OLOFSDOTTER, ANNA
1689 - Okänt1. OLOFSDOTTER, ANNA föddes den 23 Sep 1689 i Skurups församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1689 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . ANNA gift ANDERSSON, OLOF den 9 Jun 1712 i Skurups församling, Skurup (M). OLOF föddes ber 1679 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 9 Maj 1736 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. OLSSON, ANDERS föddes den 29 Sep 1713 i Vomarp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 22 Jul 1786 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 30 Jul 1786 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. OLSSON, ANDERS (1.ANNA1) föddes den 29 Sep 1713 i Vomarp, Skurups församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skurups församling, Skurup (M); dog den 22 Jul 1786 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 30 Jul 1786 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). ANDERS gift NILSDOTTER, BERETA den 19 Feb 1738 i Skurups församling, Skurup (M). BERETA (dotter till ANDERSSON, NILS och MÅRTENSDOTTER, SISSA) föddes Okänt i Hylteberga, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 24 Sep 1711 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Maj 1784 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Maj 1784 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. ANDERSDOTTER, BENGTA föddes den 15 Maj 1749 i Saritslöv, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1749 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 20 Jan 1784 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 1 Feb 1784 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 3
3. ANDERSDOTTER, BENGTA (2.ANDERS2, 1.ANNA1) föddes den 15 Maj 1749 i Saritslöv, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1749 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 20 Jan 1784 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 1 Feb 1784 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). BENGTA gift SÖRENSSON, JÖNS den 10 Jan 1769 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M). JÖNS (son till JÖNSSON, SÖREN och ANDERSDOTTER, KJERSTINA) föddes ber 1732 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 13 Aug 1805 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Aug 1805 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. JÖNSSON, ANDERS föddes den 18 Mar 1770 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 21 Mar 1770 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Apr 1770 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 29 Apr 1770 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 5. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 25 Feb 1771 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 27 Feb 1771 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 5 Mar 1771 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 7 Apr 1771 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 6. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 19 Jan 1772 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 25 Jan 1772 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 19 Feb 1845 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Mar 1845 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 7. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 28 Sep 1773 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 2 Okt 1773 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 8. JÖNSSON, OLA föddes den 29 Okt 1775 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 29 Okt 1775 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Jan 1776 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 11 Feb 1776 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 9. JÖNSSON, SÖREN föddes den 15 Maj 1777 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 19 Maj 1777 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Mar 1843 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Apr 1843 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 10. JÖNSSON, OLA föddes den 24 Mar 1779 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 25 Mar 1779 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Mar 1841 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Mar 1841 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 11. JÖNSSON, ANDERS föddes den 3 Okt 1780 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Okt 1780 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 24 Okt 1780 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1780 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 12. JÖNSSON, PER föddes den 29 Sep 1781 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 30 Sep 1871 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 13. JÖNSSON, JÖNS föddes den 6 Aug 1783 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Aug 1783 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 4
4. JÖNSSON, ANDERS (3.BENGTA3, 2.ANDERS2, 1.ANNA1) föddes den 18 Mar 1770 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 21 Mar 1770 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Apr 1770 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 29 Apr 1770 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 5. JÖNSDOTTER, ELNA (3.BENGTA3, 2.ANDERS2, 1.ANNA1) föddes den 25 Feb 1771 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 27 Feb 1771 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 5 Mar 1771 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 7 Apr 1771 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 6. JÖNSDOTTER, ELNA (3.BENGTA3, 2.ANDERS2, 1.ANNA1) föddes den 19 Jan 1772 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 25 Jan 1772 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 19 Feb 1845 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Mar 1845 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift ANDERSSON, HANS den 5 Okt 1791 i Slimminge församling, Skurup (M). HANS (son till JÖNSSON, ANDERS och LARSDOTTER, ELNA) föddes den 25 Jan 1773 i Veberöds församling, Lund (M); döptes den 31 Jan 1773 i Veberöds församling, Lund (M); dog den 23 Mar 1828 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Apr 1828 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. HANSDOTTER, AGNETA föddes den 12 Maj 1793 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 13 Maj 1793 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Jul 1794 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Sep 1794 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 15. HANSSON, ANDERS föddes den 25 Maj 1794 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Maj 1794 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 16. HANSSON, JÖNS föddes den 12 Jul 1795 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Jul 1795 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 17. HANSSON, BENGT föddes den 13 Aug 1797 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Aug 1797 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 18. HANSDOTTER, ELNA föddes den 7 Mar 1799 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Mar 1799 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 19. HANSDOTTER, BENGTA föddes den 2 Maj 1800 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Maj 1800 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Apr 1869 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Apr 1869 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 20. HANSDOTTER, KARNA föddes den 6 Apr 1802 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Apr 1802 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 21. HANSSON NERO, NILS föddes den 16 Jun 1803 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Jun 1803 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Dec 1884 i Hällestad 3, Hällestads församling, Lund (M); begravdes den 21 Dec 1884 i Hällestads gamla kyrkogård, Lund (M).
- 22. HANSDOTTER, HANNA föddes den 13 Jan 1806 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Jun 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 17 Apr 1870 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Apr 1870 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 23. HANSDOTTER, ANNA föddes den 10 Sep 1808 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Sep 1808 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Apr 1817 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 11 Maj 1817 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 24. HANSDOTTER, MARIA föddes den 10 Sep 1808 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Sep 1808 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Mar 1860 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Mar 1860 i Slimminge församling, Skurup (M).
- 25. HANSSON, PER föddes den 24 Jun 1810 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Jun 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 13 Jun 1814 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jun 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 26. HANSDOTTER, ANA föddes den 9 Maj 1812 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Maj 1812 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
7. JÖNSDOTTER, ANNA (3.BENGTA3, 2.ANDERS2, 1.ANNA1) föddes den 28 Sep 1773 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 2 Okt 1773 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 8. JÖNSSON, OLA (3.BENGTA3, 2.ANDERS2, 1.ANNA1) föddes den 29 Okt 1775 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 29 Okt 1775 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Jan 1776 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 11 Feb 1776 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 9. JÖNSSON, SÖREN (3.BENGTA3, 2.ANDERS2, 1.ANNA1) föddes den 15 Maj 1777 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 19 Maj 1777 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Mar 1843 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Apr 1843 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 10. JÖNSSON, OLA (3.BENGTA3, 2.ANDERS2, 1.ANNA1) föddes den 24 Mar 1779 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 25 Mar 1779 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Mar 1841 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Mar 1841 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). OLA gift JÖNSDOTTER, BENGTA den 6 Jun 1808 i Plats okänd . BENGTA (dotter till NILSSON, JÖNS och ANDERSDOTTER, KARNA) föddes den 15 Apr 1790 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Apr 1790 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Jul 1850 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jul 1850 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 27. OLSDOTTER, BENGTA föddes den 9 Apr 1809 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Apr 1809 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jun 1865 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jun 1865 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 28. OLSSON, JÖNS föddes den 8 Maj 1810 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 13 Maj 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Maj 1872 i Stubbarp 2, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Maj 1872 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 29. OLSSON, ANDERS föddes den 9 Mar 1812 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Mar 1812 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Dec 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1815 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 30. OLSSON, NILS föddes den 22 Jul 1814 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Jul 1814 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1814 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Okt 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 31. OLSDOTTER, BERTA föddes den 19 Nov 1815 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Nov 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Nov 1875 i Slimminge 8, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Dec 1875 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 32. OLSSON, ANDERS föddes den 13 Aug 1817 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Aug 1817 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Sep 1870 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Okt 1870 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 33. OLSSON, NILS föddes den 11 Apr 1820 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 12 Apr 1820 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Apr 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Maj 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 34. OLSDOTTER, ANNA föddes den 21 Dec 1824 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Dec 1824 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Jun 1893 i Trunnerup 7, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jun 1893 i Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 35. OLSDOTTER, CHRISTENSA föddes den 30 Apr 1827 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Maj 1827 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 17 Aug 1827 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Aug 1827 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
11. JÖNSSON, ANDERS (3.BENGTA3, 2.ANDERS2, 1.ANNA1) föddes den 3 Okt 1780 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Okt 1780 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 24 Okt 1780 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1780 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 12. JÖNSSON, PER (3.BENGTA3, 2.ANDERS2, 1.ANNA1) föddes den 29 Sep 1781 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 30 Sep 1871 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 13. JÖNSSON, JÖNS (3.BENGTA3, 2.ANDERS2, 1.ANNA1) föddes den 6 Aug 1783 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Aug 1783 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .