RASMUSDOTTER, HELVIG
1701 - 1775 (73 år)1. RASMUSDOTTER, HELVIG föddes den 3 Nov 1701 i Ängamöllan, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Nov 1701 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 24 Okt 1775 i Trunnerup, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 5 Nov 1775 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). HELVIG gift HÅKANSSON SANDBERG, LARS den 3 Okt 1725 i Skurups församling, Skurup (M). LARS (son till GERTSSON, HÅKAN och BENGTSDOTTER, ANNA) föddes den 27 Apr 1702 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 4 Maj 1702 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 17 Dec 1750 i Torsjö, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 4 Jan 1751 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. LARSDOTTER, KATARINA föddes cirka 1727 i Skårby församling, Ystad (M); döptes Okänt i Skårby församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 3. LARSDOTTER, MARGARETA föddes cirka 1729 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 4. LARSDOTTER SANDBERG, ELSE föddes den 14 Aug 1730 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 19 Apr 1816 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 28 Apr 1816 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 5. LARSSON, HÅKAN föddes den 7 Dec 1733 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 9 Dec 1733 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 4 Dec 1734 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M).
- 6. LARSDOTTER, KIRSTINA föddes den 5 Nov 1735 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 9 Nov 1735 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 21 Apr 1737 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M).
- 7. LARSDOTTER, KIRSTINA föddes den 20 Maj 1738 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 24 Maj 1738 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 28 Jul 1803 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 8. LARSSON, HÅKAN föddes den 7 Dec 1740 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 14 Dec 1740 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 9. LARSDOTTER, BENGTA föddes den 29 Aug 1743 i Skårby församling, Ystad (M); döptes den 4 Sep 1743 i Skårby församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 2
2. LARSDOTTER, KATARINA (1.HELVIG1) föddes cirka 1727 i Skårby församling, Ystad (M); döptes Okänt i Skårby församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 3. LARSDOTTER, MARGARETA (1.HELVIG1) föddes cirka 1729 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 4. LARSDOTTER SANDBERG, ELSE (1.HELVIG1) föddes den 14 Aug 1730 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 19 Apr 1816 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 28 Apr 1816 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). ELSE gift MÅRTENSSON, HANS den 26 Maj 1751 i Södra Villie församling, Skurup (M). HANS (son till MATTSSON, MÅRTEN och ANDERSDOTTER, ANNA) föddes den 12 Nov 1727 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Nov 1727 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 2 Nov 1780 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 15 Nov 1780 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. HANSDOTTER, ANNA föddes den 15 Sep 1752 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 20 Sep 1752 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 2 Nov 1752 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 8 Nov 1752 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 11. HANSDOTTER, HANNA föddes den 29 Okt 1753 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 4 Nov 1753 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 13 Dec 1753 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 28 Dec 1753 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 12. HANSDOTTER, ANNA föddes den 5 Dec 1754 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1754 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 13. HANSSON, MÅRTEN föddes den 4 Dec 1756 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Dec 1756 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Dec 1757 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1757 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 14. HANSDOTTER, KARNA föddes den 7 Okt 1758 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 8 Okt 1758 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 7 Nov 1758 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1758 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 15. HANSSON, MÅRTEN föddes den 28 Jan 1760 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1760 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1803 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 16. HANSSON, LARS föddes den 12 Jun 1762 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1762 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 20 Nov 1806 i Södra Villie 26, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 30 Nov 1806 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 17. HANSDOTTER, KARNA föddes den 29 Sep 1768 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 30 Sep 1768 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 18. HANSDOTTER, HANNA föddes den 12 Dec 1765 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1765 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jan 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 19. HANSSON, MATTS föddes den 11 Dec 1772 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1772 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1831 i Tullstorp 6, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Okt 1831 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M).
- 20. HANSDOTTER, ELNA föddes den 17 Okt 1775 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 18 Okt 1775 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 26 Okt 1775 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 5 Nov 1775 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
5. LARSSON, HÅKAN (1.HELVIG1) föddes den 7 Dec 1733 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 9 Dec 1733 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 4 Dec 1734 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). 6. LARSDOTTER, KIRSTINA (1.HELVIG1) föddes den 5 Nov 1735 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 9 Nov 1735 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 21 Apr 1737 i Snårestads kyrkogård, Ystad (M). 7. LARSDOTTER, KIRSTINA (1.HELVIG1) föddes den 20 Maj 1738 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 24 Maj 1738 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 28 Jul 1803 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 8. LARSSON, HÅKAN (1.HELVIG1) föddes den 7 Dec 1740 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 14 Dec 1740 i Snårestads församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 9. LARSDOTTER, BENGTA (1.HELVIG1) föddes den 29 Aug 1743 i Skårby församling, Ystad (M); döptes den 4 Sep 1743 i Skårby församling, Ystad (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 3
10. HANSDOTTER, ANNA (4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 15 Sep 1752 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 20 Sep 1752 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 2 Nov 1752 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 8 Nov 1752 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 11. HANSDOTTER, HANNA (4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 29 Okt 1753 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 4 Nov 1753 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 13 Dec 1753 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 28 Dec 1753 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 12. HANSDOTTER, ANNA (4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 5 Dec 1754 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1754 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 13. HANSSON, MÅRTEN (4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 4 Dec 1756 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Dec 1756 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Dec 1757 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1757 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 14. HANSDOTTER, KARNA (4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 7 Okt 1758 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 8 Okt 1758 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 7 Nov 1758 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 19 Nov 1758 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 15. HANSSON, MÅRTEN (4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 28 Jan 1760 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1760 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1803 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 16. HANSSON, LARS (4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 12 Jun 1762 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Jun 1762 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 20 Nov 1806 i Södra Villie 26, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 30 Nov 1806 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 17. HANSDOTTER, KARNA (4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 29 Sep 1768 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 30 Sep 1768 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 18. HANSDOTTER, HANNA (4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 12 Dec 1765 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1765 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jan 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). HANNA gift ENEVALDSSON, NILS den 18 Mar 1785 i Katslösa församling, Skurup (M). NILS (son till CHRISTENSSON, ENEVALD och OLSDOTTER, MARNA) föddes den 12 Jun 1756 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 18 Jun 1756 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Jan 1837 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 5 Feb 1837 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 21. NILSSON, HANS föddes den 19 Dec 1785 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1785 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 10 Maj 1852 i Västra Nöbbelöv 4, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Maj 1852 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 22. NILSSON, LARS föddes den 21 Dec 1788 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1788 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 23. NILSSON, OLA föddes den 28 Jul 1791 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 31 Jul 1791 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 24. NILSSON, MÅRTEN föddes den 25 Sep 1793 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1793 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 25. NILSDOTTER, MÄTTA föddes den 27 Mar 1796 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 28 Mar 1796 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 1 Jan 1807 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1807 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 26. NILSDOTTER, ANNA föddes den 26 Nov 1798 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Dec 1798 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Dec 1800 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1800 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 27. NILSSON WAHLSTRÖM, ANDERS föddes den 5 Okt 1801 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Okt 1801 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 16 Dec 1877 i Ystad 5, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes den 23 Dec 1877 i Plats okänd.
- 28. NILSDOTTER, MARNA föddes den 1 Nov 1806 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Nov 1806 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 29. NILSSON, NILS föddes den 7 Sep 1809 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Sep 1809 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Sep 1809 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 22 Okt 1809 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 30. NILSDOTTER, MÄTTA föddes den 2 Aug 1810 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1810 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
19. HANSSON, MATTS (4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 11 Dec 1772 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1772 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1831 i Tullstorp 6, Tullstorps församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Okt 1831 i Tullstorps kyrkogård, Trelleborg (M). 20. HANSDOTTER, ELNA (4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 17 Okt 1775 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 18 Okt 1775 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 26 Okt 1775 i Varmlösa 15, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 5 Nov 1775 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
21. NILSSON, HANS (18.HANNA3, 4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 19 Dec 1785 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1785 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 10 Maj 1852 i Västra Nöbbelöv 4, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Maj 1852 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 22. NILSSON, LARS (18.HANNA3, 4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 21 Dec 1788 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1788 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 23. NILSSON, OLA (18.HANNA3, 4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 28 Jul 1791 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 31 Jul 1791 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 24. NILSSON, MÅRTEN (18.HANNA3, 4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 25 Sep 1793 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1793 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 25. NILSDOTTER, MÄTTA (18.HANNA3, 4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 27 Mar 1796 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 28 Mar 1796 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 1 Jan 1807 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1807 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 26. NILSDOTTER, ANNA (18.HANNA3, 4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 26 Nov 1798 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Dec 1798 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Dec 1800 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1800 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 27. NILSSON WAHLSTRÖM, ANDERS (18.HANNA3, 4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 5 Okt 1801 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Okt 1801 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 16 Dec 1877 i Ystad 5, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes den 23 Dec 1877 i Plats okänd. 28. NILSDOTTER, MARNA (18.HANNA3, 4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 1 Nov 1806 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Nov 1806 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 29. NILSSON, NILS (18.HANNA3, 4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 7 Sep 1809 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Sep 1809 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Sep 1809 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 22 Okt 1809 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 30. NILSDOTTER, MÄTTA (18.HANNA3, 4.ELSE2, 1.HELVIG1) föddes den 2 Aug 1810 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1810 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). MÄTTA gift OLSSON, JÖNS den 28 Mar 1828 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M). JÖNS (son till PERSSON, OLA och JÖNSDOTTER, GERTRUD) föddes den 26 Aug 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Sep 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 18 Aug 1877 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Aug 1877 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 31. JÖNSDOTTER, BENGTA föddes den 5 Okt 1829 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Okt 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 10 Dec 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Dec 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 32. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 8 Apr 1832 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Apr 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 11 Aug 1915 i Fjärdingslöv 9, Gylle församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Aug 1915 i Gylle kyrkogård, Trelleborg (M).
- 33. JÖNSSON, LARS föddes den 26 Sep 1834 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Sep 1834 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 8 Feb 1913 i Kirsebergsstaden 146, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 15 Feb 1913 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
- 34. JÖNSDOTTER, HANNA föddes den 31 Dec 1837 i Örsjö 28, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 2 Jan 1838 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 11 Jan 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 35. JÖNSSON, NILS föddes den 15 Mar 1841 i Ekeberg, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Mar 1841 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 3 Jan 1871 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1871 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 36. JÖNSDOTTER, KARNA föddes den 30 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 4 Feb 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 37. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 3 Okt 1846 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Okt 1846 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1865 i Södra Åby 6, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes i Plats okänd.
- 38. JÖNSSON, ANDERS föddes den 3 Jan 1851 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 12 Jan 1851 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .