GIERKESDOTTER, ELNA
1. GIERKESDOTTER, ELNA ELNA gift LARSSON, OTTE Okänt i Plats okänd . OTTE föddes ber 1681 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 16 Sep 1747 i Slimminge 34, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 20 Sep 1747 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. OTTESDOTTER, BOEL föddes ber 1710 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 20 Mar 1788 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 30 Mar 1788 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. OTTESDOTTER, BOEL (1.ELNA1) föddes ber 1710 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 20 Mar 1788 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 30 Mar 1788 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). BOEL gift MÅRTENSSON, PER den 10 Feb 1738 i Slimminge församling, Skurup (M). PER (son till LARSSON, MÅRTEN och OKÄNT, Okänt) föddes ber 1711 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 31 Mar 1775 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 9 Apr 1775 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. PERSSON, JEPPA föddes den 24 Maj 1738 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Maj 1738 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 4. PERSDOTTER, KJERSTINA föddes den 15 Mar 1740 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 19 Mar 1740 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 5. PERSSON, LARS föddes den 19 Jan 1742 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 8 Dec 1805 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Dec 1805 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 6. PERSDOTTER, ELNA föddes den 5 Mar 1744 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Mar 1744 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 28 Feb 1819 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 7 Mar 1819 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 7. PERSSON, JEPPA föddes den 6 Jun 1749 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Jun 1749 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 8. PERSSON, MÅRTEN föddes den 29 Mar 1753 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 30 Mar 1753 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 3
3. PERSSON, JEPPA (2.BOEL2, 1.ELNA1) föddes den 24 Maj 1738 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Maj 1738 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 4. PERSDOTTER, KJERSTINA (2.BOEL2, 1.ELNA1) föddes den 15 Mar 1740 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 19 Mar 1740 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 5. PERSSON, LARS (2.BOEL2, 1.ELNA1) föddes den 19 Jan 1742 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes Okänt i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 8 Dec 1805 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Dec 1805 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). LARS gift OLSDOTTER, GUNNEL den 8 Jun 1778 i Slimminge församling, Skurup (M). GUNNEL (dotter till TUVESSON, OLA och MÅNSDOTTER, MÄTTA) föddes den 16 Sep 1753 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Sep 1753 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Dec 1819 i Illvede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Dec 1819 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. LARSSON, PER föddes den 31 Mar 1779 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Apr 1779 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jul 1779 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jul 1779 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 10. LARSSON, OLA föddes den 6 Jul 1780 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Jul 1780 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 11. LARSSON, PER föddes den 21 Maj 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Maj 1782 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1855 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Jan 1855 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 12. LARSSON, MÅRTEN föddes den 21 Okt 1786 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1786 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Nov 1786 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 3 Dec 1786 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 13. LARSDOTTER, KIRSTINA föddes den 23 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Mar 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1796 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1796 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 14. LARSDOTTER, BOEL föddes den 23 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Mar 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 20 Apr 1788 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 15. LARSSON, MÅRTEN föddes den 17 Dec 1794 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1794 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1844 i Gärdslöv 21, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Okt 1844 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 16. LARSDOTTER, MÄTTA föddes den 28 Nov 1798 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Dec 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
6. PERSDOTTER, ELNA (2.BOEL2, 1.ELNA1) föddes den 5 Mar 1744 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Mar 1744 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 28 Feb 1819 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 7 Mar 1819 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 7. PERSSON, JEPPA (2.BOEL2, 1.ELNA1) föddes den 6 Jun 1749 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Jun 1749 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 8. PERSSON, MÅRTEN (2.BOEL2, 1.ELNA1) föddes den 29 Mar 1753 i Lilla Jydarp, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 30 Mar 1753 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 4
9. LARSSON, PER (5.LARS3, 2.BOEL2, 1.ELNA1) föddes den 31 Mar 1779 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Apr 1779 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jul 1779 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jul 1779 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 10. LARSSON, OLA (5.LARS3, 2.BOEL2, 1.ELNA1) föddes den 6 Jul 1780 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Jul 1780 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 11. LARSSON, PER (5.LARS3, 2.BOEL2, 1.ELNA1) föddes den 21 Maj 1782 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Maj 1782 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1855 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Jan 1855 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). PER gift ANDERSDOTTER, ANNA den 29 Mar 1816 i Slimminge församling, Skurup (M). ANNA (dotter till OLSSON, ANDERS och JACOBSDOTTER, ELNA) föddes den 30 Jan 1796 i Slimminge 13, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 31 Jan 1796 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Jun 1876 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 18 Jun 1876 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 17. PERSSON, LARS föddes den 8 Nov 1817 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Nov 1817 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 16 Dec 1875 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 29 Dec 1875 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 18. PERSSON, OLA föddes den 3 Mar 1820 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 4 Mar 1820 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 27 Maj 1821 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Jun 1821 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 19. PERSDOTTER, MÄTTA föddes den 25 Mar 1822 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Mar 1822 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 18 Jan 1825 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Jan 1825 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 20. PERSDOTTER, GUNILLA föddes den 31 Aug 1824 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Sep 1824 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 25 Maj 1865 i Hylteberga Gatehus 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 2 Jun 1865 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 21. PERSDOTTER, KJERSTINA föddes den 14 Jan 1827 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 16 Jan 1827 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 26 Okt 1901 i Gärdslöv 13, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Nov 1901 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 22. PERSDOTTER, MÄTTA föddes den 16 Aug 1829 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Aug 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 9 Mar 1832 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 25 Mar 1832 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 23. PERSSON, OLA föddes den 14 Maj 1832 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 14 Maj 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 17 Jan 1891 i Stora Stjärneberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 24. PERSDOTTER GIFT MATTSSON, ELNA föddes den 23 Okt 1834 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Okt 1834 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 14 Mar 1916 i Västra Vemmenhög 4, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Mar 1916 i Västra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
- 25. PERSSON, ANDERS föddes den 3 Maj 1837 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 5 Maj 1837 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 24 Apr 1884 i Stora Svedala 16, Svedala församling, Svedala (M); begravdes den 5 Maj 1884 i Svedala kyrkogård, Svedala (M).
- 26. PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA föddes den 16 Aug 1839 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Aug 1839 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 14 Dec 1926 i Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 19 Dec 1926 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
12. LARSSON, MÅRTEN (5.LARS3, 2.BOEL2, 1.ELNA1) föddes den 21 Okt 1786 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Okt 1786 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Nov 1786 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 3 Dec 1786 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 13. LARSDOTTER, KIRSTINA (5.LARS3, 2.BOEL2, 1.ELNA1) föddes den 23 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Mar 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1796 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Feb 1796 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 14. LARSDOTTER, BOEL (5.LARS3, 2.BOEL2, 1.ELNA1) föddes den 23 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Mar 1788 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1788 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 20 Apr 1788 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 15. LARSSON, MÅRTEN (5.LARS3, 2.BOEL2, 1.ELNA1) föddes den 17 Dec 1794 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1794 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1844 i Gärdslöv 21, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Okt 1844 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). 16. LARSDOTTER, MÄTTA (5.LARS3, 2.BOEL2, 1.ELNA1) föddes den 28 Nov 1798 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Dec 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .