PERSSON, JÖNS
1773 - 1835 (61 år)1. PERSSON, JÖNS föddes den 13 Apr 1773 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Apr 1773 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Feb 1835 i Katslösa 5, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1835 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). JÖNS gift NILSDOTTER, HANNA den 11 Dec 1796 i Slimminge församling, Skurup (M). HANNA (dotter till JÖNSSON, NILS och LARSDOTTER, GUNNEL) föddes den 12 Dec 1774 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Dec 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Dec 1805 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Jan 1806 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. JÖNSSON, PER föddes den 31 Jul 1798 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Mar 1852 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Mar 1852 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 3. JÖNSDOTTER, BENGTA föddes den 10 Mar 1800 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Mar 1800 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 4. JÖNSDOTTER, KERSTENA föddes den 29 Feb 1804 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Mar 1804 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
JÖNS gift CARLSDOTTER, ANNA den 24 Aug 1806 i Katslösa församling, Skurup (M). ANNA föddes den 26 Feb 1784 i Katslösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 29 Feb 1784 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 21 Okt 1836 i Varmlösa 2, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 27 Okt 1836 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. JÖNSSON, BENGT föddes den 12 Feb 1807 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Feb 1807 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Nov 1875 i Björneborg, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 21 Nov 1875 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. JÖNSSON, PER (1.JÖNS1) föddes den 31 Jul 1798 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Mar 1852 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Mar 1852 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). PER gift CHRISTENSDOTTER, ELNA den 5 Maj 1825 i Slimminge församling, Skurup (M). ELNA (dotter till JOHANSSON, CHRISTEN och NILSDOTTER, ANNA) föddes den 14 Dec 1791 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Dec 1791 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Maj 1841 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Maj 1841 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. PERSSON, NILS föddes den 22 Okt 1825 i Kläggeröd, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 23 Okt 1825 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Jan 1906 i Fattiggården, Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Feb 1906 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 7. PERSDOTTER, HANNA föddes den 14 Jan 1828 i Slimminge 19, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Jan 1828 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 3 Apr 1863 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 13 Apr 1863 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 8. PERSSON, JOHAN föddes den 31 Maj 1832 i Slimminge 19, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Jun 1832 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1892 i Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
3. JÖNSDOTTER, BENGTA (1.JÖNS1) föddes den 10 Mar 1800 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Mar 1800 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 4. JÖNSDOTTER, KERSTENA (1.JÖNS1) föddes den 29 Feb 1804 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Mar 1804 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 5. JÖNSSON, BENGT (1.JÖNS1) föddes den 12 Feb 1807 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Feb 1807 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Nov 1875 i Björneborg, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 21 Nov 1875 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 3
6. PERSSON, NILS (2.PER2, 1.JÖNS1) föddes den 22 Okt 1825 i Kläggeröd, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 23 Okt 1825 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Jan 1906 i Fattiggården, Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Feb 1906 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). NILS gift JÖNSDOTTER, HANNA den 28 Mar 1858 i Slimminge församling, Skurup (M). HANNA (dotter till OLSSON, JÖNS och NILSDOTTER, MÄTTA) föddes den 31 Dec 1837 i Örsjö 28, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 2 Jan 1838 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 11 Jan 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. NILSDOTTER GIFT KRETS, ELISABETH föddes den 4 Apr 1858 i Nybygget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1858 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Mar 1946 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 7 Apr 1946 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M).
- 10. NILSDOTTER GIFT ANDERSSON, MATILDA föddes den 24 Jan 1861 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Jan 1861 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Jul 1922 i Ludvika bruk, Ludvika församling, Ludvika (W) ; begravdes i Plats okänd.
- 11. NILSSON, JOHAN föddes den 25 Jun 1863 i Möllerupshus, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 28 Jun 1863 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 24 Aug 1942 i Gärdslöv 1 Prästgården, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Aug 1942 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 12. NILSSON, ALFRED föddes den 22 Feb 1866 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Feb 1866 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 13. NILSSON, LARS föddes den 2 Nov 1869 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Nov 1869 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Jul 1943 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 1 Aug 1943 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 14. NILSDOTTER GIFT LINDE, JOHANNA föddes den 1 Dec 1872 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1872 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Maj 1953 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Maj 1953 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 15. NILSDOTTER GIFT LINDSKOG, ELIN föddes den 16 Jul 1880 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Jul 1880 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Jun 1962 i Härlanda församling, Göteborg (O); begravdes den 29 Jun 1962 i Göteborgs östra kyrkogård, Göteborg (O).
7. PERSDOTTER, HANNA (2.PER2, 1.JÖNS1) föddes den 14 Jan 1828 i Slimminge 19, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Jan 1828 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 3 Apr 1863 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 13 Apr 1863 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 8. PERSSON, JOHAN (2.PER2, 1.JÖNS1) föddes den 31 Maj 1832 i Slimminge 19, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Jun 1832 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1892 i Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
9. NILSDOTTER GIFT KRETS, ELISABETH (6.NILS3, 2.PER2, 1.JÖNS1) föddes den 4 Apr 1858 i Nybygget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1858 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Mar 1946 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 7 Apr 1946 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M). 10. NILSDOTTER GIFT ANDERSSON, MATILDA (6.NILS3, 2.PER2, 1.JÖNS1) föddes den 24 Jan 1861 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Jan 1861 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Jul 1922 i Ludvika bruk, Ludvika församling, Ludvika (W) ; begravdes i Plats okänd. 11. NILSSON, JOHAN (6.NILS3, 2.PER2, 1.JÖNS1) föddes den 25 Jun 1863 i Möllerupshus, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 28 Jun 1863 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 24 Aug 1942 i Gärdslöv 1 Prästgården, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Aug 1942 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). 12. NILSSON, ALFRED (6.NILS3, 2.PER2, 1.JÖNS1) föddes den 22 Feb 1866 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Feb 1866 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 13. NILSSON, LARS (6.NILS3, 2.PER2, 1.JÖNS1) föddes den 2 Nov 1869 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Nov 1869 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Jul 1943 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 1 Aug 1943 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M). 14. NILSDOTTER GIFT LINDE, JOHANNA (6.NILS3, 2.PER2, 1.JÖNS1) föddes den 1 Dec 1872 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1872 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Maj 1953 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Maj 1953 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M). JOHANNA gift LARSSON LINDE, JÖNS den 18 Jul 1908 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M). JÖNS (son till PERSSON, LARS och JÖNSDOTTER, KARNA) föddes den 28 Apr 1855 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 6 Maj 1855 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 15 Nov 1930 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Nov 1930 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 16. LINDE, John HILDING föddes den 10 Jan 1899 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Feb 1899 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 2 Jun 1972 i Marieholm, Reslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 19 Jun 1972 i Reslövs gamla kyrkogård, Eslöv (M).
- 17. LINDE, Lars Thure föddes den 7 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 28 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Feb 1901 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 18. LINDE GIFT NILSSON, HANNA Karolina föddes den 22 Sep 1902 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 12 Okt 1902 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Jul 1991 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 24 Jul 1991 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
- 19. LINDE, Lars Thure föddes den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Feb 1904 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 20. LINDE, Nancia Theodora föddes den 11 Jan 1905 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 19 Mar 1905 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Dec 1979 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Jan 1980 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
- 21. LINDE GIFT JAKOBSSON, Ragnhild Desideria föddes den 2 Nov 1906 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 23 Dec 1906 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 30 Nov 1992 i Stockholms Sofia församling, Stockholm (AB); begravdes den 12 Jan 1993 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 22. LINDE, Linnéa Gunborg föddes den 8 Maj 1908 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Jun 1908 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 9 Dec 1908 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Dec 1908 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 23. LINDE, Ture Gunfrid föddes den 27 Dec 1909 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 13 Feb 1910 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 18 Jul 1966 i Enskede församling, Stockholm (AB); begravdes den 10 Aug 1966 i Stockholms Sandsborgskyrkogård, Stockholm (AB).
- 24. LINDE, Jahn Louis föddes den 31 Maj 1912 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Jul 1912 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 6 Dec 1962 i Stockholms Högalids församling, Stockholm (AB); begravdes den 8 Jan 1963 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 25. LINDE GIFT ISGREN, GUNBORG Linnéa föddes den 20 Sep 1913 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Dec 1913 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 13 Mar 2014 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Apr 2014 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
- 26. LINDE, Elva Mimmie föddes den 3 Jan 1916 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 23 Jan 1916 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 2 Sep 1991 i Fosie församling, Malmö (M); begravdes den 8 Okt 1991 i Fosie kyrkogård, Malmö (M).
15. NILSDOTTER GIFT LINDSKOG, ELIN (6.NILS3, 2.PER2, 1.JÖNS1) föddes den 16 Jul 1880 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Jul 1880 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Jun 1962 i Härlanda församling, Göteborg (O); begravdes den 29 Jun 1962 i Göteborgs östra kyrkogård, Göteborg (O).