JOHANSDOTTER TIDERMAN, KATARINA
1737 - 1810 (73 år)1. JOHANSDOTTER TIDERMAN, KATARINA föddes 1737 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 17 Aug 1810 i Nyhammaren, Ramundeboda församling, Laxå (T); begravdes den 26 Aug 1810 i Ramundeboda gamla kyrkogård, Laxå (T). KATARINA gift ABRAHAMSSON GEVERT, ABRAHAM den 24 Okt 1757 i Kvistbro församling, Lekeberg (T). ABRAHAM (son till CLASSON, ABRAHAM och ERIKSDOTTER, MARIA) föddes den 26 Mar 1731 i Kvistbro församling, Lekeberg (T); döptes den 30 Mar 1731 i Kvistbro församling, Lekeberg (T); dog den 9 Apr 1782 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); begravdes den 14 Apr 1782 i Ramundeboda gamla kyrkogård, Laxå (T). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. ABRAHAMSDOTTER, Anna Maria föddes den 5 Nov 1759 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 11 Nov 1759 i Ramundeboda församling, Laxå (T); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 3. ABRAHAMSSON GEVERT, ABRAHAM föddes den 17 Maj 1764 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 18 Maj 1764 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 6 Mar 1817 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 9 Mar 1817 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 4. ABRAHAMSSON GEVERT, JOHAN föddes den 26 Nov 1767 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 29 Nov 1767 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 17 Nov 1843 i Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 26 Nov 1843 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 5. ABRAHAMSSON GEVERT, ADAM föddes den 22 Dec 1770 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 23 Dec 1770 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 29 Nov 1834 i Gryts bruk, Bo församling, Hallsberg (T); begravdes den 7 Dec 1834 i Bo kyrkogård, Hallsberg (T).
- 6. ABRAHAMSDOTTER, Stina Lovisa föddes den 7 Mar 1774 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 11 Mar 1774 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 19 Jan 1776 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); begravdes den 28 Jan 1776 i Ramundeboda gamla kyrkogård, Laxå (T).
- 7. ABRAHAMSDOTTER, Sara Chatarina föddes den 9 Jan 1777 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 10 Jan 1777 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 25 Feb 1777 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); begravdes den 2 Mar 1777 i Ramundeboda gamla kyrkogård, Laxå (T).
Generation: 2
2. ABRAHAMSDOTTER, Anna Maria (1.KATARINA1) föddes den 5 Nov 1759 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 11 Nov 1759 i Ramundeboda församling, Laxå (T); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 3. ABRAHAMSSON GEVERT, ABRAHAM (1.KATARINA1) föddes den 17 Maj 1764 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 18 Maj 1764 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 6 Mar 1817 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 9 Mar 1817 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). ABRAHAM gift JONSDOTTER ROS, MARIA den 7 Jun 1789 i Karlskoga församling, Karlskoga (S). MARIA (dotter till JOHANSSON ROS, JONAS och SARVESDOTTER, ELISABET) föddes den 6 Jan 1767 i Undenäs församling, Karlsborg (R); döptes den 9 Jan 1767 i Undenäs församling, Karlsborg (R); dog den 11 Feb 1811 i Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 17 Feb 1811 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. ABRAHAMSDOTTER, Anna Maja föddes den 24 Nov 1789 i Degerfors, Karlskoga församling, Karlskoga (S); döptes den 26 Nov 1789 i Karlskoga församling, Karlskoga (S); dog 1796 i Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 9. ABRAHAMSDOTTER, Johanna Lovisa föddes den 26 Jun 1792 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 27 Jun 1792 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 18 Nov 1870 i Långstorp, Snavlunda församling, Askersund (T); begravdes den 22 Nov 1870 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 10. ABRAHAMSSON, ADAM föddes den 28 Jan 1794 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 30 Jan 1794 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1796 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 11. ABRAHAMSSON, ABRAHAM föddes den 9 Sep 1795 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 13 Sep 1795 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1796 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 12. ABRAHAMSDOTTER, Maja Lotta föddes 1797 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes Okänt i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1799 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 13. ABRAHAMSDOTTER GEVERT, Stina Lovisa föddes den 15 Apr 1799 i Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 17 Apr 1799 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 11 Nov 1883 i Godegårds församling, Motala (E); begravdes den 18 Nov 1883 i Godegårds kyrkogård, Motala (E).
- 14. ABRAHAMSSON GEVERT, Jan Petter föddes 1802 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes Okänt i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1802 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 15. ABRAHAMSSON GEVERT, ABRAHAM föddes den 1 Feb 1804 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 5 Feb 1804 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 7 Jul 1875 i Norra Dalskogen, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 11 Jul 1875 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 16. ABRAHAMSSON, FREDRIK föddes den 21 Dec 1806 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 23 Dec 1806 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 2 Jan 1807 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 4 Jan 1807 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T).
- 17. ABRAHAMSDOTTER GEVERT, Maria Lotta föddes den 6 Maj 1809 i Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 7 Maj 1809 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 4 Okt 1861 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); begravdes den 9 Okt 1861 i Svennevads kyrkogård, Hallsberg (T).
4. ABRAHAMSSON GEVERT, JOHAN (1.KATARINA1) föddes den 26 Nov 1767 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 29 Nov 1767 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 17 Nov 1843 i Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 26 Nov 1843 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 5. ABRAHAMSSON GEVERT, ADAM (1.KATARINA1) föddes den 22 Dec 1770 i Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 23 Dec 1770 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 29 Nov 1834 i Gryts bruk, Bo församling, Hallsberg (T); begravdes den 7 Dec 1834 i Bo kyrkogård, Hallsberg (T). 6. ABRAHAMSDOTTER, Stina Lovisa (1.KATARINA1) föddes den 7 Mar 1774 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 11 Mar 1774 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 19 Jan 1776 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); begravdes den 28 Jan 1776 i Ramundeboda gamla kyrkogård, Laxå (T). 7. ABRAHAMSDOTTER, Sara Chatarina (1.KATARINA1) föddes den 9 Jan 1777 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); döptes den 10 Jan 1777 i Ramundeboda församling, Laxå (T); dog den 25 Feb 1777 i Stora Lassåna, Ramundeboda församling, Laxå (T); begravdes den 2 Mar 1777 i Ramundeboda gamla kyrkogård, Laxå (T).
Generation: 3
8. ABRAHAMSDOTTER, Anna Maja (3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 24 Nov 1789 i Degerfors, Karlskoga församling, Karlskoga (S); döptes den 26 Nov 1789 i Karlskoga församling, Karlskoga (S); dog 1796 i Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 9. ABRAHAMSDOTTER, Johanna Lovisa (3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 26 Jun 1792 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 27 Jun 1792 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 18 Nov 1870 i Långstorp, Snavlunda församling, Askersund (T); begravdes den 22 Nov 1870 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 10. ABRAHAMSSON, ADAM (3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 28 Jan 1794 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 30 Jan 1794 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1796 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 11. ABRAHAMSSON, ABRAHAM (3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 9 Sep 1795 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 13 Sep 1795 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1796 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 12. ABRAHAMSDOTTER, Maja Lotta (3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes 1797 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes Okänt i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1799 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 13. ABRAHAMSDOTTER GEVERT, Stina Lovisa (3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 15 Apr 1799 i Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 17 Apr 1799 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 11 Nov 1883 i Godegårds församling, Motala (E); begravdes den 18 Nov 1883 i Godegårds kyrkogård, Motala (E). 14. ABRAHAMSSON GEVERT, Jan Petter (3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes 1802 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes Okänt i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog 1802 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 15. ABRAHAMSSON GEVERT, ABRAHAM (3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 1 Feb 1804 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 5 Feb 1804 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 7 Jul 1875 i Norra Dalskogen, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 11 Jul 1875 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 16. ABRAHAMSSON, FREDRIK (3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 21 Dec 1806 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 23 Dec 1806 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 2 Jan 1807 i Dansik, Klysna, Lerbäcks församling, Askersund (T); begravdes den 4 Jan 1807 i Lerbäcks kyrkogård, Askersund (T). 17. ABRAHAMSDOTTER GEVERT, Maria Lotta (3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 6 Maj 1809 i Lerbäcks församling, Askersund (T); döptes den 7 Maj 1809 i Lerbäcks församling, Askersund (T); dog den 4 Okt 1861 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); begravdes den 9 Okt 1861 i Svennevads kyrkogård, Hallsberg (T). Maria gift ERIKSSON PIHLBLAD, Gustaf Erik den 24 Jun 1831 i Lerbäcks församling, Askersund (T). Gustaf (son till ERIKSSON PIHLBLAD, ERIK och CHRISTIANSDOTTER CORELL, Brita Greta) föddes den 20 Okt 1806 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 22 Okt 1806 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 13 Apr 1889 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); begravdes den 18 Apr 1889 i Svennevads kyrkogård, Hallsberg (T). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. PIHLBLAD, Hedda Charlotta föddes den 23 Aug 1832 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 26 Aug 1832 i Svennevads församling, Hallsberg (T); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 19. PIHLBLAD GIFT JOHANSSON, Klara Sofia föddes den 24 Jan 1835 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 1 Feb 1835 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 19 Maj 1916 i Norrköpings Sankt Olai församling, Norrköping (E); begravdes den 24 Maj 1916 i Plats okänd .
- 20. PIHLBLAD, Gustav Adolf föddes den 23 Jun 1838 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 1 Jul 1838 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 19 Jan 1841 i Svennevads församling, Hallsberg (T); begravdes den 24 Jan 1841 i Svennevads kyrkogård, Hallsberg (T).
- 21. PIHLBLAD GIFT SVENSSON, Maria Augusta föddes den 25 Apr 1841 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 2 Maj 1841 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 13 Feb 1903 i Norrköpings Hedvigs församling, Norrköping (E); begravdes den 27 Feb 1903 i Plats okänd .
- 22. PIHLBLAD, ERLAND föddes den 6 Mar 1844 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 10 Mar 1844 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 25 Jan 1912 i Norrköpings Sankt Olai församling, Norrköping (E); begravdes den 1 Feb 1912 i Plats okänd .
- 23. PIHLBLAD, Karolina Adolfina föddes den 8 Feb 1847 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 11 Feb 1847 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 18 Jan 1853 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); begravdes den 30 Jan 1853 i Svennevads kyrkogård, Hallsberg (T).
- 24. PIHLBLAD, Carl Johan föddes den 16 Maj 1850 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 19 Maj 1850 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog 1917 i USA; begravdes i Plats okänd.
Generation: 4
18. PIHLBLAD, Hedda Charlotta (17.Maria3, 3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 23 Aug 1832 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 26 Aug 1832 i Svennevads församling, Hallsberg (T); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 19. PIHLBLAD GIFT JOHANSSON, Klara Sofia (17.Maria3, 3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 24 Jan 1835 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 1 Feb 1835 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 19 Maj 1916 i Norrköpings Sankt Olai församling, Norrköping (E); begravdes den 24 Maj 1916 i Plats okänd . Klara gift JOHANSSON, ERIK August den 28 Nov 1857 i Regna församling, Finspång (E). ERIK (son till JOHANSSON, JOHAN och OLOFSDOTTER, Maja Stina) föddes den 4 Apr 1834 i Dammängen, Regna församling, Finspång (E); döptes den 6 Apr 1834 i Regna församling, Finspång (E); dog den 15 Apr 1908 i Norrköpings Sankt Olai församling, Norrköping (E); begravdes den 19 Apr 1908 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 25. ERIKSSON, Carl August föddes den 12 Aug 1858 i Regna församling, Finspång (E); döptes den 15 Aug 1858 i Regna församling, Finspång (E); dog den 5 Jul 1865 i Hallaberg, Regna församling, Finspång (E); begravdes den 9 Jul 1865 i Regna kyrkogård, Finspång (E).
- 26. ERIKSDOTTER GIFT HAGSTRÖM GIFT HAGSTRÖM, Augusta Charlotta föddes den 12 Sep 1861 i Ralstorp, Regna församling, Finspång (E); döptes den 15 Sep 1861 i Regna församling, Finspång (E); dog den 9 Jul 1931 i Norrköpings norra församling, Norrköping (E); begravdes den 19 Jul 1931 i Norrköpings norra kyrkogård, Norrköping (E).
- 27. ERIKSDOTTER, Maria Matilda föddes den 6 Okt 1864 i Hallaberg, Regna församling, Finspång (E); döptes den 16 Okt 1864 i Regna församling, Finspång (E); dog den 23 Jan 1868 i Moen, Börstorp, Regna församling, Finspång (E); begravdes den 31 Jan 1868 i Regna kyrkogård, Finspång (E).
- 28. ERIKSDOTTER GIFT LAGERDAHL, KLARA Regina föddes den 7 Sep 1866 i Hallaberg, Regna församling, Finspång (E); döptes den 23 Sep 1866 i Regna församling, Finspång (E); dog den 4 Apr 1954 i Norrköpings Östra Eneby församling, Norrköping (E); begravdes den 22 Apr 1954 i Norrköpings norra kyrkogård, Norrköping (E).
- 29. ERIKSDOTTER GIFT PETERSSON, Hilda Maria föddes den 19 Apr 1870 i Moen, Börstorp, Regna församling, Finspång (E); döptes den 5 Maj 1870 i Regna församling, Finspång (E); dog den 14 Nov 1942 i Norrköpings Sankt Olai församling, Norrköping (E); begravdes den 22 Nov 1942 i Norrköpings Matteus kyrkogård, Norrköping (E).
- 30. ERIKSDOTTER GIFT LANDSTRÖM, WENDLA Alexandra föddes den 1 Jan 1874 i Lotorps bruk, Risinge församling, Finspång (E); döptes den 11 Jan 1874 i Risinge församling, Finspång (E); dog den 28 Feb 1956 i Norrköpings Matteus församling, Norrköping (E); begravdes den 19 Mar 1956 i Norrköpings norra kyrkogård, Norrköping (E).
- 31. ERIKSSON, Erland Werner föddes den 21 Feb 1876 i Lotorps bruk, Risinge församling, Finspång (E); döptes den 12 Mar 1876 i Risinge församling, Finspång (E); dog den 2 Jan 1914 i Norrköpings Sankt Olai församling, Norrköping (E); begravdes den 11 Jan 1914 i Plats okänd .
20. PIHLBLAD, Gustav Adolf (17.Maria3, 3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 23 Jun 1838 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 1 Jul 1838 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 19 Jan 1841 i Svennevads församling, Hallsberg (T); begravdes den 24 Jan 1841 i Svennevads kyrkogård, Hallsberg (T). 21. PIHLBLAD GIFT SVENSSON, Maria Augusta (17.Maria3, 3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 25 Apr 1841 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 2 Maj 1841 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 13 Feb 1903 i Norrköpings Hedvigs församling, Norrköping (E); begravdes den 27 Feb 1903 i Plats okänd . 22. PIHLBLAD, ERLAND (17.Maria3, 3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 6 Mar 1844 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 10 Mar 1844 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 25 Jan 1912 i Norrköpings Sankt Olai församling, Norrköping (E); begravdes den 1 Feb 1912 i Plats okänd . 23. PIHLBLAD, Karolina Adolfina (17.Maria3, 3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 8 Feb 1847 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 11 Feb 1847 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog den 18 Jan 1853 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); begravdes den 30 Jan 1853 i Svennevads kyrkogård, Hallsberg (T). 24. PIHLBLAD, Carl Johan (17.Maria3, 3.ABRAHAM2, 1.KATARINA1) föddes den 16 Maj 1850 i Skogaholms bruk, Svennevads församling, Hallsberg (T); döptes den 19 Maj 1850 i Svennevads församling, Hallsberg (T); dog 1917 i USA; begravdes i Plats okänd.