ANDERSSON, MATS
1736 - 1795 (59 år)1. ANDERSSON, MATS föddes den 6 Jan 1736 i Ulvsbo, Söderbärke församling, Smedjebacken (W); döptes den 8 Jan 1736 i Söderbärke församling, Smedjebacken (W); dog den 29 Maj 1795 i Ulvsbo 5, Söderbärke församling, Smedjebacken (W); begravdes den 6 Jun 1795 i Söderbärke kyrkogård, Smedjebacken (W). MATS gift ERIKSDOTTER, CATHARINA den 20 Sep 1757 i Söderbärke församling, Smedjebacken (W). CATHARINA (dotter till HANSSON, ERIK och MATSDOTTER, KERSTIN) föddes den 27 Okt 1732 i Vibberbo, Söderbärke församling, Smedjebacken (W); döptes den 29 Okt 1732 i Söderbärke församling, Smedjebacken (W); dog den 12 Mar 1785 i Ulvsbo 3, Söderbärke församling, Smedjebacken (W); begravdes den 20 Mar 1785 i Söderbärke kyrkogård, Smedjebacken (W). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. MATSDOTTER, STINA föddes den 25 Dec 1758 i Ulvsbo, Söderbärke församling, Smedjebacken (W); döptes den 28 Dec 1758 i Söderbärke församling, Smedjebacken (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 3. MATSSON, ANDERS föddes den 6 Aug 1761 i Ulvsbo, Söderbärke församling, Smedjebacken (W); döptes den 9 Aug 1761 i Söderbärke församling, Smedjebacken (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 4. MATSSON, ERIK föddes den 30 Okt 1764 i Ulvsbo, Söderbärke församling, Smedjebacken (W); döptes den 1 Nov 1764 i Söderbärke församling, Smedjebacken (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. MATSDOTTER, ANNA föddes den 12 Aug 1768 i Ulvsbo, Söderbärke församling, Smedjebacken (W); döptes den 14 Aug 1768 i Söderbärke församling, Smedjebacken (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 6. MATSDOTTER, CATHARINA föddes 1771 i Ulvsbo, Söderbärke församling, Smedjebacken (W); döptes Okänt i Söderbärke församling, Smedjebacken (W); dog den 30 Jan 1847 i Olsbenning, Karbennings församling, Norberg (U); begravdes den 7 Feb 1847 i Karbennings kyrkogård, Norberg (U).
Generation: 2
2. MATSDOTTER, STINA (1.MATS1) föddes den 25 Dec 1758 i Ulvsbo, Söderbärke församling, Smedjebacken (W); döptes den 28 Dec 1758 i Söderbärke församling, Smedjebacken (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 3. MATSSON, ANDERS (1.MATS1) föddes den 6 Aug 1761 i Ulvsbo, Söderbärke församling, Smedjebacken (W); döptes den 9 Aug 1761 i Söderbärke församling, Smedjebacken (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 4. MATSSON, ERIK (1.MATS1) föddes den 30 Okt 1764 i Ulvsbo, Söderbärke församling, Smedjebacken (W); döptes den 1 Nov 1764 i Söderbärke församling, Smedjebacken (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 5. MATSDOTTER, ANNA (1.MATS1) föddes den 12 Aug 1768 i Ulvsbo, Söderbärke församling, Smedjebacken (W); döptes den 14 Aug 1768 i Söderbärke församling, Smedjebacken (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 6. MATSDOTTER, CATHARINA (1.MATS1) föddes 1771 i Ulvsbo, Söderbärke församling, Smedjebacken (W); döptes Okänt i Söderbärke församling, Smedjebacken (W); dog den 30 Jan 1847 i Olsbenning, Karbennings församling, Norberg (U); begravdes den 7 Feb 1847 i Karbennings kyrkogård, Norberg (U). CATHARINA gift HANSSON BAGGSTRÖM, ANDERS den 15 Jun 1794 i Västanfors församling, Fagersta (U). ANDERS (son till OLSSON BAGGSTRÖM, HANS och ANDERSDOTTER, BRITA) föddes den 25 Mar 1774 i Baggå, Klockarbyn, Skinnskattebergs församling, Skinnskatteberg (U); döptes den 27 Mar 1774 i Skinnskattebergs församling, Skinnskatteberg (U); dog den 26 Aug 1801 i Semla, Västanfors församling, Fagersta (U); begravdes den 29 Aug 1801 i Västanfors gamla kyrkogård, Fagersta (U). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. ANDERSDOTTER GIFT BOHM, Brita Catharina föddes den 2 Jul 1794 i Semla, Västanfors församling, Fagersta (U); döptes den 4 Jul 1794 i Västanfors församling, Fagersta (U); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 8. ANDERSSON, ERIK föddes den 17 Apr 1796 i Semla, Västanfors församling, Fagersta (U); döptes den 17 Apr 1796 i Västanfors församling, Fagersta (U); dog den 21 Mar 1801 i Semla, Västanfors församling, Fagersta (U); begravdes den 29 Mar 1801 i Västanfors gamla kyrkogård, Fagersta (U).
- 9. ANDERSSON, ANDERS föddes den 30 Jul 1798 i Semla, Västanfors församling, Fagersta (U); döptes den 1 Aug 1798 i Västanfors församling, Fagersta (U); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 10. ANDERSSON, JOHAN föddes den 8 Mar 1801 i Semla, Västanfors församling, Fagersta (U); döptes den 9 Mar 1801 i Västanfors församling, Fagersta (U); dog den 26 Jul 1802 i Semla, Västanfors församling, Fagersta (U); begravdes den 29 Jul 1802 i Västanfors gamla kyrkogård, Fagersta (U).
Generation: 3
7. ANDERSDOTTER GIFT BOHM, Brita Catharina (6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 2 Jul 1794 i Semla, Västanfors församling, Fagersta (U); döptes den 4 Jul 1794 i Västanfors församling, Fagersta (U); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. Brita gift JANSSON BOHM, JOHANNES Okänt i Plats okänd . JOHANNES (son till NILSSON BOHM, JOHAN och CARLSDOTTER, ANNA) föddes den 15 Okt 1792 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 16 Okt 1792 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 9 Jan 1833 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 13 Jan 1833 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. JOHANSDOTTER, Anna Catrina föddes den 13 Okt 1814 i Stockholm (AB); döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 12. JOHANSSON, Johan Fredrik föddes den 14 Dec 1816 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 18 Dec 1816 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 19 Jul 1817 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 23 Jul 1817 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB).
- 13. JOHANSSON, Carl Fredrik föddes den 27 Dec 1817 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 28 Dec 1817 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 3 Jul 1827 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 8 Jul 1827 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB).
- 14. JOHANSSON BOHM, Anders Gustaf föddes den 7 Jul 1820 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 9 Jul 1820 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 10 Apr 1892 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); begravdes den 15 Apr 1892 i Plats okänd .
- 15. JOHANSDOTTER, Johanna Maria föddes den 16 Sep 1822 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 17 Sep 1822 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 16. JOHANSSON BOHM, Johan Magnus föddes den 4 Nov 1824 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 7 Nov 1824 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 7 Maj 1863 i Vinterviken, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 14 Maj 1863 i Plats okänd.
- 17. JOHANSDOTTER, CHRISTINA föddes den 19 Dec 1827 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 20 Dec 1827 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 3 Jan 1828 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 27 Jan 1828 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB).
- 18. JOHANSSON, REINHOLD föddes den 19 Dec 1827 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 20 Dec 1827 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 5 Jan 1828 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 27 Jan 1828 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB).
- 19. JOHANSSON BOHM, Frans Oscar föddes den 15 Jun 1829 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 21 Jun 1829 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 6 Jan 1898 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); begravdes den 9 Jan 1898 i Plats okänd .
- 20. JOHANSSON, Peter Adolf föddes den 15 Jun 1829 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 21 Jun 1829 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 28 Feb 1830 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 21 Mar 1830 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB).
- 21. JOHANSSON BOHM, Niclas Wilhelm föddes den 5 Feb 1832 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 12 Feb 1832 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 30 Sep 1880 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); begravdes den 4 Okt 1880 i Plats okänd.
8. ANDERSSON, ERIK (6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 17 Apr 1796 i Semla, Västanfors församling, Fagersta (U); döptes den 17 Apr 1796 i Västanfors församling, Fagersta (U); dog den 21 Mar 1801 i Semla, Västanfors församling, Fagersta (U); begravdes den 29 Mar 1801 i Västanfors gamla kyrkogård, Fagersta (U). 9. ANDERSSON, ANDERS (6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 30 Jul 1798 i Semla, Västanfors församling, Fagersta (U); döptes den 1 Aug 1798 i Västanfors församling, Fagersta (U); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 10. ANDERSSON, JOHAN (6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 8 Mar 1801 i Semla, Västanfors församling, Fagersta (U); döptes den 9 Mar 1801 i Västanfors församling, Fagersta (U); dog den 26 Jul 1802 i Semla, Västanfors församling, Fagersta (U); begravdes den 29 Jul 1802 i Västanfors gamla kyrkogård, Fagersta (U).
Generation: 4
11. JOHANSDOTTER, Anna Catrina (7.Brita3, 6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 13 Okt 1814 i Stockholm (AB); döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 12. JOHANSSON, Johan Fredrik (7.Brita3, 6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 14 Dec 1816 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 18 Dec 1816 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 19 Jul 1817 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 23 Jul 1817 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB). 13. JOHANSSON, Carl Fredrik (7.Brita3, 6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 27 Dec 1817 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 28 Dec 1817 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 3 Jul 1827 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 8 Jul 1827 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB). 14. JOHANSSON BOHM, Anders Gustaf (7.Brita3, 6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 7 Jul 1820 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 9 Jul 1820 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 10 Apr 1892 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); begravdes den 15 Apr 1892 i Plats okänd . Anders gift ANDERSDOTTER, Anna Christina den 10 Nov 1850 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB). Anna föddes den 4 Jan 1822 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 5 Jan 1859 i Lilla Nybohov, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 9 Jan 1859 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 22. GUSTAFSSON, Frans Gustaf föddes den 20 Sep 1851 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); döptes den 25 Sep 1851 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); dog den 7 Apr 1915 i Stockholms Gustav Vasa församling, Stockholm (AB); begravdes den 11 Apr 1915 i Plats okänd.
- 23. GUSTAFSSON, August Theodor föddes den 19 Apr 1856 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); döptes den 24 Apr 1856 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Anders gift JONASDOTTER BERG, Emma Bernhardina Okänt (Samvetsäktenskap) i Plats okänd . Emma (dotter till JONASSON, Jonas Erik Alfred och HENRIKSDOTTER ÖSTERGREN, Maria Gustava) föddes den 5 Jun 1847 i Stockholms Katarina församling, Stockholm (AB); döptes den 7 Jun 1847 i Stockholms Katarina församling, Stockholm (AB); dog den 6 Sep 1908 i Stockholms Katarina församling, Stockholm (AB); begravdes den 10 Sep 1908 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 24. BERG, Emma Gustava föddes den 15 Feb 1868 i Stockholm (AB); döptes den 17 Feb 1868 i Stockholm (AB); dog den 15 Nov 1926 i Mellanberg, Lisma, Huddinge församling, Huddinge (AB); begravdes den 21 Nov 1926 i Plats okänd .
- 25. BERG, Gustaf Adolf föddes den 17 Okt 1869 i Stockholm (AB); döptes den 18 Okt 1869 i Stockholm (AB); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 26. BERG GIFT HOLMGREN, Gustava Bernhardina föddes den 7 Nov 1873 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); döptes den 10 Nov 1873 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); dog den 8 Jul 1948 i Stockholms Katarina församling, Stockholm (AB); begravdes den 7 Aug 1948 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 27. BERG GIFT CHRISTIANSSON, Maria Alexandrina föddes den 14 Jul 1877 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); döptes den 16 Jul 1877 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); dog den 2 Sep 1956 i Stockholms Högalids församling, Stockholm (AB); begravdes den 26 Sep 1956 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 28. BERG GIFT JOHANSSON, Anna Lovisa föddes den 16 Sep 1880 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); döptes den 20 Sep 1880 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); dog den 5 Dec 1969 i Stockholms Högalids församling, Stockholm (AB); begravdes i Plats okänd.
15. JOHANSDOTTER, Johanna Maria (7.Brita3, 6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 16 Sep 1822 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 17 Sep 1822 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 16. JOHANSSON BOHM, Johan Magnus (7.Brita3, 6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 4 Nov 1824 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 7 Nov 1824 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 7 Maj 1863 i Vinterviken, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 14 Maj 1863 i Plats okänd. 17. JOHANSDOTTER, CHRISTINA (7.Brita3, 6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 19 Dec 1827 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 20 Dec 1827 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 3 Jan 1828 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 27 Jan 1828 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB). 18. JOHANSSON, REINHOLD (7.Brita3, 6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 19 Dec 1827 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 20 Dec 1827 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 5 Jan 1828 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 27 Jan 1828 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB). 19. JOHANSSON BOHM, Frans Oscar (7.Brita3, 6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 15 Jun 1829 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 21 Jun 1829 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 6 Jan 1898 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); begravdes den 9 Jan 1898 i Plats okänd . 20. JOHANSSON, Peter Adolf (7.Brita3, 6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 15 Jun 1829 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 21 Jun 1829 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 28 Feb 1830 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); begravdes den 21 Mar 1830 i Brännkyrka kyrkogård, Stockholm (AB). 21. JOHANSSON BOHM, Niclas Wilhelm (7.Brita3, 6.CATHARINA2, 1.MATS1) föddes den 5 Feb 1832 i Orrtorp, Brännkyrka församling, Stockholm (AB); döptes den 12 Feb 1832 i Brännkyrka församling, Stockholm (AB); dog den 30 Sep 1880 i Stockholms Maria Magdalena församling, Stockholm (AB); begravdes den 4 Okt 1880 i Plats okänd.