KNUTSSON, KNUT
1713 - 1803 (90 år)1. KNUTSSON, KNUT föddes 1713 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes Okänt i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 11 Aug 1803 i Vesslarp, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 14 Aug 1803 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). KNUT gift PERSDOTTER, GUNILLA den 28 Dec 1731 i Örkeneds församling, Osby (L). GUNILLA (dotter till BENGTSSON, PER och EBBESDOTTER, KIRSTINA) föddes ber 1715 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes Okänt i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 8 Aug 1756 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 15 Aug 1756 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. KNUTSDOTTER, KIRSTINA föddes Okänt i Västerup, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 22 Dec 1734 i Örkeneds församling, Osby (L); och dog i Västerup, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 22 Aug 1736 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L).
- 3. KNUTSDOTTER, KIRSTINA föddes Okänt i Västerup, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 30 Okt 1737 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 26 Feb 1800 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 9 Mar 1800 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L).
- 4. KNUTSDOTTER, ELNA föddes Okänt i Västerup, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 5 Okt 1740 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 6 Mar 1761 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 15 Mar 1761 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L).
- 5. KNUTSDOTTER, BENGTA föddes Okänt i Västerup, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 25 Sep 1743 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 27 Jul 1824 i Råkeboda, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 1 Aug 1824 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L).
- 6. KNUTSSON, LARS föddes Okänt i Västerup, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 15 Jun 1746 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 6 Sep 1812 i Vesslarp, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 13 Sep 1812 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
KNUT gift JONSDOTTER, PERNILLA den 29 Sep 1757 i Loshults församling, Osby (L). PERNILLA föddes den 14 Sep 1724 i Hökön, Loshults församling, Osby (L); döptes den 20 Sep 1724 i Loshults församling, Osby (L); dog den 15 Mar 1806 i Vesslarp, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 16 Mar 1806 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. KNUTSDOTTER, INGER föddes den 4 Jul 1758 i Slätteberga, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 9 Jul 1758 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 8. KNUTSDOTTER, GUNILLA föddes den 1 Maj 1760 i Slätteberga, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 4 Maj 1760 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 9. KNUTSSON, JON föddes den 22 Mar 1765 i Slätteberga, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 24 Mar 1765 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 14 Apr 1831 i Vesslarp, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 24 Apr 1831 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
Generation: 2
2. KNUTSDOTTER, KIRSTINA (1.KNUT1) föddes Okänt i Västerup, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 22 Dec 1734 i Örkeneds församling, Osby (L); och dog i Västerup, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 22 Aug 1736 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L). 3. KNUTSDOTTER, KIRSTINA (1.KNUT1) föddes Okänt i Västerup, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 30 Okt 1737 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 26 Feb 1800 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 9 Mar 1800 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L). KIRSTINA gift HÅKANSSON, JÖNS den 5 Feb 1758 i Örkeneds församling, Osby (L). JÖNS (son till HÅKANSSON, HÅKAN och TRUEDSDOTTER, BOTILDA) föddes Okänt i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 25 Feb 1733 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 22 Apr 1810 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 29 Apr 1810 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. JÖNSSON, HÅKAN föddes den 31 Okt 1758 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 5 Nov 1758 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 10 Sep 1808 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 18 Sep 1808 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L).
- 11. JÖNSSON, KNUT föddes den 17 Sep 1762 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 19 Sep 1762 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 24 Jan 1766 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 2 Feb 1766 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L).
- 12. JÖNSDOTTER, GUNILLA föddes den 22 Jul 1765 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 28 Jul 1765 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 22 Jun 1766 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 29 Jun 1766 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L).
- 13. JÖNSSON, KNUT föddes den 31 Mar 1767 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 3 Apr 1767 i Örkeneds församling, Osby (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 14. JÖNSDOTTER, SVENBORG föddes den 22 Maj 1770 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 24 Maj 1770 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 31 Aug 1770 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 9 Sep 1770 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L).
- 15. JÖNSSON THOMAEUS, JÖNS föddes den 13 Feb 1772 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 23 Feb 1772 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 2 Okt 1821 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 3 Nov 1821 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L).
- 16. JÖNSDOTTER, HANNA föddes den 15 Jan 1776 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 21 Jan 1776 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 9 Feb 1850 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 17 Feb 1850 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L).
- 17. JÖNSSON THOMAEUS, PER föddes den 3 Sep 1778 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 6 Sep 1778 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 23 Nov 1778 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 29 Nov 1778 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L).
- 18. JÖNSSON THOMAEUS, PER föddes den 1 Nov 1780 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 4 Nov 1780 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 10 Dec 1830 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 16 Dec 1830 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
4. KNUTSDOTTER, ELNA (1.KNUT1) föddes Okänt i Västerup, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 5 Okt 1740 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 6 Mar 1761 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 15 Mar 1761 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L). 5. KNUTSDOTTER, BENGTA (1.KNUT1) föddes Okänt i Västerup, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 25 Sep 1743 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 27 Jul 1824 i Råkeboda, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 1 Aug 1824 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L). 6. KNUTSSON, LARS (1.KNUT1) föddes Okänt i Västerup, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 15 Jun 1746 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 6 Sep 1812 i Vesslarp, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 13 Sep 1812 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). 7. KNUTSDOTTER, INGER (1.KNUT1) föddes den 4 Jul 1758 i Slätteberga, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 9 Jul 1758 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 8. KNUTSDOTTER, GUNILLA (1.KNUT1) föddes den 1 Maj 1760 i Slätteberga, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 4 Maj 1760 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 9. KNUTSSON, JON (1.KNUT1) föddes den 22 Mar 1765 i Slätteberga, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 24 Mar 1765 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 14 Apr 1831 i Vesslarp, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 24 Apr 1831 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
Generation: 3
10. JÖNSSON, HÅKAN (3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 31 Okt 1758 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 5 Nov 1758 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 10 Sep 1808 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 18 Sep 1808 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L). 11. JÖNSSON, KNUT (3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 17 Sep 1762 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 19 Sep 1762 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 24 Jan 1766 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 2 Feb 1766 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L). 12. JÖNSDOTTER, GUNILLA (3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 22 Jul 1765 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 28 Jul 1765 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 22 Jun 1766 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 29 Jun 1766 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L). 13. JÖNSSON, KNUT (3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 31 Mar 1767 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 3 Apr 1767 i Örkeneds församling, Osby (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 14. JÖNSDOTTER, SVENBORG (3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 22 Maj 1770 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 24 Maj 1770 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 31 Aug 1770 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 9 Sep 1770 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L). 15. JÖNSSON THOMAEUS, JÖNS (3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 13 Feb 1772 i Kvarntorpet, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 23 Feb 1772 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 2 Okt 1821 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 3 Nov 1821 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L). JÖNS gift ISAKSDOTTER NYSTRÖM, Anna Stina den 4 Jul 1797 i Hästveda församling, Hässleholm (L). Anna föddes den 21 Feb 1774 i Borsna Lassagård, Ryssby församling, Ljungby (G); döptes den 27 Feb 1774 i Ryssby församling, Ljungby (G); dog den 25 Jul 1854 i Hästveda 3, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 29 Jul 1854 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. JÖNSSON THOMAEUS, Per Gustaf föddes den 16 Jul 1797 i Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 17 Jul 1797 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 13 Maj 1798 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 18 Maj 1798 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
- 20. JÖNSDOTTER THOMAEUS, Petronella Gustava föddes den 11 Okt 1798 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 14 Okt 1798 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 21 Dec 1802 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 27 Dec 1802 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
- 21. JÖNSDOTTER THOMAEUS, GUNILLA föddes den 12 Feb 1800 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 15 Feb 1800 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 26 Apr 1861 i Verums församling, Hässleholm (L); begravdes den 5 Maj 1861 i Verums kyrkogård, Hässleholm (L).
- 22. JÖNSSON THOMAEUS, CARL föddes den 20 Nov 1801 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 22 Nov 1801 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 23. JÖNSSON THOMAEUS, Per Gustaf föddes den 12 Feb 1804 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 15 Feb 1804 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 6 Nov 1875 i Hästveda 9, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes i Plats okänd.
- 24. JÖNSSON THOMAEUS, Jöns Peter föddes den 21 Aug 1806 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 24 Aug 1806 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 27 Aug 1806 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 30 Aug 1806 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L).
- 25. JÖNSDOTTER THOMAEUS, Maria Botilla föddes den 5 Aug 1807 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 9 Aug 1807 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 6 Jun 1859 i Östanböke 1, Loshults församling, Osby (L); begravdes den 13 Jun 1859 i Loshults kyrkogård, Osby (L).
- 26. JÖNSDOTTER THOMAEUS, JOHANNA Christina föddes den 10 Jan 1810 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 14 Jan 1810 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 8 Nov 1901 i Glimåkra 4, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 15 Nov 1901 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
- 27. JÖNSSON THOMAEUS, ANDREAS föddes den 2 Aug 1812 i Hästveda klockaregård, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 5 Aug 1812 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 5 Feb 1895 i Vänersborg 173, Vänersborgs församling, Vänersborg (P); begravdes den 17 Feb 1895 i Vänersborgs strandkyrkogård, Vänersborg (P).
- 28. JÖNSSON THOMAEUS, Jöns Peter föddes den 2 Aug 1812 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 5 Aug 1812 i Hästveda församling, Hässleholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 29. JÖNSSON THOMAEUS, OTTO föddes den 15 Mar 1815 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 19 Mar 1815 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 14 Apr 1859 i Älvhyttan, Nora bergsförsamling, Nora (T); begravdes den 22 Apr 1859 i Plats okänd.
- 30. JÖNSDOTTER THOMAEUS, Annetta Magdalena föddes den 23 Jul 1818 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 25 Jul 1818 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 10 Sep 1861 i Hästveda 9, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 16 Sep 1861 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L).
16. JÖNSDOTTER, HANNA (3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 15 Jan 1776 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 21 Jan 1776 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 9 Feb 1850 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 17 Feb 1850 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L). HANNA gift MÅNSSON, INGEMAN den 3 Apr 1801 i Örkeneds församling, Osby (L). INGEMAN (son till INGEMANSSON, MÅNS och FROSTENSDOTTER, KARNA) föddes den 29 Apr 1775 i Södra Duvhult, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 30 Apr 1775 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 16 Nov 1821 i Kristianstads slottsförsamling, Kristianstad (L); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 31. INGEMANSDOTTER, BENGTA föddes den 21 Feb 1818 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 1 Mar 1818 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 26 Feb 1873 i Bökeskog, Osby församling, Osby (L); begravdes den 2 Mar 1873 i Osby kyrkogård, Osby (L).
17. JÖNSSON THOMAEUS, PER (3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 3 Sep 1778 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 6 Sep 1778 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 23 Nov 1778 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); begravdes den 29 Nov 1778 i Örkeneds gamla kyrkogård, Osby (L). 18. JÖNSSON THOMAEUS, PER (3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 1 Nov 1780 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 4 Nov 1780 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 10 Dec 1830 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 16 Dec 1830 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L).
Generation: 4
19. JÖNSSON THOMAEUS, Per Gustaf (15.JÖNS3, 3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 16 Jul 1797 i Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 17 Jul 1797 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 13 Maj 1798 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 18 Maj 1798 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). 20. JÖNSDOTTER THOMAEUS, Petronella Gustava (15.JÖNS3, 3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 11 Okt 1798 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 14 Okt 1798 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 21 Dec 1802 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 27 Dec 1802 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). 21. JÖNSDOTTER THOMAEUS, GUNILLA (15.JÖNS3, 3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 12 Feb 1800 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 15 Feb 1800 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 26 Apr 1861 i Verums församling, Hässleholm (L); begravdes den 5 Maj 1861 i Verums kyrkogård, Hässleholm (L). GUNILLA gift SVENSSON, PER 1827 i Verums församling, Hässleholm (L). PER föddes den 7 Apr 1795 i Gammalstorps hus, Farstorps församling, Hässleholm (L); döptes den 12 Apr 1795 i Farstorps församling, Hässleholm (L); dog den 14 Mar 1855 i Torstorp, Verums församling, Hässleholm (L); begravdes den 21 Mar 1855 i Verums kyrkogård, Hässleholm (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 32. PERSSON, Carl Johan föddes den 2 Nov 1822 i Hästveda klockaregård, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 8 Nov 1822 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 31 Jan 1826 i Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 4 Feb 1826 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L).
- 33. PERSDOTTER, JOHANNA föddes den 2 Apr 1825 i Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 6 Apr 1825 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 13 Jun 1913 i Torstorp, Verums församling, Hässleholm (L); begravdes den 22 Jun 1913 i Plats okänd.
- 34. PERSDOTTER, KERSTIN föddes den 19 Dec 1828 i Hagnarp, Verums församling, Hässleholm (L); döptes den 26 Dec 1828 i Verums församling, Hässleholm (L); dog den 2 Nov 1871 i Björkeberga, Verums församling, Hässleholm (L); begravdes den 12 Nov 1871 i Verums kyrkogård, Hässleholm (L).
- 35. PERSSON, JÖNS föddes den 4 Apr 1841 i Kviinge 15, Kviinge församling, Östra Göinge (L); döptes den 12 Apr 1841 i Kviinge församling, Östra Göinge (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
22. JÖNSSON THOMAEUS, CARL (15.JÖNS3, 3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 20 Nov 1801 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 22 Nov 1801 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 23. JÖNSSON THOMAEUS, Per Gustaf (15.JÖNS3, 3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 12 Feb 1804 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 15 Feb 1804 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 6 Nov 1875 i Hästveda 9, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes i Plats okänd. 24. JÖNSSON THOMAEUS, Jöns Peter (15.JÖNS3, 3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 21 Aug 1806 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 24 Aug 1806 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 27 Aug 1806 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 30 Aug 1806 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L). 25. JÖNSDOTTER THOMAEUS, Maria Botilla (15.JÖNS3, 3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 5 Aug 1807 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 9 Aug 1807 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 6 Jun 1859 i Östanböke 1, Loshults församling, Osby (L); begravdes den 13 Jun 1859 i Loshults kyrkogård, Osby (L). 26. JÖNSDOTTER THOMAEUS, JOHANNA Christina (15.JÖNS3, 3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 10 Jan 1810 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 14 Jan 1810 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 8 Nov 1901 i Glimåkra 4, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); begravdes den 15 Nov 1901 i Glimåkra gamla kyrkogård, Östra Göinge (L). 27. JÖNSSON THOMAEUS, ANDREAS (15.JÖNS3, 3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 2 Aug 1812 i Hästveda klockaregård, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 5 Aug 1812 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 5 Feb 1895 i Vänersborg 173, Vänersborgs församling, Vänersborg (P); begravdes den 17 Feb 1895 i Vänersborgs strandkyrkogård, Vänersborg (P). 28. JÖNSSON THOMAEUS, Jöns Peter (15.JÖNS3, 3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 2 Aug 1812 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 5 Aug 1812 i Hästveda församling, Hässleholm (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 29. JÖNSSON THOMAEUS, OTTO (15.JÖNS3, 3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 15 Mar 1815 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 19 Mar 1815 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 14 Apr 1859 i Älvhyttan, Nora bergsförsamling, Nora (T); begravdes den 22 Apr 1859 i Plats okänd. 30. JÖNSDOTTER THOMAEUS, Annetta Magdalena (15.JÖNS3, 3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 23 Jul 1818 i Hästveda 4, Hästveda församling, Hässleholm (L); döptes den 25 Jul 1818 i Hästveda församling, Hässleholm (L); dog den 10 Sep 1861 i Hästveda 9, Hästveda församling, Hässleholm (L); begravdes den 16 Sep 1861 i Hästveda kyrkogård, Hässleholm (L). 31. INGEMANSDOTTER, BENGTA (16.HANNA3, 3.KIRSTINA2, 1.KNUT1) föddes den 21 Feb 1818 i Tomaboda, Örkeneds församling, Osby (L); döptes den 1 Mar 1818 i Örkeneds församling, Osby (L); dog den 26 Feb 1873 i Bökeskog, Osby församling, Osby (L); begravdes den 2 Mar 1873 i Osby kyrkogård, Osby (L). BENGTA gift OLSSON, OLA den 26 Dec 1840 i Örkeneds församling, Osby (L). OLA (son till JÖNSSON, OLA och LARSDOTTER, SISSA) föddes den 18 Sep 1819 i Hullingaröds torp, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 22 Sep 1819 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 3 Dec 1888 i Östra Genastorp, Osby församling, Osby (L); begravdes den 9 Dec 1888 i Osby kyrkogård, Osby (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 36. OLSSON/OLOFSSON, JÖNS föddes den 4 Maj 1841 i Glimåkra, Glimåkra församling, Östra Göinge (L); döptes den 9 Maj 1841 i Glimåkra församling, Östra Göinge (L); dog den 11 Dec 1877 i Nordanå, Östra Broby församling, Östra Göinge (L); begravdes den 16 Dec 1877 i Plats okänd .