KNUTSDOTTER, BERETA
1742 - 1823 (81 år)1. KNUTSDOTTER, BERETA föddes den 3 Jan 1742 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Jan 1742 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 14 Nov 1823 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Dec 1823 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). BERETA gift ANDERSSON, NILS den 15 Jul 1761 i Södra Åby församling, Trelleborg (M). NILS (son till LARSSON, ANDERS och OLSDOTTER, INGAR) föddes den 18 Jul 1736 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 25 Jul 1736 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 3 Mar 1807 i Södra Åby 22, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 4 Mar 1807 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. NILSDOTTER, INGAR föddes den 4 Jan 1762 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Jan 1762 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 3. NILSSON, LARS föddes den 11 Jan 1763 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 16 Jan 1763 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 4 Jul 1834 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 13 Jul 1834 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 4. NILSDOTTER, MÄTTA föddes den 27 Feb 1768 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 28 Feb 1768 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 30 Nov 1836 i Önnarp 1, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 26 Dec 1836 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) .
- 5. NILSDOTTER, MARGARETA föddes den 19 Jul 1771 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 6. NILSDOTTER, BENGTA föddes den 3 Dec 1773 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 11 Aug 1831 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 14 Aug 1831 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
- 7. NILSDOTTER, INGAR föddes den 15 Apr 1775 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Maj 1841 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Jun 1841 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M).
- 8. NILSSON, KNUT föddes den 17 Okt 1778 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 15 Dec 1842 i Örmölla 18, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 27 Dec 1842 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 9. NILSSON, MATS föddes den 10 Jun 1781 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 12 Jun 1781 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 1 Okt 1788 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 12 Okt 1788 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 10. NILSDOTTER, SISSA föddes den 17 Jan 1784 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 18 Jan 1784 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 23 Aug 1784 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 29 Aug 1784 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 11. NILSDOTTER, SISSA föddes den 14 Aug 1786 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 15 Aug 1786 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 2
2. NILSDOTTER, INGAR (1.BERETA1) föddes den 4 Jan 1762 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Jan 1762 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 3. NILSSON, LARS (1.BERETA1) föddes den 11 Jan 1763 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 16 Jan 1763 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 4 Jul 1834 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 13 Jul 1834 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 4. NILSDOTTER, MÄTTA (1.BERETA1) föddes den 27 Feb 1768 i Södra Åby 25, Södra Åby församling, Trelleborg (M); döptes den 28 Feb 1768 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); dog den 30 Nov 1836 i Önnarp 1, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 26 Dec 1836 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) . 5. NILSDOTTER, MARGARETA (1.BERETA1) föddes den 19 Jul 1771 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 6. NILSDOTTER, BENGTA (1.BERETA1) föddes den 3 Dec 1773 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 11 Aug 1831 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 14 Aug 1831 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). BENGTA gift LARSSON, CHRISTOFFER den 18 Jul 1788 i Skivarps församling, Skurup (M). CHRISTOFFER föddes den 8 Nov 1747 i Äspö, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 15 Nov 1747 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 2 Okt 1797 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. CHRISTOFFERSDOTTER, MARNA föddes den 31 Jan 1790 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Feb 1790 i Äspö församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 13. CHRISTOFFERSDOTTER, INGAR föddes den 24 Feb 1792 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Feb 1792 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 23 Jul 1834 i Mellanköpinge 12, Kyrkoköpinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 27 Jul 1834 i Kyrkoköpinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 14. CHRISTOFFERSDOTTER, BOEL föddes den 7 Okt 1794 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Okt 1794 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 28 Jan 1795 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 8 Feb 1795 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
- 15. CHRISTOFFERSDOTTER, BOEL föddes den 5 Mar 1796 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Mar 1796 i Äspö församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
BENGTA gift CHRISTOFFERSSON, OLA den 19 Aug 1798 i Äspö församling, Trelleborg (M). OLA (son till HANSSON, CHRISTOFFER och HANSDOTTER, ANNA) föddes den 5 Okt 1774 i Östra Klagstorp 2, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 23 Nov 1832 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 9 Dec 1832 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 16. OLSDOTTER, BENGTA föddes den 4 Mar 1799 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 5 Mar 1799 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 17 Sep 1799 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
- 17. OLSSON, CHRISTOFFER föddes den 23 Jun 1800 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 24 Jun 1800 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 26 Jun 1839 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 5 Jul 1839 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
- 18. OLSDOTTER, BENGTA föddes den 3 Feb 1803 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 4 Feb 1803 i Äspö församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 19. OLSSON, ANDERS föddes den 1 Jul 1805 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Jul 1805 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 24 Dec 1805 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
- 20. OLSDOTTER, GERTRUD föddes den 14 Okt 1806 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 15 Okt 1806 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 18 Mar 1856 i Lindby 18, Svenstorps församling, Skurup (M); begravdes den 30 Mar 1856 i Svenstorps kyrkogård, Skurup (M).
- 21. OLSSON, HANS föddes den 1 Maj 1810 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Maj 1810 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 9 Jul 1814 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
- 22. OLSSON, NILS föddes den 21 Sep 1812 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Sep 1812 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 16 Okt 1812 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
- 23. OLSSON, HANS föddes den 21 Okt 1814 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Okt 1814 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 24 Mar 1879 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 30 Mar 1879 i Plats okänd .
- 24. OLSDOTTER, HANNA föddes den 3 Mar 1817 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 3 Mar 1817 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 5 Maj 1817 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
7. NILSDOTTER, INGAR (1.BERETA1) föddes den 15 Apr 1775 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Maj 1841 i Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Jun 1841 i Södra Åby kyrkogård, Trelleborg (M). 8. NILSSON, KNUT (1.BERETA1) föddes den 17 Okt 1778 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 15 Dec 1842 i Örmölla 18, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 27 Dec 1842 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). KNUT gift LARSDOTTER, ELNA den 11 Nov 1804 i Skivarps församling, Skurup (M). ELNA (dotter till PERSSON, LARS och LARSDOTTER, HANNA) föddes den 23 Okt 1784 i Örmölla 18, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 24 Okt 1784 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 3 Feb 1832 i Örmölla 18, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 24 Feb 1832 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 25. KNUTSDOTTER, HANNA föddes den 28 Aug 1807 i Örmölla, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 30 Aug 1807 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 4 Jan 1880 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Jan 1880 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
9. NILSSON, MATS (1.BERETA1) föddes den 10 Jun 1781 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 12 Jun 1781 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 1 Okt 1788 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 12 Okt 1788 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 10. NILSDOTTER, SISSA (1.BERETA1) föddes den 17 Jan 1784 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 18 Jan 1784 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 23 Aug 1784 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 29 Aug 1784 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 11. NILSDOTTER, SISSA (1.BERETA1) föddes den 14 Aug 1786 i Örmölla 8, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 15 Aug 1786 i Skivarps församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 3
12. CHRISTOFFERSDOTTER, MARNA (6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 31 Jan 1790 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Feb 1790 i Äspö församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 13. CHRISTOFFERSDOTTER, INGAR (6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 24 Feb 1792 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 26 Feb 1792 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 23 Jul 1834 i Mellanköpinge 12, Kyrkoköpinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 27 Jul 1834 i Kyrkoköpinge kyrkogård, Trelleborg (M). 14. CHRISTOFFERSDOTTER, BOEL (6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 7 Okt 1794 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Okt 1794 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 28 Jan 1795 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 8 Feb 1795 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). 15. CHRISTOFFERSDOTTER, BOEL (6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 5 Mar 1796 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Mar 1796 i Äspö församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 16. OLSDOTTER, BENGTA (6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 4 Mar 1799 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 5 Mar 1799 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 17 Sep 1799 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). 17. OLSSON, CHRISTOFFER (6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 23 Jun 1800 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 24 Jun 1800 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 26 Jun 1839 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 5 Jul 1839 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). CHRISTOFFER gift NILSDOTTER, ELNA den 2 Okt 1829 i Anderslövs församling, Trelleborg (M). ELNA föddes den 4 Okt 1808 i Ugglarp, Anderslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Okt 1808 i Anderslövs församling, Trelleborg (M); dog den 28 Apr 1858 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 9 Maj 1858 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 26. CHRISTOFFERSSON/KRISTOFFERSSON, HANS föddes den 9 Jun 1831 i Ugglarp 5, Anderslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Jun 1831 i Anderslövs församling, Trelleborg (M); dog den 30 Jan 1916 i Skivarp 22, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 7 Feb 1916 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 27. CHRISTOFFERSSON/KRISTOFFERSSON, OLA föddes den 24 Aug 1833 i Ugglarp 5, Anderslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 24 Aug 1833 i Anderslövs församling, Trelleborg (M); dog den 15 Jan 1927 i Äspö 16, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 22 Jan 1927 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M).
18. OLSDOTTER, BENGTA (6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 3 Feb 1803 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 4 Feb 1803 i Äspö församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 19. OLSSON, ANDERS (6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 1 Jul 1805 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Jul 1805 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 24 Dec 1805 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). 20. OLSDOTTER, GERTRUD (6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 14 Okt 1806 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 15 Okt 1806 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 18 Mar 1856 i Lindby 18, Svenstorps församling, Skurup (M); begravdes den 30 Mar 1856 i Svenstorps kyrkogård, Skurup (M). GERTRUD gift SVENSSON, HELGE den 2 Apr 1824 i Äspö församling, Trelleborg (M), och skildes den 6 Feb 1828 i Äspö församling, Trelleborg (M). HELGE föddes den 15 Apr 1792 i Västra Vemmenhög 10, Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 16 Apr 1792 i Västra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 18 Okt 1872 i Skurup 22, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 27 Okt 1872 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 28. HELGESDOTTER, BOEL föddes den 11 Jan 1825 i Äspö 2, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 11 Jan 1825 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 11 Mar 1877 i Östra Ingelstad 13, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); begravdes den 18 Mar 1877 i Östra Ingelstads kyrkogård, Tomelilla (L).
GERTRUD gift NILSSON, ANDERS 1828 i Plats okänd . ANDERS (son till ANDERSSON, NILS och JÖNSDOTTER, AGNETA) föddes den 15 Jun 1805 i Stora Beddinge 18, Tullstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 16 Jun 1805 i Tullstorps församling, Trelleborg (M); dog den 12 Apr 1883 i Hassle-Bösarp 8, Hassle-Bösarps församling, Skurup (M); begravdes den 22 Apr 1883 i Hassle-Bösarps kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 29. ANDERSDOTTER, ANNA föddes den 17 Sep 1828 i Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 28 Sep 1828 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 28 Mar 1897 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 31 Mar 1897 i Plats okänd .
- 30. ANDERSDOTTER, BENGTA föddes den 18 Apr 1831 i Västra Torp 6, Lilla Isie församling, Trelleborg (M); döptes den 19 Apr 1831 i Lilla Isie församling, Trelleborg (M); dog den 17 Apr 1833 i Önnarp 18, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 28 Apr 1833 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) .
- 31. ANDERSSON, NILS föddes den 1 Feb 1834 i Ugglarp 5 E, Anderslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Feb 1834 i Anderslövs församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 32. ANDERSDOTTER, BENGTA föddes den 13 Jan 1837 i Ugglarp 5 E, Anderslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 16 Jan 1837 i Anderslövs församling, Trelleborg (M); dog den 23 Mar 1848 i Mossby 4, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 29 Mar 1848 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 33. ANDERSSON, CHRISTOFFER föddes den 8 Apr 1840 i Ugglarp 5 E, Anderslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Apr 1840 i Anderslövs församling, Trelleborg (M); dog den 25 Okt 1878 i Svenstorps församling, Skurup (M); begravdes den 3 Nov 1878 i Östra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M).
21. OLSSON, HANS (6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 1 Maj 1810 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Maj 1810 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 9 Jul 1814 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). 22. OLSSON, NILS (6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 21 Sep 1812 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Sep 1812 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 16 Okt 1812 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). 23. OLSSON, HANS (6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 21 Okt 1814 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Okt 1814 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 24 Mar 1879 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 30 Mar 1879 i Plats okänd . 24. OLSDOTTER, HANNA (6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 3 Mar 1817 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 3 Mar 1817 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 5 Maj 1817 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). 25. KNUTSDOTTER, HANNA (8.KNUT2, 1.BERETA1) föddes den 28 Aug 1807 i Örmölla, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 30 Aug 1807 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 4 Jan 1880 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Jan 1880 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). HANNA gift JÖNSSON, SVEN den 17 Jun 1831 i Skivarps församling, Skurup (M). SVEN (son till MÅNSSON, JÖNS och SVENSDOTTER, ANNA) föddes den 18 Maj 1802 i Vallby, Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); döptes den 19 Maj 1802 i Östra Klagstorps församling, Trelleborg (M); dog den 3 Aug 1867 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 11 Aug 1867 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 34. SVENSDOTTER, ELNA föddes den 10 Jun 1832 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Jun 1832 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Jun 1895 i Hylteberga 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jun 1895 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 35. SVENSDOTTER GIFT PERSSON, AMALIA föddes den 20 Apr 1850 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Apr 1850 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 28 Mar 1917 i Skurup 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 5 Apr 1917 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
26. CHRISTOFFERSSON/KRISTOFFERSSON, HANS (17.CHRISTOFFER3, 6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 9 Jun 1831 i Ugglarp 5, Anderslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Jun 1831 i Anderslövs församling, Trelleborg (M); dog den 30 Jan 1916 i Skivarp 22, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 7 Feb 1916 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). HANS gift NILSDOTTER, ELNA den 29 Mar 1853 i Lilla Slågarps församling, Trelleborg (M). ELNA föddes den 5 Nov 1832 i Torsjö 21, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 11 Nov 1832 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 15 Okt 1865 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 20 Okt 1865 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 36. HANSSON CHRISTOFFERSSON/KRISTOFFERSSON, CHRISTOFFER föddes den 21 Okt 1855 i Äspö 7, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 24 Okt 1855 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 24 Mar 1920 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); begravdes den 30 Mar 1920 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
27. CHRISTOFFERSSON/KRISTOFFERSSON, OLA (17.CHRISTOFFER3, 6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 24 Aug 1833 i Ugglarp 5, Anderslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 24 Aug 1833 i Anderslövs församling, Trelleborg (M); dog den 15 Jan 1927 i Äspö 16, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 22 Jan 1927 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). OLA gift MATSDOTTER GIFT CHRISTOFFERSSON/KRISTOFFERSSON, KJERSTINA den 18 Mar 1859 i Äspö församling, Trelleborg (M). KJERSTINA föddes den 24 Mar 1831 i Äspö 2, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 25 Mar 1831 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 26 Okt 1920 i Äspö 16, Äspö församling, Trelleborg (M); begravdes den 2 Nov 1920 i Äspö kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 37. OLSSON CHRISTOFFERSSON/KRISTOFFERSSON, MAGNUS föddes den 24 Apr 1863 i Anderslöv 9, Anderslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Maj 1863 i Anderslövs församling, Trelleborg (M); dog den 16 Jun 1940 i Limhamns församling, Malmö (M); begravdes den 21 Jun 1940 i Limhamns kyrkogård, Malmö (M).
28. HELGESDOTTER, BOEL (20.GERTRUD3, 6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 11 Jan 1825 i Äspö 2, Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 11 Jan 1825 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 11 Mar 1877 i Östra Ingelstad 13, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); begravdes den 18 Mar 1877 i Östra Ingelstads kyrkogård, Tomelilla (L). 29. ANDERSDOTTER, ANNA (20.GERTRUD3, 6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 17 Sep 1828 i Äspö församling, Trelleborg (M); döptes den 28 Sep 1828 i Äspö församling, Trelleborg (M); dog den 28 Mar 1897 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 31 Mar 1897 i Plats okänd . ANNA gift ANDERSSON, PER Okänt i Plats okänd . PER (son till CHRISTENSSON, ANDERS och PÅLSDOTTER, KJERSTINA) föddes den 18 Okt 1818 i Skurup 16, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 19 Okt 1818 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 31 Jul 1900 i Arbetsinrättningen, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 5 Aug 1900 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 38. PERSDOTTER ANDERSSON GIFT OLSSON GIFT GJERTZ, BENGTA föddes den 16 Mar 1854 i Lindby 24, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 20 Mar 1854 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 24 Maj 1932 i Arbetsinrättningen, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 29 Maj 1932 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M).
- 39. PERSDOTTER ANDERSSON GIFT HANSEN, KARNA föddes den 16 Apr 1857 i Lindby 24, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 19 Apr 1857 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 13 Jan 1908 i Sundby församling, Köpenhamn, Själland, Danmark; begravdes den 19 Jan 1908 i Sundby kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
- 40. PERSDOTTER GIFT OLSSON, ANNA föddes den 28 Aug 1860 i Lindby 13, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 2 Sep 1860 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 18 Dec 1945 i Tejarp 10, Hyby församling, Svedala (M); begravdes i Plats okänd .
- 41. PERSDOTTER ANDERSSON, JOHANNA föddes den 15 Jun 1864 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 24 Jun 1864 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 12 Jul 1945 i Sankt Jacobs församling, Köpenhamn, Själland, Danmark ; begravdes den 17 Jul 1945 i Bispebjergs kyrkogård, Köpenhamn, Själland, Danmark.
30. ANDERSDOTTER, BENGTA (20.GERTRUD3, 6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 18 Apr 1831 i Västra Torp 6, Lilla Isie församling, Trelleborg (M); döptes den 19 Apr 1831 i Lilla Isie församling, Trelleborg (M); dog den 17 Apr 1833 i Önnarp 18, Önnarps församling, Trelleborg (M) ; begravdes den 28 Apr 1833 i Önnarps kyrkogård, Trelleborg (M) . 31. ANDERSSON, NILS (20.GERTRUD3, 6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 1 Feb 1834 i Ugglarp 5 E, Anderslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 2 Feb 1834 i Anderslövs församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 32. ANDERSDOTTER, BENGTA (20.GERTRUD3, 6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 13 Jan 1837 i Ugglarp 5 E, Anderslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 16 Jan 1837 i Anderslövs församling, Trelleborg (M); dog den 23 Mar 1848 i Mossby 4, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 29 Mar 1848 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 33. ANDERSSON, CHRISTOFFER (20.GERTRUD3, 6.BENGTA2, 1.BERETA1) föddes den 8 Apr 1840 i Ugglarp 5 E, Anderslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Apr 1840 i Anderslövs församling, Trelleborg (M); dog den 25 Okt 1878 i Svenstorps församling, Skurup (M); begravdes den 3 Nov 1878 i Östra Vemmenhögs kyrkogård, Skurup (M). 34. SVENSDOTTER, ELNA (25.HANNA3, 8.KNUT2, 1.BERETA1) föddes den 10 Jun 1832 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Jun 1832 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Jun 1895 i Hylteberga 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jun 1895 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift LARSSON, OLA den 12 Mar 1856 i Skurups församling, Skurup (M). OLA (son till HANSSON, LARS och LARSDOTTER, Anna Maja) föddes den 7 Jul 1832 i Lindby 15, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 8 Jul 1832 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 5 Jun 1909 i Hylteberga 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 15 Jun 1909 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 42. OLSSON, CHRISTOFFER föddes den 17 Sep 1859 i Hylteberga 11, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 20 Sep 1859 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 2 Maj 1932 i Sörby 12, Anderslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 8 Maj 1932 i Anderslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
35. SVENSDOTTER GIFT PERSSON, AMALIA (25.HANNA3, 8.KNUT2, 1.BERETA1) föddes den 20 Apr 1850 i Slimminge 7, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Apr 1850 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 28 Mar 1917 i Skurup 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 5 Apr 1917 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). AMALIA gift PERSSON, LARS den 7 Sep 1870 i Slimminge församling, Skurup (M). LARS (son till MÅRTENSSON, PER och HANSDOTTER, BENGTA) föddes den 6 Maj 1841 i Saritslöv 10, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 6 Maj 1841 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Aug 1923 i Skurup 5, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 10 Aug 1923 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 43. LARSSON RAMBE, LARS Emil föddes den 26 Maj 1889 i Svensmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1889 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Mar 1947 i Sjöbo 6:106, Södra Åsums församling, Sjöbo (M); begravdes den 3 Apr 1947 i Lunds norra kyrkogård, Lund (M) .