddes den 29 Apr 1897 i Tegelbrukshuset, Norra Olstorp, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1897 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 9 Dec 1961 i Stora Herrestad 37:5, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 13 Dec 1961 i Stora Herrestads nya kyrkogård, Ystad (M). HULDA gift ANDERSSON, AXEL den 13 Apr 1918 i Löderups församling, Ystad (L). AXEL (son till ANDERSSON, ANDERS och ANDERSDOTTER SANDBERG GIFT ANDERSSON GIFT PERSSON, ELJENA) föddes den 24 Feb 1895 i Kabusa 4, Stora Köpinge församling, Ystad (M); döptes den 5 Apr 1895 i Stora Köpinge församling, Ystad (M); dog den 8 Jun 1987 i Solbacken, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 17 Jun 1987 i Stora Herrestads nya kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 38. ANDERSSON GIFT MÅRTENSSON, ASTRID Hillevi föddes den 13 Jul 1916 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 27 Aug 1916 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 20 Jun 1989 i Nybrostrand, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 4 Jul 1989 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 39. ANDERSSON GIFT HANSSON/HANVIK, ELSA Margit föddes den 6 Jan 1919 i Fröslöv 10, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 26 Jan 1919 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 29 Dec 1979 i Ystad, Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 18 Jan 1980 i Ystads västra kyrkogård, Ystad (M).
- 40. ANDERSSON, ALLAN Rutger Herbert föddes den 3 Mar 1920 i Fröslöv 10, Valleberga församling, Ystad (M); döptes den 21 Mar 1920 i Valleberga församling, Ystad (M); dog den 13 Maj 1927 i Stora Herrestad 37, Stora Herrestads församling, Ystad (M); begravdes den 19 Maj 1927 i Stora Herrestads nya kyrkogård, Ystad (M).
- 41. ANDERSSON, Stig Allan föddes 31 Aug 1929 i Stora Herrestad 37, Stora Herrestads församling, Ystad (M); döptes den 1 Sep 1929 i Stora Herrestads församling, Ystad (M); dog den 21 Feb 1989 i Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 22 Mar 1989 i Tomelilla nya kyrkogård, Tomelilla (L).
10. PERSDOTTER GIFT ERIKSSON, HELGA Albertina Josefina (3.MALENA3, 2.MARIA2, 1.BRYNGEL1) föddes den 31 Okt 1899 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 19 Nov 1899 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 21 Jun 1993 i Ingelstorp 49, Ingelstorps församling, Ystad (M); begravdes den 19 Aug 1993 i Ingelstorps kyrkogård, Ystad (M). HELGA gift ERIKSSON, KARL Harry den 4 Jul 1924 i Löderups församling, Ystad (L). KARL föddes den 5 Apr 1898 i Borrby 47, Borrby församling, Simrishamn (L) ; döptes den 1 Maj 1898 i Borrby församling, Simrishamn (L) ; dog den 6 Dec 1986 i Ingelstorp 49, Ingelstorps församling, Ystad (M); begravdes den 5 Mar 1987 i Ingelstorps kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 42. ERIKSSON GIFT CARLVIK, HENNY Paulina föddes den 16 Dec 1925 i Borrby 42, Borrby församling, Simrishamn (L) ; döptes den 31 Jan 1926 i Borrby församling, Simrishamn (L) ; dog den 13 Feb 2018 i Täby distrikt, Täby (AB); begravdes den 23 Jul 2018 i Täby kyrkogård, Täby (AB).
- 43. ERIKSSON GIFT OLSSON, MARGIT Lilian föddes den 19 Apr 1927 i Borrby 42, Borrby församling, Simrishamn (L) ; döptes den 15 Maj 1927 i Borrby församling, Simrishamn (L) ; dog den 14 Dec 2023 i Hedeskoga distrikt, Ystad (M); begravdes i Plats okänd .
- 44. ERIKSSON, John Evert föddes den 29 Mar 1929 i Borrby 42, Borrby församling, Simrishamn (L) ; döptes den 7 Apr 1929 i Borrby församling, Simrishamn (L) ; dog den 8 Feb 2020 i Glemmingebro, Ingelstorps distrikt, Ystad (M); begravdes den 9 Apr 2020 i Ingelstorps kyrkogård, Ystad (M).
- 45. ERIKSSON, Erik Tore Roland föddes den 3 Sep 1930 i Ingelstorp 85, Ingelstorps församling, Ystad (M); döptes den 12 Okt 1930 i Ingelstorps församling, Ystad (M); dog den 19 Maj 2021 i Stora Herrestad, Stora Herrestads distrikt, Ystad (M); begravdes den 1 Jul 2021 i Ingelstorps kyrkogård, Ystad (M).
- 46. Levande
- 47. Levande
11. LARSSON GIFT MÅRTENSSON, Anna KLARA Elfrida (3.MALENA3, 2.MARIA2, 1.BRYNGEL1) föddes den 27 Jun 1902 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 20 Jul 1902 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 20 Jan 1970 i Tomelilla, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes den 26 Jan 1970 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). Anna gift MÅRTENSSON, Nils Mauritz den 17 Mar 1922 i Löderups församling, Ystad (L). Nils föddes den 8 Sep 1901 i Norra Kverrestad 1, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 13 Sep 1901 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 4 Apr 1977 i Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 48. MÅRTENSSON, STIG Allan föddes den 15 Nov 1921 i Hagestad 43, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 9 Dec 1921 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 16 Apr 1999 i Lunnarp 2, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 22 Apr 1999 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L).
- 49. MÅRTENSSON MÅRSTRAND, Bertil Uno Östen föddes den 11 Jun 1925 i Sandby 39, Borrby församling, Simrishamn (L) ; döptes den 10 Jul 1925 i Borrby församling, Simrishamn (L) ; dog den 6 Feb 1999 i Slottsstadens församling, Malmö (M); begravdes den 25 Feb 1999 i Limhamns kyrkogård, Malmö (M).
- 50. MÅRTENSSON GIFT NILSSON, Karin NANCY föddes den 4 Maj 1933 i Sandby 39, Borrby församling, Simrishamn (L) ; döptes den 10 Maj 1933 i Borrby församling, Simrishamn (L) ; dog den 4 Dec 1996 i Onslunda 31, Onslunda församling, Tomelilla (L); begravdes i Onslunda kyrkogård, Tomelilla (L).
12. LARSSON, Oskar Rudolf (3.MALENA3, 2.MARIA2, 1.BRYNGEL1) föddes den 23 Feb 1904 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); döptes den 20 Mar 1904 i Löderups församling, Ystad (L); dog den 4 Dec 1904 i Hagestad 30, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 9 Dec 1904 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L).