MATSDOTTER, Boel
Okänt - 1770 (~ 82 år)1. MATSDOTTER, Boel föddes Okänt i Södra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 24 Jun 1688 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 13 Dec 1770 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 27 Dec 1770 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). Boel gift OLSSON, PER Okänt i Plats okänd . PER (son till JÖNSSON, OLOF och CHRISTOFFERSDOTTER, SISSA) föddes den 28 Apr 1697 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Maj 1697 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 7 Jul 1759 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 13 Jul 1759 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. PERSDOTTER, BOEL föddes Okänt i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 3. PERSSON, MATS föddes Okänt i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog 1772 i Örsjö, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 4. PERSDOTTER, ELNA föddes ber 1720 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 4 Mar 1762 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 17 Mar 1762 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 5. PERSDOTTER, KERSTINA föddes ber 1725 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 12 Dec 1780 i Örsjö 13, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1780 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 6. PERSDOTTER, INGRID föddes ber 1727 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 24 Nov 1763 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 11 Dec 1763 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. PERSDOTTER, BOEL (1.Boel1) föddes Okänt i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 3. PERSSON, MATS (1.Boel1) föddes Okänt i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog 1772 i Örsjö, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 4. PERSDOTTER, ELNA (1.Boel1) föddes ber 1720 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 4 Mar 1762 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 17 Mar 1762 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift ANDERSSON, PER den 18 Jun 1746 i Södra Villie församling, Skurup (M). PER (son till MATTSSON, ANDERS och SVENSDOTTER, DOROTEA) föddes 1715 i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 12 Mar 1805 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 24 Mar 1805 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. PERSDOTTER, KARNA föddes den 1 Apr 1747 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1747 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 8. PERSSON, MATS föddes den 29 Jun 1749 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1749 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 30 Jul 1793 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 6 Aug 1793 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 9. PERSDOTTER, ANNA föddes den 8 Jan 1751 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1751 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1776 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1776 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 10. PERSDOTTER, KIRSTENA föddes den 8 Jan 1751 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1751 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1773 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 21 Feb 1773 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 11. PERSSON, ANDERS föddes den 16 Maj 1752 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1752 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 20 Aug 1828 i Södra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 27 Aug 1828 i Plats okänd .
- 12. PERSDOTTER, SISSA föddes den 12 Feb 1755 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 16 Feb 1755 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 28 Aug 1819 i Varmlösa 5, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 8 Sep 1819 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 13. PERSSON, NILS föddes den 5 Okt 1757 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 9 Okt 1757 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1757 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 13 Nov 1757 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 14. PERSSON, PER föddes den 16 Okt 1761 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 18 Okt 1761 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 9 Nov 1761 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 22 Nov 1761 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
5. PERSDOTTER, KERSTINA (1.Boel1) föddes ber 1725 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 12 Dec 1780 i Örsjö 13, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1780 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 6. PERSDOTTER, INGRID (1.Boel1) föddes ber 1727 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 24 Nov 1763 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 11 Dec 1763 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 3
7. PERSDOTTER, KARNA (4.ELNA2, 1.Boel1) föddes den 1 Apr 1747 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1747 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 8. PERSSON, MATS (4.ELNA2, 1.Boel1) föddes den 29 Jun 1749 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1749 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 30 Jul 1793 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 6 Aug 1793 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 9. PERSDOTTER, ANNA (4.ELNA2, 1.Boel1) föddes den 8 Jan 1751 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1751 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1776 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1776 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). ANNA gift HANSSON, JACOB Okänt i Plats okänd . JACOB föddes ber 1733 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 31 Dec 1800 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 11 Jan 1801 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 15. JACOBSDOTTER, ELNA föddes den 29 Dec 1773 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Jan 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Feb 1862 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Mar 1862 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 16. JAKOBSDOTTER, ARNA föddes den 17 Dec 1774 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Dec 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
10. PERSDOTTER, KIRSTENA (4.ELNA2, 1.Boel1) föddes den 8 Jan 1751 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1751 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1773 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 21 Feb 1773 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 11. PERSSON, ANDERS (4.ELNA2, 1.Boel1) föddes den 16 Maj 1752 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1752 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 20 Aug 1828 i Södra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 27 Aug 1828 i Plats okänd . 12. PERSDOTTER, SISSA (4.ELNA2, 1.Boel1) föddes den 12 Feb 1755 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 16 Feb 1755 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 28 Aug 1819 i Varmlösa 5, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 8 Sep 1819 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). SISSA gift HANSSON, NILS den 9 Jul 1775 i Katslösa församling, Skurup (M). NILS (son till NILSSON, HANS och BÖRJESDOTTER, HANNA) föddes den 12 Mar 1746 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 22 Mar 1746 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1794 i Varmlösa 12, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 19 Okt 1794 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 17. NILSDOTTER, ELNA föddes den 9 Jan 1780 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 16 Jan 1780 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 7 Nov 1843 i Strömsholm, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1843 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
13. PERSSON, NILS (4.ELNA2, 1.Boel1) föddes den 5 Okt 1757 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 9 Okt 1757 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1757 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 13 Nov 1757 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 14. PERSSON, PER (4.ELNA2, 1.Boel1) föddes den 16 Okt 1761 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 18 Okt 1761 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 9 Nov 1761 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 22 Nov 1761 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
15. JACOBSDOTTER, ELNA (9.ANNA3, 4.ELNA2, 1.Boel1) föddes den 29 Dec 1773 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Jan 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Feb 1862 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Mar 1862 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift OLSSON, ANDERS den 28 Okt 1795 i Slimminge församling, Skurup (M). ANDERS (son till TUVESSON, OLA och MÅNSDOTTER, MÄTTA) föddes den 12 Jun 1767 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Jun 1767 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Mar 1857 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Apr 1857 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. ANDERSDOTTER, ANNA föddes den 30 Jan 1796 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 31 Jan 1796 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Jun 1876 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 18 Jun 1876 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 19. ANDERSDOTTER, ARNA föddes den 24 Jun 1797 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Jun 1797 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Maj 1840 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jun 1840 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 20. ANDERSSON, OLA föddes den 27 Jul 1799 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jul 1799 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Apr 1830 i Solberga 1, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 25 Apr 1830 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 21. ANDERSDOTTER, MÄTTA föddes den 31 Aug 1801 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Sep 1801 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Mar 1821 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Apr 1821 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 22. ANDERSDOTTER, KARNA föddes den 27 Nov 1803 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Nov 1803 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Jan 1850 i Södra Villie 18, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 27 Jan 1850 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 23. ANDERSSON, JACOB föddes den 25 Nov 1805 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Nov 1805 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Mar 1905 i Stora Beddinge 38, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 2 Apr 1905 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M).
- 24. ANDERSDOTTER, KJERSTINA föddes den 31 Jan 1808 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1808 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1884 i Önnarp 14, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 19 Okt 1884 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) .
- 25. ANDERSSON, NILS föddes den 7 Apr 1810 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Apr 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Apr 1856 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 12 Maj 1856 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 26. ANDERSSON, TUVE föddes den 26 Jan 1813 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jan 1813 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Apr 1814 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Maj 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 27. ANDERSDOTTER, ELNA föddes den 1 Sep 1815 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Sep 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Dec 1891 i Annavälla, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
16. JAKOBSDOTTER, ARNA (9.ANNA3, 4.ELNA2, 1.Boel1) föddes den 17 Dec 1774 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Dec 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 17. NILSDOTTER, ELNA (12.SISSA3, 4.ELNA2, 1.Boel1) föddes den 9 Jan 1780 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 16 Jan 1780 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 7 Nov 1843 i Strömsholm, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1843 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift JEPPSSON, LARS den 5 Okt 1803 i Katslösa församling, Skurup (M). LARS (son till MÅRTENSSON, JEPPA och LARSDOTTER, KARNA) föddes den 17 Apr 1783 i Södra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 18 Apr 1783 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 26 Nov 1862 i Strömsholm, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 7 Dec 1862 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 28. LARSSON, OLA föddes den 16 Sep 1807 i Gateljung, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 17 Sep 1807 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 29 Dec 1872 i Norra Villie 1, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 6 Jan 1873 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).