JÖNSSON, RASMUS
Ber 1646 - 1713 (67 år)1. JÖNSSON, RASMUS föddes ber 1646 i Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 27 Dec 1713 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1714 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). RASMUS gift PERSDOTTER, KERSTINA Okänt i Plats okänd . KERSTINA föddes ber 1672 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 17 Feb 1731 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. RASMUSDOTTER, KATRINA föddes ber 1694 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 23 Feb 1782 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Mar 1782 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 3. RASMUSDOTTER, HELVIG föddes den 3 Nov 1701 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Nov 1701 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 24 Okt 1775 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 5 Nov 1775 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 4. RASMUSSON ENGDAHL, PETTER föddes ber 1703 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 5 Apr 1773 i Södra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 9 Apr 1773 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 5. RASMUSSON, JAKOB föddes den 28 Jul 1704 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 31 Jul 1704 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 6. RASMUSDOTTER, BENGTA föddes 1712 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 2
2. RASMUSDOTTER, KATRINA (1.RASMUS1) föddes ber 1694 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 23 Feb 1782 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Mar 1782 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 3. RASMUSDOTTER, HELVIG (1.RASMUS1) föddes den 3 Nov 1701 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Nov 1701 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 24 Okt 1775 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 5 Nov 1775 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). HELVIG gift HÅKANSSON SANDBERG, LARS den 3 Okt 1725 i Skurups församling, Skurup (M). LARS (son till GERTSSON, HÅKAN och BENGTSDOTTER, ANNA) föddes den 27 Apr 1702 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 4 Maj 1702 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 17 Dec 1750 i Torsjö, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 4 Jan 1751 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. LARSDOTTER, KATARINA föddes cirka 1727 i Skårby församling, Ystad (M); döptes Okänt i Skårby församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 8. LARSDOTTER, MARGARETA föddes cirka 1729 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 9. LARSDOTTER SANDBERG, ELSE föddes den 14 Aug 1730 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 19 Apr 1816 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 28 Apr 1816 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 10. LARSSON, HÅKAN föddes den 7 Dec 1733 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 9 Dec 1733 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 4 Dec 1734 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M).
- 11. LARSDOTTER, KIRSTINA föddes den 5 Nov 1735 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 9 Nov 1735 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 21 Apr 1737 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M).
- 12. LARSDOTTER, KIRSTINA föddes den 20 Maj 1738 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 24 Maj 1738 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 28 Jul 1803 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 13. LARSSON, HÅKAN föddes den 7 Dec 1740 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 14 Dec 1740 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 14. LARSDOTTER, BENGTA föddes den 29 Aug 1743 i Skårby församling, Ystad (M); döptes den 4 Sep 1743 i Skårby församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
4. RASMUSSON ENGDAHL, PETTER (1.RASMUS1) föddes ber 1703 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 5 Apr 1773 i Södra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 9 Apr 1773 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 5. RASMUSSON, JAKOB (1.RASMUS1) föddes den 28 Jul 1704 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 31 Jul 1704 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 6. RASMUSDOTTER, BENGTA (1.RASMUS1) föddes 1712 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 3
7. LARSDOTTER, KATARINA (3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes cirka 1727 i Skårby församling, Ystad (M); döptes Okänt i Skårby församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 8. LARSDOTTER, MARGARETA (3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes cirka 1729 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 9. LARSDOTTER SANDBERG, ELSE (3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 14 Aug 1730 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 19 Apr 1816 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 28 Apr 1816 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). ELSE gift MÅRTENSSON, HANS den 26 Maj 1751 i Södra Villie församling, Skurup (M). HANS (son till MATTSSON, MÅRTEN och ANDERSDOTTER, ANNA) föddes den 12 Nov 1727 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Nov 1727 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 2 Nov 1780 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 15 Nov 1780 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 15. HANSDOTTER, ANNA föddes den 15 Sep 1752 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 20 Sep 1752 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 2 Nov 1752 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 8 Nov 1752 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 16. HANSDOTTER, HANNA föddes den 29 Okt 1753 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 4 Nov 1753 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 13 Dec 1753 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 28 Dec 1753 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 17. HANSDOTTER, ANNA föddes den 5 Dec 1754 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1754 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 18. HANSSON, MÅRTEN föddes den 4 Dec 1756 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Dec 1756 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Dec 1757 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1757 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 19. HANSDOTTER, KARNA föddes den 7 Okt 1758 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 8 Okt 1758 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 7 Nov 1758 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1758 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 20. HANSSON, MÅRTEN föddes den 28 Jan 1760 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1760 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1803 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 21. HANSSON, LARS föddes den 12 Jun 1762 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1762 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 20 Nov 1806 i Södra Villie 26, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 30 Nov 1806 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 22. HANSDOTTER, KARNA föddes den 29 Sep 1768 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 30 Sep 1768 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 23. HANSDOTTER, HANNA föddes den 12 Dec 1765 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1765 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jan 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 24. HANSSON, MATTS föddes den 11 Dec 1772 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1772 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1831 i Tullstorp 6, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Okt 1831 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M).
- 25. HANSDOTTER, ELNA föddes den 17 Okt 1775 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 18 Okt 1775 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 26 Okt 1775 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 5 Nov 1775 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
10. LARSSON, HÅKAN (3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 7 Dec 1733 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 9 Dec 1733 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 4 Dec 1734 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). 11. LARSDOTTER, KIRSTINA (3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 5 Nov 1735 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 9 Nov 1735 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 21 Apr 1737 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). 12. LARSDOTTER, KIRSTINA (3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 20 Maj 1738 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 24 Maj 1738 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 28 Jul 1803 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 13. LARSSON, HÅKAN (3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 7 Dec 1740 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 14 Dec 1740 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 14. LARSDOTTER, BENGTA (3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 29 Aug 1743 i Skårby församling, Ystad (M); döptes den 4 Sep 1743 i Skårby församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 4
15. HANSDOTTER, ANNA (9.ELSE3, 3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 15 Sep 1752 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 20 Sep 1752 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 2 Nov 1752 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 8 Nov 1752 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 16. HANSDOTTER, HANNA (9.ELSE3, 3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 29 Okt 1753 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 4 Nov 1753 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 13 Dec 1753 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 28 Dec 1753 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 17. HANSDOTTER, ANNA (9.ELSE3, 3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 5 Dec 1754 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1754 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 18. HANSSON, MÅRTEN (9.ELSE3, 3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 4 Dec 1756 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Dec 1756 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Dec 1757 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1757 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 19. HANSDOTTER, KARNA (9.ELSE3, 3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 7 Okt 1758 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 8 Okt 1758 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 7 Nov 1758 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1758 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 20. HANSSON, MÅRTEN (9.ELSE3, 3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 28 Jan 1760 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1760 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1803 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 21. HANSSON, LARS (9.ELSE3, 3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 12 Jun 1762 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1762 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 20 Nov 1806 i Södra Villie 26, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 30 Nov 1806 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 22. HANSDOTTER, KARNA (9.ELSE3, 3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 29 Sep 1768 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 30 Sep 1768 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 23. HANSDOTTER, HANNA (9.ELSE3, 3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 12 Dec 1765 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1765 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jan 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). HANNA gift ENEVALDSSON, NILS den 18 Mar 1785 i Katslösa församling, Skurup (M). NILS (son till CHRISTENSSON, ENEVALD och OLSDOTTER, MARNA) föddes den 12 Jun 1756 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 18 Jun 1756 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Jan 1837 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 5 Feb 1837 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 26. NILSSON, HANS föddes den 19 Dec 1785 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1785 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 10 Maj 1852 i Västra Nöbbelöv 4, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Maj 1852 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 27. NILSSON, LARS föddes den 21 Dec 1788 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1788 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 28. NILSSON, OLA föddes den 28 Jul 1791 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 31 Jul 1791 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 29. NILSSON, MÅRTEN föddes den 25 Sep 1793 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1793 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 30. NILSDOTTER, MÄTTA föddes den 27 Mar 1796 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 28 Mar 1796 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 1 Jan 1807 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1807 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 31. NILSDOTTER, ANNA föddes den 26 Nov 1798 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Dec 1798 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Dec 1800 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1800 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 32. NILSSON WAHLSTRÖM, ANDERS föddes den 5 Okt 1801 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Okt 1801 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 16 Dec 1877 i Ystad 5, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes den 23 Dec 1877 i Plats okänd.
- 33. NILSDOTTER, MARNA föddes den 1 Nov 1806 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Nov 1806 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 34. NILSSON, NILS föddes den 7 Sep 1809 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Sep 1809 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Sep 1809 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 22 Okt 1809 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 35. NILSDOTTER, MÄTTA föddes den 2 Aug 1810 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1810 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
24. HANSSON, MATTS (9.ELSE3, 3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 11 Dec 1772 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1772 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1831 i Tullstorp 6, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Okt 1831 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M). 25. HANSDOTTER, ELNA (9.ELSE3, 3.HELVIG2, 1.RASMUS1) föddes den 17 Okt 1775 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 18 Okt 1775 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 26 Okt 1775 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 5 Nov 1775 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).