SJUNNESDOTTER, ANNA
Ber 1698 - Okänt (~ 41 år)1. SJUNNESDOTTER, ANNA föddes ber 1698 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 4 Feb 1739 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L). ANNA gift PERSSON, ANDERS den 21 Jun 1724 i Össjö församling, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. ANDERSSON, SJUNNE föddes Okänt i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 13 Jun 1725 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 3. ANDERSSON, ZACKARIAS föddes Okänt i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 22 Jan 1727 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 4. ANDERSSON, PER föddes Okänt i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 25 Aug 1728 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 22 Jun 1785 i Nyhus, Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 26 Jun 1785 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L).
- 5. ANDERSDOTTER, INGAR föddes Okänt i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Okt 1730 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 11 Apr 1736 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L).
- 6. ANDERSDOTTER, PERNILLA föddes Okänt i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 6 Jan 1734 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 7. ANDERSDOTTER, MARIA föddes den 1 Jul 1736 i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Jul 1736 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 9 Jan 1737 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L).
- 8. ANDERSSON, INGVAR föddes Okänt i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 6 Jan 1739 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 15 Apr 1739 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L).
Generation: 2
2. ANDERSSON, SJUNNE (1.ANNA1) föddes Okänt i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 13 Jun 1725 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 3. ANDERSSON, ZACKARIAS (1.ANNA1) föddes Okänt i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 22 Jan 1727 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 4. ANDERSSON, PER (1.ANNA1) föddes Okänt i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 25 Aug 1728 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 22 Jun 1785 i Nyhus, Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 26 Jun 1785 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). PER gift BENGTSDOTTER, BENGTA den 15 Dec 1751 i Östra Ljungby församling, Klippan (L). BENGTA (dotter till PERSSON, BENGT och ANDERSDOTTER, INGRID) föddes den 11 Nov 1728 i Haglekulla, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 15 Nov 1728 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 21 Sep 1787 i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 30 Sep 1787 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. PERSDOTTER, ARINA föddes den 24 Aug 1752 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 25 Aug 1752 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 10. PERSSON, Odöpt föddes den 12 Dec 1753 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 12 Dec 1753 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L).
- 11. PERSSON, BENGT föddes den 12 Dec 1753 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 12 Dec 1753 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 12. PERSDOTTER, PERNILLA föddes den 11 Mar 1755 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Mar 1755 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 13. PERSDOTTER, INGAR föddes den 19 Aug 1757 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 20 Aug 1757 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 14. PERSDOTTER, KERSTI föddes den 5 Nov 1759 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 7 Nov 1759 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 15. PERSDOTTER, BENGTA föddes den 15 Maj 1762 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 20 Maj 1762 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 16. PERSSON, ANDERS föddes den 30 Sep 1764 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 2 Okt 1764 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 4 Maj 1828 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 9 Maj 1828 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L).
- 17. PERSSON, ZACARIAS föddes den 14 Jul 1767 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Jul 1767 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
5. ANDERSDOTTER, INGAR (1.ANNA1) föddes Okänt i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Okt 1730 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 11 Apr 1736 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). 6. ANDERSDOTTER, PERNILLA (1.ANNA1) föddes Okänt i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 6 Jan 1734 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 7. ANDERSDOTTER, MARIA (1.ANNA1) föddes den 1 Jul 1736 i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Jul 1736 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 9 Jan 1737 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). 8. ANDERSSON, INGVAR (1.ANNA1) föddes Okänt i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 6 Jan 1739 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Boarp, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 15 Apr 1739 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L).
Generation: 3
9. PERSDOTTER, ARINA (4.PER2, 1.ANNA1) föddes den 24 Aug 1752 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 25 Aug 1752 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 10. PERSSON, Odöpt (4.PER2, 1.ANNA1) föddes den 12 Dec 1753 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 12 Dec 1753 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L). 11. PERSSON, BENGT (4.PER2, 1.ANNA1) föddes den 12 Dec 1753 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 12 Dec 1753 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 12. PERSDOTTER, PERNILLA (4.PER2, 1.ANNA1) föddes den 11 Mar 1755 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Mar 1755 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 13. PERSDOTTER, INGAR (4.PER2, 1.ANNA1) föddes den 19 Aug 1757 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 20 Aug 1757 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 14. PERSDOTTER, KERSTI (4.PER2, 1.ANNA1) föddes den 5 Nov 1759 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 7 Nov 1759 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 15. PERSDOTTER, BENGTA (4.PER2, 1.ANNA1) föddes den 15 Maj 1762 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 20 Maj 1762 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 16. PERSSON, ANDERS (4.PER2, 1.ANNA1) föddes den 30 Sep 1764 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 2 Okt 1764 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 4 Maj 1828 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 9 Maj 1828 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). ANDERS gift SJUNNESDOTTER, BENGTA den 27 Dec 1789 i Össjö församling, Ängelholm (L). BENGTA (dotter till PÅLSSON, SJUNNE och PÅLSDOTTER, ELNA) föddes den 20 Apr 1765 i Össjö 13, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 23 Apr 1765 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 8 Apr 1828 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 13 Apr 1828 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. ANDERSSON, PER föddes den 16 Dec 1791 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 19 Dec 1791 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 7 Apr 1828 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 13 Apr 1828 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L).
- 19. ANDERSDOTTER, BENGTA föddes den 18 Feb 1796 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 21 Feb 1796 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 5 Mar 1826 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 12 Mar 1826 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L).
- 20. ANDERSDOTTER, ELNA föddes den 1 Nov 1798 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Nov 1798 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 18 Aug 1870 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 28 Aug 1870 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 21. ANDERSDOTTER, PERNILLA föddes den 6 Feb 1802 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 10 Feb 1802 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 14 Sep 1820 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 17 Sep 1820 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L).
- 22. ANDERSSON, SJUNNE föddes den 13 Dec 1804 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Dec 1804 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 21 Sep 1896 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 27 Sep 1896 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
17. PERSSON, ZACARIAS (4.PER2, 1.ANNA1) föddes den 14 Jul 1767 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Jul 1767 i Össjö församling, Ängelholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 4
18. ANDERSSON, PER (16.ANDERS3, 4.PER2, 1.ANNA1) föddes den 16 Dec 1791 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 19 Dec 1791 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 7 Apr 1828 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 13 Apr 1828 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). PER gift NILSDOTTER, TYRE den 22 Jun 1824 i Östra Ljungby församling, Klippan (L). TYRE föddes den 20 Maj 1803 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes Okänt i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 15 Jun 1841 i Häggarp 1, Strövelstorps församling, Ängelholm (L); begravdes den 20 Jun 1841 i Strövelstorps kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 23. PERSSON, NILS föddes den 6 Nov 1825 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 13 Nov 1825 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 6 Feb 1863 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 15 Feb 1863 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 24. PERSDOTTER, PERNILLA föddes den 16 Jul 1828 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 17 Jul 1828 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 29 Mar 1853 i Täckarehus, Strövelstorps församling, Ängelholm (L); begravdes den 3 Apr 1853 i Strövelstorps kyrkogård, Ängelholm (L).
19. ANDERSDOTTER, BENGTA (16.ANDERS3, 4.PER2, 1.ANNA1) föddes den 18 Feb 1796 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 21 Feb 1796 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 5 Mar 1826 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 12 Mar 1826 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). 20. ANDERSDOTTER, ELNA (16.ANDERS3, 4.PER2, 1.ANNA1) föddes den 1 Nov 1798 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 4 Nov 1798 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 18 Aug 1870 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 28 Aug 1870 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). ELNA gift SVENSSON, PER den 21 Jun 1821 i Össjö församling, Ängelholm (L). PER (son till PERSSON, SVEN och OLASDOTTER, BOEL) föddes den 2 Mar 1788 i Fastarp, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 5 Mar 1788 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 5 Jun 1841 i Munka Ljungby 1, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 10 Jun 1841 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 25. PERSSON, OLA föddes den 13 Nov 1822 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes Okänt i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 22 Maj 1900 i Backarna, Munka Ljungby 11-14, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 27 Maj 1900 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 26. PERSSON, BENGT föddes den 6 Sep 1827 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 7 Sep 1827 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 6 Jan 1898 i Vramsgård, Norra Vrams församling, Bjuv (M); begravdes den 16 Jan 1898 i Norra Vrams kyrkogård, Bjuv (M).
- 27. PERSSON, ANDERS föddes den 1 Mar 1830 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 2 Mar 1830 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 25 Sep 1835 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 30 Sep 1835 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 28. PERSDOTTER GIFT NILSSON, BENGTA föddes den 27 Jan 1833 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 27 Jan 1833 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 30 Apr 1904 i Sågmöllan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 8 Maj 1904 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
- 29. PERSSON, ANDERS föddes den 10 Feb 1837 i Fastarp 1, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 11 Feb 1837 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 4 Okt 1882 i Hålan, Munka Ljungby församling, Ängelholm (L); begravdes den 11 Okt 1882 i Munka Ljungby kyrkogård, Ängelholm (L).
21. ANDERSDOTTER, PERNILLA (16.ANDERS3, 4.PER2, 1.ANNA1) föddes den 6 Feb 1802 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 10 Feb 1802 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 14 Sep 1820 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); begravdes den 17 Sep 1820 i Össjö kyrkogård, Ängelholm (L). 22. ANDERSSON, SJUNNE (16.ANDERS3, 4.PER2, 1.ANNA1) föddes den 13 Dec 1804 i Boarp 5, Össjö församling, Ängelholm (L); döptes den 16 Dec 1804 i Össjö församling, Ängelholm (L); dog den 21 Sep 1896 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 27 Sep 1896 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). SJUNNE gift JÖNSDOTTER, CHRISTINA den 9 Aug 1828 i Plats okänd . CHRISTINA (dotter till BENGTSSON, JÖNS och PERSDOTTER, KARNA) föddes den 15 Mar 1812 i Östra Ljungby 4, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 18 Mar 1812 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 1 Maj 1879 i Stidsvig 1 och 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 9 Maj 1879 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 30. SJUNNESSON, ANDERS föddes den 8 Aug 1832 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 8 Aug 1832 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 22 Jan 1906 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes 27 Jan 1906 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 31. SJUNNESDOTTER, BENGTA föddes den 23 Nov 1834 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 26 Nov 1834 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 24 Okt 1866 i Kopparmöllan, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 30 Okt 1866 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 32. SJUNNESDOTTER GIFT NILSSON, JOHANNA föddes den 24 Mar 1837 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 25 Mar 1837 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 13 Maj 1921 i Åstorps municipalsamhälle, Björnekulla församling, Åstorp (L); begravdes den 18 Maj 1921 i Björnekulla kyrkogård, Åstorp (L).
- 33. SJUNNESSON, PER föddes den 26 Jul 1839 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 26 Jul 1839 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 28 Nov 1899 i Helsingborgs stadsförsamling, Helsingborg (M); begravdes den 3 Dec 1899 i Plats okänd .
- 34. SJUNNESSON, CARL föddes den 31 Dec 1842 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 2 Jan 1843 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 5 Jan 1940 i Stidsvig 1:2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 17 Jan 1940 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 35. SJUNNESDOTTER GIFT HANSSON, PETRONELLA föddes den 25 Mar 1845 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 28 Mar 1845 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 31 Aug 1929 i Gössarp 3, Väsby församling, Höganäs (M); begravdes den 6 Sep 1929 i Väsby kyrkogård, Höganäs (M).
- 36. SJUNNESDOTTER GIFT SVENSSON, KARIN föddes den 24 Mar 1847 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 25 Mar 1847 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 30 Apr 1934 i Klippan, Gråmanstorps församling, Klippan (L); begravdes den 6 Maj 1934 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L).
- 37. SJUNNESDOTTER, ELINA föddes den 1 Jan 1850 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 2 Jan 1850 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 20 Aug 1850 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes den 25 Aug 1850 i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).
- 38. SJUNNESDOTTER GIFT JÖNSSON, ELINA föddes den 31 Dec 1851 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 3 Jan 1852 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 7 Jun 1934 i Rösa 1 och 2, Gråmanstorps församling, Klippan (L); begravdes den 12 Jun 1934 i Gråmanstorps kyrkogård, Klippan (L).
- 39. SJUNNESDOTTER, GUSTAVA föddes den 8 Okt 1855 i Stidsvig 2, Östra Ljungby församling, Klippan (L); döptes den 13 Okt 1855 i Östra Ljungby församling, Klippan (L); dog den 1 Jul 1896 i Stidsvig, Östra Ljungby församling, Klippan (L); begravdes i Östra Ljungby kyrkogård, Klippan (L).