ANDERSSON, JÖNS
1. ANDERSSON, JÖNS JÖNS gift BENGTSDOTTER, INGAR Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. JÖNSDOTTER, KARNA föddes den 9 Nov 1775 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 12 Nov 1775 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Aug 1817 i Slimminge 1, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Sep 1817 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. JÖNSDOTTER, KARNA (1.JÖNS1) föddes den 9 Nov 1775 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 12 Nov 1775 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Aug 1817 i Slimminge 1, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Sep 1817 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). KARNA gift TRULSSON, NILS den 2 Aug 1799 i Slimminge församling, Skurup (M). NILS (son till RASMUSSON, TRULS och NILSDOTTER, BENGTA) föddes den 23 Nov 1775 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 26 Nov 1775 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. NILSDOTTER, ELNA föddes den 2 Apr 1798 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 4 Apr 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Apr 1848 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); begravdes den 7 Maj 1848 i Everlövs kyrkogård, Sjöbo (M).
- 4. NILSDOTTER, BENGTA föddes den 17 Maj 1801 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Maj 1801 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 2 Apr 1882 i Lilla Lönhult, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 10 Apr 1882 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 5. NILSDOTTER, HANNA föddes den 30 Sep 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Okt 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 6. NILSSON, NILS föddes den 5 Jan 1812 i Blentarp 11, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 6 Jan 1812 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 7 Dec 1812 i Blentarp 11, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 13 Dec 1812 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M).
- 7. NILSSON, NILS föddes den 9 Maj 1815 i Slimminge 1, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Maj 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 19 Aug 1818 i Slimminge 1, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 30 Aug 1818 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 3
3. NILSDOTTER, ELNA (2.KARNA2, 1.JÖNS1) föddes den 2 Apr 1798 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 4 Apr 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Apr 1848 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); begravdes den 7 Maj 1848 i Everlövs kyrkogård, Sjöbo (M). Noteringar:
Födelse:
Född utanför äktenskapet (oä).ELNA gift NILSSON, GÖRAN den 27 Dec 1822 i Everlövs församling, Sjöbo (M). GÖRAN (son till LARSSON, NILS och PERSDOTTER, KIRSTINA) föddes den 1 Jun 1797 i Stora Rödde, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 5 Jun 1797 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 30 Sep 1846 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); begravdes den 11 Okt 1846 i Everlövs kyrkogård, Sjöbo (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. GÖRANSDOTTER, NILLA föddes den 19 Feb 1823 i Stora Rödde, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 21 Feb 1823 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 17 Jan 1894 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); begravdes den 26 Jan 1894 i Everlövs kyrkogård, Sjöbo (M).
- 9. GÖRANSDOTTER, KARNA föddes den 16 Mar 1835 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 17 Mar 1835 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 16 Feb 1843 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); begravdes den 26 Feb 1843 i Everlövs kyrkogård, Sjöbo (M).
4. NILSDOTTER, BENGTA (2.KARNA2, 1.JÖNS1) föddes den 17 Maj 1801 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Maj 1801 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 2 Apr 1882 i Lilla Lönhult, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 10 Apr 1882 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). Andra Händelser och Attribut:
- Änkling/Änka: 18 Mar 1873
5. NILSDOTTER, HANNA (2.KARNA2, 1.JÖNS1) föddes den 30 Sep 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Okt 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 6. NILSSON, NILS (2.KARNA2, 1.JÖNS1) föddes den 5 Jan 1812 i Blentarp 11, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 6 Jan 1812 i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 7 Dec 1812 i Blentarp 11, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 13 Dec 1812 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M). 7. NILSSON, NILS (2.KARNA2, 1.JÖNS1) föddes den 9 Maj 1815 i Slimminge 1, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Maj 1815 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 19 Aug 1818 i Slimminge 1, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 30 Aug 1818 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
8. GÖRANSDOTTER, NILLA (3.ELNA3, 2.KARNA2, 1.JÖNS1) föddes den 19 Feb 1823 i Stora Rödde, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 21 Feb 1823 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 17 Jan 1894 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); begravdes den 26 Jan 1894 i Everlövs kyrkogård, Sjöbo (M). Noteringar:
Födelse:
Nedkomsten ägde rum i Rödde mölla.NILLA gift NILSSON, JÖNS den 13 Jun 1847 i Everlövs församling, Sjöbo (M). JÖNS (son till JÖNSSON, NILS och NILSDOTTER, MÄTTA) föddes den 5 Jun 1826 i Everlöv 2, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 5 Jun 1826 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 9 Jun 1901 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); begravdes den 18 Jun 1901 i Everlövs kyrkogård, Sjöbo (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. JÖNSDOTTER GIFT ANDERSSON, MÄTTA föddes den 8 Mar 1848 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 10 Mar 1848 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 4 Okt 1924 i Hemmestorp 4, Everlövs församling, Sjöbo (M); begravdes den 9 Okt 1924 i Everlövs kyrkogård, Sjöbo (M).
- 11. JÖNSDOTTER GIFT NILSSON, ELNA föddes den 15 Mar 1850 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 16 Mar 1850 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 3 Apr 1932 i Södra Åsum, Södra Åsums församling, Sjöbo (M); begravdes den 10 Apr 1932 i Veberöds kyrkogård, Lund (M).
- 12. JÖNSSON, NILS föddes den 7 Mar 1852 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 12 Mar 1852 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 31 Okt 1946 i Strömsholm, Hällestads församling, Lund (M); begravdes den 6 Nov 1946 i Hällestads nya kyrkogård, Lund (M).
- 13. JÖNSDOTTER, HANNA föddes den 12 Dec 1853 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 17 Dec 1853 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 20 Nov 1886 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); begravdes den 26 Nov 1886 i Everlövs kyrkogård, Sjöbo (M).
- 14. JÖNSSON, LARS föddes den 24 Maj 1856 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 28 Maj 1856 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 1 Feb 1920 i Klintholmen, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 8 Feb 1920 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M).
- 15. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 27 Maj 1858 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 2 Jun 1858 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 13 Mar 1874 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); begravdes den 29 Mar 1874 i Everlövs kyrkogård, Sjöbo (M).
- 16. JÖNSSON, JÖNS föddes den 19 Dec 1860 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 23 Dec 1860 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 15 Maj 1940 i Everlövs församling, Sjöbo (M); begravdes den 23 Maj 1940 i Everlövs kyrkogård, Sjöbo (M).
- 17. JÖNSSON, PER föddes den 6 Aug 1863 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 13 Aug 1863 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 30 Mar 1937 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 6 Apr 1937 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 18. JÖNSSON, ANDERS föddes den 9 Apr 1866 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 15 Apr 1866 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 15 Maj 1910 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); begravdes den 22 Maj 1910 i Everlövs kyrkogård, Sjöbo (M).
9. GÖRANSDOTTER, KARNA (3.ELNA3, 2.KARNA2, 1.JÖNS1) föddes den 16 Mar 1835 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); döptes den 17 Mar 1835 i Everlövs församling, Sjöbo (M); dog den 16 Feb 1843 i Stora Rödde 3, Everlövs församling, Sjöbo (M); begravdes den 26 Feb 1843 i Everlövs kyrkogård, Sjöbo (M).