ANDERSDOTTER, ANNA
1771 - Okänt1. ANDERSDOTTER, ANNA föddes den 11 Dec 1771 i Solberga församling, Skurup (M); döptes den 12 Dec 1771 i Solberga församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. ANNA gift OLSSON, PER den 21 Nov 1800 i Solberga församling, Skurup (M). PER (son till OLSSON, OLA och MATSDOTTER, HANNA) föddes den 8 Feb 1769 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 12 Feb 1769 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. PERSDOTTER, HANNA föddes den 10 Apr 1814 i Solberga 4, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 11 Apr 1814 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 9 Mar 1869 i Trunnerup 4, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 20 Mar 1869 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. PERSDOTTER, HANNA (1.ANNA1) föddes den 10 Apr 1814 i Solberga 4, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 11 Apr 1814 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 9 Mar 1869 i Trunnerup 4, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 20 Mar 1869 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). HANNA gift ANDERSSON, NILS den 14 Dec 1832 i Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M). NILS föddes 1804 i Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 1 Okt 1889 i Trunnerup 4, Villie församling, Skurup (M); begravdes den 6 Okt 1889 i Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. NILSSON, ANDERS föddes den 10 Apr 1834 i Tingaröd 11, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); döptes den 13 Apr 1834 i Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); dog den 25 Sep 1928 i Ölöv 16, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 30 Sep 1928 i Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 4. NILSDOTTER, BENGTA föddes den 4 Feb 1836 i Södra Villie 1, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 5 Feb 1836 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 15 Dec 1906 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 23 Dec 1906 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 5. NILSDOTTER, ANNA föddes den 28 Apr 1838 i Södra Villie 1, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 4 Maj 1838 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Apr 1852 i Trunnerup 10, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 18 Apr 1852 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 6. NILSSON, OLA föddes den 7 Aug 1840 i Södra Villie 1, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 8 Aug 1840 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 7 Mar 1928 i Lindby 17, Svenstorps församling, Skurup (M); begravdes den 15 Mar 1928 i Svenstorps kyrkogård, Skurup (M).
- 7. NILSSON, LARS föddes den 24 Mar 1843 i Stråby 3, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Mar 1843 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 13 Nov 1939 i Stora Beddinge 38, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes i Plats okänd.
- 8. NILSDOTTER NILSSON, JOHANNA föddes den 20 Sep 1847 i Stråby 3, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 24 Sep 1847 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 26 Dec 1929 i Sandåkra 1, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 29 Dec 1929 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 9. NILSSON, PER föddes den 14 Feb 1851 i Trunnerup 10, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 16 Feb 1851 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 10. NILSDOTTER, ANNA föddes den 9 Jun 1855 i Trunnerup 10, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1855 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 15 Dec 1904 i Myreholm, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 26 Dec 1904 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M).
Generation: 3
3. NILSSON, ANDERS (2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 10 Apr 1834 i Tingaröd 11, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); döptes den 13 Apr 1834 i Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); dog den 25 Sep 1928 i Ölöv 16, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 30 Sep 1928 i Villie kyrkogård, Skurup (M). 4. NILSDOTTER, BENGTA (2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 4 Feb 1836 i Södra Villie 1, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 5 Feb 1836 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 15 Dec 1906 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 23 Dec 1906 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). BENGTA gift NILSSON, PER den 25 Mar 1870 i Skurups församling, Skurup (M). PER (son till JÖNSSON, NILS och HANSDOTTER, MÄTTA) föddes den 23 Maj 1847 i Skurup 21, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 26 Maj 1847 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 12 Dec 1931 i Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 20 Dec 1931 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. PERSSON, NILS föddes den 13 Jun 1870 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 15 Jun 1870 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 16 Jun 1959 i Kalmar (H); begravdes i Plats okänd.
- 12. PERSSON, JOHANNES föddes den 5 Sep 1874 i Eriksdal, Röddinge församling, Sjöbo (M); döptes den 20 Sep 1874 i Röddinge församling, Sjöbo (M); dog den 4 Feb 1943 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 14 Feb 1943 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 13. PERSDOTTER GIFT ANDERSSON, MARIA föddes den 25 Okt 1877 i Eriksdal, Röddinge församling, Sjöbo (M); döptes den 4 Nov 1877 i Röddinge församling, Sjöbo (M); dog den 2 Nov 1913 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 9 Nov 1913 i Plats okänd .
5. NILSDOTTER, ANNA (2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 28 Apr 1838 i Södra Villie 1, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 4 Maj 1838 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Apr 1852 i Trunnerup 10, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 18 Apr 1852 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 6. NILSSON, OLA (2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 7 Aug 1840 i Södra Villie 1, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 8 Aug 1840 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 7 Mar 1928 i Lindby 17, Svenstorps församling, Skurup (M); begravdes den 15 Mar 1928 i Svenstorps kyrkogård, Skurup (M). OLA gift JOHANSDOTTER KIHLBERG GIFT NILSSON, MARIA den 26 Mar 1870 i Gislövs församling, Trelleborg (M). MARIA föddes den 31 Jul 1847 i Sörby 8, Anderslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 3 Aug 1847 i Anderslövs församling, Trelleborg (M); dog den 17 Jan 1936 i Lindby 3, Svenstorps församling, Skurup (M); begravdes den 26 Jan 1936 i Svenstorps kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. OLSDOTTER GIFT HANSSON, JOHANNA föddes den 23 Jun 1870 i Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 3 Jul 1870 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Jan 1960 i Lilla Jordberga 4:6, Källstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 19 Jan 1960 i Svenstorps kyrkogård, Skurup (M).
- 15. OLSSON, LARS föddes den 5 Dec 1872 i Trunnerup 6, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1872 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1956 i Ålderdomshemmet, Östra Torp 20:26, Östra Torps församling, Trelleborg (M); begravdes den 26 Maj 1956 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M).
- 16. OLSSON, JOHAN föddes den 23 Dec 1874 i Norra Villie 12, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 3 Jan 1875 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 4 Sep 1879 i Lilla Lerhult, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes i Plats okänd .
- 17. OLSSON LINDBERG, AUGUST föddes den 25 Jun 1877 i Norra Villie 12, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 1 Jul 1877 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 18. OLSDOTTER GIFT ÅGREN, SOFIA föddes den 5 Nov 1879 i Lilla Lerhult, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 16 Nov 1879 i Blentarps församling, Sjöbo (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 19. OLSDOTTER, ANNA föddes den 22 Apr 1884 i Tofthögs gård, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 2 Jun 1884 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 20. OLSSON SJÖSTRAND, JOHAN föddes den 24 Jul 1887 i Tofthögs gård, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 7 Aug 1887 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 3 Feb 1972 i Göteborgs Johannebergs församling, Göteborg (O); begravdes den 24 Feb 1972 i Göteborgs östra kyrkogård, Göteborg (O).
7. NILSSON, LARS (2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 24 Mar 1843 i Stråby 3, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Mar 1843 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 13 Nov 1939 i Stora Beddinge 38, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes i Plats okänd. 8. NILSDOTTER NILSSON, JOHANNA (2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 20 Sep 1847 i Stråby 3, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 24 Sep 1847 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 26 Dec 1929 i Sandåkra 1, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 29 Dec 1929 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 9. NILSSON, PER (2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 14 Feb 1851 i Trunnerup 10, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 16 Feb 1851 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 10. NILSDOTTER, ANNA (2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 9 Jun 1855 i Trunnerup 10, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1855 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 15 Dec 1904 i Myreholm, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 26 Dec 1904 i Gustavs kyrkogård, Svedala (M).
Generation: 4
11. PERSSON, NILS (4.BENGTA3, 2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 13 Jun 1870 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 15 Jun 1870 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 16 Jun 1959 i Kalmar (H); begravdes i Plats okänd. 12. PERSSON, JOHANNES (4.BENGTA3, 2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 5 Sep 1874 i Eriksdal, Röddinge församling, Sjöbo (M); döptes den 20 Sep 1874 i Röddinge församling, Sjöbo (M); dog den 4 Feb 1943 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 14 Feb 1943 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M). 13. PERSDOTTER GIFT ANDERSSON, MARIA (4.BENGTA3, 2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 25 Okt 1877 i Eriksdal, Röddinge församling, Sjöbo (M); döptes den 4 Nov 1877 i Röddinge församling, Sjöbo (M); dog den 2 Nov 1913 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 9 Nov 1913 i Plats okänd . MARIA gift ANDERSSON, PER den 28 Apr 1898 i Malmö Caroli församling, Malmö (M). PER (son till NILSSON, ANDERS och JÖNSDOTTER GIFT NILSSON, ANNA) föddes den 16 Mar 1872 i Fränninge 23, Fränninge församling, Sjöbo (M); döptes den 7 Apr 1872 i Fränninge församling, Sjöbo (M); dog den 31 Dec 1957 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 21. ANDERSSON, Nils HILDING Valdemar föddes den 21 Okt 1898 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 27 Nov 1898 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 24 Apr 1972 i Fosie församling, Malmö (M); begravdes den 29 Apr 1972 i Limhamns kyrkogård, Malmö (M).
14. OLSDOTTER GIFT HANSSON, JOHANNA (6.OLA3, 2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 23 Jun 1870 i Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 3 Jul 1870 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Jan 1960 i Lilla Jordberga 4:6, Källstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 19 Jan 1960 i Svenstorps kyrkogård, Skurup (M). JOHANNA gift HANSSON, Jöns ANDREAS den 23 Jun 1893 i Grönby församling, Trelleborg (M). Jöns föddes den 23 Sep 1860 i Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 28 Sep 1860 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 4 Sep 1939 i Lindby 3, Svenstorps församling, Skurup (M); begravdes den 10 Sep 1939 i Svenstorps kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 22. ANDREASSON, Edvin Donatus föddes den 10 Feb 1895 i Lindby 3, Svenstorps församling, Skurup (M); döptes den 17 Feb 1895 i Svenstorps församling, Skurup (M); dog den 26 Jun 1975 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 22 Aug 1975 i Skurups södra kyrkogård, Skurup (M).
15. OLSSON, LARS (6.OLA3, 2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 5 Dec 1872 i Trunnerup 6, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1872 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 21 Maj 1956 i Ålderdomshemmet, Östra Torp 20:26, Östra Torps församling, Trelleborg (M); begravdes den 26 Maj 1956 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M). 16. OLSSON, JOHAN (6.OLA3, 2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 23 Dec 1874 i Norra Villie 12, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 3 Jan 1875 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 4 Sep 1879 i Lilla Lerhult, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes i Plats okänd . 17. OLSSON LINDBERG, AUGUST (6.OLA3, 2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 25 Jun 1877 i Norra Villie 12, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 1 Jul 1877 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 18. OLSDOTTER GIFT ÅGREN, SOFIA (6.OLA3, 2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 5 Nov 1879 i Lilla Lerhult, Blentarps församling, Sjöbo (M); döptes den 16 Nov 1879 i Blentarps församling, Sjöbo (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 19. OLSDOTTER, ANNA (6.OLA3, 2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 22 Apr 1884 i Tofthögs gård, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 2 Jun 1884 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd . 20. OLSSON SJÖSTRAND, JOHAN (6.OLA3, 2.HANNA2, 1.ANNA1) föddes den 24 Jul 1887 i Tofthögs gård, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 7 Aug 1887 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 3 Feb 1972 i Göteborgs Johannebergs församling, Göteborg (O); begravdes den 24 Feb 1972 i Göteborgs östra kyrkogård, Göteborg (O).