OLSSON, LARS
1783 - 1857 (74 år)1. OLSSON, LARS föddes den 6 Apr 1783 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 9 Apr 1783 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 2 Maj 1857 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 13 Maj 1857 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). LARS gift HANSDOTTER, THÖRE den 26 Dec 1813 i Skivarps församling, Skurup (M). THÖRE (dotter till OLSSON, HANS och OLSDOTTER, BOEL) föddes den 10 Dec 1792 i Steglarp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 12 Dec 1792 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 1 Dec 1843 i Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 15 Dec 1843 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. LARSSON, HANS föddes den 14 Jul 1814 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 17 Jul 1814 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 17 Aug 1884 i Sturup, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 24 Aug 1884 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M).
- 3. LARSDOTTER, Dorotea Katarina föddes den 29 Nov 1815 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 3 Dec 1815 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 18 Okt 1887 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 30 Okt 1887 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 4. LARSDOTTER GIFT MÅRTENSSON, GERTRUD föddes den 21 Okt 1817 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1817 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 7 Aug 1910 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 12 Aug 1910 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 5. LARSDOTTER, JOHANNA föddes den 21 Maj 1819 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 23 Maj 1819 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1824 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 27 Maj 1824 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 6. LARSSON, OLA föddes den 3 Jul 1821 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Jul 1821 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Dec 1899 i Slimminge 23, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1899 i Slimminge församling, Skurup (M).
- 7. LARSDOTTER, BOTILLA föddes den 19 Maj 1823 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 25 Maj 1823 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 7 Maj 1849 i Hylteberga 11, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 20 Maj 1849 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 8. LARSDOTTER, JOHANNA föddes den 4 Maj 1825 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Maj 1825 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 8 Nov 1860 i Mossby 21, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 21 Nov 1860 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 9. LARSDOTTER, ULRIKA föddes den 22 Feb 1827 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 25 Feb 1827 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 29 Maj 1910 i Hylteberga 17, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Jun 1910 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 10. LARSDOTTER, INGRI föddes den 19 Apr 1831 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 24 Apr 1831 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 14 Mar 1908 i Mossby 10, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 26 Mar 1908 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 11. LARSSON, ANDERS föddes den 2 Mar 1829 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Mar 1829 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 5 Okt 1905 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 12. LARSDOTTER, ANNA föddes den 3 Sep 1834 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 5 Sep 1834 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 2 Aug 1842 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 12 Aug 1842 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 13. LARSSON, NILS föddes den 14 Jul 1836 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1836 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 30 Maj 1856 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jun 1856 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. LARSSON, HANS (1.LARS1) föddes den 14 Jul 1814 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 17 Jul 1814 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 17 Aug 1884 i Sturup, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 24 Aug 1884 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M). 3. LARSDOTTER, Dorotea Katarina (1.LARS1) föddes den 29 Nov 1815 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 3 Dec 1815 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 18 Okt 1887 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 30 Okt 1887 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). 4. LARSDOTTER GIFT MÅRTENSSON, GERTRUD (1.LARS1) föddes den 21 Okt 1817 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1817 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 7 Aug 1910 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 12 Aug 1910 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 5. LARSDOTTER, JOHANNA (1.LARS1) föddes den 21 Maj 1819 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 23 Maj 1819 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1824 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 27 Maj 1824 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 6. LARSSON, OLA (1.LARS1) föddes den 3 Jul 1821 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Jul 1821 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Dec 1899 i Slimminge 23, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1899 i Slimminge församling, Skurup (M). 7. LARSDOTTER, BOTILLA (1.LARS1) föddes den 19 Maj 1823 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 25 Maj 1823 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 7 Maj 1849 i Hylteberga 11, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 20 Maj 1849 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 8. LARSDOTTER, JOHANNA (1.LARS1) föddes den 4 Maj 1825 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Maj 1825 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 8 Nov 1860 i Mossby 21, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 21 Nov 1860 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 9. LARSDOTTER, ULRIKA (1.LARS1) föddes den 22 Feb 1827 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 25 Feb 1827 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 29 Maj 1910 i Hylteberga 17, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 3 Jun 1910 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 10. LARSDOTTER, INGRI (1.LARS1) föddes den 19 Apr 1831 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 24 Apr 1831 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 14 Mar 1908 i Mossby 10, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 26 Mar 1908 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 11. LARSSON, ANDERS (1.LARS1) föddes den 2 Mar 1829 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 8 Mar 1829 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 5 Okt 1905 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes i Solberga kyrkogård, Skurup (M). ANDERS gift PERSDOTTER, UNA den 30 Mar 1855 i Solberga församling, Skurup (M). UNA (dotter till NILSSON, PER och PERSDOTTER, HANNA) föddes den 14 Maj 1826 i Stora Beddinge 38, Tullstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 15 Maj 1826 i Tullstorps församling, Trelleborg (M); dog den 22 Mar 1890 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 31 Mar 1890 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. ANDERSSON, PER föddes den 2 Mar 1856 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 12 Mar 1856 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 18 Dec 1911 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Dec 1911 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
- 15. ANDERSSON, LARS föddes den 7 Jun 1857 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 9 Jun 1857 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 11 Sep 1857 i Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 20 Sep 1857 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 16. ANDERSSON, LARS föddes den 10 Jul 1858 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1858 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 6 Apr 1938 i Sankt Olai församling, Helsingör, Själland, Danmark ; begravdes den 10 Apr 1938 i Helsingörs kyrkogård, Helsingör, Själland, Danmark.
- 17. ANDERSDOTTER ANDERSSON, HANNA föddes den 22 Nov 1860 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 26 Nov 1860 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 22 Apr 1941 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 27 Apr 1941 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 18. ANDERSDOTTER, MATILDA föddes den 25 Dec 1862 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 27 Dec 1862 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 23 Sep 1872 i Örsjö 4, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 6 Okt 1872 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 19. ANDERSSON, NILS föddes den 8 Jul 1867 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 11 Jul 1867 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 14 Jan 1873 i Örsjö 4, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1873 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
12. LARSDOTTER, ANNA (1.LARS1) föddes den 3 Sep 1834 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 5 Sep 1834 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 2 Aug 1842 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 12 Aug 1842 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 13. LARSSON, NILS (1.LARS1) föddes den 14 Jul 1836 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1836 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 30 Maj 1856 i Steglarp 4, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jun 1856 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 3
14. ANDERSSON, PER (11.ANDERS2, 1.LARS1) föddes den 2 Mar 1856 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 12 Mar 1856 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 18 Dec 1911 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Dec 1911 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M). PER gift JÖNSDOTTER, Maria Christina den 18 Okt 1879 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M). Maria (dotter till MAGNUSSON NORDQVIST, JÖNS och DUNÉR, Johanna Sofia) föddes den 28 Maj 1854 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 4 Jun 1854 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 6 Feb 1888 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 12 Feb 1888 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 20. ANDERSSON GIFT ISGREN, ULRIKA Johanna föddes den 6 Okt 1876 i Ångqvarnen, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 15 Okt 1876 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 19 Mar 1918 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Mar 1918 i Plats okänd .
- 21. ANDERSSON, Ernst Sigfrid föddes den 15 Sep 1880 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Okt 1880 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 12 Okt 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 17 Okt 1883 i Plats okänd .
- 22. ANDERSSON, Anna Elvira föddes den 25 Maj 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Jun 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 20 Jun 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 24 Jun 1883 i Plats okänd .
- 23. ANDERSSON, GUSTAF Leonard föddes den 23 Nov 1885 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 9 Dec 1885 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 1 Jan 1966 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 7 Jan 1966 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
PER gift JÖNSDOTTER NORDQVIST GIFT ANDERSSON, KJERSTI den 8 Jun 1889 i Malmö Caroli församling, Malmö (M). KJERSTI (dotter till MAGNUSSON NORDQVIST, JÖNS och DUNÉR, Johanna Sofia) föddes den 26 Apr 1857 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 27 Apr 1857 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 14 Mar 1932 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 18 Mar 1932 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
15. ANDERSSON, LARS (11.ANDERS2, 1.LARS1) föddes den 7 Jun 1857 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 9 Jun 1857 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 11 Sep 1857 i Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 20 Sep 1857 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). 16. ANDERSSON, LARS (11.ANDERS2, 1.LARS1) föddes den 10 Jul 1858 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1858 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 6 Apr 1938 i Sankt Olai församling, Helsingör, Själland, Danmark ; begravdes den 10 Apr 1938 i Helsingörs kyrkogård, Helsingör, Själland, Danmark. 17. ANDERSDOTTER ANDERSSON, HANNA (11.ANDERS2, 1.LARS1) föddes den 22 Nov 1860 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 26 Nov 1860 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 22 Apr 1941 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 27 Apr 1941 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). 18. ANDERSDOTTER, MATILDA (11.ANDERS2, 1.LARS1) föddes den 25 Dec 1862 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 27 Dec 1862 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 23 Sep 1872 i Örsjö 4, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 6 Okt 1872 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 19. ANDERSSON, NILS (11.ANDERS2, 1.LARS1) föddes den 8 Jul 1867 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 11 Jul 1867 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 14 Jan 1873 i Örsjö 4, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1873 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
20. ANDERSSON GIFT ISGREN, ULRIKA Johanna (14.PER3, 11.ANDERS2, 1.LARS1) föddes den 6 Okt 1876 i Ångqvarnen, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 15 Okt 1876 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 19 Mar 1918 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Mar 1918 i Plats okänd . ULRIKA gift JOHANSSON ISGREN, OLOF den 15 Maj 1909 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) . OLOF (son till JÖNSSON ISGREN, JOHAN och PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA) föddes den 19 Dec 1874 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1874 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Feb 1924 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 17 Feb 1924 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 24. ISGREN GIFT HANSSON, IRIS Magnhild föddes den 19 Aug 1909 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; döptes den 4 Sep 1909 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; dog den 24 Okt 1991 i Bjärred, Lomma församling, Lomma (M); begravdes den 15 Nov 1991 i Lomma kapellkyrkogård, Lomma (M).
- 25. ISGREN GIFT MOBERG, MARTA Kristina föddes den 18 Okt 1910 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; döptes den 6 Nov 1910 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; dog den 24 Jan 1972 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 2 Feb 1972 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 26. ISGREN, NILS Edvin föddes den 19 Jul 1912 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; döptes den 11 Aug 1912 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; dog den 20 Jan 1963 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Jan 1963 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
21. ANDERSSON, Ernst Sigfrid (14.PER3, 11.ANDERS2, 1.LARS1) föddes den 15 Sep 1880 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Okt 1880 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 12 Okt 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 17 Okt 1883 i Plats okänd . 22. ANDERSSON, Anna Elvira (14.PER3, 11.ANDERS2, 1.LARS1) föddes den 25 Maj 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Jun 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 20 Jun 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 24 Jun 1883 i Plats okänd . 23. ANDERSSON, GUSTAF Leonard (14.PER3, 11.ANDERS2, 1.LARS1) föddes den 23 Nov 1885 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 9 Dec 1885 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 1 Jan 1966 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 7 Jan 1966 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).