ANDERSSON, TRULS
ca 1665 - ca 1739 (74 år)1. ANDERSSON, TRULS föddes cirka 1665 i Lindby, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Svenstorps församling, Skurup (M); dog cirka 1739 i Örsjö 21, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). TRULS gift HANSDOTTER, HANNA Okänt i Plats okänd . HANNA (dotter till NILSSON, HANS och ANDERSDOTTER, MERRETE) föddes Okänt i Vädermölla, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 30 Okt 1673 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Örsjö 21, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 24 Jun 1703 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. TRULSDOTTER, ANNA föddes den 14 Sep 1693 i Skurups församling, Skurup (M); döptes den 17 Sep 1693 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
TRULS gift ANDERSDOTTER, ELNA Okänt i Plats okänd . ELNA föddes ber 1694 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 28 Nov 1761 i Örsjö 21, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 11 Dec 1761 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. TRULSDOTTER, HANNA föddes ber 1721 i Örsjö 21, Örsjö församling, Skurup (M); döptes Okänt i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 17 Jan 1787 i Norra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 28 Jan 1787 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M).
Generation: 2
2. TRULSDOTTER, ANNA (1.TRULS1) föddes den 14 Sep 1693 i Skurups församling, Skurup (M); döptes den 17 Sep 1693 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . ANNA gift NILSSON, RASMUS Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 4. RASMUSDOTTER, PERNILLA föddes den 26 Jun 1717 i Snårestad 28, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 30 Jun 1717 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
3. TRULSDOTTER, HANNA (1.TRULS1) föddes ber 1721 i Örsjö 21, Örsjö församling, Skurup (M); döptes Okänt i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 17 Jan 1787 i Norra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 28 Jan 1787 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M). HANNA gift LARSSON, CHRISTEN den 3 Jun 1750 i Sjörups församling, Ystad (M). CHRISTEN (son till ANDERSSON, LARS och HÅKANSDOTTER, KERSTINA) föddes den 9 Aug 1723 i Norra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 11 Aug 1723 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 13 Maj 1786 i Norra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 25 Maj 1786 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. CHRISTENSDOTTER, KJERSTENA föddes den 15 Nov 1750 i Norra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 18 Nov 1750 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 23 Nov 1782 i Norra Vallösa 9, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 4 Dec 1782 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M).
Generation: 3
4. RASMUSDOTTER, PERNILLA (2.ANNA2, 1.TRULS1) föddes den 26 Jun 1717 i Snårestad 28, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 30 Jun 1717 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . PERNILLA gift LARSSON, NILS den 8 Apr 1740 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M). NILS (son till NILSSON, LARS och MÅRTENSDOTTER, ELNA) föddes ber 1707 i Tingaröd 6, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); döptes Okänt i Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); dog den 24 Aug 1771 i Snårestad 30, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 1 Sep 1771 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. NILSDOTTER, KIRSTINA föddes den 27 Okt 1745 i Snårestad 30, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 1 Nov 1745 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 27 Feb 1819 i Snårestad 15, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 7 Mar 1819 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M).
- 7. NILSDOTTER, BOEL föddes den 17 Mar 1748 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 20 Mar 1748 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 19 Dec 1815 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 1 Jan 1816 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 8. NILSDOTTER, HANNA föddes den 1 Jan 1755 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 5 Jan 1755 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 2 Maj 1830 i Snårestad 3, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 5 Maj 1830 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M).
5. CHRISTENSDOTTER, KJERSTENA (3.HANNA2, 1.TRULS1) föddes den 15 Nov 1750 i Norra Vallösa, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 18 Nov 1750 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 23 Nov 1782 i Norra Vallösa 9, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 4 Dec 1782 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M). KJERSTENA gift PETTERSSON, ERLAND den 28 Mar 1773 i Sjörups församling, Ystad (M). ERLAND (son till GABRIELSSON, PETTER och MÅRTENSDOTTER, ELNA) föddes den 4 Aug 1751 i Sjörup, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 11 Aug 1751 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 17 Mar 1829 i Norra Vallösa 9, Sjörups församling, Ystad (M); begravdes den 29 Mar 1829 i Sjörups gamla kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. ERLANDSSON, PER föddes den 9 Aug 1781 i Norra Vallösa 9, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 12 Aug 1781 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 11 Maj 1849 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 17 Maj 1849 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
6. NILSDOTTER, KIRSTINA (4.PERNILLA3, 2.ANNA2, 1.TRULS1) föddes den 27 Okt 1745 i Snårestad 30, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 1 Nov 1745 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 27 Feb 1819 i Snårestad 15, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 7 Mar 1819 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). KIRSTINA gift ANDERSSON, BENGT den 8 Jun 1767 i Snårestads församling, Ystad (M). BENGT (son till ESKILSSON, ANDERS och BENGTSDOTTER, ELNA) föddes den 19 Mar 1739 i Snårestad 19, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 26 Mar 1739 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 2 Apr 1802 i Snårestad 15, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 11 Apr 1802 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. BENGTSSON, JÖNS föddes den 15 Sep 1769 i Snårestad, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 19 Sep 1769 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 17 Maj 1825 i Snårestad 17, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 23 Maj 1825 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M).
7. NILSDOTTER, BOEL (4.PERNILLA3, 2.ANNA2, 1.TRULS1) föddes den 17 Mar 1748 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 20 Mar 1748 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 19 Dec 1815 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 1 Jan 1816 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). BOEL gift ÅKESSON SANDBERG, MÅNS den 16 Sep 1777 i Södra Villie församling, Skurup (M). MÅNS (son till NILSSON, ÅKE och NILSDOTTER, ELNA) föddes ber 1733 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 22 Okt 1809 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Nov 1809 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. MÅNSDOTTER, KARNA föddes den 14 Maj 1784 i Stora Hindberget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 16 Maj 1784 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Feb 1829 i Stora Pinan, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1829 i Slimminge församling, Skurup (M).
8. NILSDOTTER, HANNA (4.PERNILLA3, 2.ANNA2, 1.TRULS1) föddes den 1 Jan 1755 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 5 Jan 1755 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 2 Maj 1830 i Snårestad 3, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 5 Maj 1830 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). HANNA gift MÅRTENSSON, JEPPA den 19 Okt 1777 i Snårestads församling, Ystad (M). JEPPA (son till LARSSON, MÅRTEN och JEPPSDOTTER, MÄTTA) föddes den 2 Sep 1750 i Bollerup 19, Bollerups församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Sep 1750 i Bollerups församling, Tomelilla (L); dog den 23 Jun 1814 i Snårestad 3, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 26 Jun 1814 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. JEPPSDOTTER, MÄTTA föddes den 3 Maj 1793 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 5 Maj 1793 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 17 Mar 1840 i Snårestad 3, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 25 Mar 1840 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M).
9. ERLANDSSON, PER (5.KJERSTENA3, 3.HANNA2, 1.TRULS1) föddes den 9 Aug 1781 i Norra Vallösa 9, Sjörups församling, Ystad (M); döptes den 12 Aug 1781 i Sjörups församling, Ystad (M); dog den 11 Maj 1849 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 17 Maj 1849 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). PER gift BENGTSDOTTER, ELNA den 14 Jun 1812 i Bjäresjö församling, Ystad (M). ELNA (dotter till OLSSON, BENGT och KNUTSDOTTER, KARNA) föddes den 16 Jun 1788 i Bussjö, Bromma församling, Ystad (M); döptes den 22 Jun 1788 i Bromma församling, Ystad (M); dog den 29 Jan 1855 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 4 Feb 1855 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. PERSDOTTER, BENGTA föddes den 17 Nov 1820 i Kärragården 5, Bjäresjö församling, Ystad (M); döptes den 19 Nov 1820 i Bjäresjö församling, Ystad (M); dog den 10 Feb 1897 i Snårestad 25, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 21 Feb 1897 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M).