ÅGESSON, Lars
Ber 1630 - Okänt (~ 50 år)1. ÅGESSON, Lars föddes ber 1630 i Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 20 Feb 1680 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). Lars gift TUVESDOTTER, KIRSTINA Okänt i Plats okänd . KIRSTINA föddes cirka 1630 i Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog cirka 1685 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. LARSDOTTER, ELNA föddes cirka 1650 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog mellan 1717-1719 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 3. LARSSON, ÅGE föddes cirka 1652 i Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 4. LARSSON, NILS
- 5. LARSDOTTER, ANNA föddes ber 1658 i Örsjö församling, Skurup (M); döptes Okänt i Örsjö församling, Skurup (M); och dog i Norra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1693 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 6. LARSSON, ANDERS föddes Okänt i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 7. LARSDOTTER, JOHANNA föddes Okänt i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 2
2. LARSDOTTER, ELNA (1.Lars1) föddes cirka 1650 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog mellan 1717-1719 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift TUVESSON, SVEN Okänt i Plats okänd . SVEN (son till SVENSSON, TUVE och HOLGERSDOTTER, DOROTHEA) föddes cirka 1633 i Tingaröd, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); dog cirka 1714 i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. SVENSDOTTER, SINE föddes cirka 1675 i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 9. SVENSDOTTER, BOEL föddes Okänt i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 14 Okt 1677 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 19 Dec 1692 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 10. SVENSDOTTER, ANNA föddes Okänt i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 22 Feb 1680 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 11. SVENSDOTTER, DOROTHEA föddes Okänt i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Feb 1682 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 12. SVENSSON, TUVE föddes Okänt i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 16 Sep 1683 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 13. SVENSDOTTER, KJERSTINA föddes Okänt i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 21 Nov 1686 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 14. SVENSSON, LARS föddes den 15 Mar 1689 i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 17 Mar 1689 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Apr 1691 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 15. SVENSDOTTER, DOROTEA föddes den 9 Jan 1692 i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 17 Jan 1692 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 19 Jan 1753 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 22 Jan 1753 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 16. SVENSDOTTER, BOEL föddes den 17 Sep 1694 i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 23 Sep 1694 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 17. SVENSDOTTER, GUNNEL föddes den 4 Mar 1697 i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 12 Mar 1697 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 27 Apr 1744 i Södra Villie 16, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 2 Maj 1744 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 18. SVENSSON, LARS föddes cirka 1699 i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 8 Nov 1778 i Södra Villie 28, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 22 Nov 1778 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
3. LARSSON, ÅGE (1.Lars1) föddes cirka 1652 i Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 4. LARSSON, NILS (1.Lars1) 5. LARSDOTTER, ANNA (1.Lars1) föddes ber 1658 i Örsjö församling, Skurup (M); döptes Okänt i Örsjö församling, Skurup (M); och dog i Norra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1693 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 6. LARSSON, ANDERS (1.Lars1) föddes Okänt i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 7. LARSDOTTER, JOHANNA (1.Lars1) föddes Okänt i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 3
8. SVENSDOTTER, SINE (2.ELNA2, 1.Lars1) föddes cirka 1675 i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 9. SVENSDOTTER, BOEL (2.ELNA2, 1.Lars1) föddes Okänt i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 14 Okt 1677 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 19 Dec 1692 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 10. SVENSDOTTER, ANNA (2.ELNA2, 1.Lars1) föddes Okänt i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 22 Feb 1680 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 11. SVENSDOTTER, DOROTHEA (2.ELNA2, 1.Lars1) föddes Okänt i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Feb 1682 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 12. SVENSSON, TUVE (2.ELNA2, 1.Lars1) föddes Okänt i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 16 Sep 1683 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 13. SVENSDOTTER, KJERSTINA (2.ELNA2, 1.Lars1) föddes Okänt i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 21 Nov 1686 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 14. SVENSSON, LARS (2.ELNA2, 1.Lars1) föddes den 15 Mar 1689 i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 17 Mar 1689 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Apr 1691 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 15. SVENSDOTTER, DOROTEA (2.ELNA2, 1.Lars1) föddes den 9 Jan 1692 i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 17 Jan 1692 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 19 Jan 1753 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 22 Jan 1753 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). DOROTEA gift MATTSSON, ANDERS Okänt i Plats okänd . ANDERS (son till MÅRTENSSON, MATS och TURESDOTTER, KARNA) föddes Okänt i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 5 Dec 1686 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 6 Maj 1759 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 13 Maj 1759 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. ANDERSSON, PER föddes 1715 i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 12 Mar 1805 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 24 Mar 1805 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 20. ANDERSSON LAGERGREN SVENBERG, ERIK föddes cirka 1716 i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 21. ANDERSDOTTER, KARNA föddes ber 1720 i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 5 Dec 1790 i Ekarp, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 9 Dec 1790 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 22. ANDERSDOTTER, ELNA föddes den 24 Sep 1729 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Okt 1729 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 17 Feb 1799 i Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 24 Feb 1799 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
16. SVENSDOTTER, BOEL (2.ELNA2, 1.Lars1) föddes den 17 Sep 1694 i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 23 Sep 1694 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 17. SVENSDOTTER, GUNNEL (2.ELNA2, 1.Lars1) föddes den 4 Mar 1697 i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 12 Mar 1697 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 27 Apr 1744 i Södra Villie 16, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 2 Maj 1744 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 18. SVENSSON, LARS (2.ELNA2, 1.Lars1) föddes cirka 1699 i Södra Villie 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 8 Nov 1778 i Södra Villie 28, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 22 Nov 1778 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
19. ANDERSSON, PER (15.DOROTEA3, 2.ELNA2, 1.Lars1) föddes 1715 i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 12 Mar 1805 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 24 Mar 1805 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). PER gift PERSDOTTER, ELNA den 18 Jun 1746 i Södra Villie församling, Skurup (M). ELNA (dotter till OLSSON, PER och MATSDOTTER, Boel) föddes ber 1720 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 4 Mar 1762 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 17 Mar 1762 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. PERSDOTTER, KARNA föddes den 1 Apr 1747 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1747 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 24. PERSSON, MATS föddes den 29 Jun 1749 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1749 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 30 Jul 1793 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 6 Aug 1793 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 25. PERSDOTTER, ANNA föddes den 8 Jan 1751 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1751 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1776 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1776 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 26. PERSDOTTER, KIRSTENA föddes den 8 Jan 1751 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1751 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1773 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 21 Feb 1773 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 27. PERSSON, ANDERS föddes den 16 Maj 1752 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1752 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 20 Aug 1828 i Södra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 27 Aug 1828 i Plats okänd .
- 28. PERSDOTTER, SISSA föddes den 12 Feb 1755 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 16 Feb 1755 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 28 Aug 1819 i Varmlösa 5, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 8 Sep 1819 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 29. PERSSON, NILS föddes den 5 Okt 1757 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 9 Okt 1757 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1757 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 13 Nov 1757 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 30. PERSSON, PER föddes den 16 Okt 1761 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 18 Okt 1761 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 9 Nov 1761 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 22 Nov 1761 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
PER gift MÅRTENSDOTTER, BOEL Okänt i Plats okänd . BOEL föddes ber 1726 i Västra Nöbbelöv 6, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); döptes Okänt i Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); dog den 11 Nov 1782 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 29 Nov 1782 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 31. PERSSON, MÅRTEN föddes den 11 Jul 1764 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 11 Jul 1764 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 25 Apr 1772 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 8 Maj 1772 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
20. ANDERSSON LAGERGREN SVENBERG, ERIK (15.DOROTEA3, 2.ELNA2, 1.Lars1) föddes cirka 1716 i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 21. ANDERSDOTTER, KARNA (15.DOROTEA3, 2.ELNA2, 1.Lars1) föddes ber 1720 i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 5 Dec 1790 i Ekarp, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 9 Dec 1790 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 22. ANDERSDOTTER, ELNA (15.DOROTEA3, 2.ELNA2, 1.Lars1) föddes den 24 Sep 1729 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Okt 1729 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 17 Feb 1799 i Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 24 Feb 1799 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).