LARSSON, MÅNS
Ber 1672 - 1737 (65 år)1. LARSSON, MÅNS föddes ber 1672 i Slimminge 2, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Mar 1737 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 30 Mar 1737 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok finns inte. Var 65 år när han dog.
Död:
Datum finns inte i död- och begravningsboken.MÅNS gift MÅRTENSDOTTER, GUNNEL Okänt i Plats okänd . GUNNEL (dotter till MATTSSON, MÅRTEN och OKÄNT, Okänt) föddes ber 1682 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Sep 1751 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 23 Sep 1751 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. MÅNSDOTTER, KJERSTINA föddes cirka 1700 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Maj 1768 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Jun 1768 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 3. MÅNSDOTTER, MÄTTA föddes cirka 1706 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 4. MÅRTENSDOTTER, MARNA föddes cirka 1708 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 5. MÅNSSON, LARS föddes ber 1711 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Feb 1773 i Slimminge 18, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1773 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 6. MÅNSDOTTER, MARNA föddes ber 1716 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Mar 1778 i Skönabäck, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Mar 1778 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 7. MÅNSSON, MÅRTEN föddes ber 1720 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Maj 1804 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 10 Jun 1804 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 8. MÅNSSON, NILS föddes cirka 1722 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 9. MÅNSDOTTER, MÄTTA föddes ber 1724 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Jun 1797 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jul 1797 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. MÅNSDOTTER, KJERSTINA (1.MÅNS1) föddes cirka 1700 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Maj 1768 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Jun 1768 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok finns inte. Var 68 år när hon dog.3. MÅNSDOTTER, MÄTTA (1.MÅNS1) föddes cirka 1706 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok finns inte.4. MÅRTENSDOTTER, MARNA (1.MÅNS1) föddes cirka 1708 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 5. MÅNSSON, LARS (1.MÅNS1) föddes ber 1711 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Feb 1773 i Slimminge 18, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1773 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok finns inte. Var 62 år när han dog.LARS gift ANDERSDOTTER, BENGTA den 26 Okt 1737 i Skurups församling, Skurup (M). BENGTA föddes ber 1719 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 15 Jan 1780 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 23 Jan 1780 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. LARSSON, MÅNS föddes den 12 Jul 1739 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1739 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 11. LARSSON, ANDERS föddes den 25 Jul 1741 i Slimminge 19, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Jul 1741 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 12. LARSDOTTER, KIERSTINA föddes den 8 Jun 1744 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Jun 1744 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 13. LARSSON, JÖNS föddes den 21 Dec 1746 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Dec 1746 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 14. LARSDOTTER, BENGTA föddes den 25 Dec 1749 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1749 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 13 Jan 1752 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1752 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 15. LARSDOTTER, GUNNEL föddes den 19 Sep 1752 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Sep 1752 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1808 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 13 Nov 1808 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 16. LARSDOTTER, BENGTA föddes den 11 Maj 1755 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Maj 1755 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 17. LARSDOTTER, ARENA föddes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 19 Jul 1814 i Lilla Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jul 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 18. LARSDOTTER, INGEBORG föddes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Aug 1757 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
6. MÅNSDOTTER, MARNA (1.MÅNS1) föddes ber 1716 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Mar 1778 i Skönabäck, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Mar 1778 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok finns inte. Var 62 år när hon dog.7. MÅNSSON, MÅRTEN (1.MÅNS1) föddes ber 1720 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Maj 1804 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 10 Jun 1804 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok finns inte. Var 84 år när hon dog.8. MÅNSSON, NILS (1.MÅNS1) föddes cirka 1722 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok finns inte.9. MÅNSDOTTER, MÄTTA (1.MÅNS1) föddes ber 1724 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Jun 1797 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jul 1797 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok finns inte. Var 73 år när hon dog.MÄTTA gift TUVESSON, OLA den 25 Mar 1742 i Slimminge församling, Skurup (M). OLA (son till ANDERSSON, TUVE och PERSDOTTER, KARNA) föddes ber 1711 i Hellede 1, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Mar 1778 i Hellede 1, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Mar 1778 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. OLSDOTTER, KIRSTINA föddes den 28 Maj 1743 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Jun 1743 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Sep 1743 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Sep 1743 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 20. OLSDOTTER, KJERSTINA föddes den 11 Aug 1744 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Aug 1744 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Jul 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Jul 1815 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 21. OLSSON, TUVE föddes den 28 Sep 1746 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1746 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Jan 1800 i Stubbarp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Jan 1800 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 22. OLSDOTTER, KARNA föddes den 10 Okt 1748 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Dec 1748 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jul 1780 i Slimminge 3, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 30 Jul 1780 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 23. OLSSON, MÅRTEN föddes den 26 Dec 1750 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 30 Dec 1750 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Aug 1825 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Sep 1825 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 24. OLSDOTTER, GUNNEL föddes den 16 Sep 1753 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Sep 1753 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Dec 1819 i Illvede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Dec 1819 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 25. OLSSON, MÅNS föddes den 13 Mar 1756 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Mar 1756 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Feb 1830 i Södra Villie 18, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1830 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 26. OLSDOTTER, ARNA föddes den 6 Jun 1758 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Jun 1758 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 28 Jan 1790 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Feb 1790 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 27. OLSSON, PER föddes den 25 Feb 1761 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Mar 1761 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Apr 1847 i Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 13 Maj 1847 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 28. OLSSON, ANDERS föddes den 12 Jun 1767 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Jun 1767 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Mar 1857 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Apr 1857 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 3
10. LARSSON, MÅNS (5.LARS2, 1.MÅNS1) föddes den 12 Jul 1739 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Jul 1739 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 11. LARSSON, ANDERS (5.LARS2, 1.MÅNS1) föddes den 25 Jul 1741 i Slimminge 19, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Jul 1741 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. ANDERS gift MÅNSDOTTER, ANNA Okänt i Plats okänd . ANNA (dotter till MÅNSSON, MÅNS och JÖNSDOTTER, GERTRUD) föddes den 6 Okt 1742 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Okt 1742 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 29. ANDERSSON, MÅNS föddes den 3 Feb 1781 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 4 Feb 1781 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Mar 1849 i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 9 Apr 1849 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
12. LARSDOTTER, KIERSTINA (5.LARS2, 1.MÅNS1) föddes den 8 Jun 1744 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Jun 1744 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 13. LARSSON, JÖNS (5.LARS2, 1.MÅNS1) föddes den 21 Dec 1746 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Dec 1746 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 14. LARSDOTTER, BENGTA (5.LARS2, 1.MÅNS1) föddes den 25 Dec 1749 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1749 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 13 Jan 1752 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1752 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 15. LARSDOTTER, GUNNEL (5.LARS2, 1.MÅNS1) föddes den 19 Sep 1752 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Sep 1752 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1808 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 13 Nov 1808 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). GUNNEL gift JÖNSSON, NILS den 8 Nov 1772 i Slimminge församling, Skurup (M). NILS föddes ber 1719 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Aug 1800 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Sep 1800 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 30. NILSDOTTER, HANNA föddes den 12 Dec 1774 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Dec 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Dec 1805 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Jan 1806 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 31. NILSSON, LARS föddes den 26 Okt 1778 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Nov 1778 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 32. NILSDOTTER, BENGTA föddes den 2 Apr 1782 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Apr 1782 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Nov 1783 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Nov 1783 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
16. LARSDOTTER, BENGTA (5.LARS2, 1.MÅNS1) föddes den 11 Maj 1755 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Maj 1755 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 17. LARSDOTTER, ARENA (5.LARS2, 1.MÅNS1) föddes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 19 Jul 1814 i Lilla Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jul 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). Noteringar:
Namn:
Även Arna och Anna förekommer i källorna.ARENA gift JÖNSSON, MÅNS den 9 Jul 1780 i Slimminge församling, Skurup (M). MÅNS föddes ber 1732 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 27 Jan 1795 i Slimminge 1, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Feb 1795 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 33. MÅNSSON, LARS föddes den 31 Jul 1793 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 4 Aug 1793 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
18. LARSDOTTER, INGEBORG (5.LARS2, 1.MÅNS1) föddes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Jul 1757 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Aug 1757 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 19. OLSDOTTER, KIRSTINA (9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 28 Maj 1743 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Jun 1743 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Sep 1743 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Sep 1743 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 20. OLSDOTTER, KJERSTINA (9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 11 Aug 1744 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Aug 1744 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Jul 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Jul 1815 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 21. OLSSON, TUVE (9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 28 Sep 1746 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1746 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Jan 1800 i Stubbarp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Jan 1800 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 22. OLSDOTTER, KARNA (9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 10 Okt 1748 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Dec 1748 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jul 1780 i Slimminge 3, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 30 Jul 1780 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 23. OLSSON, MÅRTEN (9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 26 Dec 1750 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 30 Dec 1750 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Aug 1825 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Sep 1825 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). MÅRTEN gift PERSDOTTER, KARNA den 30 Mar 1781 i Slimminge församling, Skurup (M). KARNA (dotter till MATTSSON, PER och KARSSIB, KARNA) föddes den 27 Aug 1762 i Tullboden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Aug 1762 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 34. MÅRTENSSON, OLA föddes den 24 Sep 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 35. MÅRTENSSON, ANDERS föddes den 25 Dec 1784 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1784 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Aug 1820 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 20 Aug 1820 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 36. MÅRTENSSON, LARS föddes den 13 Jan 1787 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Jan 1787 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Nov 1861 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Dec 1861 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 37. MÅRTENSSON, NILS föddes den 14 Aug 1789 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 16 Aug 1789 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 38. MÅRTENSSON, JÖNS föddes den 3 Okt 1791 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 4 Okt 1791 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 39. MÅRTENSSON, PÄR föddes den 11 Sep 1793 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Sep 1793 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 40. MÅRTENSSON, MATS föddes den 15 Jan 1796 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 17 Jan 1796 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1874 i Hagestad 13, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 18 Okt 1874 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L).
24. OLSDOTTER, GUNNEL (9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 16 Sep 1753 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Sep 1753 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Dec 1819 i Illvede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Dec 1819 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). GUNNEL gift PERSSON, LARS den 8 Jun 1778 i Slimminge församling, Skurup (M). LARS (son till MÅRTENSSON, PER och OTTESDOTTER, BOEL) föddes den 19 Jan 1742 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 8 Dec 1805 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Dec 1805 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 41. LARSSON, PER föddes den 31 Mar 1779 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Apr 1779 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jul 1779 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jul 1779 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 42. LARSSON, OLA föddes den 6 Jul 1780 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Jul 1780 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 43. LARSSON, PER föddes den 21 Maj 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Maj 1782 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1855 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Jan 1855 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 44. LARSSON, MÅRTEN föddes den 21 Okt 1786 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1786 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Nov 1786 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 3 Dec 1786 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 45. LARSDOTTER, KIRSTINA föddes den 23 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Mar 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1796 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1796 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 46. LARSDOTTER, BOEL föddes den 23 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Mar 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 20 Apr 1788 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 47. LARSSON, MÅRTEN föddes den 17 Dec 1794 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1794 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1844 i Gärdslöv 21, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Okt 1844 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 48. LARSDOTTER, MÄTTA föddes den 28 Nov 1798 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Dec 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
GUNNEL gift JÖNSSON, OLA den 9 Jan 1807 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M). OLA föddes den 21 Jan 1772 i Pantarehus, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Jan 1772 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Mar 1829 i Illvede gård, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Apr 1829 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
25. OLSSON, MÅNS (9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 13 Mar 1756 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Mar 1756 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Feb 1830 i Södra Villie 18, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1830 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 26. OLSDOTTER, ARNA (9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 6 Jun 1758 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Jun 1758 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 28 Jan 1790 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Feb 1790 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 27. OLSSON, PER (9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 25 Feb 1761 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Mar 1761 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Apr 1847 i Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 13 Maj 1847 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 28. OLSSON, ANDERS (9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 12 Jun 1767 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Jun 1767 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Mar 1857 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Apr 1857 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). ANDERS gift JACOBSDOTTER, ELNA den 28 Okt 1795 i Slimminge församling, Skurup (M). ELNA (dotter till HANSSON, JACOB och PERSDOTTER, ANNA) föddes den 29 Dec 1773 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Jan 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Feb 1862 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Mar 1862 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 49. ANDERSDOTTER, ANNA föddes den 30 Jan 1796 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 31 Jan 1796 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Jun 1876 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 18 Jun 1876 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 50. ANDERSDOTTER, ARNA föddes den 24 Jun 1797 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Jun 1797 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Maj 1840 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jun 1840 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 51. ANDERSSON, OLA föddes den 27 Jul 1799 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jul 1799 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Apr 1830 i Solberga 1, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 25 Apr 1830 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 52. ANDERSDOTTER, MÄTTA föddes den 31 Aug 1801 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Sep 1801 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Mar 1821 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Apr 1821 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 53. ANDERSDOTTER, KARNA föddes den 27 Nov 1803 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Nov 1803 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Jan 1850 i Södra Villie 18, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 27 Jan 1850 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 54. ANDERSSON, JACOB föddes den 25 Nov 1805 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Nov 1805 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Mar 1905 i Stora Beddinge 38, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 2 Apr 1905 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M).
- 55. ANDERSDOTTER, KJERSTINA föddes den 31 Jan 1808 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1808 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1884 i Önnarp 14, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 19 Okt 1884 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) .
- 56. ANDERSSON, NILS föddes den 7 Apr 1810 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Apr 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Apr 1856 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 12 Maj 1856 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 57. ANDERSSON, TUVE föddes den 26 Jan 1813 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jan 1813 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Apr 1814 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Maj 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 58. ANDERSDOTTER, ELNA föddes den 1 Sep 1815 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Sep 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Dec 1891 i Annavälla, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
29. ANDERSSON, MÅNS (11.ANDERS3, 5.LARS2, 1.MÅNS1) föddes den 3 Feb 1781 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 4 Feb 1781 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Mar 1849 i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 9 Apr 1849 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). Andra Händelser och Attribut:
- Kuriosa: Här möts släktgrenarna Axel Klinteberg (Nils Åke Hansson i126) och Olof Isgren (Sven Isgren i2215).
MÅNS gift PÅLSDOTTER, BENGTA den 11 Nov 1825 i Södra Villie församling, Skurup (M). BENGTA (dotter till NILSSON, PÅL och FREDRIKSDOTTER, ELNA) föddes den 7 Apr 1794 i Södra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Apr 1794 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 28 Jun 1858 i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 4 Jul 1858 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 59. MÅNSDOTTER, KARNA föddes den 25 Feb 1835 i Ekarp 9, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 27 Feb 1835 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 12 Mar 1907 i Södra Villie 1, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 23 Mar 1907 i Villie kyrkogård, Skurup (M).
30. NILSDOTTER, HANNA (15.GUNNEL3, 5.LARS2, 1.MÅNS1) föddes den 12 Dec 1774 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Dec 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Dec 1805 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Jan 1806 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). HANNA gift PERSSON, JÖNS den 11 Dec 1796 i Slimminge församling, Skurup (M). JÖNS (son till JÖNSSON, PER och PERSDOTTER, KERSTINA) föddes den 13 Apr 1773 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Apr 1773 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Feb 1835 i Katslösa 5, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1835 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 60. JÖNSSON, PER föddes den 31 Jul 1798 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Mar 1852 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Mar 1852 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 61. JÖNSDOTTER, BENGTA föddes den 10 Mar 1800 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Mar 1800 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 62. JÖNSDOTTER, KERSTENA föddes den 29 Feb 1804 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Mar 1804 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
31. NILSSON, LARS (15.GUNNEL3, 5.LARS2, 1.MÅNS1) föddes den 26 Okt 1778 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Nov 1778 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 32. NILSDOTTER, BENGTA (15.GUNNEL3, 5.LARS2, 1.MÅNS1) föddes den 2 Apr 1782 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Apr 1782 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Nov 1783 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Nov 1783 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 33. MÅNSSON, LARS (17.ARENA3, 5.LARS2, 1.MÅNS1) föddes den 31 Jul 1793 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 4 Aug 1793 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . Familj/Make/Maka: OLSDOTTER, KARNA. KARNA (dotter till NILSSON, OLA och HANSDOTTER, GERTRUD) föddes den 30 Sep 1797 i Iglesjö, Gustavs församling, Svedala (M); döptes den 1 Okt 1797 i Gustavs församling, Svedala (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 63. LARSDOTTER, ANNA föddes den 9 Mar 1818 i Södra Börringe, Gustavs församling, Svedala (M); döptes den 10 Mar 1818 i Gustavs församling, Svedala (M); dog den 29 Jul 1879 i Börringekloster, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 3 Aug 1879 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M).
34. MÅRTENSSON, OLA (23.MÅRTEN3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 24 Sep 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 35. MÅRTENSSON, ANDERS (23.MÅRTEN3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 25 Dec 1784 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1784 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Aug 1820 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 20 Aug 1820 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 36. MÅRTENSSON, LARS (23.MÅRTEN3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 13 Jan 1787 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Jan 1787 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Nov 1861 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Dec 1861 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). LARS gift ENEVALDSDOTTER, KJERSTENA Okänt i Plats okänd . KJERSTENA föddes den 5 Jul 1795 i Lemmeströ, Gustavs församling, Svedala (M); döptes den 6 Jul 1795 i Gustavs församling, Svedala (M); dog den 27 Mar 1835 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 12 Apr 1835 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 64. LARSSON, ANDERS föddes den 19 Jan 1822 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Jan 1822 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 17 Apr 1895 i Backahus, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 24 Apr 1895 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 65. LARSSON, CHRISTEN föddes den 23 Okt 1823 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Okt 1823 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Sep 1911 i Slimminge 15, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 29 Sep 1911 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 66. LARSDOTTER, KARNA föddes den 9 Mar 1826 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Mar 1826 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Apr 1845 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd.
- 67. LARSSON, MÅRTEN föddes den 16 Aug 1828 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 17 Aug 1828 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Dec 1904 i Skönabäck, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Dec 1904 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 68. LARSDOTTER GIFT STRANDBERG, MARGRETA föddes den 8 Maj 1832 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Maj 1832 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Jun 1915 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); begravdes den 27 Jun 1915 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M).
LARS gift ANDERSDOTTER, KERSTENA den 30 Jul 1836 i Slimminge församling, Skurup (M). KERSTENA (dotter till ANDERSSON, ANDERS och JÖNSDOTTER, GRETA) föddes den 15 Apr 1806 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Apr 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Dec 1882 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Dec 1882 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 69. LARSSON, JÖNS föddes den 27 Maj 1836 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Maj 1836 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Aug 1901 i Åkarp 6, Burlövs församling, Burlöv (M); begravdes den 16 Aug 1901 i Arlövs kyrkogård, Burlöv (M).
- 70. LARSDOTTER, KJERSTINA föddes den 19 Nov 1837 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Nov 1837 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 71. LARSSON, PER föddes den 17 Sep 1839 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Sep 1839 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Sep 1839 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd.
- 72. LARSSON, PER föddes den 25 Aug 1840 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Aug 1840 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Dec 1911 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1911 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 73. LARSSON, OLA föddes den 2 Feb 1843 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Feb 1843 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 7 Maj 1894 i Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes i Plats okänd .
- 74. LARSSON, JOHAN föddes den 26 Feb 1845 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Mar 1845 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Jan 1914 i Tygelsjö 5 och 7, Tygelsjö församling, Malmö (M); begravdes den 30 Jan 1914 i Plats okänd.
- 75. LARSDOTTER GIFT MÅNSSON, JOHANNA föddes den 28 Jun 1848 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Jul 1848 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 7 Dec 1934 i Genarp 5, Genarps församling, Lund (M); begravdes den 13 Dec 1934 i Genarps norra kyrkogård, Lund (M).
- 76. LARSSON, ANDERS föddes den 20 Jun 1850 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 23 Jun 1850 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 28 Feb 1917 i Genarps församling, Lund (M); begravdes den 15 Mar 1917 i Plats okänd .
37. MÅRTENSSON, NILS (23.MÅRTEN3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 14 Aug 1789 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 16 Aug 1789 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 38. MÅRTENSSON, JÖNS (23.MÅRTEN3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 3 Okt 1791 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 4 Okt 1791 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 39. MÅRTENSSON, PÄR (23.MÅRTEN3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 11 Sep 1793 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Sep 1793 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 40. MÅRTENSSON, MATS (23.MÅRTEN3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 15 Jan 1796 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 17 Jan 1796 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1874 i Hagestad 13, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 18 Okt 1874 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L). MATS gift NILSDOTTER, BENGTA den 7 Nov 1832 i Slimminge församling, Skurup (M). BENGTA (dotter till CARLSSON, NILS och NILSDOTTER, ELNA) föddes den 12 Feb 1789 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 19 Apr 1872 i Stora Häckenfält, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Maj 1872 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 77. MATSSON HOLMBERG, MÅRTEN föddes den 23 Dec 1832 i Berg, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1832 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Aug 1919 i Hagestad 13, Löderups församling, Ystad (L); begravdes den 3 Sep 1919 i Löderups gamla kyrkogård, Ystad (L).
41. LARSSON, PER (24.GUNNEL3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 31 Mar 1779 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Apr 1779 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jul 1779 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jul 1779 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 42. LARSSON, OLA (24.GUNNEL3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 6 Jul 1780 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Jul 1780 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 43. LARSSON, PER (24.GUNNEL3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 21 Maj 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Maj 1782 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1855 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Jan 1855 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). PER gift ANDERSDOTTER, ANNA den 29 Mar 1816 i Slimminge församling, Skurup (M). ANNA (dotter till OLSSON, ANDERS och JACOBSDOTTER, ELNA) föddes den 30 Jan 1796 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 31 Jan 1796 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Jun 1876 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 18 Jun 1876 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 78. PERSSON, LARS föddes den 8 Nov 1817 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Nov 1817 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 16 Dec 1875 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 29 Dec 1875 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 79. PERSSON, OLA föddes den 3 Mar 1820 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 4 Mar 1820 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 27 Maj 1821 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Jun 1821 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 80. PERSDOTTER, MÄTTA föddes den 25 Mar 1822 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Mar 1822 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 18 Jan 1825 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Jan 1825 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 81. PERSDOTTER, GUNILLA föddes den 31 Aug 1824 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Sep 1824 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 25 Maj 1865 i Hylteberga Gatehus 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jun 1865 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 82. PERSDOTTER, KJERSTINA föddes den 14 Jan 1827 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 16 Jan 1827 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 26 Okt 1901 i Gärdslöv 13, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Nov 1901 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 83. PERSDOTTER, MÄTTA föddes den 16 Aug 1829 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Aug 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 9 Mar 1832 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 25 Mar 1832 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 84. PERSSON, OLA föddes den 14 Maj 1832 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 14 Maj 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 17 Jan 1891 i Stora Stjärneberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 85. PERSDOTTER GIFT MATTSSON, ELNA föddes den 23 Okt 1834 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Okt 1834 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 14 Mar 1916 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Mar 1916 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
- 86. PERSSON, ANDERS föddes den 3 Maj 1837 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 5 Maj 1837 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 24 Apr 1884 i Stora Svedala 16, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 5 Maj 1884 i Svedala kyrkogård, Svedala (M).
- 87. PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA föddes den 16 Aug 1839 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Aug 1839 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 14 Dec 1926 i Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 19 Dec 1926 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
44. LARSSON, MÅRTEN (24.GUNNEL3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 21 Okt 1786 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1786 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Nov 1786 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 3 Dec 1786 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 45. LARSDOTTER, KIRSTINA (24.GUNNEL3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 23 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Mar 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1796 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1796 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 46. LARSDOTTER, BOEL (24.GUNNEL3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 23 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Mar 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 20 Apr 1788 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 47. LARSSON, MÅRTEN (24.GUNNEL3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 17 Dec 1794 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1794 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1844 i Gärdslöv 21, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Okt 1844 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). 48. LARSDOTTER, MÄTTA (24.GUNNEL3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 28 Nov 1798 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Dec 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 49. ANDERSDOTTER, ANNA (28.ANDERS3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 30 Jan 1796 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 31 Jan 1796 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Jun 1876 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 18 Jun 1876 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). ANNA gift LARSSON, PER den 29 Mar 1816 i Slimminge församling, Skurup (M). PER (son till PERSSON, LARS och OLSDOTTER, GUNNEL) föddes den 21 Maj 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Maj 1782 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1855 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Jan 1855 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 78. PERSSON, LARS föddes den 8 Nov 1817 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Nov 1817 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 16 Dec 1875 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 29 Dec 1875 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 79. PERSSON, OLA föddes den 3 Mar 1820 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 4 Mar 1820 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 27 Maj 1821 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Jun 1821 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 80. PERSDOTTER, MÄTTA föddes den 25 Mar 1822 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Mar 1822 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 18 Jan 1825 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Jan 1825 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 81. PERSDOTTER, GUNILLA föddes den 31 Aug 1824 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Sep 1824 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 25 Maj 1865 i Hylteberga Gatehus 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jun 1865 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 82. PERSDOTTER, KJERSTINA föddes den 14 Jan 1827 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 16 Jan 1827 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 26 Okt 1901 i Gärdslöv 13, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Nov 1901 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 83. PERSDOTTER, MÄTTA föddes den 16 Aug 1829 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Aug 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 9 Mar 1832 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 25 Mar 1832 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 84. PERSSON, OLA föddes den 14 Maj 1832 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 14 Maj 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 17 Jan 1891 i Stora Stjärneberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 85. PERSDOTTER GIFT MATTSSON, ELNA föddes den 23 Okt 1834 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Okt 1834 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 14 Mar 1916 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Mar 1916 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
- 86. PERSSON, ANDERS föddes den 3 Maj 1837 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 5 Maj 1837 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 24 Apr 1884 i Stora Svedala 16, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 5 Maj 1884 i Svedala kyrkogård, Svedala (M).
- 87. PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA föddes den 16 Aug 1839 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Aug 1839 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 14 Dec 1926 i Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 19 Dec 1926 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
50. ANDERSDOTTER, ARNA (28.ANDERS3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 24 Jun 1797 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Jun 1797 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Maj 1840 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jun 1840 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 51. ANDERSSON, OLA (28.ANDERS3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 27 Jul 1799 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jul 1799 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Apr 1830 i Solberga 1, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 25 Apr 1830 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). 52. ANDERSDOTTER, MÄTTA (28.ANDERS3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 31 Aug 1801 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Sep 1801 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Mar 1821 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Apr 1821 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 53. ANDERSDOTTER, KARNA (28.ANDERS3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 27 Nov 1803 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 29 Nov 1803 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Jan 1850 i Södra Villie 18, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 27 Jan 1850 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 54. ANDERSSON, JACOB (28.ANDERS3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 25 Nov 1805 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Nov 1805 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Mar 1905 i Stora Beddinge 38, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 2 Apr 1905 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M). JACOB gift MÅNSDOTTER, KARNA den 12 Jun 1832 i Slimminge församling, Skurup (M). KARNA föddes den 8 Jul 1806 i Södra Villie, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 9 Jul 1806 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 10 Sep 1868 i Stora Beddinge 38, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 20 Sep 1868 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 88. JACOBSSON, MÅNS föddes den 7 Jul 1839 i Stora Beddinge 2 och 4, Tullstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Jul 1839 i Tullstorps församling, Trelleborg (M); dog den 21 Mar 1931 i Tröinge 2, Vinbergs församling, Falkenberg (N); begravdes den 28 Mar 1931 i Vinbergs kyrkogård, Falkenberg (N).
55. ANDERSDOTTER, KJERSTINA (28.ANDERS3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 31 Jan 1808 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1808 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1884 i Önnarp 14, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 19 Okt 1884 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) . KJERSTINA gift NILSSON, MÅNS Okänt i Plats okänd . MÅNS (son till CHRISTENSSON, NILS och MÅNSDOTTER, ELNA) föddes den 18 Mar 1805 i Allarp, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 22 Mar 1805 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 22 Feb 1872 i Önnarp 14, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 8 Mar 1872 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
56. ANDERSSON, NILS (28.ANDERS3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 7 Apr 1810 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Apr 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Apr 1856 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 12 Maj 1856 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 57. ANDERSSON, TUVE (28.ANDERS3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 26 Jan 1813 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jan 1813 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Apr 1814 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Maj 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 58. ANDERSDOTTER, ELNA (28.ANDERS3, 9.MÄTTA2, 1.MÅNS1) föddes den 1 Sep 1815 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Sep 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Dec 1891 i Annavälla, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).