PERSDOTTER, ELNA
Ber 1720 - 1762 (42 år)1. PERSDOTTER, ELNA föddes ber 1720 i Varmlösa 8, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 4 Mar 1762 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 17 Mar 1762 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift ANDERSSON, PER den 18 Jun 1746 i Södra Villie församling, Skurup (M). PER (son till MATTSSON, ANDERS och SVENSDOTTER, DOROTEA) föddes 1715 i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 12 Mar 1805 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 24 Mar 1805 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. PERSDOTTER, KARNA föddes den 1 Apr 1747 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1747 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 3. PERSSON, MATS föddes den 29 Jun 1749 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1749 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 30 Jul 1793 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 6 Aug 1793 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 4. PERSDOTTER, ANNA föddes den 8 Jan 1751 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1751 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1776 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1776 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 5. PERSDOTTER, KIRSTENA föddes den 8 Jan 1751 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1751 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1773 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 21 Feb 1773 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 6. PERSSON, ANDERS föddes den 16 Maj 1752 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1752 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 20 Aug 1828 i Södra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 27 Aug 1828 i Plats okänd .
- 7. PERSDOTTER, SISSA föddes den 12 Feb 1755 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 16 Feb 1755 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 28 Aug 1819 i Varmlösa 5, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 8 Sep 1819 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 8. PERSSON, NILS föddes den 5 Okt 1757 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 9 Okt 1757 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1757 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 13 Nov 1757 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 9. PERSSON, PER föddes den 16 Okt 1761 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 18 Okt 1761 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 9 Nov 1761 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 22 Nov 1761 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. PERSDOTTER, KARNA (1.ELNA1) föddes den 1 Apr 1747 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1747 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 3. PERSSON, MATS (1.ELNA1) föddes den 29 Jun 1749 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1749 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 30 Jul 1793 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 6 Aug 1793 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 4. PERSDOTTER, ANNA (1.ELNA1) föddes den 8 Jan 1751 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1751 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1776 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1776 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). ANNA gift HANSSON, JACOB Okänt i Plats okänd . JACOB föddes ber 1733 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 31 Dec 1800 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 11 Jan 1801 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. JACOBSDOTTER, ELNA föddes den 29 Dec 1773 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Jan 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Feb 1862 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Mar 1862 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 11. JAKOBSDOTTER, ARNA föddes den 17 Dec 1774 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Dec 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
5. PERSDOTTER, KIRSTENA (1.ELNA1) föddes den 8 Jan 1751 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jan 1751 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1773 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 21 Feb 1773 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 6. PERSSON, ANDERS (1.ELNA1) föddes den 16 Maj 1752 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 17 Maj 1752 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 20 Aug 1828 i Södra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 27 Aug 1828 i Plats okänd . 7. PERSDOTTER, SISSA (1.ELNA1) föddes den 12 Feb 1755 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 16 Feb 1755 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 28 Aug 1819 i Varmlösa 5, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 8 Sep 1819 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). SISSA gift HANSSON, NILS den 9 Jul 1775 i Katslösa församling, Skurup (M). NILS (son till NILSSON, HANS och BÖRJESDOTTER, HANNA) föddes den 12 Mar 1746 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 22 Mar 1746 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1794 i Varmlösa 12, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 19 Okt 1794 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. NILSDOTTER, ELNA föddes den 9 Jan 1780 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 16 Jan 1780 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 7 Nov 1843 i Strömsholm, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1843 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
8. PERSSON, NILS (1.ELNA1) föddes den 5 Okt 1757 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 9 Okt 1757 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1757 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 13 Nov 1757 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 9. PERSSON, PER (1.ELNA1) föddes den 16 Okt 1761 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 18 Okt 1761 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 9 Nov 1761 i Varmlösa 3, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 22 Nov 1761 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 3
10. JACOBSDOTTER, ELNA (4.ANNA2, 1.ELNA1) föddes den 29 Dec 1773 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Jan 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Feb 1862 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Mar 1862 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift OLSSON, ANDERS den 28 Okt 1795 i Slimminge församling, Skurup (M). ANDERS (son till TUVESSON, OLA och MÅNSDOTTER, MÄTTA) föddes den 12 Jun 1767 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Jun 1767 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Mar 1857 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Apr 1857 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. ANDERSDOTTER, ANNA föddes den 30 Jan 1796 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 31 Jan 1796 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Jun 1876 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 18 Jun 1876 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 14. ANDERSDOTTER, ARNA föddes den 24 Jun 1797 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Jun 1797 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Maj 1840 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jun 1840 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 15. ANDERSSON, OLA föddes den 27 Jul 1799 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jul 1799 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Apr 1830 i Solberga 1, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 25 Apr 1830 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 16. ANDERSDOTTER, MÄTTA föddes den 31 Aug 1801 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Sep 1801 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Mar 1821 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Apr 1821 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 17. ANDERSDOTTER, KARNA föddes den 27 Nov 1803 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Nov 1803 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Jan 1850 i Södra Villie 18, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 27 Jan 1850 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 18. ANDERSSON, JACOB föddes den 25 Nov 1805 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Nov 1805 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Mar 1905 i Stora Beddinge 38, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 2 Apr 1905 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M).
- 19. ANDERSDOTTER, KJERSTINA föddes den 31 Jan 1808 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1808 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1884 i Önnarp 14, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 19 Okt 1884 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) .
- 20. ANDERSSON, NILS föddes den 7 Apr 1810 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Apr 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Apr 1856 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 12 Maj 1856 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 21. ANDERSSON, TUVE föddes den 26 Jan 1813 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jan 1813 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Apr 1814 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Maj 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 22. ANDERSDOTTER, ELNA föddes den 1 Sep 1815 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Sep 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Dec 1891 i Annavälla, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
11. JAKOBSDOTTER, ARNA (4.ANNA2, 1.ELNA1) föddes den 17 Dec 1774 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Dec 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 12. NILSDOTTER, ELNA (7.SISSA2, 1.ELNA1) föddes den 9 Jan 1780 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 16 Jan 1780 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 7 Nov 1843 i Strömsholm, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1843 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift JEPPSSON, LARS den 5 Okt 1803 i Katslösa församling, Skurup (M). LARS (son till MÅRTENSSON, JEPPA och LARSDOTTER, KARNA) föddes den 17 Apr 1783 i Södra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 18 Apr 1783 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 26 Nov 1862 i Strömsholm, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 7 Dec 1862 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. LARSSON, OLA föddes den 16 Sep 1807 i Gateljung, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 17 Sep 1807 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 29 Dec 1872 i Norra Villie 1, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 6 Jan 1873 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
13. ANDERSDOTTER, ANNA (10.ELNA3, 4.ANNA2, 1.ELNA1) föddes den 30 Jan 1796 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 31 Jan 1796 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Jun 1876 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 18 Jun 1876 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). ANNA gift LARSSON, PER den 29 Mar 1816 i Slimminge församling, Skurup (M). PER (son till PERSSON, LARS och OLSDOTTER, GUNNEL) föddes den 21 Maj 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Maj 1782 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1855 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Jan 1855 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 24. PERSSON, LARS föddes den 8 Nov 1817 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Nov 1817 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 16 Dec 1875 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 29 Dec 1875 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 25. PERSSON, OLA föddes den 3 Mar 1820 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 4 Mar 1820 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 27 Maj 1821 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Jun 1821 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 26. PERSDOTTER, MÄTTA föddes den 25 Mar 1822 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Mar 1822 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 18 Jan 1825 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Jan 1825 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 27. PERSDOTTER, GUNILLA föddes den 31 Aug 1824 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Sep 1824 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 25 Maj 1865 i Hylteberga Gatehus 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jun 1865 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 28. PERSDOTTER, KJERSTINA föddes den 14 Jan 1827 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 16 Jan 1827 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 26 Okt 1901 i Gärdslöv 13, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Nov 1901 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 29. PERSDOTTER, MÄTTA föddes den 16 Aug 1829 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Aug 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 9 Mar 1832 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 25 Mar 1832 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 30. PERSSON, OLA föddes den 14 Maj 1832 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 14 Maj 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 17 Jan 1891 i Stora Stjärneberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 31. PERSDOTTER GIFT MATTSSON, ELNA föddes den 23 Okt 1834 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Okt 1834 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 14 Mar 1916 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Mar 1916 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
- 32. PERSSON, ANDERS föddes den 3 Maj 1837 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 5 Maj 1837 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 24 Apr 1884 i Stora Svedala 16, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 5 Maj 1884 i Svedala kyrkogård, Svedala (M).
- 33. PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA föddes den 16 Aug 1839 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Aug 1839 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 14 Dec 1926 i Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 19 Dec 1926 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
14. ANDERSDOTTER, ARNA (10.ELNA3, 4.ANNA2, 1.ELNA1) föddes den 24 Jun 1797 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Jun 1797 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Maj 1840 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jun 1840 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 15. ANDERSSON, OLA (10.ELNA3, 4.ANNA2, 1.ELNA1) föddes den 27 Jul 1799 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jul 1799 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Apr 1830 i Solberga 1, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 25 Apr 1830 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). 16. ANDERSDOTTER, MÄTTA (10.ELNA3, 4.ANNA2, 1.ELNA1) föddes den 31 Aug 1801 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Sep 1801 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Mar 1821 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Apr 1821 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 17. ANDERSDOTTER, KARNA (10.ELNA3, 4.ANNA2, 1.ELNA1) föddes den 27 Nov 1803 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Nov 1803 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Jan 1850 i Södra Villie 18, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 27 Jan 1850 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 18. ANDERSSON, JACOB (10.ELNA3, 4.ANNA2, 1.ELNA1) föddes den 25 Nov 1805 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Nov 1805 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Mar 1905 i Stora Beddinge 38, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 2 Apr 1905 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M). JACOB gift MÅNSDOTTER, KARNA den 12 Jun 1832 i Slimminge församling, Skurup (M). KARNA föddes den 8 Jul 1806 i Södra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 9 Jul 1806 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 10 Sep 1868 i Stora Beddinge 38, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 20 Sep 1868 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 34. JACOBSSON, MÅNS föddes den 7 Jul 1839 i Stora Beddinge 2 och 4, Tullstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Jul 1839 i Tullstorps församling, Trelleborg (M); dog den 21 Mar 1931 i Tröinge 2, Vinbergs församling, Falkenberg (N); begravdes den 28 Mar 1931 i Vinbergs kyrkogård, Falkenberg (N).
19. ANDERSDOTTER, KJERSTINA (10.ELNA3, 4.ANNA2, 1.ELNA1) föddes den 31 Jan 1808 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1808 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1884 i Önnarp 14, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 19 Okt 1884 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) . KJERSTINA gift NILSSON, MÅNS Okänt i Plats okänd . MÅNS (son till CHRISTENSSON, NILS och MÅNSDOTTER, ELNA) föddes den 18 Mar 1805 i Allarp, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 22 Mar 1805 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 22 Feb 1872 i Önnarp 14, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 8 Mar 1872 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
20. ANDERSSON, NILS (10.ELNA3, 4.ANNA2, 1.ELNA1) föddes den 7 Apr 1810 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Apr 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Apr 1856 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 12 Maj 1856 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 21. ANDERSSON, TUVE (10.ELNA3, 4.ANNA2, 1.ELNA1) föddes den 26 Jan 1813 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jan 1813 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Apr 1814 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Maj 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 22. ANDERSDOTTER, ELNA (10.ELNA3, 4.ANNA2, 1.ELNA1) föddes den 1 Sep 1815 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Sep 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Dec 1891 i Annavälla, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 23. LARSSON, OLA (12.ELNA3, 7.SISSA2, 1.ELNA1) föddes den 16 Sep 1807 i Gateljung, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 17 Sep 1807 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 29 Dec 1872 i Norra Villie 1, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 6 Jan 1873 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). OLA gift HANSDOTTER, KARNA den 22 Apr 1839 i Gustavs församling, Svedala (M). KARNA (dotter till ESKILSSON, HANS och JEPPASDOTTER, INGAR) föddes den 4 Feb 1819 i Gärdslöv 21, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 5 Feb 1819 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 2 Nov 1909 i Lundholmen, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 10 Nov 1909 i Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 35. OLSSON, NILS föddes den 10 Jul 1839 i Södra Börringe, Gustavs församling, Svedala (M); döptes den 12 Jul 1839 i Gustavs församling, Svedala (M); dog den 18 Mar 1921 i Malmstorp, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 23 Mar 1921 i Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 36. OLSSON, HANS föddes den 19 Sep 1841 i Langstorp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 22 Sep 1841 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 9 Jul 1916 i Norsborg, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 15 Jul 1916 i Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 37. OLSDOTTER GIFT OLSSON, ELNA föddes den 7 Sep 1844 i Langstorp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 9 Sep 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 23 Mar 1923 i Södra Villie 8, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 28 Mar 1923 i Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 38. OLSDOTTER, SISSA föddes den 14 Nov 1847 i Tomtbo, Norra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 16 Nov 1847 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 5 Mar 1917 i Södra Villie 26, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 11 Mar 1917 i Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 39. OLSSON, LARS föddes den 27 Sep 1850 i Tomtbo, Norra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 1 Okt 1850 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 6 Jun 1852 i Tomtbo, Norra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 13 Jun 1852 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 40. OLSDOTTER GIFT KRISTIANSSON, ANNA föddes den 1 Aug 1853 i Tomtbo, Norra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 5 Aug 1853 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 3 Apr 1937 i Hindby 4, Fosie församling, Malmö (M); begravdes den 11 Apr 1937 i Fosie kyrkogård, Malmö (M).
- 41. OLSDOTTER, HANNA föddes den 10 Nov 1856 i Tomtbo, Norra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 12 Nov 1856 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 12 Apr 1860 i Tomtbo, Norra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 22 Apr 1860 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 42. OLSDOTTER GIFT TORNBERG, HANNA föddes den 10 Aug 1860 i Tomtbo, Norra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 13 Aug 1860 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 31 Dec 1941 i Örgryte församling, Göteborg (O); begravdes den 4 Jan 1942 i Göteborgs östra kyrkogård, Göteborg (O).