ANDERSDOTTER, KARNA
1756 - 1830 (74 år)1. ANDERSDOTTER, KARNA föddes den 3 Mar 1756 i Kogshult, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 4 Mar 1756 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 28 Mar 1830 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Apr 1830 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). KARNA gift NILSSON, JÖNS Okänt i Plats okänd . JÖNS (son till ANDERSSON, NILS och ANDERSDOTTER, KIRSTINA) föddes den 9 Jun 1761 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Jun 1761 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. JÖNSDOTTER, BENGTA föddes den 15 Apr 1790 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Apr 1790 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Jul 1850 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jul 1850 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 3. JÖNSDOTTER, KERSTENA föddes den 1 Nov 1796 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 6 Nov 1796 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 2
2. JÖNSDOTTER, BENGTA (1.KARNA1) föddes den 15 Apr 1790 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Apr 1790 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Jul 1850 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jul 1850 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). BENGTA gift JÖNSSON, OLA den 6 Jun 1808 i Plats okänd . OLA (son till SÖRENSSON, JÖNS och ANDERSDOTTER, BENGTA) föddes den 24 Mar 1779 i Kallsjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 25 Mar 1779 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Mar 1841 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Mar 1841 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. OLSDOTTER, BENGTA föddes den 9 Apr 1809 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Apr 1809 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jun 1865 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jun 1865 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 5. OLSSON, JÖNS föddes den 8 Maj 1810 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 13 Maj 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Maj 1872 i Stubbarp 2, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Maj 1872 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 6. OLSSON, ANDERS föddes den 9 Mar 1812 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Mar 1812 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Dec 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1815 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 7. OLSSON, NILS föddes den 22 Jul 1814 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Jul 1814 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1814 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Okt 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 8. OLSDOTTER, BERTA föddes den 19 Nov 1815 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Nov 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Nov 1875 i Slimminge 8, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Dec 1875 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 9. OLSSON, ANDERS föddes den 13 Aug 1817 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Aug 1817 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Sep 1870 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Okt 1870 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 10. OLSSON, NILS föddes den 11 Apr 1820 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 12 Apr 1820 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Apr 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Maj 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 11. OLSDOTTER, ANNA föddes den 21 Dec 1824 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Dec 1824 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Jun 1893 i Trunnerup 7, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jun 1893 i Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 12. OLSDOTTER, CHRISTENSA föddes den 30 Apr 1827 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Maj 1827 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 17 Aug 1827 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Aug 1827 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
3. JÖNSDOTTER, KERSTENA (1.KARNA1) föddes den 1 Nov 1796 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 6 Nov 1796 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 3
4. OLSDOTTER, BENGTA (2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 9 Apr 1809 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Apr 1809 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Jun 1865 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jun 1865 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). BENGTA gift PERSSON, JÖNS den 29 Okt 1830 i Slimminge kyrka, Slimminge församling, Skurup (M). JÖNS (son till TRULSSON, PER och OLSDOTTER, BOEL) föddes den 2 Jun 1805 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 2 Jun 1805 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 26 Aug 1877 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Sep 1877 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. JÖNSSON, OLA föddes den 26 Jul 1831 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 27 Jul 1831 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 2 Apr 1870 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 10 Apr 1870 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 14. JÖNSSON, LARS föddes den 1 Jun 1833 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 2 Jun 1833 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 22 Jul 1904 i Karup 20, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 31 Jul 1904 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M).
- 15. JÖNSDOTTER, KERSTENA föddes den 21 Jun 1836 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 22 Jun 1836 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Dec 1902 i Sandåkra 3, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 28 Dec 1902 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 16. JÖNSSON, JÖNS föddes den 19 Maj 1840 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 20 Maj 1840 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1840 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 31 Maj 1840 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 17. JÖNSSON, PER föddes den 8 Okt 1844 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Okt 1844 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
5. OLSSON, JÖNS (2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 8 Maj 1810 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 13 Maj 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 1 Maj 1872 i Stubbarp 2, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 9 Maj 1872 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 6. OLSSON, ANDERS (2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 9 Mar 1812 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Mar 1812 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Dec 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1815 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 7. OLSSON, NILS (2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 22 Jul 1814 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Jul 1814 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Okt 1814 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Okt 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 8. OLSDOTTER, BERTA (2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 19 Nov 1815 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Nov 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Nov 1875 i Slimminge 8, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Dec 1875 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 9. OLSSON, ANDERS (2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 13 Aug 1817 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Aug 1817 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Sep 1870 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 2 Okt 1870 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 10. OLSSON, NILS (2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 11 Apr 1820 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 12 Apr 1820 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Apr 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Maj 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). NILS gift ANDERSDOTTER, ELNA Okänt i Plats okänd . ELNA föddes den 17 Aug 1824 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Aug 1824 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Jun 1901 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 10 Jun 1901 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. NILSDOTTER GIFT ERIKSSON, CHRISTINA föddes den 25 Aug 1854 i Djurhus, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Aug 1854 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Jul 1915 i Hassle-Bösarp 5, Hassle-Bösarps församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jul 1915 i Hassle-Bösarps kyrkogård, Skurup (M).
11. OLSDOTTER, ANNA (2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 21 Dec 1824 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Dec 1824 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Jun 1893 i Trunnerup 7, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jun 1893 i Villie kyrkogård, Skurup (M). 12. OLSDOTTER, CHRISTENSA (2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 30 Apr 1827 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Maj 1827 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 17 Aug 1827 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Aug 1827 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
13. JÖNSSON, OLA (4.BENGTA3, 2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 26 Jul 1831 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 27 Jul 1831 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 2 Apr 1870 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 10 Apr 1870 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). OLA gift PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA den 14 Nov 1860 i Skurups församling, Skurup (M). MÄTTA (dotter till LARSSON, PER och ANDERSDOTTER, ANNA) föddes den 16 Aug 1839 i Gärdslöv 26, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 17 Aug 1839 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 14 Dec 1926 i Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 19 Dec 1926 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. OLSDOTTER GIFT HAMMARTÅNG, BENGTA föddes den 3 Mar 1862 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 5 Mar 1862 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 16 Aug 1943 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 22 Aug 1943 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
- 20. OLSDOTTER GIFT KLINTEBERG, ELNA föddes den 17 Dec 1865 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1865 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 7 Nov 1939 i Sofielund, Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 12 Nov 1939 i Västra Skrävlinge kyrkogård, Malmö (M).
- 21. OLSDOTTER, KARNA föddes den 2 Aug 1868 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 5 Aug 1868 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 16 Dec 1879 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
14. JÖNSSON, LARS (4.BENGTA3, 2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 1 Jun 1833 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 2 Jun 1833 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 22 Jul 1904 i Karup 20, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 31 Jul 1904 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M). LARS gift MÅRTENSDOTTER GIFT JÖNSSON, PERNILLA den 17 Jul 1859 i Slimminge församling, Skurup (M). PERNILLA (dotter till HÅKANSSON, MÅRTEN och TRULSDOTTER, KARNA) föddes den 5 Dec 1839 i Hassle-Bösarp 11, Hassle-Bösarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Dec 1839 i Hassle-Bösarps församling, Skurup (M); dog den 4 Mar 1911 i Karup 20, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 12 Mar 1911 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 22. LARSSON, JÖNS föddes den 3 Dec 1859 i Slimminge 12, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Dec 1859 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 17 Okt 1905 i Gärdslöv 1 Prästgården, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 29 Okt 1905 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 23. LARSDOTTER, KARNA föddes den 26 Jan 1862 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1862 i Slimminge församling, Skurup (M).
- 24. LARSSON, OLA föddes den 26 Nov 1864 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Nov 1864 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Maj 1942 i Västra Karaby 16, Västra Karaby församling, Kävlinge (M); begravdes i Västra Karaby kyrkogård, Kävlinge (M).
- 25. LARSSON CASSLER HALLQVIST, MAGNUS föddes den 21 Aug 1867 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Aug 1867 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Mar 1935 i Sandbäck 1, Södra Åsums församling, Sjöbo (M); begravdes den 10 Mar 1935 i Södra Åsums kyrkogård, Sjöbo (M).
- 26. LARSDOTTER GIFT BERGQVIST, BENEDIKTA föddes den 18 Mar 1870 i Karup 5, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 27 Mar 1870 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 9 Okt 1911 i Botillelund 19 och 20, Stångby församling, Lund (M); begravdes den 15 Okt 1911 i Stångby kyrkogård, Lund (M).
- 27. LARSDOTTER GIFT ELLIOT, Anna Sofia föddes den 15 Maj 1872 i Karup 5, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 19 Maj 1872 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 5 Apr 1938 i Eslöv, Västra Sallerups församling, Eslöv (M); begravdes den 10 Apr 1938 i Eslövs kyrkogård, Eslöv (M).
- 28. LARSSON, MÅRTEN föddes den 1 Nov 1874 i Karup 5, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 8 Nov 1874 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 27 Mar 1949 i Blentarp 10:25, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 3 Apr 1949 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M).
- 29. LARSSON DAHL, KARL föddes den 5 Aug 1877 i Karup 10, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 12 Aug 1877 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 19 Jul 1954 i Lunds domkyrkoförsamling, Lund (M); begravdes den 29 Jul 1954 i Lunds norra kyrkogård, Lund (M) .
- 30. LARSDOTTER LARSSON, EMMA föddes den 1 Feb 1881 i Karup 10, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 6 Feb 1881 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 21 Sep 1931 i Sjöbo 4, Södra Åsums församling, Sjöbo (M); begravdes i Plats okänd .
- 31. LARSDOTTER LARSSON, MARIA föddes den 13 Jul 1883 i Karup 10, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 23 Jul 1883 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 11 Mar 1963 i Kävlinge, Kävlinge församling, Kävlinge (M); begravdes i Plats okänd .
15. JÖNSDOTTER, KERSTENA (4.BENGTA3, 2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 21 Jun 1836 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 22 Jun 1836 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Dec 1902 i Sandåkra 3, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 28 Dec 1902 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). KERSTENA gift ANDERSSON, LARS den 31 Jul 1859 i Slimminge församling, Skurup (M). LARS föddes den 20 Okt 1834 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Okt 1834 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Dec 1859 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1859 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
KERSTENA gift MÅRTENSSON, HANS Svante den 18 Aug 1867 i Slimminge församling, Skurup (M). HANS föddes den 17 Jul 1835 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Jul 1835 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 13 Jan 1913 i Sandåkra 3, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1913 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 32. HANSSON, SVEN föddes den 4 Jan 1868 i Björnakroken, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 12 Jan 1868 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 33. HANSSON, JOHANNES föddes den 28 Jan 1878 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Feb 1878 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Feb 1895 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Feb 1895 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
16. JÖNSSON, JÖNS (4.BENGTA3, 2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 19 Maj 1840 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 20 Maj 1840 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1840 i Hylteberga 1, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 31 Maj 1840 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 17. JÖNSSON, PER (4.BENGTA3, 2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 8 Okt 1844 i Slimminge 6, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 9 Okt 1844 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . PER gift ESKILSDOTTER, EUGENIA den 18 Dec 1874 i Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M). EUGENIA föddes den 17 Mar 1851 i Hinneryds församling, Markaryd (G); döptes den 23 Mar 1851 i Hinneryds församling, Markaryd (G); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
18. NILSDOTTER GIFT ERIKSSON, CHRISTINA (10.NILS3, 2.BENGTA2, 1.KARNA1) föddes den 25 Aug 1854 i Djurhus, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Aug 1854 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Jul 1915 i Hassle-Bösarp 5, Hassle-Bösarps församling, Skurup (M); begravdes den 25 Jul 1915 i Hassle-Bösarps kyrkogård, Skurup (M). CHRISTINA gift ERIKSSON, MÅRTEN den 26 Dec 1874 i Blentarps församling, Sjöbo (M). MÅRTEN föddes den 23 Jun 1840 i Mårtenstorp, Sövde församling, Sjöbo (M); döptes den 24 Jun 1840 i Sövde församling, Sjöbo (M); dog den 6 Apr 1917 i Hassle-Bösarp 5, Hassle-Bösarps församling, Skurup (M); begravdes den 15 Apr 1917 i Hassle-Bösarps kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 34. MÅRTENSSON, Erik Julius föddes den 7 Maj 1884 i Ågerup, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 5 Nov 1884 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 26 Okt 1968 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); begravdes den 1 Nov 1968 i Limhamns kyrkogård, Malmö (M).