NILSDOTTER, MÄTTA
1810 - 1879 (68 år)1. NILSDOTTER, MÄTTA föddes den 2 Aug 1810 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1810 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). MÄTTA gift OLSSON, JÖNS den 28 Mar 1828 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M). JÖNS (son till PERSSON, OLA och JÖNSDOTTER, GERTRUD) föddes den 26 Aug 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Sep 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 18 Aug 1877 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Aug 1877 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. JÖNSDOTTER, BENGTA föddes den 5 Okt 1829 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Okt 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 10 Dec 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Dec 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 3. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 8 Apr 1832 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Apr 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 11 Aug 1915 i Fjärdingslöv 9, Gylle församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Aug 1915 i Gylle kyrkogård, Trelleborg (M).
- 4. JÖNSSON, LARS föddes den 26 Sep 1834 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Sep 1834 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 8 Feb 1913 i Kirsebergsstaden 146, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 15 Feb 1913 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
- 5. JÖNSDOTTER, HANNA föddes den 31 Dec 1837 i Örsjö 28, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 2 Jan 1838 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 11 Jan 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 6. JÖNSSON, NILS föddes den 15 Mar 1841 i Ekeberg, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Mar 1841 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 3 Jan 1871 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1871 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 7. JÖNSDOTTER, KARNA föddes den 30 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 4 Feb 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 8. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 3 Okt 1846 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Okt 1846 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1865 i Södra Åby 6, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes i Plats okänd.
- 9. JÖNSSON, ANDERS föddes den 3 Jan 1851 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 12 Jan 1851 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 2
2. JÖNSDOTTER, BENGTA (1.MÄTTA1) föddes den 5 Okt 1829 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Okt 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 10 Dec 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Dec 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 3. JÖNSDOTTER, ANNA (1.MÄTTA1) föddes den 8 Apr 1832 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Apr 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 11 Aug 1915 i Fjärdingslöv 9, Gylle församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Aug 1915 i Gylle kyrkogård, Trelleborg (M). 4. JÖNSSON, LARS (1.MÄTTA1) föddes den 26 Sep 1834 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Sep 1834 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 8 Feb 1913 i Kirsebergsstaden 146, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 15 Feb 1913 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M). 5. JÖNSDOTTER, HANNA (1.MÄTTA1) föddes den 31 Dec 1837 i Örsjö 28, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 2 Jan 1838 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 11 Jan 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). HANNA gift PERSSON, NILS den 28 Mar 1858 i Slimminge församling, Skurup (M). NILS (son till JÖNSSON, PER och CHRISTENSDOTTER, ELNA) föddes den 22 Okt 1825 i Kläggeröd, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 23 Okt 1825 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Jan 1906 i Fattiggården, Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Feb 1906 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. NILSDOTTER GIFT KRETS, ELISABETH föddes den 4 Apr 1858 i Nybygget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1858 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Mar 1946 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 7 Apr 1946 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M).
- 11. NILSDOTTER GIFT ANDERSSON, MATILDA föddes den 24 Jan 1861 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Jan 1861 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Jul 1922 i Ludvika bruk, Ludvika församling, Ludvika (W) ; begravdes i Plats okänd.
- 12. NILSSON, JOHAN föddes den 25 Jun 1863 i Möllerupshus, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 28 Jun 1863 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 24 Aug 1942 i Gärdslöv 1 Prästgården, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Aug 1942 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 13. NILSSON, ALFRED föddes den 22 Feb 1866 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Feb 1866 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 14. NILSSON, LARS föddes den 2 Nov 1869 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Nov 1869 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Jul 1943 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 1 Aug 1943 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 15. NILSDOTTER GIFT LINDE, JOHANNA föddes den 1 Dec 1872 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1872 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Maj 1953 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Maj 1953 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 16. NILSDOTTER GIFT LINDSKOG, ELIN föddes den 16 Jul 1880 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Jul 1880 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Jun 1962 i Härlanda församling, Göteborg (O); begravdes den 29 Jun 1962 i Göteborgs östra kyrkogård, Göteborg (O).
6. JÖNSSON, NILS (1.MÄTTA1) föddes den 15 Mar 1841 i Ekeberg, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Mar 1841 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 3 Jan 1871 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1871 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 7. JÖNSDOTTER, KARNA (1.MÄTTA1) föddes den 30 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 4 Feb 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 8. JÖNSDOTTER, ELNA (1.MÄTTA1) föddes den 3 Okt 1846 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Okt 1846 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1865 i Södra Åby 6, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes i Plats okänd. 9. JÖNSSON, ANDERS (1.MÄTTA1) föddes den 3 Jan 1851 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 12 Jan 1851 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 3
10. NILSDOTTER GIFT KRETS, ELISABETH (5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 4 Apr 1858 i Nybygget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1858 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Mar 1946 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 7 Apr 1946 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M). 11. NILSDOTTER GIFT ANDERSSON, MATILDA (5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 24 Jan 1861 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Jan 1861 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Jul 1922 i Ludvika bruk, Ludvika församling, Ludvika (W) ; begravdes i Plats okänd. 12. NILSSON, JOHAN (5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 25 Jun 1863 i Möllerupshus, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 28 Jun 1863 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 24 Aug 1942 i Gärdslöv 1 Prästgården, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Aug 1942 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). 13. NILSSON, ALFRED (5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 22 Feb 1866 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Feb 1866 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 14. NILSSON, LARS (5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 2 Nov 1869 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Nov 1869 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Jul 1943 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 1 Aug 1943 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M). 15. NILSDOTTER GIFT LINDE, JOHANNA (5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 1 Dec 1872 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1872 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Maj 1953 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Maj 1953 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M). JOHANNA gift LARSSON LINDE, JÖNS den 18 Jul 1908 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M). JÖNS (son till PERSSON, LARS och JÖNSDOTTER, KARNA) föddes den 28 Apr 1855 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 6 Maj 1855 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 15 Nov 1930 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Nov 1930 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 17. LINDE, John HILDING föddes den 10 Jan 1899 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Feb 1899 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 2 Jun 1972 i Marieholm, Reslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 19 Jun 1972 i Reslövs gamla kyrkogård, Eslöv (M).
- 18. LINDE, Lars Thure föddes den 7 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 28 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Feb 1901 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 19. LINDE GIFT NILSSON, HANNA Karolina föddes den 22 Sep 1902 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 12 Okt 1902 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Jul 1991 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 24 Jul 1991 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
- 20. LINDE, Lars Thure föddes den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Feb 1904 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 21. LINDE, Nancia Theodora föddes den 11 Jan 1905 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 19 Mar 1905 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Dec 1979 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Jan 1980 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
- 22. LINDE GIFT JAKOBSSON, Ragnhild Desideria föddes den 2 Nov 1906 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 23 Dec 1906 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 30 Nov 1992 i Stockholms Sofia församling, Stockholm (AB); begravdes den 12 Jan 1993 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 23. LINDE, Linnéa Gunborg föddes den 8 Maj 1908 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Jun 1908 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 9 Dec 1908 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Dec 1908 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 24. LINDE, Ture Gunfrid föddes den 27 Dec 1909 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 13 Feb 1910 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 18 Jul 1966 i Enskede församling, Stockholm (AB); begravdes den 10 Aug 1966 i Stockholms Sandsborgskyrkogård, Stockholm (AB).
- 25. LINDE, Jahn Louis föddes den 31 Maj 1912 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Jul 1912 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 6 Dec 1962 i Stockholms Högalids församling, Stockholm (AB); begravdes den 8 Jan 1963 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 26. LINDE GIFT ISGREN, GUNBORG Linnéa föddes den 20 Sep 1913 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Dec 1913 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 13 Mar 2014 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Apr 2014 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
- 27. LINDE, Elva Mimmie föddes den 3 Jan 1916 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 23 Jan 1916 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 2 Sep 1991 i Fosie församling, Malmö (M); begravdes den 8 Okt 1991 i Fosie kyrkogård, Malmö (M).
16. NILSDOTTER GIFT LINDSKOG, ELIN (5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 16 Jul 1880 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Jul 1880 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Jun 1962 i Härlanda församling, Göteborg (O); begravdes den 29 Jun 1962 i Göteborgs östra kyrkogård, Göteborg (O).
Generation: 4
17. LINDE, John HILDING (15.JOHANNA3, 5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 10 Jan 1899 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Feb 1899 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 2 Jun 1972 i Marieholm, Reslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 19 Jun 1972 i Reslövs gamla kyrkogård, Eslöv (M). John gift LINDHOLM GIFT LINDE, Elsa Charlotta den 30 Okt 1926 i Malmö Caroli församling, Malmö (M). Elsa föddes den 30 Okt 1901 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 24 Nov 1901 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 2 Okt 1990 i Marieholm, Reslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 28 Okt 1990 i Reslövs gamla kyrkogård, Eslöv (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 28. LINDE, John Edvard/Evert föddes den 4 Mar 1926 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Apr 1926 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 28 Mar 2008 i Eriksfälts församling, Malmö (M); begravdes den 29 Apr 2008 i Fosie kyrkogård, Malmö (M).
18. LINDE, Lars Thure (15.JOHANNA3, 5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 7 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 28 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Feb 1901 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M). 19. LINDE GIFT NILSSON, HANNA Karolina (15.JOHANNA3, 5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 22 Sep 1902 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 12 Okt 1902 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Jul 1991 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 24 Jul 1991 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M). HANNA gift NILSSON, ANTON Herman den 11 Aug 1923 i Tullstorps församling, Trelleborg (M). ANTON föddes den 3 Maj 1900 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 2 Jun 1900 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 6 Jun 1984 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Jun 1984 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 29. NILSSON GIFT PETTERSSON, INGA Maj-Britt föddes den 7 Okt 1923 i Stora Beddinge 21, Tullstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 4 Nov 1923 i Tullstorps kyrka, Tullstorps församling, Trelleborg (M); dog den 16 Okt 2012 i Arlöv, Burlövs församling, Burlöv (M); begravdes den 19 Dec 2012 i Arlövs kyrkogård, Burlöv (M).
- 30. NILSSON GIFT NILSSON, Hanna LINNÉA föddes den 23 Sep 1925 i Stora Beddinge 13, Tullstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 11 Okt 1925 i Tullstorps kyrka, Tullstorps församling, Trelleborg (M); dog den 9 Aug 2006 i Fosie församling, Malmö (M); begravdes den 14 Sep 2006 i Fosie kyrkogård, Malmö (M).
- 31. NILSSON, SVEN Allan föddes den 4 Aug 1927 i Stora Beddinge 13, Tullstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 27 Aug 1927 i Tullstorps prästgård, Tullstorps församling, Trelleborg (M); dog den 6 Feb 2018 i Limhamns distrikt, Malmö (M); begravdes den 21 Mar 2018 i Limhamns kyrkogård, Malmö (M).
- 32. NILSSON, Anders HERMAN föddes den 24 Apr 1929 i Stora Beddinge 21, Tullstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Tullstorps församling, Trelleborg (M); dog den 6 Jan 2003 i Husie och Södra Sallerups församling, Malmö (M); begravdes den 31 Jan 2003 i Husie kyrkogård, Malmö (M).
- 33. NILSSON, STIG Lennart föddes den 27 Mar 1932 i Stora Beddinge 21, Tullstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Tullstorps församling, Trelleborg (M); dog den 15 Maj 1996 i Beddingestrand, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 14 Jun 1996 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
- 34. Levande
20. LINDE, Lars Thure (15.JOHANNA3, 5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Feb 1904 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M). 21. LINDE, Nancia Theodora (15.JOHANNA3, 5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 11 Jan 1905 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 19 Mar 1905 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Dec 1979 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Jan 1980 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M). 22. LINDE GIFT JAKOBSSON, Ragnhild Desideria (15.JOHANNA3, 5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 2 Nov 1906 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 23 Dec 1906 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 30 Nov 1992 i Stockholms Sofia församling, Stockholm (AB); begravdes den 12 Jan 1993 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB). 23. LINDE, Linnéa Gunborg (15.JOHANNA3, 5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 8 Maj 1908 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Jun 1908 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 9 Dec 1908 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Dec 1908 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M). 24. LINDE, Ture Gunfrid (15.JOHANNA3, 5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 27 Dec 1909 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 13 Feb 1910 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 18 Jul 1966 i Enskede församling, Stockholm (AB); begravdes den 10 Aug 1966 i Stockholms Sandsborgskyrkogård, Stockholm (AB). 25. LINDE, Jahn Louis (15.JOHANNA3, 5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 31 Maj 1912 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Jul 1912 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 6 Dec 1962 i Stockholms Högalids församling, Stockholm (AB); begravdes den 8 Jan 1963 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB). 26. LINDE GIFT ISGREN, GUNBORG Linnéa (15.JOHANNA3, 5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 20 Sep 1913 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Dec 1913 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 13 Mar 2014 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Apr 2014 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M). GUNBORG gift ISGREN, NILS Edvin den 29 Okt 1938 i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M). NILS (son till JOHANSSON ISGREN, OLOF och ANDERSSON GIFT ISGREN, ULRIKA Johanna) föddes den 19 Jul 1912 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; döptes den 11 Aug 1912 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; dog den 20 Jan 1963 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Jan 1963 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 35. ISGREN, KJELL Åke föddes den 28 Jun 1940 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); dog den 1 Jul 2013 i Möllevången-Sofielunds församling, Malmö (M); begravdes den 29 Nov 2013 i Limhamns kyrkogård, Malmö (M).
- 36. Levande
- 37. Levande
27. LINDE, Elva Mimmie (15.JOHANNA3, 5.HANNA2, 1.MÄTTA1) föddes den 3 Jan 1916 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 23 Jan 1916 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 2 Sep 1991 i Fosie församling, Malmö (M); begravdes den 8 Okt 1991 i Fosie kyrkogård, Malmö (M).