MATTSSON, MÅRTEN
Okänt - 1731 (~ 52 år)1. MATTSSON, MÅRTEN föddes Okänt i Norra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 6 Jun 1679 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 9 Aug 1731 i Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 15 Aug 1731 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). Noteringar:
Födelse:
Datum finns inte i födelse- och dopboken.MÅRTEN gift ANDERSDOTTER, ANNA Okänt i Plats okänd . ANNA föddes ber 1694 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 18 Nov 1747 i Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 2 Dec 1747 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. MÅRTENSSON, HANS föddes den 30 Jun 1710 i Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 3 Jul 1710 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 3. MÅRTENSDOTTER, MÄTTA föddes den 30 Maj 1714 i Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 4 Jun 1714 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 4. MÅRTENSSON, MATS föddes den 25 Jun 1721 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 29 Jun 1721 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. MÅRTENSSON, HANS föddes den 12 Nov 1727 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Nov 1727 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 2 Nov 1780 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 15 Nov 1780 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 6. MÅRTENSSON, MÅNS föddes den 29 Sep 1730 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 4 Okt 1730 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 7. MÅRTENSDOTTER, HANNA föddes den 17 Dec 1731 i Katslösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 19 Dec 1731 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 2
2. MÅRTENSSON, HANS (1.MÅRTEN1) föddes den 30 Jun 1710 i Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 3 Jul 1710 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 3. MÅRTENSDOTTER, MÄTTA (1.MÅRTEN1) föddes den 30 Maj 1714 i Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 4 Jun 1714 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 4. MÅRTENSSON, MATS (1.MÅRTEN1) föddes den 25 Jun 1721 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 29 Jun 1721 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 5. MÅRTENSSON, HANS (1.MÅRTEN1) föddes den 12 Nov 1727 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Nov 1727 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 2 Nov 1780 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 15 Nov 1780 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). HANS gift LARSDOTTER SANDBERG, ELSE den 26 Maj 1751 i Södra Villie församling, Skurup (M). ELSE (dotter till HÅKANSSON SANDBERG, LARS och RASMUSDOTTER, HELVIG) föddes den 14 Aug 1730 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 19 Apr 1816 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 28 Apr 1816 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. HANSDOTTER, ANNA föddes den 15 Sep 1752 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 20 Sep 1752 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 2 Nov 1752 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 8 Nov 1752 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 9. HANSDOTTER, HANNA föddes den 29 Okt 1753 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 4 Nov 1753 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 13 Dec 1753 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 28 Dec 1753 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 10. HANSDOTTER, ANNA föddes den 5 Dec 1754 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1754 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 11. HANSSON, MÅRTEN föddes den 4 Dec 1756 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Dec 1756 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Dec 1757 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1757 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 12. HANSDOTTER, KARNA föddes den 7 Okt 1758 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 8 Okt 1758 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 7 Nov 1758 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1758 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 13. HANSSON, MÅRTEN föddes den 28 Jan 1760 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1760 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1803 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 14. HANSSON, LARS föddes den 12 Jun 1762 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1762 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 20 Nov 1806 i Södra Villie 26, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 30 Nov 1806 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 15. HANSDOTTER, KARNA föddes den 29 Sep 1768 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 30 Sep 1768 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 16. HANSDOTTER, HANNA föddes den 12 Dec 1765 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1765 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jan 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 17. HANSSON, MATTS föddes den 11 Dec 1772 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1772 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1831 i Tullstorp 6, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Okt 1831 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M).
- 18. HANSDOTTER, ELNA föddes den 17 Okt 1775 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 18 Okt 1775 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 26 Okt 1775 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 5 Nov 1775 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
6. MÅRTENSSON, MÅNS (1.MÅRTEN1) föddes den 29 Sep 1730 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 4 Okt 1730 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 7. MÅRTENSDOTTER, HANNA (1.MÅRTEN1) föddes den 17 Dec 1731 i Katslösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 19 Dec 1731 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 3
8. HANSDOTTER, ANNA (5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 15 Sep 1752 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 20 Sep 1752 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 2 Nov 1752 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 8 Nov 1752 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 9. HANSDOTTER, HANNA (5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 29 Okt 1753 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 4 Nov 1753 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 13 Dec 1753 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 28 Dec 1753 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 10. HANSDOTTER, ANNA (5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 5 Dec 1754 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1754 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 11. HANSSON, MÅRTEN (5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 4 Dec 1756 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Dec 1756 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Dec 1757 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1757 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 12. HANSDOTTER, KARNA (5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 7 Okt 1758 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 8 Okt 1758 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 7 Nov 1758 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1758 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 13. HANSSON, MÅRTEN (5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 28 Jan 1760 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1760 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1803 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). Noteringar:
Begravd:
Datum finns inte i död- och begravningsboken.14. HANSSON, LARS (5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 12 Jun 1762 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1762 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 20 Nov 1806 i Södra Villie 26, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 30 Nov 1806 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 15. HANSDOTTER, KARNA (5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 29 Sep 1768 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 30 Sep 1768 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 16. HANSDOTTER, HANNA (5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 12 Dec 1765 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1765 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jan 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). HANNA gift ENEVALDSSON, NILS den 18 Mar 1785 i Katslösa församling, Skurup (M). NILS (son till CHRISTENSSON, ENEVALD och OLSDOTTER, MARNA) föddes den 12 Jun 1756 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 18 Jun 1756 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Jan 1837 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 5 Feb 1837 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. NILSSON, HANS föddes den 19 Dec 1785 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1785 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 10 Maj 1852 i Västra Nöbbelöv 4, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Maj 1852 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 20. NILSSON, LARS föddes den 21 Dec 1788 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1788 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 21. NILSSON, OLA föddes den 28 Jul 1791 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 31 Jul 1791 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 22. NILSSON, MÅRTEN föddes den 25 Sep 1793 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1793 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 23. NILSDOTTER, MÄTTA föddes den 27 Mar 1796 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 28 Mar 1796 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 1 Jan 1807 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1807 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 24. NILSDOTTER, ANNA föddes den 26 Nov 1798 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Dec 1798 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Dec 1800 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1800 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 25. NILSSON WAHLSTRÖM, ANDERS föddes den 5 Okt 1801 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Okt 1801 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 16 Dec 1877 i Ystad 5, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes den 23 Dec 1877 i Plats okänd.
- 26. NILSDOTTER, MARNA föddes den 1 Nov 1806 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Nov 1806 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 27. NILSSON, NILS föddes den 7 Sep 1809 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Sep 1809 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Sep 1809 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 22 Okt 1809 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 28. NILSDOTTER, MÄTTA föddes den 2 Aug 1810 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1810 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
17. HANSSON, MATTS (5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 11 Dec 1772 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1772 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1831 i Tullstorp 6, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Okt 1831 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M). 18. HANSDOTTER, ELNA (5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 17 Okt 1775 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 18 Okt 1775 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 26 Okt 1775 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 5 Nov 1775 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
19. NILSSON, HANS (16.HANNA3, 5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 19 Dec 1785 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1785 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 10 Maj 1852 i Västra Nöbbelöv 4, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Maj 1852 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 20. NILSSON, LARS (16.HANNA3, 5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 21 Dec 1788 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1788 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 21. NILSSON, OLA (16.HANNA3, 5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 28 Jul 1791 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 31 Jul 1791 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 22. NILSSON, MÅRTEN (16.HANNA3, 5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 25 Sep 1793 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1793 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 23. NILSDOTTER, MÄTTA (16.HANNA3, 5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 27 Mar 1796 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 28 Mar 1796 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 1 Jan 1807 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1807 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 24. NILSDOTTER, ANNA (16.HANNA3, 5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 26 Nov 1798 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Dec 1798 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Dec 1800 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1800 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 25. NILSSON WAHLSTRÖM, ANDERS (16.HANNA3, 5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 5 Okt 1801 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Okt 1801 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 16 Dec 1877 i Ystad 5, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes den 23 Dec 1877 i Plats okänd. 26. NILSDOTTER, MARNA (16.HANNA3, 5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 1 Nov 1806 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Nov 1806 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 27. NILSSON, NILS (16.HANNA3, 5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 7 Sep 1809 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Sep 1809 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Sep 1809 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 22 Okt 1809 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 28. NILSDOTTER, MÄTTA (16.HANNA3, 5.HANS2, 1.MÅRTEN1) föddes den 2 Aug 1810 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1810 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). MÄTTA gift OLSSON, JÖNS den 28 Mar 1828 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M). JÖNS (son till PERSSON, OLA och JÖNSDOTTER, GERTRUD) föddes den 26 Aug 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Sep 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 18 Aug 1877 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Aug 1877 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 29. JÖNSDOTTER, BENGTA föddes den 5 Okt 1829 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Okt 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 10 Dec 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Dec 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 30. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 8 Apr 1832 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Apr 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 11 Aug 1915 i Fjärdingslöv 9, Gylle församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Aug 1915 i Gylle kyrkogård, Trelleborg (M).
- 31. JÖNSSON, LARS föddes den 26 Sep 1834 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Sep 1834 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 8 Feb 1913 i Kirsebergsstaden 146, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 15 Feb 1913 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
- 32. JÖNSDOTTER, HANNA föddes den 31 Dec 1837 i Örsjö 28, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 2 Jan 1838 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 11 Jan 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 33. JÖNSSON, NILS föddes den 15 Mar 1841 i Ekeberg, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Mar 1841 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 3 Jan 1871 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1871 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 34. JÖNSDOTTER, KARNA föddes den 30 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 4 Feb 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 35. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 3 Okt 1846 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Okt 1846 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1865 i Södra Åby 6, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes i Plats okänd.
- 36. JÖNSSON, ANDERS föddes den 3 Jan 1851 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 12 Jan 1851 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .