RASMUSDOTTER, PERNILLA
1717 - Okänt1. RASMUSDOTTER, PERNILLA föddes den 26 Jun 1717 i Snårestad 28, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 30 Jun 1717 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . PERNILLA gift LARSSON, NILS den 8 Apr 1740 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M). NILS (son till NILSSON, LARS och MÅRTENSDOTTER, ELNA) föddes ber 1707 i Tingaröd 6, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); döptes Okänt i Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); dog den 24 Aug 1771 i Snårestad 30, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 1 Sep 1771 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. NILSDOTTER, KIRSTINA föddes den 27 Okt 1745 i Snårestad 30, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 1 Nov 1745 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 27 Feb 1819 i Snårestad 15, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 7 Mar 1819 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M).
- 3. NILSDOTTER, BOEL föddes den 17 Mar 1748 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 20 Mar 1748 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 19 Dec 1815 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 1 Jan 1816 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 4. NILSDOTTER, HANNA föddes den 1 Jan 1755 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 5 Jan 1755 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 2 Maj 1830 i Snårestad 3, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 5 Maj 1830 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M).
Generation: 2
2. NILSDOTTER, KIRSTINA (1.PERNILLA1) föddes den 27 Okt 1745 i Snårestad 30, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 1 Nov 1745 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 27 Feb 1819 i Snårestad 15, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 7 Mar 1819 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). KIRSTINA gift ANDERSSON, BENGT den 8 Jun 1767 i Snårestads församling, Ystad (M). BENGT (son till ESKILSSON, ANDERS och BENGTSDOTTER, ELNA) föddes den 19 Mar 1739 i Snårestad 19, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 26 Mar 1739 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 2 Apr 1802 i Snårestad 15, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 11 Apr 1802 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. BENGTSSON, JÖNS föddes den 15 Sep 1769 i Snårestad, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 19 Sep 1769 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 17 Maj 1825 i Snårestad 17, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 23 Maj 1825 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M).
3. NILSDOTTER, BOEL (1.PERNILLA1) föddes den 17 Mar 1748 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 20 Mar 1748 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 19 Dec 1815 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 1 Jan 1816 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). BOEL gift ÅKESSON SANDBERG, MÅNS den 16 Sep 1777 i Södra Villie församling, Skurup (M). MÅNS (son till NILSSON, ÅKE och NILSDOTTER, ELNA) föddes ber 1733 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Okt 1809 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Nov 1809 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. MÅNSDOTTER, KARNA föddes den 14 Maj 1784 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 16 Maj 1784 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Feb 1829 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1829 i Slimminge församling, Skurup (M).
4. NILSDOTTER, HANNA (1.PERNILLA1) föddes den 1 Jan 1755 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 5 Jan 1755 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 2 Maj 1830 i Snårestad 3, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 5 Maj 1830 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). HANNA gift MÅRTENSSON, JEPPA den 19 Okt 1777 i Snårestads församling, Ystad (M). JEPPA (son till LARSSON, MÅRTEN och JEPPSDOTTER, MÄTTA) föddes den 2 Sep 1750 i Bollerup 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Sep 1750 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 23 Jun 1814 i Snårestad 3, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 26 Jun 1814 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. JEPPSDOTTER, MÄTTA föddes den 3 Maj 1793 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 5 Maj 1793 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 17 Mar 1840 i Snårestad 3, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 25 Mar 1840 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M).
Generation: 3
5. BENGTSSON, JÖNS (2.KIRSTINA2, 1.PERNILLA1) föddes den 15 Sep 1769 i Snårestad, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 19 Sep 1769 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 17 Maj 1825 i Snårestad 17, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 23 Maj 1825 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). JÖNS gift NILSDOTTER, BOEL den 11 Jul 1794 i Snårestads församling, Ystad (M). BOEL (dotter till LARSSON, NILS och JOHANSDOTTER, GRETA) föddes den 2 Okt 1769 i Rögla, Skårby församling, Ystad (M); döptes den 6 Okt 1769 i Skårby församling, Ystad (M); dog den 17 Maj 1831 i Snårestad 17, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 23 Maj 1831 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 9 Nov 1800 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 9 Nov 1800 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 8 Maj 1869 i Snårestad 25, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 16 Maj 1869 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M).
6. MÅNSDOTTER, KARNA (3.BOEL2, 1.PERNILLA1) föddes den 14 Maj 1784 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 16 Maj 1784 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Feb 1829 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1829 i Slimminge församling, Skurup (M). KARNA gift NILSSON, MÅRTEN den 20 Jun 1804 i Slimminge församling, Skurup (M). MÅRTEN (son till MICKELSSON, NILS och CHRISTIANSDOTTER, CHRISTENSA) föddes den 22 Nov 1773 i Kläggeröd, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Nov 1773 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 10 Mar 1826 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Mar 1826 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. MÅRTENSDOTTER, ANNA föddes den 21 Jun 1805 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 23 Jun 1805 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Jul 1805 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jul 1805 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 10. MÅRTENSSON, NILS föddes den 20 Aug 1806 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Aug 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Feb 1875 i Gissholm, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 21 Feb 1875 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M).
- 11. MÅRTENSSON, ANDERS föddes den 21 Feb 1809 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Feb 1809 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Feb 1891 i Stora Häckenfält, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1891 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 12. MÅRTENSDOTTER, CHRISTENSA föddes den 27 Jul 1811 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jul 1811 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 13. MÅRTENSDOTTER GIFT LILJA, ANNA föddes den 23 Okt 1813 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Okt 1813 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Mar 1896 i Arbetshuset, Ystads stadsförsamling, Ystad (M); begravdes den 29 Mar 1896 i Plats okänd .
- 14. MÅRTENSSON, JÖNS föddes den 25 Feb 1816 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Feb 1816 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Apr 1891 i Åkarp 10, Gislövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Maj 1891 i Gislövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 15. MÅRTENSDOTTER GIFT WALLSTRÖM, BOEL föddes den 10 Jul 1818 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 12 Jul 1818 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1900 i Kristianstads stadsförsamling, Kristianstad (L); begravdes den 11 Nov 1900 i Kristianstads östra begravningsplats, Kristianstad (L).
- 16. MÅRTENSDOTTER, BERTA föddes den 18 Aug 1822 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Aug 1822 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Feb 1891 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd .
- 17. MÅRTENSDOTTER, PERNILLA föddes den 18 Jul 1825 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Jul 1825 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Apr 1891 i Sandåkra 14, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd .
7. JEPPSDOTTER, MÄTTA (4.HANNA2, 1.PERNILLA1) föddes den 3 Maj 1793 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 5 Maj 1793 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 17 Mar 1840 i Snårestad 3, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 25 Mar 1840 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). MÄTTA gift CHRISTOFFERSSON, LARS den 23 Apr 1810 i Snårestads församling, Ystad (M). LARS (son till JÖNSSON, CHRISTOFFER och OLOFSDOTTER, HANNA) föddes den 30 Jul 1780 i Balkåkra församling, Ystad (M); döptes den 30 Jul 1780 i Balkåkra församling, Ystad (M); dog den 4 Jun 1840 i Snårestad 3, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 14 Jun 1840 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. LARSDOTTER, SISSA föddes den 4 Nov 1827 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 4 Nov 1827 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 22 Aug 1911 i Norra Vallösa 5, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 27 Aug 1911 i Plats okänd.
Generation: 4
8. JÖNSDOTTER, ELNA (5.JÖNS3, 2.KIRSTINA2, 1.PERNILLA1) föddes den 9 Nov 1800 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 9 Nov 1800 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 8 Maj 1869 i Snårestad 25, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 16 Maj 1869 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). ELNA gift SÖRENSSON, PER den 9 Nov 1817 i Snårestads församling, Ystad (M). PER (son till ANDERSSON, SÖREN och SVENSDOTTER, HANNA) föddes den 3 Dec 1790 i Bjäresjö, Bjäresjö församling, Ystad (M); döptes den 5 Dec 1790 i Bjäresjö församling, Ystad (M); dog den 24 Sep 1854 i Snårestad 37, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 1 Okt 1854 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. PERSSON, BENGT föddes den 25 Mar 1820 i Snårestad, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 26 Mar 1820 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 24 Jan 1910 i Hägrahult, Balkåkra församling, Ystad (M); begravdes den 30 Jan 1910 i Marsvinsholms kyrkogård, Ystad (M).
9. MÅRTENSDOTTER, ANNA (6.KARNA3, 3.BOEL2, 1.PERNILLA1) föddes den 21 Jun 1805 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 23 Jun 1805 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Jul 1805 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jul 1805 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 10. MÅRTENSSON, NILS (6.KARNA3, 3.BOEL2, 1.PERNILLA1) föddes den 20 Aug 1806 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Aug 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Feb 1875 i Gissholm, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 21 Feb 1875 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M). 11. MÅRTENSSON, ANDERS (6.KARNA3, 3.BOEL2, 1.PERNILLA1) föddes den 21 Feb 1809 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Feb 1809 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Feb 1891 i Stora Häckenfält, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1891 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 12. MÅRTENSDOTTER, CHRISTENSA (6.KARNA3, 3.BOEL2, 1.PERNILLA1) föddes den 27 Jul 1811 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 28 Jul 1811 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 13. MÅRTENSDOTTER GIFT LILJA, ANNA (6.KARNA3, 3.BOEL2, 1.PERNILLA1) föddes den 23 Okt 1813 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 24 Okt 1813 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Mar 1896 i Arbetshuset, Ystads stadsförsamling, Ystad (M); begravdes den 29 Mar 1896 i Plats okänd . 14. MÅRTENSSON, JÖNS (6.KARNA3, 3.BOEL2, 1.PERNILLA1) föddes den 25 Feb 1816 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Feb 1816 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Apr 1891 i Åkarp 10, Gislövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Maj 1891 i Gislövs kyrkogård, Trelleborg (M). 15. MÅRTENSDOTTER GIFT WALLSTRÖM, BOEL (6.KARNA3, 3.BOEL2, 1.PERNILLA1) föddes den 10 Jul 1818 i Källsmaden, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 12 Jul 1818 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Nov 1900 i Kristianstads stadsförsamling, Kristianstad (L); begravdes den 11 Nov 1900 i Kristianstads östra begravningsplats, Kristianstad (L). Noteringar:
Begravd:
Avdelning 12y, nummer 18-1916. MÅRTENSDOTTER, BERTA (6.KARNA3, 3.BOEL2, 1.PERNILLA1) föddes den 18 Aug 1822 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Aug 1822 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Feb 1891 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd . Noteringar:
Död:
Original död- och begravningsbok finns inte.BERTA gift NILSSON, NILS den 26 Dec 1857 i Blentarps församling, Sjöbo (M). NILS (son till PERSSON, NILS och ANDERSDOTTER, ELSE) föddes den 5 Nov 1813 i Blentarp, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes Okänt i Blentarps församling, Sjöbo (M); dog den 23 Maj 1864 i Tegelladan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 29 Maj 1864 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 20. NILSDOTTER GIFT ANDERSSON, ELNA föddes den 3 Jan 1859 i Tegelladan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 6 Jan 1859 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 24 Nov 1917 i Backstorp, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 1 Dec 1917 i Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 21. NILSDOTTER GIFT ISGREN, KARNA föddes den 16 Mar 1863 i Tegelladan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Mar 1863 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 19 Sep 1923 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 28 Sep 1923 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
17. MÅRTENSDOTTER, PERNILLA (6.KARNA3, 3.BOEL2, 1.PERNILLA1) föddes den 18 Jul 1825 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 19 Jul 1825 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Apr 1891 i Sandåkra 14, Skurups församling, Skurup (M); begravdes i Plats okänd . Noteringar:
Död:
Original död- och begravningsbok finns inte.18. LARSDOTTER, SISSA (7.MÄTTA3, 4.HANNA2, 1.PERNILLA1) föddes den 4 Nov 1827 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 4 Nov 1827 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 22 Aug 1911 i Norra Vallösa 5, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 27 Aug 1911 i Plats okänd. SISSA gift NILSSON, OLA den 28 Jan 1854 i Snårestads församling, Ystad (M). OLA (son till JEPPSSON, NILS och OLSDOTTER, KERSTINA) föddes den 9 Dec 1831 i Skårby församling, Ystad (M); döptes den 10 Dec 1831 i Skårby församling, Ystad (M); dog den 17 Jun 1916 i Norra Vallösa 5, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 21 Jun 1916 i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 22. OLSDOTTER GIFT JÖNSSON, BENGTA föddes den 7 Jul 1857 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 10 Jul 1857 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 7 Feb 1950 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 13 Feb 1950 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 23. OLSSON, NILS föddes den 7 Dec 1860 i Norra Vallösa 14, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 9 Dec 1860 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 7 Apr 1938 i Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 16 Apr 1938 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 24. OLSSON WALLIN, LARS föddes den 9 Jun 1863 i Norra Vallösa 14, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 14 Jun 1863 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 27 Apr 1949 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); begravdes den 3 Maj 1949 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 25. OLSDOTTER, ANNA föddes den 25 Jun 1867 i Norra Vallösa 14, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 30 Jun 1867 i Sjörups församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .