ANDERSSON, PER
Okänt - 1785 (~ 56 år)1. ANDERSSON, PER föddes Okänt i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 25 Aug 1728 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 22 Jun 1785 i Nyhus, Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 26 Jun 1785 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). PER gift BENGTSDOTTER, BENGTA den 15 Dec 1751 i Östra Ljungby församling, Klippan (L). BENGTA (dotter till PERSSON, BENGT och ANDERSDOTTER, INGRID) föddes den 11 Nov 1728 i Haglekulla, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 15 Nov 1728 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 21 Sep 1787 i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 30 Sep 1787 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. PERSDOTTER, ARINA föddes den 24 Aug 1752 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 25 Aug 1752 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 3. PERSSON, Odöpt föddes den 12 Dec 1753 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 12 Dec 1753 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L).
- 4. PERSSON, BENGT föddes den 12 Dec 1753 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 12 Dec 1753 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 5. PERSDOTTER, PERNILLA föddes den 11 Mar 1755 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Mar 1755 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 6. PERSDOTTER, INGAR föddes den 19 Aug 1757 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 20 Aug 1757 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 7. PERSDOTTER, KERSTI föddes den 5 Nov 1759 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 7 Nov 1759 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 8. PERSDOTTER, BENGTA föddes den 15 Maj 1762 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 20 Maj 1762 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 9. PERSSON, ANDERS föddes den 30 Sep 1764 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 2 Okt 1764 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 4 Maj 1828 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 9 Maj 1828 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L).
- 10. PERSSON, ZACARIAS föddes den 14 Jul 1767 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Jul 1767 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 2
2. PERSDOTTER, ARINA (1.PER1) föddes den 24 Aug 1752 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 25 Aug 1752 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 3. PERSSON, Odöpt (1.PER1) föddes den 12 Dec 1753 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 12 Dec 1753 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L). 4. PERSSON, BENGT (1.PER1) föddes den 12 Dec 1753 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 12 Dec 1753 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 5. PERSDOTTER, PERNILLA (1.PER1) föddes den 11 Mar 1755 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Mar 1755 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 6. PERSDOTTER, INGAR (1.PER1) föddes den 19 Aug 1757 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 20 Aug 1757 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 7. PERSDOTTER, KERSTI (1.PER1) föddes den 5 Nov 1759 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 7 Nov 1759 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 8. PERSDOTTER, BENGTA (1.PER1) föddes den 15 Maj 1762 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 20 Maj 1762 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 9. PERSSON, ANDERS (1.PER1) föddes den 30 Sep 1764 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 2 Okt 1764 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 4 Maj 1828 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 9 Maj 1828 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). ANDERS gift SJUNNESDOTTER, BENGTA den 27 Dec 1789 i Össjö församling, Ängelholm (L). BENGTA (dotter till PÅLSSON, SJUNNE och PÅLSDOTTER, ELNA) föddes den 20 Apr 1765 i Össjö 13, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 23 Apr 1765 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 8 Apr 1828 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 13 Apr 1828 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. ANDERSSON, PER föddes den 16 Dec 1791 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 19 Dec 1791 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 7 Apr 1828 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 13 Apr 1828 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L).
- 12. ANDERSDOTTER, BENGTA föddes den 18 Feb 1796 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 21 Feb 1796 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 5 Mar 1826 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 12 Mar 1826 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L).
- 13. ANDERSDOTTER, ELNA föddes den 1 Nov 1798 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Nov 1798 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 18 Aug 1870 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 28 Aug 1870 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 14. ANDERSDOTTER, PERNILLA föddes den 6 Feb 1802 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 10 Feb 1802 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 14 Sep 1820 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 17 Sep 1820 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L).
- 15. ANDERSSON, SJUNNE föddes den 13 Dec 1804 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Dec 1804 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 21 Sep 1896 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 27 Sep 1896 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
10. PERSSON, ZACARIAS (1.PER1) föddes den 14 Jul 1767 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Jul 1767 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 3
11. ANDERSSON, PER (9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 16 Dec 1791 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 19 Dec 1791 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 7 Apr 1828 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 13 Apr 1828 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). PER gift NILSDOTTER, TYRE den 22 Jun 1824 i Östra Ljungby församling, Klippan (L). TYRE föddes den 20 Maj 1803 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes Okänt i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 15 Jun 1841 i Häggarp 1, Strövelstorps församling, Ängelholm (L); begravdes den 20 Jun 1841 i Strövelstorps kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 16. PERSSON, NILS föddes den 6 Nov 1825 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 13 Nov 1825 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 6 Feb 1863 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 15 Feb 1863 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 17. PERSDOTTER, PERNILLA föddes den 16 Jul 1828 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 17 Jul 1828 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 29 Mar 1853 i Täckarehus, Strövelstorps församling, Ängelholm (L); begravdes den 3 Apr 1853 i Strövelstorps kyrkogård, Ängelholm (L).
12. ANDERSDOTTER, BENGTA (9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 18 Feb 1796 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 21 Feb 1796 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 5 Mar 1826 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 12 Mar 1826 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). 13. ANDERSDOTTER, ELNA (9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 1 Nov 1798 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Nov 1798 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 18 Aug 1870 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 28 Aug 1870 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). ELNA gift SVENSSON, PER den 21 Jun 1821 i Össjö församling, Ängelholm (L). PER (son till PERSSON, SVEN och OLASDOTTER, BOEL) föddes den 2 Mar 1788 i Fastarp, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 5 Mar 1788 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 5 Jun 1841 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 10 Jun 1841 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. PERSSON, OLA föddes den 13 Nov 1822 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes Okänt i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 22 Maj 1900 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 27 Maj 1900 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 19. PERSSON, BENGT föddes den 6 Sep 1827 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 7 Sep 1827 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 6 Jan 1898 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 16 Jan 1898 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 20. PERSSON, ANDERS föddes den 1 Mar 1830 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 2 Mar 1830 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 25 Sep 1835 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 30 Sep 1835 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 21. PERSDOTTER GIFT NILSSON, BENGTA föddes den 27 Jan 1833 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 27 Jan 1833 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 30 Apr 1904 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 8 Maj 1904 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 22. PERSSON, ANDERS föddes den 10 Feb 1837 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 11 Feb 1837 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 4 Okt 1882 i Hålan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 11 Okt 1882 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
14. ANDERSDOTTER, PERNILLA (9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 6 Feb 1802 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 10 Feb 1802 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 14 Sep 1820 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 17 Sep 1820 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). 15. ANDERSSON, SJUNNE (9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 13 Dec 1804 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Dec 1804 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 21 Sep 1896 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 27 Sep 1896 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). SJUNNE gift JÖNSDOTTER, CHRISTINA den 9 Aug 1828 i Plats okänd . CHRISTINA (dotter till BENGTSSON, JÖNS och PERSDOTTER, KARNA) föddes den 15 Mar 1812 i Östra Ljungby 4, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 18 Mar 1812 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 1 Maj 1879 i Stidsvig 1 och 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 9 Maj 1879 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. SJUNNESSON, ANDERS föddes den 8 Aug 1832 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 8 Aug 1832 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 22 Jan 1906 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes 27 Jan 1906 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 24. SJUNNESDOTTER, BENGTA föddes den 23 Nov 1834 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 26 Nov 1834 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 24 Okt 1866 i Kopparmöllan, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 30 Okt 1866 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 25. SJUNNESDOTTER GIFT NILSSON, JOHANNA föddes den 24 Mar 1837 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 25 Mar 1837 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 13 Maj 1921 i Åstorps municipalsamhälle, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes den 18 Maj 1921 i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L).
- 26. SJUNNESSON, PER föddes den 26 Jul 1839 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 26 Jul 1839 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 28 Nov 1899 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); begravdes den 3 Dec 1899 i Plats okänd .
- 27. SJUNNESSON, CARL föddes den 31 Dec 1842 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 2 Jan 1843 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 5 Jan 1940 i Stidsvig 1:2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 17 Jan 1940 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 28. SJUNNESDOTTER GIFT HANSSON, PETRONELLA föddes den 25 Mar 1845 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 28 Mar 1845 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 31 Aug 1929 i Gössarp 3, Väsby församling, Höganäs (M); begravdes den 6 Sep 1929 i Väsby kyrkogård, Höganäs (M).
- 29. SJUNNESDOTTER GIFT SVENSSON, KARIN föddes den 24 Mar 1847 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 25 Mar 1847 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 30 Apr 1934 i Klippan, Gråmanstorps församling, Klippan (L); begravdes den 6 Maj 1934 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L).
- 30. SJUNNESDOTTER, ELINA föddes den 1 Jan 1850 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 2 Jan 1850 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 20 Aug 1850 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 25 Aug 1850 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 31. SJUNNESDOTTER GIFT JÖNSSON, ELINA föddes den 31 Dec 1851 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 3 Jan 1852 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 7 Jun 1934 i Rösa 1 och 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); begravdes den 12 Jun 1934 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L).
- 32. SJUNNESDOTTER, GUSTAVA föddes den 8 Okt 1855 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 13 Okt 1855 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 1 Jul 1896 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
Generation: 4
16. PERSSON, NILS (11.PER3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 6 Nov 1825 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 13 Nov 1825 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 6 Feb 1863 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 15 Feb 1863 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). 17. PERSDOTTER, PERNILLA (11.PER3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 16 Jul 1828 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 17 Jul 1828 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 29 Mar 1853 i Täckarehus, Strövelstorps församling, Ängelholm (L); begravdes den 3 Apr 1853 i Strövelstorps kyrkogård, Ängelholm (L). 18. PERSSON, OLA (13.ELNA3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 13 Nov 1822 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes Okänt i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 22 Maj 1900 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 27 Maj 1900 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). OLA gift PERSDOTTER GIFT PERSSON, INGRI den 3 Dec 1864 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L). INGRI föddes den 3 Jun 1838 i Skillinge, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Jun 1838 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 21 Feb 1912 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 27 Feb 1912 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 33. OLSSON PERSSON, Petter Emanuel föddes den 23 Jul 1865 i Åhus, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 30 Jul 1865 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 10 Dec 1920 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 19 Dec 1920 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
19. PERSSON, BENGT (13.ELNA3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 6 Sep 1827 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 7 Sep 1827 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 6 Jan 1898 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 16 Jan 1898 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). BENGT gift CRONVALL/KRONVALL GIFT PERSSON, PETRONELLA den 30 Okt 1873 i Norra Vrams församling, Bjuv (M). PETRONELLA (dotter till OKÄNT, Okänt och BENGTSDOTTER, PERNILLA) föddes den 18 Nov 1848 i Bjuvs fattighus, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 21 Nov 1848 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 6 Jan 1936 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 12 Jan 1936 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 34. BENGTSDOTTER, EMILIA föddes den 18 Apr 1874 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 9 Maj 1874 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 17 Mar 1875 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 26 Mar 1875 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 35. BENGTSSON, AUGUST föddes den 8 Jan 1876 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 29 Jan 1876 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 4 Feb 1913 i Selleberga 1, Bjuvs församling, Bjuv (M); begravdes den 13 Feb 1913 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M).
- 36. BENGTSSON, NILS Peter föddes den 30 Sep 1877 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 3 Nov 1877 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 1 Sep 1927 i Nyvång, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L).
- 37. BENGTSSON, OLOF föddes den 30 Maj 1879 i Åvarp 8, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 22 Jun 1879 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 26 Jul 1880 i Norra Vram 30, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 1 Aug 1880 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 38. BENGTSDOTTER GIFT ANDERSSON, Selma Emilia föddes den 19 Jul 1881 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 14 Aug 1881 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 22 Feb 1940 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); begravdes den 3 Mar 1940 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 39. BENGTSSON, Olof Alfred föddes den 7 Sep 1883 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 7 Okt 1883 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 15 Mar 1884 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 21 Mar 1884 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 40. BENGTSSON, ALFRED föddes den 27 Sep 1885 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 1 Nov 1885 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 3 Nov 1959 i Eslöv, Eslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 11 Nov 1959 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 41. BENGTSDOTTER GIFT JÖNSSON, Anna Charlotta föddes den 28 Jan 1888 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 26 Feb 1888 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 26 Apr 1968 i Alingsås församling, Alingsås (P); begravdes den 11 Maj 1968 i Alingsås stadskyrkogård, Alingsås (P).
- 42. BENGTSSON, Olof Albin föddes den 28 Okt 1889 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 24 Nov 1889 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 1 Dec 1894 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 9 Dec 1894 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 43. BENGTSSON, CARL Johan föddes den 18 Maj 1893 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); döptes den 11 Jun 1893 i Norra Vrams församling, Bjuv (M); dog den 14 Dec 1972 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Brönshöjs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
20. PERSSON, ANDERS (13.ELNA3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 1 Mar 1830 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 2 Mar 1830 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 25 Sep 1835 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 30 Sep 1835 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). 21. PERSDOTTER GIFT NILSSON, BENGTA (13.ELNA3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 27 Jan 1833 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 27 Jan 1833 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 30 Apr 1904 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 8 Maj 1904 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). Familj/Make/Maka: OKÄNT, Okänt. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 44. NILSSON, Carl Alfred föddes den 23 Jul 1861 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 31 Jul 1861 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 26 Jun 1893 i Höja 15, Höja församling, Ängelholm (L); begravdes den 30 Jun 1893 i Höja kyrkogård, Ängelholm (L).
BENGTA gift NILSSON, NILS den 6 Dec 1867 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L). NILS föddes den 17 Nov 1828 i Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 19 Nov 1828 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 30 Dec 1896 i Munka Ljungby 5-10, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 6 Jan 1897 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 45. NILSDOTTER, HANNA föddes den 9 Nov 1869 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 21 Nov 1869 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 19 Mar 1877 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 25 Mar 1877 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 46. NILSSON, Frans Philip föddes den 17 Nov 1871 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 26 Nov 1871 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 28 Jan 1887 i Munka Ljungby 5-10, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 3 Feb 1887 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 47. NILSDOTTER, LINA föddes den 29 Maj 1874 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 3 Jun 1874 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 17 Aug 1875 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 22 Aug 1875 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 48. NILSDOTTER NILSSON, SELMA föddes den 29 Maj 1874 i Hillarp, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 3 Jun 1874 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 7 Maj 1951 i Stockholms Hedvig Eleonora församling, Stockholm (AB); begravdes den 18 Jun 1951 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
22. PERSSON, ANDERS (13.ELNA3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 10 Feb 1837 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 11 Feb 1837 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 4 Okt 1882 i Hålan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 11 Okt 1882 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). ANDERS gift OLSDOTTER, CHRISTINA den 29 Okt 1876 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L). CHRISTINA föddes den 31 Mar 1849 i Hålebäckseröd 2, Hjärnarps församling, Ängelholm (L); döptes den 7 Apr 1849 i Hjärnarps församling, Ängelholm (L); dog den 25 Jul 1902 i Vilhelmsfält 2, Strövelstorps församling, Ängelholm (L); begravdes den 1 Aug 1902 i Strövelstorps kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 49. ANDERSSON PERSSON GIFT HELLBERG, ALFRIDA föddes den 27 Jan 1883 i Hålan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); döptes den 8 Feb 1883 i Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); dog den 4 Nov 1933 i Elled, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 11 Nov 1933 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
23. SJUNNESSON, ANDERS (15.SJUNNE3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 8 Aug 1832 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 8 Aug 1832 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 22 Jan 1906 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes 27 Jan 1906 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). ANDERS gift PERSDOTTER, KERSTI den 20 Jun 1862 i Ausås församling, Ängelholm (L). KERSTI föddes den 11 Jun 1837 i Kärreberga, Kvidinge församling, Åstorp (L); döptes den 12 Jun 1837 i Kvidinge församling, Åstorp (L); dog den 7 Mar 1896 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 14 Mar 1896 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
ANDERS gift PÅLSDOTTER GIFT SJUNNESSON GIFT NILSSON, PETRONELLA den 20 Apr 1902 i Östra Ljungby församling, Klippan (L). PETRONELLA föddes den 3 Aug 1865 i Kädarp torp, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 6 Aug 1865 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 16 Maj 1959 i Östra Ljungby åldersdomshem, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 20 Maj 1959 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 50. SJUNNESSON, Arvid Johannes föddes den 12 Sep 1902 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 21 Sep 1902 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 24 Dec 1939 i Övarp 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 30 Dec 1939 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
24. SJUNNESDOTTER, BENGTA (15.SJUNNE3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 23 Nov 1834 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 26 Nov 1834 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 24 Okt 1866 i Kopparmöllan, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 30 Okt 1866 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). BENGTA gift SVENSSON, PER den 24 Feb 1855 i Finja församling, Hässleholm (L). PER föddes den 4 Feb 1830 i Vedhygge, Ignaberga församling, Hässleholm (L); döptes den 7 Feb 1830 i Ignaberga församling, Hässleholm (L); dog den 10 Feb 1909 i Åby, Gråmanstorps församling, Klippan (L); begravdes den 18 Feb 1909 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 51. PERSSON, SVEN föddes den 19 Apr 1855 i Tyringe 4, Finja församling, Hässleholm (L); döptes den 26 Apr 1855 i Finja församling, Hässleholm (L); dog den 20 Jul 1899 i Åby 3, Gråmanstorps församling, Klippan (L); begravdes i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L).
- 52. PERSDOTTER GIFT PAULSSON, AGNETA föddes den 21 Jun 1857 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 25 Jun 1857 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 22 Maj 1940 i Östra Ljungby 5, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 26 Maj 1940 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 53. PERSSON, OLOF föddes den 25 Dec 1859 i Stidsvig 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 29 Dec 1859 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 20 Mar 1944 i Klippan, Gråmanstorps församling, Klippan (L); begravdes den 25 Mar 1944 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L).
- 54. PERSSON, CARL föddes den 11 Jul 1862 i Stidsvig 1 och 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 16 Jul 1862 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 17 Jan 1942 i Bjuvstorp 5, Bjuvs församling, Bjuv (M); begravdes den 25 Jan 1942 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M).
- 55. PERSSON, AUGUST föddes den 23 Dec 1864 i Stidsvig 1 och 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 26 Dec 1864 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 4 Nov 1900 i Gruvan, Bjuvs församling, Bjuv (M); begravdes den 11 Nov 1900 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M).
25. SJUNNESDOTTER GIFT NILSSON, JOHANNA (15.SJUNNE3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 24 Mar 1837 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 25 Mar 1837 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 13 Maj 1921 i Åstorps municipalsamhälle, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes den 18 Maj 1921 i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L). Familj/Make/Maka: JOHANSSON, JOHANNES. JOHANNES föddes den 24 Jun 1840 i Klosterhagen, Herrevadskloster, Riseberga församling, Klippan (L); döptes den 28 Jun 1840 i Riseberga församling, Klippan (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 56. JOHANNESSON, Carl föddes den 25 Jun 1862 i Övarp 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 29 Jun 1862 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
JOHANNA gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 57. JOHANSSON LINDELL, AXEL föddes den 23 Mar 1865 i Kopparmöllan, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 2 Apr 1865 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 11 Jul 1948 i Stockholms Hedvig Eleonora församling, Stockholm (AB); begravdes den 24 Jul 1948 i Stockholms norra begravningsplats, Stockholm (AB).
Familj/Make/Maka: OKÄNT, Okänt. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 58. ANDREASSON JÖNSSON, EMMA Charlotta föddes den 10 Feb 1869 i Åby 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); döptes den 21 Feb 1869 i Gråmanstorps församling, Klippan (L); dog den 11 Jun 1927 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 19 Jun 1927 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
Familj/Make/Maka: OKÄNT, Okänt. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 59. NILSSON BRAND/BRANDT, Gustaf Wilhelm föddes den 26 Jun 1871 i Åby 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); döptes den 4 Jul 1871 i Gråmanstorps församling, Klippan (L); dog den 28 Apr 1944 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 7 Maj 1944 i Landskrona kyrkogård, Landskrona (M).
JOHANNA gift NILSSON, ANDERS den 21 Dec 1873 i Gråmanstorps församling, Klippan (L). ANDERS föddes den 18 Feb 1847 i Tåssjö församling, Ängelholm (L); döptes den 28 Feb 1847 i Tåssjö församling, Ängelholm (L); dog den 27 Apr 1921 i Åstorps municipalsamhälle, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes den 1 Maj 1921 i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 60. ANDREASSON NILSSON, Frans Oscar föddes den 11 Feb 1874 i Åby 5, Gråmanstorps församling, Klippan (L); döptes den 22 Feb 1874 i Gråmanstorps församling, Klippan (L); dog den 23 Aug 1901 i Gruvan, Bjuvs församling, Bjuv (M); begravdes den 1 Sep 1901 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M).
- 61. ANDREASSON NILSSON, Fritz Albin föddes den 5 Feb 1877 i Bjuv 7, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 18 Feb 1877 i Bjuvs församling, Bjuv (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 62. ANDREASSON NILSSON, John Bernhard föddes den 25 Apr 1879 i Bjuv 7, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 18 Maj 1879 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 18 Sep 1899 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); begravdes den 28 Sep 1899 i Plats okänd .
- 63. ANDREASSON NILSSON, Arnold Sigfrid föddes den 8 Dec 1882 i Bjuv 169, Bjuvs församling, Bjuv (M); döptes den 24 Dec 1882 i Bjuvs församling, Bjuv (M); dog den 5 Maj 1888 i Bjuv 169, Bjuvs församling, Bjuv (M); begravdes den 13 Maj 1888 i Bjuvs kyrkogård, Bjuv (M).
26. SJUNNESSON, PER (15.SJUNNE3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 26 Jul 1839 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 26 Jul 1839 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 28 Nov 1899 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); begravdes den 3 Dec 1899 i Plats okänd . PER gift PERSDOTTER GIFT SJUNNESSON, PETRONELLA den 9 Apr 1876 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M). PETRONELLA föddes den 11 Jan 1847 i Tranarp 1, Kvidinge församling, Åstorp (L); döptes den 12 Jan 1847 i Kvidinge församling, Åstorp (L); dog den 18 Maj 1913 i Sinnessjukanstalten, Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); begravdes den 23 Maj 1913 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 64. PERSDOTTER SJUNNESSON, Elise Christina föddes den 24 Jan 1877 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); döptes den 11 Feb 1877 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); dog den 14 Aug 1899 i Lund 252 G, Lunds stadsförsamling, Lund (M); begravdes den 18 Aug 1899 i Lunds norra kyrkogård, Lund (M) .
- 65. PERSDOTTER SJUNNESSON, Anna Matilda föddes den 24 Okt 1878 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); döptes den 10 Nov 1878 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); dog den 28 Sep 1902 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); begravdes den 5 Okt 1902 i Plats okänd .
27. SJUNNESSON, CARL (15.SJUNNE3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 31 Dec 1842 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 2 Jan 1843 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 5 Jan 1940 i Stidsvig 1:2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 17 Jan 1940 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). CARL gift JOHANSDOTTER GIFT SJUNNESSON, ASSARINA den 22 Jun 1865 i Östra Ljungby församling, Klippan (L). ASSARINA föddes den 6 Aug 1844 i Riga, Riseberga församling, Klippan (L); döptes den 9 Aug 1844 i Riseberga församling, Klippan (L); dog den 23 Nov 1913 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 29 Nov 1913 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 66. CARLSSON FORS, AUGUST föddes den 31 Jan 1866 i Stidsvig 1 och 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 7 Feb 1866 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 67. CARLSSON, AXEL föddes den 3 Jul 1868 i Kopparmöllan, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 12 Jul 1868 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 68. CARLSDOTTER GIFT BENGTSSON, HULDA föddes den 21 Jan 1871 i Kopparmöllan, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 29 Jan 1871 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 30 Maj 1922 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 4 Jun 1922 i Plats okänd .
- 69. CARLSSON, EMIL föddes den 5 Jul 1873 i Kopparmöllan, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 13 Jul 1873 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 10 Mar 1875 i Kopparmöllan, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 14 Mar 1875 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 70. CARLSSON, EMIL föddes den 16 Dec 1875 i Kopparmöllan, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 26 Dec 1875 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 17 Aug 1876 i Kopparmöllan, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 71. CARLSDOTTER GIFT SVENSSON, HILMA föddes den 31 Jan 1878 i Kopparmöllan, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 17 Feb 1878 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 15 Okt 1946 i Gunnarstorps gruva, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 22 Okt 1946 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 72. CARLSDOTTER SJUNNESSON GIFT OLOFSSON, JUSTINA föddes den 1 Dec 1881 i Kopparmöllan, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 16 Dec 1881 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 30 Okt 1953 i Östra Ljungby 11:13, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 6 Nov 1953 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 73. CARLSDOTTER SJUNNESSON GIFT EKELUND, ALBERTINA föddes den 24 Jun 1885 i Kopparmöllan, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 5 Jul 1885 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 24 Maj 1980 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 29 Maj 1980 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
28. SJUNNESDOTTER GIFT HANSSON, PETRONELLA (15.SJUNNE3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 25 Mar 1845 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 28 Mar 1845 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 31 Aug 1929 i Gössarp 3, Väsby församling, Höganäs (M); begravdes den 6 Sep 1929 i Väsby kyrkogård, Höganäs (M). PETRONELLA gift HANSSON, JOHANNES den 23 Aug 1873 i Ausås församling, Ängelholm (L). JOHANNES (son till HANSSON, HANS och SVENSDOTTER, KERSTI) föddes den 20 Jul 1848 i Lärkeröd, Tåssjö församling, Ängelholm (L); döptes den 30 Jul 1848 i Tåssjö församling, Ängelholm (L); dog den 10 Okt 1927 i Gössarp 3, Väsby församling, Höganäs (M); begravdes den 14 Okt 1927 i Väsby kyrkogård, Höganäs (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 74. JOHANNESSON, Karl Fritiof föddes den 9 Sep 1873 i Humlarp 2, Ausås församling, Ängelholm (L); döptes den 21 Sep 1873 i Ausås församling, Ängelholm (L); dog den 30 Dec 1962 i Kattarp 4:16, Kattarps församling, Helsingborg (M); begravdes den 7 Jan 1963 i Kattarps kyrkogård, Helsingborg (M).
- 75. JOHANSSON, Fritz Amatus föddes den 13 Sep 1875 i Humlarp 2, Ausås församling, Ängelholm (L); döptes den 26 Sep 1875 i Ausås församling, Ängelholm (L); dog den 6 Maj 1951 i Gössarp 2:9, Väsby församling, Höganäs (M); begravdes den 11 Maj 1951 i Väsby kyrkogård, Höganäs (M).
- 76. JOHANSDOTTER, Hulda Amalia föddes den 2 Jun 1878 i Humlarp 2, Ausås församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Jun 1878 i Ausås församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 77. JOHANSDOTTER, Celina Adina föddes den 12 Aug 1881 i Humlarp 2, Ausås församling, Ängelholm (L); döptes den 11 Sep 1881 i Ausås församling, Ängelholm (L); dog den 11 Maj 1888 i Humlarp 2, Ausås församling, Ängelholm (L); begravdes den 16 Maj 1888 i Ausås kyrkogård, Ängelholm (L).
- 78. JOHANSSON, John Dagobert föddes den 4 Sep 1884 i Humlarp 2, Ausås församling, Ängelholm (L); döptes den 28 Sep 1884 i Ausås församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 79. JOHANSSON, Hilding Evald föddes den 28 Okt 1887 i Humlarp 2, Ausås församling, Ängelholm (L); döptes den 19 Nov 1887 i Ausås församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
29. SJUNNESDOTTER GIFT SVENSSON, KARIN (15.SJUNNE3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 24 Mar 1847 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 25 Mar 1847 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 30 Apr 1934 i Klippan, Gråmanstorps församling, Klippan (L); begravdes den 6 Maj 1934 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L). KARIN gift SVENSSON, BENGT den 3 Jul 1875 i Gråmanstorps församling, Klippan (L). BENGT föddes den 25 Jul 1849 i Rösa 8, Gråmanstorps församling, Klippan (L); döptes den 29 Jul 1849 i Gråmanstorps församling, Klippan (L); dog den 11 Maj 1937 i Klippan, Gråmanstorps församling, Klippan (L); begravdes den 18 Maj 1937 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 80. BENGTSDOTTER, Carolina Fredrika föddes den 5 Okt 1875 i Lyckås, Gråmanstorps församling, Klippan (L); döptes den 17 Okt 1875 i Gråmanstorps församling, Klippan (L); dog den 18 Okt 1877 i Hjälmslund, Bolestad 1, Källna församling, Klippan (L); begravdes den 28 Okt 1877 i Källna kyrkogård, Klippan (L).
30. SJUNNESDOTTER, ELINA (15.SJUNNE3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 1 Jan 1850 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 2 Jan 1850 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 20 Aug 1850 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 25 Aug 1850 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). 31. SJUNNESDOTTER GIFT JÖNSSON, ELINA (15.SJUNNE3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 31 Dec 1851 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 3 Jan 1852 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 7 Jun 1934 i Rösa 1 och 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); begravdes den 12 Jun 1934 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L). ELINA gift JÖNSSON, HÅKAN den 22 Apr 1876 i Östra Ljungby församling, Klippan (L). HÅKAN föddes den 4 Mar 1854 i Allerum 1, Allerums församling, Helsingborg (M); döptes den 10 Mar 1854 i Allerums församling, Helsingborg (M); dog den 12 Jun 1916 i Rösa 1 och 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); begravdes den 17 Jun 1916 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 81. HÅKANSSON, ALBERT föddes den 31 Jul 1876 i Bolestad 8 och 9, Källna församling, Klippan (L); döptes den 6 Aug 1876 i Källna församling, Klippan (L); dog den 22 Dec 1942 i Mariehus, Rösa 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); begravdes den 30 Dec 1942 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L).
- 82. HÅKANSSON, FRITZ föddes den 3 Sep 1878 i Rösa 1 och 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); döptes den 15 Sep 1878 i Gråmanstorps församling, Klippan (L); dog den 16 Maj 1959 i Klippan, Klippans församling, Klippan (L); begravdes den 20 Maj 1959 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L).
- 83. HÅKANSDOTTER GIFT JOHANSSON, CAROLINA föddes den 4 Sep 1881 i Rösa 1 och 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); döptes den 18 Sep 1881 i Gråmanstorps församling, Klippan (L); dog den 6 Jul 1940 i Kvidinge 13, Kvidinge församling, Åstorp (L); begravdes den 11 Jul 1940 i Kvidinge kyrkogård, Åstorp (L).
- 84. HÅKANSDOTTER GIFT LINDQVIST, ELINE föddes den 26 Apr 1884 i Rösa 1 och 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); döptes den 11 Maj 1884 i Gråmanstorps församling, Klippan (L); dog den 22 Mar 1958 i Sönnarslöv 3:10, Kvidinge församling, Åstorp (L); begravdes i Västra Sönnarslövs gamla kyrkogård, Åstorp (L).
- 85. HÅKANSDOTTER, ALMA föddes den 8 Sep 1886 i Rösa 1 och 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); döptes den 20 Sep 1886 i Gråmanstorps församling, Klippan (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 86. HÅKANSSON, Carl Johan föddes den 20 Dec 1888 i Rösa 1 och 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); döptes den 30 Dec 1888 i Gråmanstorps församling, Klippan (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 87. HÅKANSDOTTER GIFT NORDQVIST, HILMA föddes den 5 Jun 1891 i Rösa 1 och 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); döptes den 17 Jun 1891 i Gråmanstorps församling, Klippan (L); dog den 15 Maj 1977 i Östra Ljungby 7:41, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 11 Jun 1977 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 88. HÅKANSSON, BROR föddes den 8 Nov 1893 i Rösa 1 och 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); döptes den 14 Nov 1893 i Gråmanstorps församling, Klippan (L); dog den 17 Jul 1972 i Kärröd 4362, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 21 Jul 1972 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 89. HÅKANSDOTTER GIFT NILSSON, Hedda Gustava föddes den 4 Jan 1897 i Rösa 1 och 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); döptes Okänt i Gråmanstorps församling, Klippan (L); dog den 11 Jul 1950 i Övarp 2:27, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
32. SJUNNESDOTTER, GUSTAVA (15.SJUNNE3, 9.ANDERS2, 1.PER1) föddes den 8 Okt 1855 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 13 Okt 1855 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 1 Jul 1896 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). Familj/Make/Maka: OKÄNT, Okänt. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 90. JANSSON, Carl Johan föddes den 5 Dec 1884 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 14 Dec 1884 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 3 Jul 1969 i Klippan, Klippans församling, Klippan (L); begravdes den 9 Jul 1969 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L).
GUSTAVA gift JOHANNESSON LINDAHL, JOHANNES den 29 Dec 1893 i Östra Ljungby församling, Klippan (L). JOHANNES föddes den 1 Jul 1863 i Tvings församling, Karlskrona (K); döptes den 5 Jul 1863 i Tvings församling, Karlskrona (K); dog den 6 Jun 1924 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 13 Jun 1924 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]