JÖNSDOTTER, MARGARETA
1706 - 1788 (81 år)1. JÖNSDOTTER, MARGARETA föddes den 12 Sep 1706 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 16 Sep 1706 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 17 Maj 1788 i Olstorp, Dalhems församling, Västervik (H); begravdes den 25 Maj 1788 i Dalhems kyrkogård, Västervik (H). MARGARETA gift NILSSON, MÅNS den 6 Okt 1728 i Gamleby församling, Västervik (H). MÅNS (son till BRODDESSON, NILS och LARSDOTTER, BRITA) föddes den 7 Dec 1710 i Dalhems församling, Västervik (H); döptes den 8 Dec 1710 i Dalhems församling, Västervik (H); dog den 26 Nov 1766 i Olstorp, Dalhems församling, Västervik (H); begravdes den 7 Dec 1766 i Dalhems kyrkogård, Västervik (H). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. MÅNSSON, JOHAN föddes den 29 Apr 1741 i Olstorp, Dalhems församling, Västervik (H); döptes den 5 Maj 1741 i Dalhems församling, Västervik (H); dog den 20 Jan 1810 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 26 Jan 1810 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
Generation: 2
2. MÅNSSON, JOHAN (1.MARGARETA1) föddes den 29 Apr 1741 i Olstorp, Dalhems församling, Västervik (H); döptes den 5 Maj 1741 i Dalhems församling, Västervik (H); dog den 20 Jan 1810 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 26 Jan 1810 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). Noteringar:
Namn:
Ibland kallas han Jan i källorna.JOHAN gift PERSDOTTER, CHRISTINA den 28 Sep 1768 i Odensvi församling, Västervik (H). CHRISTINA (dotter till SVENSSON, PER och JOHANSDOTTER, ANNA) föddes den 5 Dec 1747 i Havetskvarn, Odensvi församling, Västervik (H); döptes den 6 Dec 1747 i Odensvi församling, Västervik (H); dog den 8 Dec 1834 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 14 Dec 1834 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. JOHANSDOTTER, Anna Greta föddes den 21 Okt 1769 i Olstorp, Dalhems församling, Västervik (H); döptes den 24 Okt 1769 i Dalhems församling, Västervik (H); dog den 24 Jan 1842 i Himmelsrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 30 Jan 1842 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 4. JOHANSSON, MAGNUS föddes den 27 Apr 1772 i Olstorp, Dalhems församling, Västervik (H); döptes den 29 Apr 1772 i Dalhems församling, Västervik (H); dog den 25 Jun 1852 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 29 Jun 1852 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 5. JOHANSDOTTER, Elsa Catharina föddes den 15 Sep 1775 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 17 Sep 1775 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 26 Nov 1854 i Himmelsrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 3 Dec 1854 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 6. JOHANSSON, PETRUS/PETER föddes den 2 Apr 1779 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 4 Apr 1779 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 2 Maj 1833 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 5 Maj 1833 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 7. JOHANSDOTTER, Maria Christina föddes den 26 Maj 1784 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 29 Maj 1784 i Gamleby församling, Västervik (H); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 8. JOHANSDOTTER, Brita Magdalena föddes den 11 Aug 1787 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 12 Aug 1787 i Gamleby församling, Västervik (H); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 3
3. JOHANSDOTTER, Anna Greta (2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 21 Okt 1769 i Olstorp, Dalhems församling, Västervik (H); döptes den 24 Okt 1769 i Dalhems församling, Västervik (H); dog den 24 Jan 1842 i Himmelsrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 30 Jan 1842 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). 4. JOHANSSON, MAGNUS (2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 27 Apr 1772 i Olstorp, Dalhems församling, Västervik (H); döptes den 29 Apr 1772 i Dalhems församling, Västervik (H); dog den 25 Jun 1852 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 29 Jun 1852 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). Noteringar:
Namn:
I senare källor kallas han ibland Måns.MAGNUS gift NILSDOTTER, Maja Lisa den 9 Nov 1798 i Törnsfalls församling, Västervik (H). Maja föddes ber 1773 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 11 Okt 1800 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 19 Okt 1800 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. MÅNSSON, Nils Magnus föddes den 18 Sep 1799 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 19 Sep 1799 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 2 Okt 1799 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 6 Okt 1799 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 10. MÅNSSON, Anders Jaen föddes den 29 Sep 1800 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 2 Okt 1800 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 6 Okt 1800 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 12 Okt 1800 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
MAGNUS gift BENGTSDOTTER, Anna den 31 Dec 1802 i Västra Eds församling, Västervik (H). Anna föddes 1780 i Västra Eds församling, Västervik (H); döptes Okänt i Västra Eds församling, Västervik (H); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. MÅNSSON, Anders Peter föddes den 10 Jan 1804 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 15 Jan 1804 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 7 Jan 1888 i Gunnerstad 1, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 15 Jan 1888 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 12. MÅNSSON, JAEN föddes den 8 Jun 1806 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 11 Jun 1806 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 12 Aug 1809 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 20 Aug 1809 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 13. MÅNSSON, LARS föddes den 13 Okt 1808 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 16 Okt 1808 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 23 Okt 1809 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 29 Okt 1809 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 14. MÅNSSON, LARS Magnus föddes den 2 Jun 1811 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 3 Jun 1811 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 8 Aug 1899 i Sothem 1, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 13 Aug 1899 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 15. MÅNSDOTTER, Anna Stina föddes den 23 Apr 1814 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 24 Apr 1814 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 15 Jun 1814 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 19 Jun 1814 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 16. MÅNSDOTTER, Anna Sofia föddes den 16 Maj 1818 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 17 Maj 1818 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 23 Jan 1819 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 31 Jan 1819 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 17. MÅNSSON, Carl Otto föddes den 18 Nov 1820 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 19 Nov 1820 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 20 Jul 1859 i Sothem 1, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 26 Jul 1859 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
5. JOHANSDOTTER, Elsa Catharina (2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 15 Sep 1775 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 17 Sep 1775 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 26 Nov 1854 i Himmelsrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 3 Dec 1854 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). 6. JOHANSSON, PETRUS/PETER (2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 2 Apr 1779 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 4 Apr 1779 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 2 Maj 1833 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 5 Maj 1833 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). Noteringar:
Namn:
I senare källor kallas han Peter.7. JOHANSDOTTER, Maria Christina (2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 26 Maj 1784 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 29 Maj 1784 i Gamleby församling, Västervik (H); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 8. JOHANSDOTTER, Brita Magdalena (2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 11 Aug 1787 i Baldersrum, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 12 Aug 1787 i Gamleby församling, Västervik (H); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 4
9. MÅNSSON, Nils Magnus (4.MAGNUS3, 2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 18 Sep 1799 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 19 Sep 1799 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 2 Okt 1799 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 6 Okt 1799 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). 10. MÅNSSON, Anders Jaen (4.MAGNUS3, 2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 29 Sep 1800 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 2 Okt 1800 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 6 Okt 1800 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 12 Okt 1800 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). 11. MÅNSSON, Anders Peter (4.MAGNUS3, 2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 10 Jan 1804 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 15 Jan 1804 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 7 Jan 1888 i Gunnerstad 1, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 15 Jan 1888 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). 12. MÅNSSON, JAEN (4.MAGNUS3, 2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 8 Jun 1806 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 11 Jun 1806 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 12 Aug 1809 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 20 Aug 1809 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). 13. MÅNSSON, LARS (4.MAGNUS3, 2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 13 Okt 1808 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 16 Okt 1808 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 23 Okt 1809 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 29 Okt 1809 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). 14. MÅNSSON, LARS Magnus (4.MAGNUS3, 2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 2 Jun 1811 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 3 Jun 1811 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 8 Aug 1899 i Sothem 1, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 13 Aug 1899 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). LARS gift GUSTAFSDOTTER, INGEBORG den 11 Maj 1836 i Gamleby församling, Västervik (H). INGEBORG (dotter till GUSTAFSSON, GUSTAF och HINDRIKSDOTTER, KERSTIN) föddes den 26 Okt 1808 i Horns församling, Kinda (E); döptes Okänt i Horns församling, Kinda (E); dog den 13 Feb 1854 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 19 Feb 1854 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. LARSSON, Lars Gustaf föddes den 9 Jan 1837 i Välet, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 12 Jan 1837 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 29 Jul 1935 i Hycklinge församling, Kinda (E); begravdes den 5 Aug 1935 i Hycklinge kyrkogård, Kinda (E).
- 19. LARSSON, Petter Magnus Alf föddes den 11 Okt 1839 i Välet, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 13 Okt 1839 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 6 Feb 1849 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 11 Feb 1849 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 20. LARSDOTTER GIFT LORENTSSON, Anna Charlotta föddes den 25 Sep 1842 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 2 Okt 1842 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 28 Aug 1885 i Östralund, Rumma, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 4 Sep 1885 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 21. LARSDOTTER GIFT NILSSON, Clara Sofia föddes den 4 Sep 1845 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 7 Sep 1845 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 12 Feb 1936 i Mörtnäs, Odensvi församling, Västervik (H); begravdes den 21 Feb 1936 i Odensvi kyrkogård, Västervik (H).
LARS gift PERSDOTTER, Carolina Constantia den 15 Okt 1854 i Törnsfalls församling, Västervik (H). Carolina föddes den 31 Jul 1823 i Mommehål, Törnsfalls församling, Västervik (H); döptes den 3 Aug 1823 i Törnsfalls församling, Västervik (H); dog den 1 Sep 1891 i Sothem 1, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 11 Sep 1891 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 22. LARSDOTTER GIFT SVENSSON, Anna Matilda föddes den 3 Jul 1855 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 8 Jul 1855 i Västerviks församling, Västervik (H); dog den 13 Jun 1900 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 19 Jun 1900 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H).
- 23. LARSDOTTER GIFT PETERSSON, Hulda Constantia föddes den 25 Aug 1857 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 30 Aug 1857 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 18 Feb 1938 i Hökhult, Horns församling, Kinda (E); begravdes den 25 Feb 1938 i Horns kyrkogård, Kinda (E).
15. MÅNSDOTTER, Anna Stina (4.MAGNUS3, 2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 23 Apr 1814 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 24 Apr 1814 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 15 Jun 1814 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 19 Jun 1814 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). 16. MÅNSDOTTER, Anna Sofia (4.MAGNUS3, 2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 16 Maj 1818 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 17 Maj 1818 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 23 Jan 1819 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 31 Jan 1819 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). 17. MÅNSSON, Carl Otto (4.MAGNUS3, 2.JOHAN2, 1.MARGARETA1) föddes den 18 Nov 1820 i Sothem, Gamleby församling, Västervik (H); döptes den 19 Nov 1820 i Gamleby församling, Västervik (H); dog den 20 Jul 1859 i Sothem 1, Gamleby församling, Västervik (H); begravdes den 26 Jul 1859 i Gamleby kyrkogård, Västervik (H). Andra Händelser och Attribut:
- Gift: 16 Okt 1852, Gamleby församling, Västervik (H); med Anna Brita Larsdotter (1817-1894).