LARSSON, HANS
1747 - 1795 (48 år)1. LARSSON, HANS föddes den 20 Jan 1747 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 25 Jan 1747 i Stora Skedvi församling, Säter (W); dog den 17 Sep 1795 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); begravdes den 20 Sep 1795 i Stora Skedvi kyrkogård, Säter (W). HANS gift ERIKSDOTTER, LISBETH den 24 Feb 1771 i Stora Skedvi församling, Säter (W). LISBETH föddes den 18 Maj 1740 i Arkhyttan, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 19 Maj 1740 i Stora Skedvi församling, Säter (W); dog den 14 Jan 1812 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); begravdes den 26 Jan 1812 i Stora Skedvi kyrkogård, Säter (W). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. HANSDOTTER, ANNA föddes den 29 Apr 1771 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 30 Apr 1771 i Stora Skedvi församling, Säter (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 3. HANSDOTTER, MARGARETA föddes den 11 Mar 1775 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 13 Mar 1775 i Stora Skedvi församling, Säter (W); dog den 8 Maj 1807 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); begravdes den 18 Maj 1807 i Stora Skedvi kyrkogård, Säter (W).
- 4. HANSSON, JOHAN föddes den 20 Maj 1777 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 21 Maj 1777 i Stora Skedvi församling, Säter (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. HANSDOTTER, ELISABET föddes den 4 Okt 1782 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 6 Okt 1782 i Stora Skedvi församling, Säter (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 6. HANSDOTTER, CHRISTINA föddes den 27 Okt 1785 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 30 Okt 1785 i Stora Skedvi församling, Säter (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 2
2. HANSDOTTER, ANNA (1.HANS1) föddes den 29 Apr 1771 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 30 Apr 1771 i Stora Skedvi församling, Säter (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 3. HANSDOTTER, MARGARETA (1.HANS1) föddes den 11 Mar 1775 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 13 Mar 1775 i Stora Skedvi församling, Säter (W); dog den 8 Maj 1807 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); begravdes den 18 Maj 1807 i Stora Skedvi kyrkogård, Säter (W). MARGARETA gift PERSSON, JOHANNES/JOHAN/JAN den 3 Aug 1800 i Norbergs församling, Norberg (U). JOHANNES/JOHAN/JAN (son till JOHANSSON, PETRUS/PER och JOHANSDOTTER, CATHARINA) föddes den 14 Aug 1778 i Kyrkbyn 9, Grytnäs församling, Avesta (W); döptes den 16 Aug 1778 i Grytnäs församling, Avesta (W); dog den 14 Aug 1856 i Dyviken, Stora Skedvi församling, Säter (W); begravdes den 24 Aug 1856 i Stora Skedvi kyrkogård, Säter (W). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. JOHANSSON, ERIK föddes den 2 Feb 1801 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 4 Feb 1801 i Stora Skedvi församling, Säter (W); dog den 26 Feb 1801 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); begravdes den 1 Mar 1801 i Stora Skedvi kyrkogård, Säter (W).
- 8. JOHANSSON, ERIK föddes den 1 Mar 1802 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 1 Mar 1802 i Stora Skedvi församling, Säter (W); dog den 31 Mar 1802 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); begravdes den 18 Apr 1802 i Stora Skedvi kyrkogård, Säter (W).
- 9. JOHANSDOTTER, MARGARETA föddes den 31 Aug 1803 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 31 Aug 1803 i Stora Skedvi församling, Säter (W); dog den 16 Maj 1807 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); begravdes den 18 Maj 1807 i Stora Skedvi kyrkogård, Säter (W).
- 10. JOHANSSON, GUSTAF föddes den 18 Jun 1806 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 19 Jun 1806 i Stora Skedvi församling, Säter (W); dog den 25 Nov 1886 i Stora Dicka, Folkärna församling, Avesta (W); begravdes den 2 Dec 1886 i Folkärna kyrkogård, Avesta (W).
4. HANSSON, JOHAN (1.HANS1) föddes den 20 Maj 1777 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 21 Maj 1777 i Stora Skedvi församling, Säter (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 5. HANSDOTTER, ELISABET (1.HANS1) föddes den 4 Okt 1782 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 6 Okt 1782 i Stora Skedvi församling, Säter (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 6. HANSDOTTER, CHRISTINA (1.HANS1) föddes den 27 Okt 1785 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 30 Okt 1785 i Stora Skedvi församling, Säter (W); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 3
7. JOHANSSON, ERIK (3.MARGARETA2, 1.HANS1) föddes den 2 Feb 1801 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 4 Feb 1801 i Stora Skedvi församling, Säter (W); dog den 26 Feb 1801 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); begravdes den 1 Mar 1801 i Stora Skedvi kyrkogård, Säter (W). 8. JOHANSSON, ERIK (3.MARGARETA2, 1.HANS1) föddes den 1 Mar 1802 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 1 Mar 1802 i Stora Skedvi församling, Säter (W); dog den 31 Mar 1802 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); begravdes den 18 Apr 1802 i Stora Skedvi kyrkogård, Säter (W). 9. JOHANSDOTTER, MARGARETA (3.MARGARETA2, 1.HANS1) föddes den 31 Aug 1803 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 31 Aug 1803 i Stora Skedvi församling, Säter (W); dog den 16 Maj 1807 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); begravdes den 18 Maj 1807 i Stora Skedvi kyrkogård, Säter (W). 10. JOHANSSON, GUSTAF (3.MARGARETA2, 1.HANS1) föddes den 18 Jun 1806 i Djupdalen, Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 19 Jun 1806 i Stora Skedvi församling, Säter (W); dog den 25 Nov 1886 i Stora Dicka, Folkärna församling, Avesta (W); begravdes den 2 Dec 1886 i Folkärna kyrkogård, Avesta (W). GUSTAF gift JOHANSDOTTER, Brita Cajsa den 12 Dec 1843 i Hedemora församling, Hedemora (W). Brita (dotter till PETTERSSON, JOHAN och JOHANSDOTTER LEJON, Anna Maria) föddes den 4 Nov 1817 i Stora Skedvi församling, Säter (W); döptes den 5 Nov 1817 i Stora Skedvi församling, Säter (W); dog den 10 Jan 1890 i Stora Dicka, Folkärna församling, Avesta (W); begravdes den 18 Jan 1890 i Folkärna kyrkogård, Avesta (W). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. GUSTAFSDOTTER JOHANSSON GIFT KARLSSON, Anna Sophia föddes den 29 Okt 1843 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); döptes den 31 Okt 1843 i Hedemora församling, Hedemora (W); dog den 5 Okt 1913 i Kvarnbro, Folkärna församling, Avesta (W); begravdes den 11 Okt 1913 i Folkärna kyrkogård, Avesta (W).
- 12. GUSTAFSDOTTER GIFT KIHLSTRÖM, JOSEFINA Vilhelmina föddes den 14 Jul 1846 i Grytnäs församling, Avesta (W); döptes Okänt i Grytnäs församling, Avesta (W); dog den 17 Jan 1905 i Hälsingberg, Kopparbergs församling, Falun (W); begravdes den 22 Jan 1905 i Kopparbergs kyrkogård, Falun (W).
- 13. GUSTAFSDOTTER, MATILDA föddes den 14 Jun 1848 i Grytnäs församling, Avesta (W); döptes Okänt i Grytnäs församling, Avesta (W); dog den 4 Maj 1853 i Gullvala, Kila församling, Sala (U); begravdes den 12 Maj 1853 i Kila kyrkogård, Sala (U).
- 14. GUSTAFSDOTTER GIFT CARLSSON, Emma Christina föddes den 7 Maj 1850 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); döptes den 9 Maj 1850 i Hedemora församling, Hedemora (W); dog den 27 Sep 1916 i Betvallen, Folkärna församling, Avesta (W); begravdes den 5 Okt 1916 i Folkärna kyrkogård, Avesta (W).
- 15. GUSTADSDOTTER, Hedda Lotta föddes den 20 Maj 1852 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); döptes den 22 Maj 1852 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); dog den 20 Sep 1852 i Harakers församling, Västerås (U); begravdes den 25 Sep 1852 i Harakers kyrkogård, Västerås (U).
- 16. GUSTAFSDOTTER, MATILDA föddes den 31 Jul 1853 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); döptes den 1 Aug 1853 i Hedemora församling, Hedemora (W); dog den 12 Jan 1855 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); begravdes den 20 Jan 1855 i Hedemora kyrkogård, Hedemora (W).
- 17. GUSTAFSDOTTER GIFT SÖDERSTRÖM, Maria Matilda föddes den 26 Mar 1856 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); döptes den 27 Mar 1856 i Hedemora församling, Hedemora (W); dog den 9 Nov 1925 i Årnebo, Norbergs församling, Norberg (U); begravdes den 15 Nov 1925 i Norbergs östra kyrkogård, Norberg (U).
- 18. GUSTAFSDOTTER GIFT PETTERSSON, Amanda Charlotta föddes den 2 Mar 1860 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); döptes den 11 Mar 1860 i Hedemora församling, Hedemora (W); dog den 15 Dec 1934 i Norbergs ålderdomshem, Norbergs församling, Norberg (U); begravdes den 23 Dec 1934 i Norbergs östra kyrkogård, Norberg (U).
Generation: 4
11. GUSTAFSDOTTER JOHANSSON GIFT KARLSSON, Anna Sophia (10.GUSTAF3, 3.MARGARETA2, 1.HANS1) föddes den 29 Okt 1843 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); döptes den 31 Okt 1843 i Hedemora församling, Hedemora (W); dog den 5 Okt 1913 i Kvarnbro, Folkärna församling, Avesta (W); begravdes den 11 Okt 1913 i Folkärna kyrkogård, Avesta (W). 12. GUSTAFSDOTTER GIFT KIHLSTRÖM, JOSEFINA Vilhelmina (10.GUSTAF3, 3.MARGARETA2, 1.HANS1) föddes den 14 Jul 1846 i Grytnäs församling, Avesta (W); döptes Okänt i Grytnäs församling, Avesta (W); dog den 17 Jan 1905 i Hälsingberg, Kopparbergs församling, Falun (W); begravdes den 22 Jan 1905 i Kopparbergs kyrkogård, Falun (W). JOSEFINA gift ISRAELSSON KIHLSTRÖM, VILHELM Bernhard den 21 Mar 1869 i Falu Kristine församling, Falun (W). VILHELM (son till JONSSON KIHLSTRÖM, ISRAEL och CARLSSON, Carolina Johanna) föddes den 15 Jul 1847 i Sigtuna (AB); döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 3 Jun 1915 i Sör Romme, Stora Tuna församling, Borlänge (W); begravdes den 8 Jun 1915 i Stora Tuna kyrkogård, Borlänge (W). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. KIHLSTRÖM GIFT BERG, Hedvig Charlotta föddes den 26 Maj 1865 i Romfartuna församling, Västerås (U); döptes den 27 Maj 1865 i Romfartuna församling, Västerås (U); dog den 27 Maj 1894 i Hanrö 45:8, Kopparbergs församling, Falun (W); begravdes den 3 Jun 1894 i Kopparbergs kyrkogård, Falun (W).
- 20. KIHLSTRÖM, KARL Johan föddes den 18 Apr 1868 i Kopparbergs församling, Falun (W); döptes den 22 Apr 1868 i Kopparbergs församling, Falun (W); dog den 20 Nov 1936 i Ornäs, Stora Tuna församling, Borlänge (W); begravdes den 27 Nov 1936 i Plats okänd .
- 21. KIHLSTRÖM, Johanna Lovisa föddes den 30 Mar 1870 i Gamla Herrgården 43:17, Falu Kristine församling, Falun (W); döptes den 2 Apr 1870 i Falu Kristine församling, Falun (W); dog den 28 Jan 1874 i Hanrö 45:5, Kopparbergs församling, Falun (W); begravdes den 1 Feb 1874 i Kopparbergs kyrkogård, Falun (W).
- 22. KIHLSTRÖM GIFT PETTERSSON, SOFIA Vilhelmina föddes den 1 Sep 1872 i Kopparberg 45:5, Kopparbergs församling, Falun (W); döptes den 2 Sep 1872 i Kopparbergs församling, Falun (W); dog den 16 Nov 1950 i Uppsala församling, Uppsala (C); begravdes den 25 Nov 1950 i Uppsala gamla kyrkogård, Uppsala (C).
- 23. KIHLSTRÖM, Vilhelm Gottfrid föddes den 4 Jul 1874 i Kopparberg 45:5, Kopparbergs församling, Falun (W); döptes den 7 Jul 1874 i Kopparbergs församling, Falun (W); dog den 12 Jan 1889 i Hanrö 45:11, Kopparbergs församling, Falun (W); begravdes den 20 Jan 1889 i Kopparbergs kyrkogård, Falun (W).
- 24. KIHLSTRÖM GIFT VILHELMSSON, Johanna LOVISA föddes den 30 Jan 1877 i Kopparberg 45:5, Kopparbergs församling, Falun (W); döptes den 3 Feb 1877 i Kopparbergs församling, Falun (W); dog den 25 Aug 1957 i Stora Tuna församling, Borlänge (W); begravdes den 2 Sep 1957 i Stora Tuna kyrkogård, Borlänge (W).
- 25. KIHLSTRÖM WALLENBERG, AXEL Valentin föddes den 12 Nov 1878 i Hanrö 45:5, Kopparbergs församling, Falun (W); döptes den 15 Nov 1878 i Kopparbergs församling, Falun (W); dog den 21 Sep 1932 i Norr Romme, Stora Tuna församling, Borlänge (W); begravdes den 4 Okt 1932 i Stora Tuna kyrkogård, Borlänge (W).
- 26. KIHLSTRÖM, Emma Kristina föddes den 6 Sep 1880 i Hanrö 45:5, Kopparbergs församling, Falun (W); döptes den 10 Sep 1880 i Kopparbergs församling, Falun (W); dog den 13 Dec 1882 i Hanrö 45:5, Kopparbergs församling, Falun (W); begravdes den 17 Dec 1882 i Plats okänd .
- 27. KIHLSTRÖM GIFT PETTERSSON, HILMA Viktoria föddes den 23 Okt 1882 i Kopparberg 45:5, Kopparbergs församling, Falun (W); döptes den 5 Nov 1882 i Kopparbergs församling, Falun (W); dog den 6 Jan 1942 i Lägerns järnvägsstation, Västra Ryds församling, Ydre (E); begravdes den 18 Jan 1942 i Västra Ryds kyrkogård, Ydre (E).
- 28. KIHLSTRÖM JOHANSSON, KNUT Valdemar föddes den 19 Feb 1884 i Gävle församling, Gävle (X); döptes den 27 Feb 1884 i Gävle församling, Gävle (X); dog den 12 Jan 1949 i Stockholms Matteus församling, Stockholm (AB); begravdes den 31 Jan 1949 i Stockholms norra begravningsplats, Stockholm (AB).
- 29. KIHLSTRÖM MÖLLER GIFT JOHANSSON/GYHLENIUS, OLGA Bernhardina föddes den 2 Jun 1886 i Hanrö 45:11, Kopparbergs församling, Falun (W); döptes den 21 Jun 1886 i Kopparbergs församling, Falun (W); dog den 29 Maj 1926 i Stockholms Johannes församling, Stockholm (AB); begravdes den 6 Jun 1926 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 30. KIHLSTRÖM, Johan Richard föddes den 31 Dec 1887 i Hanrö 45:11, Kopparbergs församling, Falun (W); döptes den 21 Jan 1888 i Kopparbergs församling, Falun (W); dog den 5 Mar 1888 i Hanrö 45:11, Kopparbergs församling, Falun (W); begravdes den 11 Mar 1888 i Kopparbergs kyrkogård, Falun (W).
- 31. KIHLSTRÖM GIFT LEDIN, ELMA Olivia föddes den 12 Nov 1889 i Hanrö 45:8, Kopparbergs församling, Falun (W); döptes den 3 Dec 1889 i Kopparbergs församling, Falun (W); dog den 17 Sep 1969 i Stockholms Matteus församling, Stockholm (AB); begravdes den 16 Okt 1969 i Stockholms norra begravningsplats, Stockholm (AB).
13. GUSTAFSDOTTER, MATILDA (10.GUSTAF3, 3.MARGARETA2, 1.HANS1) föddes den 14 Jun 1848 i Grytnäs församling, Avesta (W); döptes Okänt i Grytnäs församling, Avesta (W); dog den 4 Maj 1853 i Gullvala, Kila församling, Sala (U); begravdes den 12 Maj 1853 i Kila kyrkogård, Sala (U). 14. GUSTAFSDOTTER GIFT CARLSSON, Emma Christina (10.GUSTAF3, 3.MARGARETA2, 1.HANS1) föddes den 7 Maj 1850 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); döptes den 9 Maj 1850 i Hedemora församling, Hedemora (W); dog den 27 Sep 1916 i Betvallen, Folkärna församling, Avesta (W); begravdes den 5 Okt 1916 i Folkärna kyrkogård, Avesta (W). 15. GUSTADSDOTTER, Hedda Lotta (10.GUSTAF3, 3.MARGARETA2, 1.HANS1) föddes den 20 Maj 1852 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); döptes den 22 Maj 1852 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); dog den 20 Sep 1852 i Harakers församling, Västerås (U); begravdes den 25 Sep 1852 i Harakers kyrkogård, Västerås (U). 16. GUSTAFSDOTTER, MATILDA (10.GUSTAF3, 3.MARGARETA2, 1.HANS1) föddes den 31 Jul 1853 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); döptes den 1 Aug 1853 i Hedemora församling, Hedemora (W); dog den 12 Jan 1855 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); begravdes den 20 Jan 1855 i Hedemora kyrkogård, Hedemora (W). 17. GUSTAFSDOTTER GIFT SÖDERSTRÖM, Maria Matilda (10.GUSTAF3, 3.MARGARETA2, 1.HANS1) föddes den 26 Mar 1856 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); döptes den 27 Mar 1856 i Hedemora församling, Hedemora (W); dog den 9 Nov 1925 i Årnebo, Norbergs församling, Norberg (U); begravdes den 15 Nov 1925 i Norbergs östra kyrkogård, Norberg (U). 18. GUSTAFSDOTTER GIFT PETTERSSON, Amanda Charlotta (10.GUSTAF3, 3.MARGARETA2, 1.HANS1) föddes den 2 Mar 1860 i Norrtägten, Hedemora församling, Hedemora (W); döptes den 11 Mar 1860 i Hedemora församling, Hedemora (W); dog den 15 Dec 1934 i Norbergs ålderdomshem, Norbergs församling, Norberg (U); begravdes den 23 Dec 1934 i Norbergs östra kyrkogård, Norberg (U).