OLSSON, HANS
1757 - 1845 (88 år)1. OLSSON, HANS föddes den 13 Nov 1757 i Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 26 Nov 1845 i Steglarp 3, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 16 Dec 1845 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). HANS gift OLSDOTTER, BOEL den 23 Mar 1782 i Skivarps församling, Skurup (M). BOEL (dotter till PERSSON, OLA och OLSDOTTER, ELSA) föddes den 9 Feb 1762 i Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 14 Feb 1762 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 17 Maj 1808 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 22 Maj 1808 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. HANSDOTTER, GERTRUD föddes den 22 Feb 1783 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 23 Feb 1783 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Maj 1808 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 22 Maj 1808 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 3. HANSSON, OLA föddes den 24 Okt 1784 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 26 Okt 1784 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 4. HANSSON, MÅRTEN föddes den 15 Feb 1787 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 18 Feb 1787 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 5. HANSDOTTER, KARNA föddes den 12 Apr 1789 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 13 Apr 1789 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 15 Maj 1808 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 22 Maj 1808 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 6. HANSDOTTER, THÖRE föddes den 10 Dec 1792 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 12 Dec 1792 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 1 Dec 1843 i Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 15 Dec 1843 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M).
- 7. HANSSON, NILS föddes den 4 Apr 1795 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Apr 1795 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 8. HANSDOTTER, ELSE föddes den 24 Jan 1799 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 24 Jan 1799 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 4 Feb 1799 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 9. HANSSON, JÖNS föddes den 15 Maj 1801 i Steglarp 3, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1801 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 23 Sep 1873 i Sandåkra 9, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Okt 1873 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 10. HANSSON HUFËY, HANS föddes den 5 Nov 1803 i Steglarp 3, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Nov 1803 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 27 Feb 1883 i Ignaberga, Ignaberga församling, Hässleholm (L); begravdes den 3 Mar 1883 i Ignaberga gamla kyrkogård, Hässleholm (L).
HANS gift OLSDOTTER, GERTRUD den 26 Nov 1813 i Skivarps församling, Skurup (M). GERTRUD (dotter till JOHANSSON, OLA och LARSDOTTER, UNA) föddes den 4 Apr 1779 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1779 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 13 Jun 1844 i Steglarp 3, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jun 1844 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. HANSSON, LARS föddes den 9 Sep 1823 i Steglarp 3, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 14 Sep 1823 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 27 Mar 1908 i Skivarp 22, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 7 Apr 1908 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. HANSDOTTER, GERTRUD (1.HANS1) föddes den 22 Feb 1783 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 23 Feb 1783 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Maj 1808 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 22 Maj 1808 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 3. HANSSON, OLA (1.HANS1) föddes den 24 Okt 1784 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 26 Okt 1784 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 4. HANSSON, MÅRTEN (1.HANS1) föddes den 15 Feb 1787 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 18 Feb 1787 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 5. HANSDOTTER, KARNA (1.HANS1) föddes den 12 Apr 1789 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 13 Apr 1789 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 15 Maj 1808 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 22 Maj 1808 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 6. HANSDOTTER, THÖRE (1.HANS1) föddes den 10 Dec 1792 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 12 Dec 1792 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 1 Dec 1843 i Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 15 Dec 1843 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M). THÖRE gift OLSSON, LARS den 26 Dec 1813 i Skivarps församling, Skurup (M). LARS (son till JOHANSSON, OLA och LARSDOTTER, UNA) föddes den 6 Apr 1783 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 9 Apr 1783 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 2 Maj 1857 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 13 Maj 1857 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. LARSSON, HANS föddes den 14 Jul 1814 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 17 Jul 1814 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 17 Aug 1884 i Sturup, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 24 Aug 1884 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M).
- 13. LARSDOTTER, Dorotea Katarina föddes den 29 Nov 1815 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 3 Dec 1815 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 18 Okt 1887 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 30 Okt 1887 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 14. LARSDOTTER GIFT MÅRTENSSON, GERTRUD föddes den 21 Okt 1817 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1817 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 7 Aug 1910 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 12 Aug 1910 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 15. LARSDOTTER, JOHANNA föddes den 21 Maj 1819 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 23 Maj 1819 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1824 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 27 Maj 1824 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 16. LARSSON, OLA föddes den 3 Jul 1821 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Jul 1821 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Dec 1899 i Slimminge 23, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1899 i Slimminge församling, Skurup (M).
- 17. LARSDOTTER, BOTILLA föddes den 19 Maj 1823 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 25 Maj 1823 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 7 Maj 1849 i Hylteberga 11, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 20 Maj 1849 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 18. LARSDOTTER, JOHANNA föddes den 4 Maj 1825 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Maj 1825 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 8 Nov 1860 i Mossby 21, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 21 Nov 1860 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 19. LARSDOTTER, ULRIKA föddes den 22 Feb 1827 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 25 Feb 1827 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 29 Maj 1910 i Hylteberga 17, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Jun 1910 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 20. LARSDOTTER, INGRI föddes den 19 Apr 1831 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 24 Apr 1831 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 14 Mar 1908 i Mossby 10, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 26 Mar 1908 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 21. LARSSON, ANDERS föddes den 2 Mar 1829 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Mar 1829 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 5 Okt 1905 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 22. LARSDOTTER, ANNA föddes den 3 Sep 1834 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 5 Sep 1834 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 2 Aug 1842 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 12 Aug 1842 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 23. LARSSON, NILS föddes den 14 Jul 1836 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1836 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 30 Maj 1856 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jun 1856 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
7. HANSSON, NILS (1.HANS1) föddes den 4 Apr 1795 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Apr 1795 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 8. HANSDOTTER, ELSE (1.HANS1) föddes den 24 Jan 1799 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 24 Jan 1799 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 4 Feb 1799 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 9. HANSSON, JÖNS (1.HANS1) föddes den 15 Maj 1801 i Steglarp 3, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1801 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 23 Sep 1873 i Sandåkra 9, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Okt 1873 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 10. HANSSON HUFËY, HANS (1.HANS1) föddes den 5 Nov 1803 i Steglarp 3, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Nov 1803 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 27 Feb 1883 i Ignaberga, Ignaberga församling, Hässleholm (L); begravdes den 3 Mar 1883 i Ignaberga gamla kyrkogård, Hässleholm (L). 11. HANSSON, LARS (1.HANS1) föddes den 9 Sep 1823 i Steglarp 3, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 14 Sep 1823 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 27 Mar 1908 i Skivarp 22, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 7 Apr 1908 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 3
12. LARSSON, HANS (6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 14 Jul 1814 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 17 Jul 1814 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 17 Aug 1884 i Sturup, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 24 Aug 1884 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M). 13. LARSDOTTER, Dorotea Katarina (6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 29 Nov 1815 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 3 Dec 1815 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 18 Okt 1887 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 30 Okt 1887 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). 14. LARSDOTTER GIFT MÅRTENSSON, GERTRUD (6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 21 Okt 1817 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1817 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 7 Aug 1910 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 12 Aug 1910 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 15. LARSDOTTER, JOHANNA (6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 21 Maj 1819 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 23 Maj 1819 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1824 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 27 Maj 1824 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 16. LARSSON, OLA (6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 3 Jul 1821 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Jul 1821 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Dec 1899 i Slimminge 23, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1899 i Slimminge församling, Skurup (M). 17. LARSDOTTER, BOTILLA (6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 19 Maj 1823 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 25 Maj 1823 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 7 Maj 1849 i Hylteberga 11, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 20 Maj 1849 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 18. LARSDOTTER, JOHANNA (6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 4 Maj 1825 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Maj 1825 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 8 Nov 1860 i Mossby 21, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 21 Nov 1860 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 19. LARSDOTTER, ULRIKA (6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 22 Feb 1827 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 25 Feb 1827 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 29 Maj 1910 i Hylteberga 17, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Jun 1910 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 20. LARSDOTTER, INGRI (6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 19 Apr 1831 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 24 Apr 1831 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 14 Mar 1908 i Mossby 10, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 26 Mar 1908 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 21. LARSSON, ANDERS (6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 2 Mar 1829 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Mar 1829 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 5 Okt 1905 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes i Solberga kyrkogård, Skurup (M). ANDERS gift PERSDOTTER, UNA den 30 Mar 1855 i Solberga församling, Skurup (M). UNA (dotter till NILSSON, PER och PERSDOTTER, HANNA) föddes den 14 Maj 1826 i Stora Beddinge 38, Tullstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 15 Maj 1826 i Tullstorps församling, Trelleborg (M); dog den 22 Mar 1890 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 31 Mar 1890 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 24. ANDERSSON, PER föddes den 2 Mar 1856 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 12 Mar 1856 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 18 Dec 1911 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Dec 1911 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
- 25. ANDERSSON, LARS föddes den 7 Jun 1857 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 9 Jun 1857 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 11 Sep 1857 i Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 20 Sep 1857 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 26. ANDERSSON, LARS föddes den 10 Jul 1858 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1858 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 6 Apr 1938 i Sankt Olai församling, Helsingör, Själland, Danmark ; begravdes den 10 Apr 1938 i Helsingörs kyrkogård, Helsingör, Själland, Danmark.
- 27. ANDERSDOTTER ANDERSSON, HANNA föddes den 22 Nov 1860 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 26 Nov 1860 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 22 Apr 1941 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 27 Apr 1941 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 28. ANDERSDOTTER, MATILDA föddes den 25 Dec 1862 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 27 Dec 1862 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 23 Sep 1872 i Örsjö 4, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 6 Okt 1872 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 29. ANDERSSON, NILS föddes den 8 Jul 1867 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 11 Jul 1867 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 14 Jan 1873 i Örsjö 4, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1873 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
22. LARSDOTTER, ANNA (6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 3 Sep 1834 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 5 Sep 1834 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 2 Aug 1842 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 12 Aug 1842 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 23. LARSSON, NILS (6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 14 Jul 1836 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1836 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 30 Maj 1856 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jun 1856 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
24. ANDERSSON, PER (21.ANDERS3, 6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 2 Mar 1856 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 12 Mar 1856 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 18 Dec 1911 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Dec 1911 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M). PER gift JÖNSDOTTER, Maria Christina den 18 Okt 1879 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M). Maria (dotter till MAGNUSSON NORDQVIST, JÖNS och DUNÉR, Johanna Sofia) föddes den 28 Maj 1854 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 4 Jun 1854 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 6 Feb 1888 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 12 Feb 1888 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 30. ANDERSSON GIFT ISGREN, ULRIKA Johanna föddes den 6 Okt 1876 i Ångqvarnen, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 15 Okt 1876 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 19 Mar 1918 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Mar 1918 i Plats okänd .
- 31. ANDERSSON, Ernst Sigfrid föddes den 15 Sep 1880 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Okt 1880 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 12 Okt 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 17 Okt 1883 i Plats okänd .
- 32. ANDERSSON, Anna Elvira föddes den 25 Maj 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Jun 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 20 Jun 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 24 Jun 1883 i Plats okänd .
- 33. ANDERSSON, GUSTAF Leonard föddes den 23 Nov 1885 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 9 Dec 1885 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 1 Jan 1966 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 7 Jan 1966 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
PER gift JÖNSDOTTER NORDQVIST GIFT ANDERSSON, KJERSTI den 8 Jun 1889 i Malmö Caroli församling, Malmö (M). KJERSTI (dotter till MAGNUSSON NORDQVIST, JÖNS och DUNÉR, Johanna Sofia) föddes den 26 Apr 1857 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 27 Apr 1857 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 14 Mar 1932 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 18 Mar 1932 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
25. ANDERSSON, LARS (21.ANDERS3, 6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 7 Jun 1857 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 9 Jun 1857 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 11 Sep 1857 i Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 20 Sep 1857 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). 26. ANDERSSON, LARS (21.ANDERS3, 6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 10 Jul 1858 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1858 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 6 Apr 1938 i Sankt Olai församling, Helsingör, Själland, Danmark ; begravdes den 10 Apr 1938 i Helsingörs kyrkogård, Helsingör, Själland, Danmark. 27. ANDERSDOTTER ANDERSSON, HANNA (21.ANDERS3, 6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 22 Nov 1860 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 26 Nov 1860 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 22 Apr 1941 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 27 Apr 1941 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). 28. ANDERSDOTTER, MATILDA (21.ANDERS3, 6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 25 Dec 1862 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 27 Dec 1862 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 23 Sep 1872 i Örsjö 4, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 6 Okt 1872 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 29. ANDERSSON, NILS (21.ANDERS3, 6.THÖRE2, 1.HANS1) föddes den 8 Jul 1867 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 11 Jul 1867 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 14 Jan 1873 i Örsjö 4, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1873 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).