JOHANSSON ÖRGREN, JÖNS
1756 - 1826 (69 år)1. JOHANSSON ÖRGREN, JÖNS föddes den 16 Maj 1756 i Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 22 Maj 1756 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 17 Mar 1826 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Mar 1826 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). JÖNS gift JÖNSDOTTER, HANNA den 17 Aug 1787 i Örsjö församling, Skurup (M). HANNA (dotter till NILSSON, JÖNS och JÖNSDOTTER, BENGTA) föddes den 26 Jul 1759 i Torsjö, Örsjö församling, Skurup (M); döptes Okänt i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 7 Apr 1829 i Bengtstorp, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 17 Apr 1829 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. JÖNSSON, BENGT föddes den 9 Okt 1796 i Örsjö, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 9 Okt 1796 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 2 Jun 1844 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 9 Jun 1844 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. JÖNSSON, BENGT (1.JÖNS1) föddes den 9 Okt 1796 i Örsjö, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 9 Okt 1796 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 2 Jun 1844 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 9 Jun 1844 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). BENGT gift OLSDOTTER, KARNA den 27 Jul 1820 i Skurups församling, Skurup (M), och skildes i Plats okänd . KARNA (dotter till NILSSON, OLA och MICHELSDOTTER, KJERSTI) föddes den 11 Jan 1804 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1804 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Nov 1848 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. BENGTSSON, JÖNS föddes den 25 Nov 1821 i Bengtshult, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 26 Nov 1821 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 21 Aug 1907 i Örsjö 17, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 25 Aug 1907 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 4. BENGTSDOTTER GIFT OLSSON, KERSTINA föddes den 25 Jul 1824 i Örsjö 10, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Jul 1824 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 20 Sep 1918 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 29 Sep 1918 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 5. BENGTSSON, OLA föddes den 5 Okt 1828 i Bengtstorp, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 5 Okt 1828 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 6 Jan 1871 i Solberga 7, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 15 Jan 1871 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 3
3. BENGTSSON, JÖNS (2.BENGT2, 1.JÖNS1) föddes den 25 Nov 1821 i Bengtshult, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 26 Nov 1821 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 21 Aug 1907 i Örsjö 17, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 25 Aug 1907 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 4. BENGTSDOTTER GIFT OLSSON, KERSTINA (2.BENGT2, 1.JÖNS1) föddes den 25 Jul 1824 i Örsjö 10, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Jul 1824 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 20 Sep 1918 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 29 Sep 1918 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). KERSTINA gift OLSSON, ANDERS den 16 Okt 1844 i Örsjö församling, Skurup (M). ANDERS (son till OLSSON, OLA och HANSDOTTER, MÄTTA) föddes den 1 Jun 1822 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Jun 1822 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 16 Apr 1897 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 25 Apr 1897 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. ANDERSSON LUNDQVIST, OLA föddes den 24 Jul 1845 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Jul 1845 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 22 Nov 1919 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 30 Nov 1919 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 7. ANDERSSON, BENGT föddes den 6 Sep 1847 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 8 Sep 1847 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 7 Mar 1924 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 12 Mar 1924 i Plats okänd .
- 8. ANDERSDOTTER, MARTHA föddes den 6 Feb 1850 i Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 8 Feb 1850 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 29 Nov 1910 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 4 Dec 1910 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 9. ANDERSDOTTER, BENGTA föddes den 10 Jun 1852 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 12 Jun 1852 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 28 Aug 1853 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 4 Sep 1853 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 10. ANDERSSON, HANS föddes den 15 Jun 1854 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 18 Jun 1854 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 22 Jun 1854 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jul 1854 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 11. ANDERSSON, HANS föddes den 26 Maj 1855 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 30 Maj 1855 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 3 Apr 1946 i Ingersborg 1, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1946 i Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 12. ANDERSSON, ANDERS föddes den 21 Jul 1858 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 23 Jul 1858 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 25 Jul 1938 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 7 Aug 1938 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 13. ANDERSSON, JOHAN föddes den 29 Maj 1863 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 1 Jun 1863 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 3 Okt 1956 i Katslösa 13:2, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 7 Okt 1956 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
5. BENGTSSON, OLA (2.BENGT2, 1.JÖNS1) föddes den 5 Okt 1828 i Bengtstorp, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 5 Okt 1828 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 6 Jan 1871 i Solberga 7, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 15 Jan 1871 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
6. ANDERSSON LUNDQVIST, OLA (4.KERSTINA3, 2.BENGT2, 1.JÖNS1) föddes den 24 Jul 1845 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Jul 1845 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 22 Nov 1919 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 30 Nov 1919 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 7. ANDERSSON, BENGT (4.KERSTINA3, 2.BENGT2, 1.JÖNS1) föddes den 6 Sep 1847 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 8 Sep 1847 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 7 Mar 1924 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 12 Mar 1924 i Plats okänd . 8. ANDERSDOTTER, MARTHA (4.KERSTINA3, 2.BENGT2, 1.JÖNS1) föddes den 6 Feb 1850 i Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 8 Feb 1850 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 29 Nov 1910 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 4 Dec 1910 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). MARTHA gift LARSSON, OLA den 29 Dec 1869 i Örsjö församling, Skurup (M). OLA (son till MÅRTENSSON, LARS och ANDERSDOTTER, KERSTENA) föddes den 2 Feb 1843 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Feb 1843 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 7 Maj 1894 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. OLSDOTTER, ELISE föddes den 31 Jan 1869 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 7 Feb 1869 i Örsjö församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 15. OLSDOTTER GIFT ANDERSSON, BENGTA föddes den 21 Jan 1871 i Rasmustorp, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 29 Jan 1871 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 22 Sep 1924 i Ugglarp 3, Anderslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 1 Okt 1924 i Plats okänd.
- 16. OLSSON, MARTIN föddes den 2 Jun 1873 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 7 Jun 1873 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 24 Jul 1934 i Trelleborg stadsäga 2287, Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 29 Jul 1934 i Plats okänd.
- 17. OLSDOTTER GIFT MALMBORG, KERSTI föddes den 20 Maj 1875 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 23 Maj 1875 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 3 Dec 1948 i Härlöv 6:33, Norra Åsums församling, Kristianstad (L); begravdes i Plats okänd.
- 18. OLSDOTTER GIFT OLSSON, Ida Ulrika föddes den 29 Okt 1877 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 11 Nov 1877 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 17 Aug 1927 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 28 Aug 1927 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 19. OLSDOTTER SAND, ELINE/ELIN föddes den 23 Nov 1879 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 14 Dec 1879 i Örsjö församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 20. OLSSON, HARALD föddes den 28 Sep 1882 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 15 Okt 1882 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 24 Nov 1882 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 3 Dec 1882 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 21. OLSDOTTER, SELMA föddes den 18 Jul 1883 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 18 Jul 1883 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 23 Jul 1883 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 28 Jul 1883 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 22. OLSDOTTER, MARIA föddes den 18 Jul 1883 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 18 Jul 1883 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 18 Jul 1883 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 28 Jul 1883 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 23. OLSSON, HARALD föddes den 12 Okt 1884 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 16 Okt 1884 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 30 Dec 1884 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 6 Jan 1885 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 24. OLSSON, ANTON föddes den 2 Nov 1885 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 8 Nov 1885 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 12 Mar 1886 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 21 Mar 1886 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 25. OLSDOTTER, Selma Maria föddes den 4 Mar 1887 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 23 Mar 1887 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 13 Jul 1891 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 19 Jul 1891 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 26. OLSDOTTER GIFT SJÖGREN GIFT OLSSON, GERDA Davida föddes den 8 Jul 1890 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Jul 1890 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 26 Apr 1962 i Möllevångens församling, Malmö (M); begravdes den 6 Maj 1962 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 27. OLSSON, KARL Albin föddes den 19 Mar 1894 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 8 Apr 1894 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 30 Aug 1939 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); begravdes den 3 Sep 1939 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
9. ANDERSDOTTER, BENGTA (4.KERSTINA3, 2.BENGT2, 1.JÖNS1) föddes den 10 Jun 1852 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 12 Jun 1852 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 28 Aug 1853 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 4 Sep 1853 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 10. ANDERSSON, HANS (4.KERSTINA3, 2.BENGT2, 1.JÖNS1) föddes den 15 Jun 1854 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 18 Jun 1854 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 22 Jun 1854 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jul 1854 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 11. ANDERSSON, HANS (4.KERSTINA3, 2.BENGT2, 1.JÖNS1) föddes den 26 Maj 1855 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 30 Maj 1855 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 3 Apr 1946 i Ingersborg 1, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1946 i Villie kyrkogård, Skurup (M). 12. ANDERSSON, ANDERS (4.KERSTINA3, 2.BENGT2, 1.JÖNS1) föddes den 21 Jul 1858 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 23 Jul 1858 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 25 Jul 1938 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 7 Aug 1938 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 13. ANDERSSON, JOHAN (4.KERSTINA3, 2.BENGT2, 1.JÖNS1) föddes den 29 Maj 1863 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 1 Jun 1863 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 3 Okt 1956 i Katslösa 13:2, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 7 Okt 1956 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).