NILSSON DUFVA, SVEN
ca 1640 - Okänt1. NILSSON DUFVA, SVEN föddes cirka 1640 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . SVEN gift PERSDOTTER, SARA cirka 1663 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). SARA (dotter till OLOFSSON, PER och OKÄNT, Okänt) föddes cirka 1640 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 20 Jul 1702 i Myckelgensjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. SVENSDOTTER, ANNA föddes ber 1666 i Sidensjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 18 Dec 1729 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 27 Dec 1729 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 2
2. SVENSDOTTER, ANNA (1.SVEN1) föddes ber 1666 i Sidensjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 18 Dec 1729 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 27 Dec 1729 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). ANNA gift PERSSON, NILS Okänt i Plats okänd . NILS (son till JONSSON, PER och JONSDOTTER, MÄRIT) föddes ber 1663 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 25 Sep 1736 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 3 Okt 1736 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. NILSSON, SVEN föddes den 28 Jul 1690 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 4. NILSSON, PER föddes den 5 Jul 1692 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. NILSDOTTER, MÄRETA föddes den 25 Dec 1694 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 6. NILSSON, ERIK föddes den 27 Aug 1697 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 22 Okt 1778 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 1 Nov 1778 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 7. NILSDOTTER, ANNA föddes den 15 Sep 1699 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 22 Dec 1765 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 1 Jan 1766 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 8. NILSDOTTER RUTBLAD, CATHARINA föddes den 16 Jul 1702 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 18 Nov 1783 i Östergensjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 30 Nov 1783 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 9. NILSSON, NILS föddes den 24 Dec 1704 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 10. NILSSON, JONAS föddes den 6 Nov 1708 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 8 Nov 1708 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 20 Jun 1732 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 25 Jun 1732 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 3
3. NILSSON, SVEN (2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes den 28 Jul 1690 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 4. NILSSON, PER (2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes den 5 Jul 1692 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 5. NILSDOTTER, MÄRETA (2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes den 25 Dec 1694 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 6. NILSSON, ERIK (2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes den 27 Aug 1697 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 22 Okt 1778 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 1 Nov 1778 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). ERIK gift SVENSDOTTER, MÄRET den 28 Dec 1720 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). MÄRET (dotter till PERSSON, SVEN och SVENSDOTTER, ANNA) föddes den 26 Dec 1700 i Backe, Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 31 Aug 1746 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 14 Sep 1746 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. ERIKSDOTTER, MÄRTA föddes cirka 1716 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1774 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
- 12. ERIKSDOTTER, ANNA föddes cirka 1722 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 13. ERIKSDOTTER, SARA föddes den 3 Aug 1724 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Sep 1724 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Själevads kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 14. ERIKSDOTTER, CARIN föddes den 17 Sep 1725 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 28 Jun 1806 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 13 Jul 1806 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 15. ERIKSSON, NILS föddes den 13 Mar 1728 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Sep 1792 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 9 Sep 1792 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 16. ERIKSDOTTER, BRITA föddes den 7 Sep 1730 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 27 Sep 1730 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Själevads kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 17. ERIKSSON, SVEN föddes den 24 Jan 1732 i Norrböle, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 25 Jan 1732 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1796 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
- 18. ERIKSDOTTER, MÄRETA föddes den 6 Jul 1735 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 6 Jul 1735 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 7 Jul 1786 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 16 Jul 1786 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
7. NILSDOTTER, ANNA (2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes den 15 Sep 1699 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 22 Dec 1765 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 1 Jan 1766 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). 8. NILSDOTTER RUTBLAD, CATHARINA (2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes den 16 Jul 1702 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 18 Nov 1783 i Östergensjö, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 30 Nov 1783 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). 9. NILSSON, NILS (2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes den 24 Dec 1704 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 10. NILSSON, JONAS (2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes den 6 Nov 1708 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 8 Nov 1708 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 20 Jun 1732 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 25 Jun 1732 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
Generation: 4
11. ERIKSDOTTER, MÄRTA (6.ERIK3, 2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes cirka 1716 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog cirka 1774 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). MÄRTA gift GÖRANSSON, JÖNS Okänt i Plats okänd . JÖNS (son till JAKOBSSON STRANDBORG, GÖRAN och JÖNSDOTTER, ANNA) föddes den 10 Feb 1716 i Hallviken, Hammerdals församling, Strömsund (Z); döptes den 19 Feb 1716 i Hammerdals församling, Strömsund (Z); dog den 22 Jun 1807 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 5 Jul 1807 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. JÖNSSON, ERIK föddes den 28 Mar 1752 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes den 10 Apr 1752 i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 30 Jun 1827 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 8 Jul 1827 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
- 20. JÖNSSON, JÖNS föddes den 28 Apr 1754 i Åsele församling, Åsele (AC); döptes Okänt i Åsele församling, Åsele (AC); dog den 11 Feb 1822 i Mårdsjö, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
12. ERIKSDOTTER, ANNA (6.ERIK3, 2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes cirka 1722 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 13. ERIKSDOTTER, SARA (6.ERIK3, 2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes den 3 Aug 1724 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Sep 1724 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Själevads kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). 14. ERIKSDOTTER, CARIN (6.ERIK3, 2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes den 17 Sep 1725 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 28 Jun 1806 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 13 Jul 1806 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). CARIN gift PERSSON, ERIK den 29 Dec 1751 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). ERIK (son till JOHANSSON, PER och CHRISTOFFERSDOTTER, MÄRTA) föddes den 17 Sep 1726 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 18 Sep 1726 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 28 Mar 1785 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 8 Apr 1785 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 21. ERIKSSON, PER föddes den 23 Jul 1755 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 27 Jul 1755 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 4 Jul 1830 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 16 Jul 1830 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 22. ERIKSSON, ERIK föddes den 15 Maj 1758 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 17 Maj 1758 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Aug 1819 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 8 Aug 1819 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).
- 23. ERIKSDOTTER, MÄRET föddes den 26 Mar 1761 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 29 Mar 1761 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 25 Apr 1843 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 30 Apr 1843 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
- 24. ERIKSDOTTER, SARA föddes den 14 Apr 1767 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 17 Apr 1767 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 11 Jun 1834 i Svanabyn, Dorotea församling, Dorotea (AC); begravdes den 16 Jun 1834 i Dorotea gamla kyrkogård, Dorotea (AC).
15. ERIKSSON, NILS (6.ERIK3, 2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes den 13 Mar 1728 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 6 Sep 1792 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 9 Sep 1792 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). NILS gift PERSDOTTER, ANNA den 6 Jan 1752 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y). ANNA (dotter till JOHANSSON, PER och CHRISTOFFERSDOTTER, MÄRTA) föddes den 23 Feb 1724 i Näs, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 25 Feb 1724 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 24 Jun 1762 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 2 Jul 1762 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 25. NILSSON, SVEN föddes den 12 Okt 1760 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 19 Okt 1760 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 16 Jul 1808 i Varpsjö, Åsele församling, Åsele (AC); begravdes den 24 Jul 1808 i Åsele kyrkogård, Åsele (AC).
16. ERIKSDOTTER, BRITA (6.ERIK3, 2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes den 7 Sep 1730 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); döptes Okänt i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 27 Sep 1730 i Själevads församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes i Själevads kyrkogård, Örnsköldsvik (Y). 17. ERIKSSON, SVEN (6.ERIK3, 2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes den 24 Jan 1732 i Norrböle, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 25 Jan 1732 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog cirka 1796 i Åsele församling, Åsele (AC); begravdes i Åsele kyrkogård, Åsele (AC). 18. ERIKSDOTTER, MÄRETA (6.ERIK3, 2.ANNA2, 1.SVEN1) föddes den 6 Jul 1735 i Norrmesunda, Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); döptes den 6 Jul 1735 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); dog den 7 Jul 1786 i Anundsjö församling, Örnsköldsvik (Y); begravdes den 16 Jul 1786 i Anundsjö kyrkogård, Örnsköldsvik (Y).