PERSSON, MÅNS
Ber 1728 - 1803 (75 år)1. PERSSON, MÅNS föddes ber 1728 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 16 Apr 1803 i Brönnestad, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); begravdes i Östra Klagstorps kyrkogård, Trelleborg (M). MÅNS gift RASMUSDOTTER, KARNA den 4 Okt 1761 i Grönby församling, Trelleborg (M). KARNA (dotter till OLSSON, RASMUS och ZACHRISDOTTER, ELISABET) föddes ber 1739 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 10 Aug 1808 i Brönnestad, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); begravdes i Östra Klagstorps kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. MÅNSDOTTER, LISA föddes den 5 Sep 1762 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 21 Sep 1833 i Södra Åby 8, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 25 Sep 1833 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M).
- 3. MÅNSSON, PER föddes ber 1764 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 28 Maj 1827 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); begravdes i Östra Klagstorps kyrkogård, Trelleborg (M).
- 4. MÅNSDOTTER, KARNA föddes 1767 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 13 Jan 1849 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jan 1849 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 5. MÅNSDOTTER, ELNA föddes den 7 Sep 1768 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes .
- 6. MÅNSSON, JÖNS föddes den 31 Dec 1769 i Brönnestad, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 1 Apr 1847 i Slimminge 8, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 13 Apr 1847 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 7. MÅNSSON, RASMUS föddes den 9 Okt 1771 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 3 Jul 1852 i Örsjö 17, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 11 Jul 1852 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 8. MÅNSSON, CHRISTEN föddes 1773 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 9. MÅNSDOTTER, KERSTI föddes den 19 Feb 1775 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 10. MÅNSSON, OLA föddes den 7 Okt 1777 i Brönnestad, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 12 Okt 1777 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 11. MÅNSDOTTER, HANNA föddes den 29 Mar 1780 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 30 Mar 1780 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 3 Apr 1808 i Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
Generation: 2
2. MÅNSDOTTER, LISA (1.MÅNS1) föddes den 5 Sep 1762 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 21 Sep 1833 i Södra Åby 8, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 25 Sep 1833 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). 3. MÅNSSON, PER (1.MÅNS1) föddes ber 1764 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 28 Maj 1827 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); begravdes i Östra Klagstorps kyrkogård, Trelleborg (M). PER gift JÖNSDOTTER, KARNA den 30 Okt 1808 i Grönby församling, Trelleborg (M). KARNA (dotter till BONDESSON, JÖNS och HANSDOTTER, BENGTA) föddes den 20 Aug 1783 i Hönsinge, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Aug 1783 i Grönby församling, Trelleborg (M); dog den 26 Sep 1867 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Okt 1867 i Östra Klagstorps kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. PERSDOTTER, KARNA föddes den 10 Aug 1812 i Brönnestad, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 11 Aug 1812 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 18 Jul 1895 i Östra Klagstorp 8, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 24 Jul 1895 i Östra Klagstorps kyrkogård, Trelleborg (M).
4. MÅNSDOTTER, KARNA (1.MÅNS1) föddes 1767 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 13 Jan 1849 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jan 1849 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). KARNA gift PERSSON, PÅL Okänt i Plats okänd . PÅL (son till JÖNSSON, PER och JÖNSDOTTER, SINE) föddes den 27 Mar 1761 i Hemmesdynge 9, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes den 29 Mar 1761 i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 18 Jun 1824 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 27 Jun 1824 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. PÅLSDOTTER, KJERSTINA föddes den 21 Maj 1791 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 22 Maj 1791 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 17 Apr 1888 i Skurupshus 4, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 14. PÅLSSON, PER föddes den 3 Jan 1793 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 6 Jan 1793 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 15. PÅLSDOTTER, KARNA föddes den 16 Aug 1795 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 18 Aug 1795 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 16. PÅLSSON, NILS föddes den 20 Jun 1798 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 24 Jun 1798 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 17. PÅLSDOTTER, BERTA föddes den 3 Jul 1800 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 6 Jul 1800 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 4 Aug 1874 i Skurup 21, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 7 Aug 1874 i Plats okänd.
- 18. PÅLSSON, JÖNS föddes den 28 Jun 1802 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 29 Jun 1802 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Dec 1857 i Fru Alstads församling, Trelleborg (M); begravdes den 10 Jan 1858 i Fru Alstads kyrkogård, Trelleborg (M).
- 19. PÅLSSON, MÅNS föddes den 5 Nov 1804 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 6 Nov 1804 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 22 Jul 1805 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 28 Jul 1805 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 20. PÅLSSON, MÅRTEN föddes den 8 Feb 1807 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Feb 1807 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 21. PÅLSSON, ANDERS föddes den 8 Feb 1807 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Feb 1807 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 16 Mar 1853 i Sandåkra 2, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 20 Mar 1853 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
5. MÅNSDOTTER, ELNA (1.MÅNS1) föddes den 7 Sep 1768 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes . 6. MÅNSSON, JÖNS (1.MÅNS1) föddes den 31 Dec 1769 i Brönnestad, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 1 Apr 1847 i Slimminge 8, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 13 Apr 1847 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). JÖNS gift SVENSDOTTER, ANNA Okänt i Plats okänd . ANNA (dotter till MÅRTENSSON, SVEN och LARSDOTTER, INGAR) föddes den 19 Feb 1764 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 19 Feb 1764 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 5 Jul 1841 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Jul 1841 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 22. JÖNSSON, SVEN föddes den 18 Maj 1802 i Vallby, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 19 Maj 1802 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 3 Aug 1867 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 11 Aug 1867 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
7. MÅNSSON, RASMUS (1.MÅNS1) föddes den 9 Okt 1771 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 3 Jul 1852 i Örsjö 17, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 11 Jul 1852 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 8. MÅNSSON, CHRISTEN (1.MÅNS1) föddes 1773 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 9. MÅNSDOTTER, KERSTI (1.MÅNS1) föddes den 19 Feb 1775 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 10. MÅNSSON, OLA (1.MÅNS1) föddes den 7 Okt 1777 i Brönnestad, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 12 Okt 1777 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 11. MÅNSDOTTER, HANNA (1.MÅNS1) föddes den 29 Mar 1780 i Brönnestad 16, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 30 Mar 1780 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 3 Apr 1808 i Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
Generation: 3
12. PERSDOTTER, KARNA (3.PER2, 1.MÅNS1) föddes den 10 Aug 1812 i Brönnestad, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 11 Aug 1812 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 18 Jul 1895 i Östra Klagstorp 8, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 24 Jul 1895 i Östra Klagstorps kyrkogård, Trelleborg (M). KARNA gift PERSSON FREY, NILS den 12 Dec 1834 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M). NILS (son till JÖNSSON ROSENQVIST, PER och KNUTSDOTTER, KARNA) föddes den 20 Nov 1809 i Grönby 25, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Nov 1809 i Grönby församling, Trelleborg (M); dog den 30 Aug 1880 i Östra Klagstorp 8, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 7 Sep 1880 i Östra Klagstorps kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. NILSSON, PER föddes den 4 Nov 1837 i Östra Klagstorp 8, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 5 Nov 1837 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 12 Sep 1915 i Önnarp 4, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 21 Sep 1915 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) .
13. PÅLSDOTTER, KJERSTINA (4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 21 Maj 1791 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 22 Maj 1791 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 17 Apr 1888 i Skurupshus 4, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). KJERSTINA gift CHRISTENSSON, ANDERS den 10 Jun 1812 i Skurups församling, Skurup (M). ANDERS (son till JÖNSSON, CHRISTEN och JÖNSDOTTER, ANNA) föddes den 29 Jan 1793 i Skurup 22, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 30 Jan 1793 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1861 i Skurupshus 4, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 7 Apr 1861 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 24. ANDERSSON, JÖNS föddes den 9 Mar 1813 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 10 Mar 1813 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 3 Okt 1889 i Tånemölla 1, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 11 Okt 1889 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 25. ANDERSSON, MÅNS föddes den 6 Nov 1814 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 6 Nov 1814 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 26. ANDERSSON, CHRISTEN föddes den 10 Aug 1816 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 11 Aug 1816 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 30 Jul 1900 i Bingstorp, Högseröds församling, Eslöv (M); begravdes den 5 Aug 1900 i Högseröds kyrkogård, Eslöv (M).
- 27. ANDERSSON, PER föddes den 18 Okt 1818 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 19 Okt 1818 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 31 Jul 1900 i Arbetsinrättningen, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 5 Aug 1900 i Plats okänd .
- 28. ANDERSDOTTER, ANNA föddes den 28 Aug 1820 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 29 Aug 1820 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 23 Dec 1903 i Sandåkra 14, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 30 Dec 1903 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 29. ANDERSDOTTER, KARNA föddes den 6 Dec 1822 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1822 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 22 Jun 1910 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jun 1910 i Plats okänd .
- 30. ANDERSSON, ANDERS föddes den 16 Okt 1825 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 16 Okt 1825 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 31. ANDERSDOTTER GIFT JEPPSSON, HANNA föddes den 4 Dec 1827 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 5 Dec 1827 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 16 Jun 1912 i Arrie 20, Arrie församling, Vellinge (M); begravdes den 23 Jun 1912 i Arrie kyrkogård, Vellinge (M).
- 32. ANDERSSON, OLA föddes den 5 Dec 1830 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 7 Dec 1830 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 26 Aug 1922 i Björbäck, Bäve församling, Uddevalla (O); begravdes den 3 Sep 1922 i Bäve kyrkogård, Uddevalla (O).
- 33. ANDERSSON, LARS föddes den 2 Aug 1833 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 4 Aug 1833 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 8 Apr 1924 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 16 Aug 1924 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
14. PÅLSSON, PER (4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 3 Jan 1793 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 6 Jan 1793 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 15. PÅLSDOTTER, KARNA (4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 16 Aug 1795 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 18 Aug 1795 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 16. PÅLSSON, NILS (4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 20 Jun 1798 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 24 Jun 1798 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 17. PÅLSDOTTER, BERTA (4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 3 Jul 1800 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 6 Jul 1800 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 4 Aug 1874 i Skurup 21, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 7 Aug 1874 i Plats okänd. 18. PÅLSSON, JÖNS (4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 28 Jun 1802 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 29 Jun 1802 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Dec 1857 i Fru Alstads församling, Trelleborg (M); begravdes den 10 Jan 1858 i Fru Alstads kyrkogård, Trelleborg (M). 19. PÅLSSON, MÅNS (4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 5 Nov 1804 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 6 Nov 1804 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 22 Jul 1805 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 28 Jul 1805 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 20. PÅLSSON, MÅRTEN (4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 8 Feb 1807 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Feb 1807 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 21. PÅLSSON, ANDERS (4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 8 Feb 1807 i Skurup 13, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Feb 1807 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 16 Mar 1853 i Sandåkra 2, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 20 Mar 1853 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 22. JÖNSSON, SVEN (6.JÖNS2, 1.MÅNS1) föddes den 18 Maj 1802 i Vallby, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 19 Maj 1802 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 3 Aug 1867 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 11 Aug 1867 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). SVEN gift KNUTSDOTTER, HANNA den 17 Jun 1831 i Skivarps församling, Skurup (M). HANNA (dotter till NILSSON, KNUT och LARSDOTTER, ELNA) föddes den 28 Aug 1807 i Örmölla, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 30 Aug 1807 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 4 Jan 1880 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Jan 1880 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 34. SVENSDOTTER, ELNA föddes den 10 Jun 1832 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Jun 1832 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Jun 1895 i Hylteberga 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jun 1895 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 35. SVENSDOTTER GIFT PERSSON, AMALIA föddes den 20 Apr 1850 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Apr 1850 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 28 Mar 1917 i Skurup 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 5 Apr 1917 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
23. NILSSON, PER (12.KARNA3, 3.PER2, 1.MÅNS1) föddes den 4 Nov 1837 i Östra Klagstorp 8, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 5 Nov 1837 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 12 Sep 1915 i Önnarp 4, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 21 Sep 1915 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) . PER gift PERSDOTTER, ANNA den 8 Apr 1871 i Önnarps församling, Trelleborg (M) . ANNA (dotter till ANDERSSON, PER och ANDERSDOTTER, BERTA) föddes den 13 Jan 1847 i Önnarp 5, Önnarps församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Jan 1847 i Önnarps församling, Trelleborg (M) ; dog den 11 Nov 1882 i Önnarp 4, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 26 Nov 1882 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 36. PERSDOTTER GIFT NILSSON, BENGTA föddes den 18 Okt 1880 i Önnarp 4, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; döptes den 24 Okt 1880 i Önnarps församling, Trelleborg (M) ; dog den 19 Mar 1944 i Önnarp 13, Önnarps församling, Trelleborg (M); begravdes den 29 Mar 1944 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) .
24. ANDERSSON, JÖNS (13.KJERSTINA3, 4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 9 Mar 1813 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 10 Mar 1813 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 3 Okt 1889 i Tånemölla 1, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 11 Okt 1889 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). 25. ANDERSSON, MÅNS (13.KJERSTINA3, 4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 6 Nov 1814 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 6 Nov 1814 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 26. ANDERSSON, CHRISTEN (13.KJERSTINA3, 4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 10 Aug 1816 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 11 Aug 1816 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 30 Jul 1900 i Bingstorp, Högseröds församling, Eslöv (M); begravdes den 5 Aug 1900 i Högseröds kyrkogård, Eslöv (M). 27. ANDERSSON, PER (13.KJERSTINA3, 4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 18 Okt 1818 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 19 Okt 1818 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 31 Jul 1900 i Arbetsinrättningen, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 5 Aug 1900 i Plats okänd . PER gift ANDERSDOTTER, ANNA Okänt i Plats okänd . ANNA (dotter till NILSSON, ANDERS och OLSDOTTER, GERTRUD) föddes den 17 Sep 1828 i Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 28 Sep 1828 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 28 Mar 1897 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 31 Mar 1897 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 37. PERSDOTTER ANDERSSON GIFT OLSSON GIFT GJERTZ, BENGTA föddes den 16 Mar 1854 i Lindby 24, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 20 Mar 1854 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 24 Maj 1932 i Arbetsinrättningen, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 29 Maj 1932 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M).
- 38. PERSDOTTER ANDERSSON GIFT HANSEN, KARNA föddes den 16 Apr 1857 i Lindby 24, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 19 Apr 1857 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 13 Jan 1908 i Sundby församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes den 19 Jan 1908 i Sundby kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
- 39. PERSDOTTER GIFT OLSSON, ANNA föddes den 28 Aug 1860 i Lindby 13, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 2 Sep 1860 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 18 Dec 1945 i Tejarp 10, Hyby församling, Svedala (M); begravdes i Plats okänd .
- 40. PERSDOTTER ANDERSSON, JOHANNA föddes den 15 Jun 1864 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 24 Jun 1864 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 12 Jul 1945 i Sankt Jacobs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes den 17 Jul 1945 i Bispebjergs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
28. ANDERSDOTTER, ANNA (13.KJERSTINA3, 4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 28 Aug 1820 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 29 Aug 1820 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 23 Dec 1903 i Sandåkra 14, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 30 Dec 1903 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 29. ANDERSDOTTER, KARNA (13.KJERSTINA3, 4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 6 Dec 1822 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1822 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 22 Jun 1910 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jun 1910 i Plats okänd . 30. ANDERSSON, ANDERS (13.KJERSTINA3, 4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 16 Okt 1825 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 16 Okt 1825 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 31. ANDERSDOTTER GIFT JEPPSSON, HANNA (13.KJERSTINA3, 4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 4 Dec 1827 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 5 Dec 1827 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 16 Jun 1912 i Arrie 20, Arrie församling, Vellinge (M); begravdes den 23 Jun 1912 i Arrie kyrkogård, Vellinge (M). 32. ANDERSSON, OLA (13.KJERSTINA3, 4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 5 Dec 1830 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 7 Dec 1830 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 26 Aug 1922 i Björbäck, Bäve församling, Uddevalla (O); begravdes den 3 Sep 1922 i Bäve kyrkogård, Uddevalla (O). 33. ANDERSSON, LARS (13.KJERSTINA3, 4.KARNA2, 1.MÅNS1) föddes den 2 Aug 1833 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 4 Aug 1833 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 8 Apr 1924 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 16 Aug 1924 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). LARS gift PERSDOTTER GIFT ANDERSSON, ELNA den 27 Mar 1857 i Skurups församling, Skurup (M). ELNA föddes den 6 Mar 1841 i Sandåkra 17, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 9 Mar 1841 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 22 Dec 1921 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 30 Dec 1921 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 41. LARSDOTTER, Julia Karolina föddes den 16 Feb 1885 i Sandåkra 17, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 26 Jul 1964 i Rörum 8:12, Rörums församling, Simrishamn (L); begravdes den 1 Aug 1964 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
34. SVENSDOTTER, ELNA (22.SVEN3, 6.JÖNS2, 1.MÅNS1) föddes den 10 Jun 1832 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Jun 1832 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Jun 1895 i Hylteberga 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jun 1895 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift LARSSON, OLA den 12 Mar 1856 i Skurups församling, Skurup (M). OLA (son till HANSSON, LARS och LARSDOTTER, Anna Maja) föddes den 7 Jul 1832 i Lindby 15, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 8 Jul 1832 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 5 Jun 1909 i Hylteberga 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 15 Jun 1909 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 42. OLSSON, CHRISTOFFER föddes den 17 Sep 1859 i Hylteberga 11, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 20 Sep 1859 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 2 Maj 1932 i Sörby 12, Anderslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 8 Maj 1932 i Anderslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
35. SVENSDOTTER GIFT PERSSON, AMALIA (22.SVEN3, 6.JÖNS2, 1.MÅNS1) föddes den 20 Apr 1850 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Apr 1850 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 28 Mar 1917 i Skurup 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 5 Apr 1917 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). AMALIA gift PERSSON, LARS den 7 Sep 1870 i Slimminge församling, Skurup (M). LARS (son till MÅRTENSSON, PER och HANSDOTTER, BENGTA) föddes den 6 Maj 1841 i Saritslöv 10, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 6 Maj 1841 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Aug 1923 i Skurup 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 10 Aug 1923 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 43. LARSSON RAMBE, LARS Emil föddes den 26 Maj 1889 i Svensmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1889 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Mar 1947 i Sjöbo 6:106, Södra Åsums församling, Sjöbo (M); begravdes den 3 Apr 1947 i Lunds norra kyrkogård, Lund (M) .