JÖNSSON, OLOF
ca 1665 - Okänt1. JÖNSSON, OLOF föddes cirka 1665 i Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . OLOF gift CHRISTOFFERSDOTTER, SISSA Okänt i Plats okänd . SISSA (dotter till OLSSON, CHRISTOFFER och MÅRTENSDOTTER, JOHANNA) föddes ber 1673 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Mar 1753 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 23 Mar 1753 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. OLSDOTTER, ELNA föddes den 10 Nov 1691 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 15 Nov 1691 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 12 Aug 1695 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 3. OLSDOTTER, INGRI föddes den 6 Jul 1693 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 9 Jul 1693 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 4. OLSDOTTER, BOEL föddes den 21 Dec 1694 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1694 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 3 Maj 1696 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 5. OLSSON, NILS föddes den 15 Apr 1696 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 19 Apr 1696 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 6. OLSSON, PER föddes den 28 Apr 1697 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Maj 1697 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 7 Jul 1759 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 13 Jul 1759 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 7. OLSSON, NILS föddes den 7 Mar 1699 i Trunnerup 10, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 12 Mar 1699 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 20 Feb 1757 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 2 Mar 1757 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 8. OLSSON, JÖNS föddes cirka 1700 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 6 Jan 1701 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 9. OLSDOTTER, ELNA föddes cirka 1702 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 12 Okt 1702 i Södra Villie församling, Skurup (M).
- 10. OLSDOTTER, KIRSTENA
- 11. OLSDOTTER, CHRISTENSA
Generation: 2
2. OLSDOTTER, ELNA (1.OLOF1) föddes den 10 Nov 1691 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 15 Nov 1691 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 12 Aug 1695 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 3. OLSDOTTER, INGRI (1.OLOF1) föddes den 6 Jul 1693 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 9 Jul 1693 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 4. OLSDOTTER, BOEL (1.OLOF1) föddes den 21 Dec 1694 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1694 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 3 Maj 1696 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 5. OLSSON, NILS (1.OLOF1) föddes den 15 Apr 1696 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 19 Apr 1696 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 6. OLSSON, PER (1.OLOF1) föddes den 28 Apr 1697 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Maj 1697 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 7 Jul 1759 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 13 Jul 1759 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). PER gift MATSDOTTER, Boel Okänt i Plats okänd . Boel (dotter till ANDERSSON, MATS och ERIKSDOTTER, SISSA) föddes Okänt i Södra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 24 Jun 1688 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 13 Dec 1770 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 27 Dec 1770 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. PERSDOTTER, BOEL föddes Okänt i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 13. PERSSON, MATS föddes Okänt i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog 1772 i Örsjö, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 14. PERSDOTTER, ELNA föddes ber 1720 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 4 Mar 1762 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 17 Mar 1762 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 15. PERSDOTTER, KERSTINA föddes ber 1725 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 12 Dec 1780 i Örsjö 13, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1780 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 16. PERSDOTTER, INGRID föddes ber 1727 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 24 Nov 1763 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 11 Dec 1763 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
7. OLSSON, NILS (1.OLOF1) föddes den 7 Mar 1699 i Trunnerup 10, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 12 Mar 1699 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 20 Feb 1757 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 2 Mar 1757 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). NILS gift RIGÅRDSDOTTER, ELNA Okänt i Plats okänd . ELNA föddes den 17 Jan 1704 i Gussnava, Skårby församling, Ystad (M); döptes Okänt i Skårby församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 17. NILSDOTTER, MÄTTA föddes 1734 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 4 Mar 1811 i Ekarp 6, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 13 Mar 1811 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
8. OLSSON, JÖNS (1.OLOF1) föddes cirka 1700 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 6 Jan 1701 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 9. OLSDOTTER, ELNA (1.OLOF1) föddes cirka 1702 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 12 Okt 1702 i Södra Villie församling, Skurup (M). 10. OLSDOTTER, KIRSTENA (1.OLOF1) 11. OLSDOTTER, CHRISTENSA (1.OLOF1)
Generation: 3
12. PERSDOTTER, BOEL (6.PER2, 1.OLOF1) föddes Okänt i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 13. PERSSON, MATS (6.PER2, 1.OLOF1) föddes Okänt i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog 1772 i Örsjö, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 14. PERSDOTTER, ELNA (6.PER2, 1.OLOF1) föddes ber 1720 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 4 Mar 1762 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 17 Mar 1762 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift ANDERSSON, PER den 18 Jun 1746 i Södra Villie församling, Skurup (M). PER (son till MATTSSON, ANDERS och SVENSDOTTER, DOROTEA) föddes 1715 i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 12 Mar 1805 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 24 Mar 1805 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. PERSDOTTER, KARNA föddes den 1 Apr 1747 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1747 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 19. PERSSON, MATS föddes den 29 Jun 1749 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1749 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 30 Jul 1793 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 6 Aug 1793 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 20. PERSDOTTER, ANNA föddes den 8 Jan 1751 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1751 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1776 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1776 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 21. PERSDOTTER, KIRSTENA föddes den 8 Jan 1751 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1751 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1773 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 21 Feb 1773 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 22. PERSSON, ANDERS föddes den 16 Maj 1752 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1752 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 20 Aug 1828 i Södra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 27 Aug 1828 i Plats okänd .
- 23. PERSDOTTER, SISSA föddes den 12 Feb 1755 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 16 Feb 1755 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 28 Aug 1819 i Varmlösa 5, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 8 Sep 1819 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 24. PERSSON, NILS föddes den 5 Okt 1757 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 9 Okt 1757 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1757 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 13 Nov 1757 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 25. PERSSON, PER föddes den 16 Okt 1761 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 18 Okt 1761 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 9 Nov 1761 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 22 Nov 1761 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
15. PERSDOTTER, KERSTINA (6.PER2, 1.OLOF1) föddes ber 1725 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 12 Dec 1780 i Örsjö 13, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1780 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 16. PERSDOTTER, INGRID (6.PER2, 1.OLOF1) föddes ber 1727 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 24 Nov 1763 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 11 Dec 1763 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 17. NILSDOTTER, MÄTTA (7.NILS2, 1.OLOF1) föddes 1734 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 4 Mar 1811 i Ekarp 6, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 13 Mar 1811 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). MÄTTA gift ASMUNDSSON, MÅNS Okänt i Plats okänd . MÅNS (son till MÅNSSON, ASMUND och NILSDOTTER, SISSA) föddes den 25 Mar 1732 i Ekarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 10 Jan 1817 i Ekarp 6, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 19 Jan 1817 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 26. MÅNSDOTTER, HANNA föddes den 30 Aug 1773 i Ekarp 6, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 5 Sep 1773 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 4
18. PERSDOTTER, KARNA (14.ELNA3, 6.PER2, 1.OLOF1) föddes den 1 Apr 1747 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1747 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 19. PERSSON, MATS (14.ELNA3, 6.PER2, 1.OLOF1) föddes den 29 Jun 1749 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1749 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 30 Jul 1793 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 6 Aug 1793 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 20. PERSDOTTER, ANNA (14.ELNA3, 6.PER2, 1.OLOF1) föddes den 8 Jan 1751 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1751 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1776 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1776 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). ANNA gift HANSSON, JACOB Okänt i Plats okänd . JACOB föddes ber 1733 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 31 Dec 1800 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 11 Jan 1801 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 27. JACOBSDOTTER, ELNA föddes den 29 Dec 1773 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Jan 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Feb 1862 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Mar 1862 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 28. JAKOBSDOTTER, ARNA föddes den 17 Dec 1774 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Dec 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
21. PERSDOTTER, KIRSTENA (14.ELNA3, 6.PER2, 1.OLOF1) föddes den 8 Jan 1751 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1751 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1773 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 21 Feb 1773 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 22. PERSSON, ANDERS (14.ELNA3, 6.PER2, 1.OLOF1) föddes den 16 Maj 1752 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1752 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 20 Aug 1828 i Södra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 27 Aug 1828 i Plats okänd . 23. PERSDOTTER, SISSA (14.ELNA3, 6.PER2, 1.OLOF1) föddes den 12 Feb 1755 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 16 Feb 1755 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 28 Aug 1819 i Varmlösa 5, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 8 Sep 1819 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). SISSA gift HANSSON, NILS den 9 Jul 1775 i Katslösa församling, Skurup (M). NILS (son till NILSSON, HANS och BÖRJESDOTTER, HANNA) föddes den 12 Mar 1746 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 22 Mar 1746 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1794 i Varmlösa 12, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 19 Okt 1794 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 29. NILSDOTTER, ELNA föddes den 9 Jan 1780 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 16 Jan 1780 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 7 Nov 1843 i Strömsholm, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1843 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
24. PERSSON, NILS (14.ELNA3, 6.PER2, 1.OLOF1) föddes den 5 Okt 1757 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 9 Okt 1757 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1757 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 13 Nov 1757 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 25. PERSSON, PER (14.ELNA3, 6.PER2, 1.OLOF1) föddes den 16 Okt 1761 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 18 Okt 1761 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 9 Nov 1761 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 22 Nov 1761 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 26. MÅNSDOTTER, HANNA (17.MÄTTA3, 7.NILS2, 1.OLOF1) föddes den 30 Aug 1773 i Ekarp 6, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 5 Sep 1773 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. HANNA gift JÖNSSON, CHRISTEN den 12 Jan 1796 i Södra Villie församling, Skurup (M). CHRISTEN (son till CHRISTENSSON, JÖNS och RASMUSDOTTER, MARNA) föddes den 21 Sep 1746 i Stora Beddinge 3, Tullstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 27 Sep 1746 i Tullstorps församling, Trelleborg (M); dog den 13 Mar 1821 i Bosarp 3, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 25 Mar 1821 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 30. CHRISTENSSON, JÖNS föddes den 1 Apr 1806 i Bosarp, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 4 Apr 1806 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 26 Apr 1883 i Aggarp 9, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 29 Apr 1883 i Svedala kyrkogård, Svedala (M).