OLSSON, OLA
1743 - 1807 (64 år)1. OLSSON, OLA föddes den 30 Sep 1743 i Norra Åby, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Okt 1743 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 8 Dec 1807 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Dec 1807 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). OLA gift TRULSDOTTER, KERSTINA den 8 Nov 1777 i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M). KERSTINA (dotter till ISBERG, TRULS och MÅRTENSDOTTER, KARNA) föddes den 5 Okt 1749 i Stora Isie, Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); döptes den 8 Okt 1749 i Hemmesdynge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Feb 1820 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 27 Feb 1820 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. OLSSON, OLA föddes den 29 Jun 1779 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 4 Jul 1779 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 30 Sep 1836 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 9 Okt 1836 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M).
- 3. OLSSON, MÅNS föddes den 2 Sep 1781 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Sep 1781 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 4. OLSSON, NILS föddes den 8 Sep 1784 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 12 Sep 1784 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. OLSSON, ANDERS föddes den 13 Aug 1788 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 15 Aug 1788 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 2
2. OLSSON, OLA (1.OLA1) föddes den 29 Jun 1779 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 4 Jul 1779 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 30 Sep 1836 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 9 Okt 1836 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). OLA gift HANSDOTTER, MÄTTA den 14 Okt 1812 i Södra Åby församling, Trelleborg (M). MÄTTA (dotter till ERLANDSSON, HANS och OLSDOTTER, HANNA) föddes den 17 Maj 1783 i Lindby 5, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 15 Mar 1849 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 25 Mar 1849 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. OLSSON, OLA föddes den 9 Okt 1813 i Norra Åby, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Okt 1813 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 31 Mar 1893 i Svaneholm, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 7. OLSDOTTER, KARNA föddes den 23 Dec 1815 i Norra Åby, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 24 Dec 1815 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 15 Dec 1887 i Örsjö 17, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1887 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 8. OLSDOTTER, BENGTA föddes den 6 Jul 1818 i Norra Åby, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 12 Jul 1818 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 9. OLSDOTTER, KJERSTINA föddes den 9 Jan 1821 i Norra Åby, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Jan 1821 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 19 Maj 1821 i Norra Åby, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 27 Maj 1821 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M).
- 10. OLSSON, ANDERS föddes den 1 Jun 1822 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Jun 1822 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 16 Apr 1897 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 25 Apr 1897 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 11. OLSSON, HANS föddes den 21 Mar 1825 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 22 Mar 1825 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 30 Nov 1901 i Ölöv 2, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 8 Dec 1901 i Östra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
- 12. OLSDOTTER, KJERSTINA föddes den 9 Apr 1828 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Apr 1828 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 7 Jan 1830 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 17 Jan 1830 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M).
3. OLSSON, MÅNS (1.OLA1) föddes den 2 Sep 1781 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Sep 1781 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 4. OLSSON, NILS (1.OLA1) föddes den 8 Sep 1784 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 12 Sep 1784 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 5. OLSSON, ANDERS (1.OLA1) föddes den 13 Aug 1788 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 15 Aug 1788 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 3
6. OLSSON, OLA (2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 9 Okt 1813 i Norra Åby, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Okt 1813 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 31 Mar 1893 i Svaneholm, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 7. OLSDOTTER, KARNA (2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 23 Dec 1815 i Norra Åby, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 24 Dec 1815 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 15 Dec 1887 i Örsjö 17, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1887 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 8. OLSDOTTER, BENGTA (2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 6 Jul 1818 i Norra Åby, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 12 Jul 1818 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 9. OLSDOTTER, KJERSTINA (2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 9 Jan 1821 i Norra Åby, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Jan 1821 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 19 Maj 1821 i Norra Åby, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 27 Maj 1821 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). 10. OLSSON, ANDERS (2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 1 Jun 1822 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Jun 1822 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 16 Apr 1897 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 25 Apr 1897 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). ANDERS gift BENGTSDOTTER GIFT OLSSON, KERSTINA den 16 Okt 1844 i Örsjö församling, Skurup (M). KERSTINA (dotter till JÖNSSON, BENGT och OLSDOTTER, KARNA) föddes den 25 Jul 1824 i Örsjö 10, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Jul 1824 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 20 Sep 1918 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 29 Sep 1918 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. ANDERSSON LUNDQVIST, OLA föddes den 24 Jul 1845 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Jul 1845 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 22 Nov 1919 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 30 Nov 1919 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 14. ANDERSSON, BENGT föddes den 6 Sep 1847 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 8 Sep 1847 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 7 Mar 1924 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 12 Mar 1924 i Plats okänd .
- 15. ANDERSDOTTER, MARTHA föddes den 6 Feb 1850 i Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 8 Feb 1850 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 29 Nov 1910 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 4 Dec 1910 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 16. ANDERSDOTTER, BENGTA föddes den 10 Jun 1852 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 12 Jun 1852 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 28 Aug 1853 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 4 Sep 1853 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 17. ANDERSSON, HANS föddes den 15 Jun 1854 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 18 Jun 1854 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 22 Jun 1854 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jul 1854 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 18. ANDERSSON, HANS föddes den 26 Maj 1855 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 30 Maj 1855 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 3 Apr 1946 i Ingersborg 1, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1946 i Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 19. ANDERSSON, ANDERS föddes den 21 Jul 1858 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 23 Jul 1858 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 25 Jul 1938 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 7 Aug 1938 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 20. ANDERSSON, JOHAN föddes den 29 Maj 1863 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 1 Jun 1863 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 3 Okt 1956 i Katslösa 13:2, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 7 Okt 1956 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
11. OLSSON, HANS (2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 21 Mar 1825 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 22 Mar 1825 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 30 Nov 1901 i Ölöv 2, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 8 Dec 1901 i Östra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M). 12. OLSDOTTER, KJERSTINA (2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 9 Apr 1828 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Apr 1828 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 7 Jan 1830 i Norra Åby 14, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 17 Jan 1830 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M).
Generation: 4
13. ANDERSSON LUNDQVIST, OLA (10.ANDERS3, 2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 24 Jul 1845 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Jul 1845 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 22 Nov 1919 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 30 Nov 1919 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 14. ANDERSSON, BENGT (10.ANDERS3, 2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 6 Sep 1847 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 8 Sep 1847 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 7 Mar 1924 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 12 Mar 1924 i Plats okänd . 15. ANDERSDOTTER, MARTHA (10.ANDERS3, 2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 6 Feb 1850 i Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 8 Feb 1850 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 29 Nov 1910 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 4 Dec 1910 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). MARTHA gift LARSSON, OLA den 29 Dec 1869 i Örsjö församling, Skurup (M). OLA (son till MÅRTENSSON, LARS och ANDERSDOTTER, KERSTENA) föddes den 2 Feb 1843 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Feb 1843 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 7 Maj 1894 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 21. OLSDOTTER, ELISE föddes den 31 Jan 1869 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 7 Feb 1869 i Örsjö församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 22. OLSDOTTER GIFT ANDERSSON, BENGTA föddes den 21 Jan 1871 i Rasmustorp, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 29 Jan 1871 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 22 Sep 1924 i Ugglarp 3, Anderslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 1 Okt 1924 i Plats okänd.
- 23. OLSSON, MARTIN föddes den 2 Jun 1873 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 7 Jun 1873 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 24 Jul 1934 i Trelleborg stadsäga 2287, Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 29 Jul 1934 i Plats okänd.
- 24. OLSDOTTER GIFT MALMBORG, KERSTI föddes den 20 Maj 1875 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 23 Maj 1875 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 3 Dec 1948 i Härlöv 6:33, Norra Åsums församling, Kristianstad (L); begravdes i Plats okänd.
- 25. OLSDOTTER GIFT OLSSON, Ida Ulrika föddes den 29 Okt 1877 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 11 Nov 1877 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 17 Aug 1927 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 28 Aug 1927 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 26. OLSDOTTER SAND, ELINE/ELIN föddes den 23 Nov 1879 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 14 Dec 1879 i Örsjö församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 27. OLSSON, HARALD föddes den 28 Sep 1882 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 15 Okt 1882 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 24 Nov 1882 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 3 Dec 1882 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 28. OLSDOTTER, SELMA föddes den 18 Jul 1883 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 18 Jul 1883 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 23 Jul 1883 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 28 Jul 1883 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 29. OLSDOTTER, MARIA föddes den 18 Jul 1883 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 18 Jul 1883 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 18 Jul 1883 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 28 Jul 1883 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 30. OLSSON, HARALD föddes den 12 Okt 1884 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 16 Okt 1884 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 30 Dec 1884 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 6 Jan 1885 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 31. OLSSON, ANTON föddes den 2 Nov 1885 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 8 Nov 1885 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 12 Mar 1886 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 21 Mar 1886 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 32. OLSDOTTER, Selma Maria föddes den 4 Mar 1887 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 23 Mar 1887 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 13 Jul 1891 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 19 Jul 1891 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 33. OLSDOTTER GIFT SJÖGREN GIFT OLSSON, GERDA Davida föddes den 8 Jul 1890 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Jul 1890 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 26 Apr 1962 i Möllevångens församling, Malmö (M); begravdes den 6 Maj 1962 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 34. OLSSON, KARL Albin föddes den 19 Mar 1894 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 8 Apr 1894 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 30 Aug 1939 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); begravdes den 3 Sep 1939 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
16. ANDERSDOTTER, BENGTA (10.ANDERS3, 2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 10 Jun 1852 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 12 Jun 1852 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 28 Aug 1853 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 4 Sep 1853 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 17. ANDERSSON, HANS (10.ANDERS3, 2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 15 Jun 1854 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 18 Jun 1854 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 22 Jun 1854 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jul 1854 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 18. ANDERSSON, HANS (10.ANDERS3, 2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 26 Maj 1855 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 30 Maj 1855 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 3 Apr 1946 i Ingersborg 1, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1946 i Villie kyrkogård, Skurup (M). 19. ANDERSSON, ANDERS (10.ANDERS3, 2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 21 Jul 1858 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 23 Jul 1858 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 25 Jul 1938 i Örsjö 16, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 7 Aug 1938 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 20. ANDERSSON, JOHAN (10.ANDERS3, 2.OLA2, 1.OLA1) föddes den 29 Maj 1863 i Örsjö 6, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 1 Jun 1863 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 3 Okt 1956 i Katslösa 13:2, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 7 Okt 1956 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).