JOHANSSON, PER
1693 - 1777 (83 år)1. JOHANSSON, PER föddes den 2 Nov 1693 i Österfannbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Apr 1777 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 21 Apr 1777 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). Noteringar:
Döpt:
Datum finns inte i födelse- och dopboken.PER gift CHRISTOFFERSDOTTER, MÄRTA cirka 1714 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). MÄRTA (dotter till OLOFSSON, CHRISTOFFER och NILSDOTTER, CARIN) föddes 1692 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 11 Jan 1789 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 18 Jan 1789 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. PERSDOTTER, CATHRINA/CARIN föddes den 22 Mar 1717 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 24 Mar 1717 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 3 Apr 1793 i Västerfannbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 20 Apr 1793 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 3. PERSSON, CHRISTOFFER föddes den 1 Nov 1719 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 1 Nov 1719 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 4. PERSDOTTER, ANNA föddes den 23 Feb 1724 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 25 Feb 1724 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 24 Jun 1762 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 2 Jul 1762 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 5. PERSSON, ERIK föddes den 17 Sep 1726 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 18 Sep 1726 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 28 Mar 1785 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 8 Apr 1785 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 6. PERSSON, PER föddes den 7 Sep 1728 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 8 Sep 1728 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 17 Feb 1810 i Bredbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 25 Feb 1810 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 2
2. PERSDOTTER, CATHRINA/CARIN (1.PER1) föddes den 22 Mar 1717 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 24 Mar 1717 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 3 Apr 1793 i Västerfannbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 20 Apr 1793 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). Noteringar:
Döpt:
Står Cathrina i födelse- och dopboken.3. PERSSON, CHRISTOFFER (1.PER1) föddes den 1 Nov 1719 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 1 Nov 1719 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 4. PERSDOTTER, ANNA (1.PER1) föddes den 23 Feb 1724 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 25 Feb 1724 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 24 Jun 1762 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 2 Jul 1762 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). Noteringar:
Döpt:
Osäker datum.ANNA gift ERIKSSON, NILS den 6 Jan 1752 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). NILS (son till NILSSON, ERIK och SVENSDOTTER, MÄRET) föddes den 13 Mar 1728 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Sep 1792 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 9 Sep 1792 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. NILSSON, SVEN föddes den 12 Okt 1760 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 19 Okt 1760 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 16 Jul 1808 i Varpsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 24 Jul 1808 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
5. PERSSON, ERIK (1.PER1) föddes den 17 Sep 1726 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 18 Sep 1726 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 28 Mar 1785 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 8 Apr 1785 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). ERIK gift ERIKSDOTTER, CARIN den 29 Dec 1751 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). CARIN (dotter till NILSSON, ERIK och SVENSDOTTER, MÄRET) föddes den 17 Sep 1725 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 28 Jun 1806 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 13 Jul 1806 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. ERIKSSON, PER föddes den 23 Jul 1755 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 27 Jul 1755 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 4 Jul 1830 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 16 Jul 1830 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 9. ERIKSSON, ERIK föddes den 15 Maj 1758 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 17 Maj 1758 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Aug 1819 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 8 Aug 1819 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 10. ERIKSDOTTER, MÄRET föddes den 26 Mar 1761 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 29 Mar 1761 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 25 Apr 1843 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 30 Apr 1843 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
- 11. ERIKSDOTTER, SARA föddes den 14 Apr 1767 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 17 Apr 1767 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 11 Jun 1834 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 16 Jun 1834 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
6. PERSSON, PER (1.PER1) föddes den 7 Sep 1728 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 8 Sep 1728 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 17 Feb 1810 i Bredbyn, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 25 Feb 1810 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 3
7. NILSSON, SVEN (4.ANNA2, 1.PER1) föddes den 12 Okt 1760 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 19 Okt 1760 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 16 Jul 1808 i Varpsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 24 Jul 1808 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). SVEN gift DANIELSDOTTER GAVELIN, MAGDALENA 1783 i Plats okänd . MAGDALENA (dotter till PERSSON GAVELIN, DANIEL och PERSDOTTER, CHRISTINA) föddes 1767 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 18 Maj 1853 i Varpsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 5 Jun 1853 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. SVENSDOTTER, MAGDALENA föddes 1793 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 5 Jun 1884 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 21 Jun 1884 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
8. ERIKSSON, PER (5.ERIK2, 1.PER1) föddes den 23 Jul 1755 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 27 Jul 1755 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 4 Jul 1830 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 16 Jul 1830 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). 9. ERIKSSON, ERIK (5.ERIK2, 1.PER1) föddes den 15 Maj 1758 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 17 Maj 1758 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Aug 1819 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 8 Aug 1819 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). 10. ERIKSDOTTER, MÄRET (5.ERIK2, 1.PER1) föddes den 26 Mar 1761 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 29 Mar 1761 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 25 Apr 1843 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 30 Apr 1843 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). 11. ERIKSDOTTER, SARA (5.ERIK2, 1.PER1) föddes den 14 Apr 1767 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 17 Apr 1767 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 11 Jun 1834 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 16 Jun 1834 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). SARA gift PERSSON, SALOMON den 21 Mar 1790 i Plats okänd . SALOMON (son till SALOMONSSON, PER och PERSDOTTER, ANNA) föddes ber 1763 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 27 Apr 1822 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 26 Maj 1822 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. SALOMONSDOTTER, Anna Cajsa föddes cirka 1792 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 14. SALOMONSSON, PER föddes 1794 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 18 Jun 1854 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 6 Aug 1854 i Dorotea kyrkogård, Dorotea (AC).
- 15. SALOMONSDOTTER, SARA föddes den 11 Mar 1797 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 16 Mar 1797 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 15 Apr 1867 i Tjädernäset, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 5 Maj 1867 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 16. SALOMONSDOTTER, MÄRET föddes den 16 Nov 1798 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 17 Nov 1798 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 26 Nov 1832 i Lövvik, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Dec 1832 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 17. SALOMONSSON, ERIK föddes den 2 Sep 1801 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 6 Sep 1801 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 3 Jan 1802 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 11 Jan 1802 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 18. SALOMONSDOTTER, Brita Stina föddes den 19 Jul 1804 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 22 Jul 1804 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Okt 1804 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 11 Nov 1804 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 19. SALOMONSDOTTER, Brita Christina föddes den 27 Mar 1808 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 29 Mar 1808 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 25 Sep 1865 i Skirsjöede, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 15 Okt 1865 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
Generation: 4
12. SVENSDOTTER, MAGDALENA (7.SVEN3, 4.ANNA2, 1.PER1) föddes 1793 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 5 Jun 1884 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 21 Jun 1884 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok saknas.MAGDALENA gift JÖNSSON, JÖNS den 17 Mar 1811 i Dorotea församling, Dorotea (AC). JÖNS (son till JÖNSSON, JÖNS och PERSDOTTER, MARGETA/GRETA) föddes 1782 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 9 Sep 1863 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 4 Okt 1863 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 20. JÖNSDOTTER GIFT JAKOBSSON, Lisa Erika föddes den 17 Nov 1835 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 19 Nov 1835 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 26 Maj 1917 i Norrby, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes i Tåsjö församling, Strömsund (Z).
13. SALOMONSDOTTER, Anna Cajsa (11.SARA3, 5.ERIK2, 1.PER1) föddes cirka 1792 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok saknas.14. SALOMONSSON, PER (11.SARA3, 5.ERIK2, 1.PER1) föddes 1794 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 18 Jun 1854 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 6 Aug 1854 i Dorotea kyrkogård, Dorotea (AC). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok saknas.15. SALOMONSDOTTER, SARA (11.SARA3, 5.ERIK2, 1.PER1) föddes den 11 Mar 1797 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 16 Mar 1797 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 15 Apr 1867 i Tjädernäset, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 5 Maj 1867 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). SARA gift JONSSON BLOM, Nils Henning den 18 Apr 1819 i Dorotea församling, Dorotea (AC). Nils (son till NILSSON BLOM, JONAS och HENNINGSDOTTER GIFT BLOM, BRITA) föddes den 12 Feb 1799 i Stuguns församling, Ragunda (Z); döptes den 13 Feb 1799 i Stuguns församling, Ragunda (Z); dog den 15 Maj 1835 i Lövvik, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 28 Jun 1835 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 21. BLOM, Brita Sara Jonatha föddes den 2 Jan 1820 i Häggås, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 3 Jan 1820 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 23 Aug 1822 i Häggås, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 2 Sep 1822 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 22. BLOM, Anna Gustava föddes den 5 Aug 1821 i Häggås, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 12 Aug 1821 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 24 Apr 1822 i Häggås, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 26 Maj 1822 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 23. BLOM, Nils Salomon föddes den 25 Mar 1823 i Häggås, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 26 Mar 1823 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 28 Maj 1883 i Tåsjö östra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 17 Jun 1883 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 24. BLOM, Gustava Jonata föddes den 5 Mar 1825 i Häggås, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 6 Mar 1825 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 17 Mar 1899 i Rotnäset, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 2 Apr 1899 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 25. BLOM, Sara Lovisa föddes den 29 Jan 1827 i Lövvik, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 5 Feb 1827 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 21 Feb 1893 i Lövvik, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 12 Mar 1893 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 26. BLOM, Jonas Eric föddes den 1 Mar 1829 i Lövvik, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 3 Mar 1829 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 12 Maj 1830 i Lövvik, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 22 Maj 1830 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
- 27. BLOM, Jonas Henning föddes den 4 Feb 1831 i Lövvik, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 6 Feb 1831 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 13 Maj 1898 i Bovattnet, Bodums församling, Strömsund (Z); begravdes den 30 Maj 1898 i Bodums kyrkogård, Strömsund (Z).
- 28. BLOM, Brita Cajsa föddes den 11 Jul 1833 i Lövvik, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 21 Jul 1833 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 8 Apr 1834 i Lövvik, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 20 Apr 1834 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
SARA gift ANDERSSON, JOHANNES den 24 Jun 1836 i Tåsjö församling, Strömsund (Z). JOHANNES föddes den 9 Mar 1814 i Tjädernäset, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 10 Mar 1814 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 29 Aug 1879 i Tjädernäset, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 12 Okt 1879 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 29. JOHANSSON, Anders Johan föddes den 27 Okt 1836 i Lövvik, Tåsjö församling, Strömsund (Z); döptes den 30 Okt 1836 i Tåsjö församling, Strömsund (Z); dog den 23 Dec 1866 i Tåsjö västra by, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 13 Jan 1867 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z).
16. SALOMONSDOTTER, MÄRET (11.SARA3, 5.ERIK2, 1.PER1) föddes den 16 Nov 1798 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 17 Nov 1798 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 26 Nov 1832 i Lövvik, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 9 Dec 1832 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). 17. SALOMONSSON, ERIK (11.SARA3, 5.ERIK2, 1.PER1) föddes den 2 Sep 1801 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 6 Sep 1801 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 3 Jan 1802 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 11 Jan 1802 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). Noteringar:
Begravd:
Svårläst datum som är tolkat till 11.18. SALOMONSDOTTER, Brita Stina (11.SARA3, 5.ERIK2, 1.PER1) föddes den 19 Jul 1804 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 22 Jul 1804 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 30 Okt 1804 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 11 Nov 1804 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). 19. SALOMONSDOTTER, Brita Christina (11.SARA3, 5.ERIK2, 1.PER1) föddes den 27 Mar 1808 i Laiksjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); döptes den 29 Mar 1808 i Dorotea församling, Dorotea (AC); dog den 25 Sep 1865 i Skirsjöede, Tåsjö församling, Strömsund (Z); begravdes den 15 Okt 1865 i Tåsjö kyrkogård, Strömsund (Z). Noteringar:
Döpt:
Nöddop som konfirmerades den 5 april.