NILSSON, PER
1. NILSSON, PER PER gift OKÄNT, BOEL Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. PERSDOTTER, ELNA föddes ber 1714 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Maj 1780 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Jun 1780 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. PERSDOTTER, ELNA (1.PER1) föddes ber 1714 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Maj 1780 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 4 Jun 1780 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift JÖNSSON, JOHAN den 2 Feb 1737 i Slimminge församling, Skurup (M). JOHAN (son till NILSSON, JÖNS och GUNNARSDOTTER, ANNA) föddes ber 1715 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Nov 1759 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Nov 1759 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. JOHANSSON, JÖNS föddes den 11 Mar 1738 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Mar 1738 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Jun 1807 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jun 1807 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 4. JOHANSSON, NILS föddes den 5 Feb 1740 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Feb 1740 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. JOHANSDOTTER, ANNA föddes den 2 Nov 1741 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Nov 1741 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Dec 1741 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 20 Dec 1741 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 6. JOHANSDOTTER, ANNA föddes den 12 Dec 1742 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 17 Dec 1742 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1747 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Apr 1747 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 7. JOHANSSON, PER föddes den 21 Okt 1745 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Okt 1745 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 8. JOHANSSON, ANDERS föddes den 29 Jan 1749 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1749 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 9. JOHANSDOTTER, ELSA föddes den 11 Apr 1751 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Apr 1751 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 10. JOHANSSON, CHRISTEN föddes den 22 Mar 1754 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Mar 1754 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Mar 1837 i Slimminge 36, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Mar 1837 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
ELNA gift PERSSON, MÅRTEN den 29 Sep 1760 i Slimminge församling, Skurup (M). MÅRTEN föddes ber 1701 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes Okänt i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 19 Maj 1784 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 23 Maj 1784 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Generation: 3
3. JOHANSSON, JÖNS (2.ELNA2, 1.PER1) föddes den 11 Mar 1738 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Mar 1738 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Jun 1807 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jun 1807 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). JÖNS gift PERSDOTTER, BOEL Okänt i Plats okänd . BOEL föddes den 10 Sep 1738 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Sep 1738 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Jul 1810 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 29 Jul 1810 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. JÖNSDOTTER, GRETA föddes den 28 Okt 1778 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Nov 1778 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 17 Okt 1844 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 27 Okt 1844 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
4. JOHANSSON, NILS (2.ELNA2, 1.PER1) föddes den 5 Feb 1740 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Feb 1740 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. NILS gift ANDERSDOTTER, BENGTA den 13 Feb 1774 i Slimminge församling, Skurup (M). BENGTA föddes ber 1719 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 15 Jan 1780 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 23 Jan 1780 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
5. JOHANSDOTTER, ANNA (2.ELNA2, 1.PER1) föddes den 2 Nov 1741 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Nov 1741 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Dec 1741 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 20 Dec 1741 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 6. JOHANSDOTTER, ANNA (2.ELNA2, 1.PER1) föddes den 12 Dec 1742 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 17 Dec 1742 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1747 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 5 Apr 1747 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 7. JOHANSSON, PER (2.ELNA2, 1.PER1) föddes den 21 Okt 1745 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Okt 1745 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 8. JOHANSSON, ANDERS (2.ELNA2, 1.PER1) föddes den 29 Jan 1749 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Feb 1749 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 9. JOHANSDOTTER, ELSA (2.ELNA2, 1.PER1) föddes den 11 Apr 1751 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Apr 1751 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 10. JOHANSSON, CHRISTEN (2.ELNA2, 1.PER1) föddes den 22 Mar 1754 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Mar 1754 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Mar 1837 i Slimminge 36, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Mar 1837 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). CHRISTEN gift NILSDOTTER, ANNA den 13 Sep 1788 i Slimminge församling, Skurup (M). ANNA (dotter till PERSSON, NILS och CHRISTENSDOTTER, BARBRO) föddes den 10 Okt 1756 i Dybäck, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 17 Okt 1756 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 18 Maj 1834 i Slimminge 36, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 25 Maj 1834 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. CHRISTENSSON, JOHAN föddes den 25 Jul 1789 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Jul 1789 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Jun 1824 i Skönabäck, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 13 Jun 1824 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 13. CHRISTENSDOTTER, ELNA föddes den 14 Dec 1791 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Dec 1791 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Maj 1841 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Maj 1841 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 14. CHRISTENSSON, NILS föddes den 24 Maj 1795 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Maj 1795 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Apr 1881 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 15. CHRISTENSSON, PER föddes den 21 Jan 1798 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Jan 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Mar 1874 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Apr 1874 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
11. JÖNSDOTTER, GRETA (3.JÖNS3, 2.ELNA2, 1.PER1) föddes den 28 Okt 1778 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Nov 1778 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 17 Okt 1844 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 27 Okt 1844 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). GRETA gift ANDERSSON, ANDERS den 7 Apr 1802 i Slimminge församling, Skurup (M). ANDERS (son till LARSSON, ANDERS och ANDERSDOTTER, MARGARETA) föddes den 20 Okt 1776 i Ugglesjö, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 21 Okt 1776 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 9 Maj 1846 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Maj 1846 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 16. ANDERSDOTTER, MARGARETA föddes den 25 Sep 1802 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Sep 1802 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Jan 1819 i Slimminge 5, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Feb 1819 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 17. ANDERSDOTTER, ELNA föddes den 28 Jun 1804 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 1 Jul 1804 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Apr 1806 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 11 Maj 1806 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 18. ANDERSDOTTER, KERSTENA föddes den 15 Apr 1806 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Apr 1806 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Dec 1882 i Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Dec 1882 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 19. ANDERSDOTTER, ELNA föddes den 15 Apr 1808 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Apr 1808 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 30 Aug 1878 i Rotehus, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Sep 1878 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 20. ANDERSDOTTER, HANNA föddes den 1 Maj 1810 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Maj 1810 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 16 Feb 1873 i Humlarödshus, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 23 Feb 1873 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M).
- 21. ANDERSDOTTER, BOEL föddes den 12 Nov 1813 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 13 Nov 1813 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 10 Mar 1873 i Norra Stenberget 1, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Mar 1873 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 22. ANDERSDOTTER, ANNA föddes den 9 Nov 1816 i Tegelvångshuset, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 10 Nov 1816 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 27 Feb 1880 i Hellede, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Mar 1880 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 23. ANDERSSON, NILS föddes den 25 Mar 1820 i Lilla Häckenfelt, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Mar 1820 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Mar 1821 i Lilla Häckenfelt, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 1 Apr 1821 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
12. CHRISTENSSON, JOHAN (10.CHRISTEN3, 2.ELNA2, 1.PER1) föddes den 25 Jul 1789 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 26 Jul 1789 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 5 Jun 1824 i Skönabäck, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 13 Jun 1824 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 13. CHRISTENSDOTTER, ELNA (10.CHRISTEN3, 2.ELNA2, 1.PER1) föddes den 14 Dec 1791 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Dec 1791 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Maj 1841 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Maj 1841 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). ELNA gift JÖNSSON, PER den 5 Maj 1825 i Slimminge församling, Skurup (M). PER (son till PERSSON, JÖNS och NILSDOTTER, HANNA) föddes den 31 Jul 1798 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Mar 1852 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Mar 1852 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 24. PERSSON, NILS föddes den 22 Okt 1825 i Kläggeröd, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 23 Okt 1825 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Jan 1906 i Fattiggården, Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Feb 1906 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 25. PERSDOTTER, HANNA föddes den 14 Jan 1828 i Slimminge 19, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Jan 1828 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 3 Apr 1863 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 13 Apr 1863 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 26. PERSSON, JOHAN föddes den 31 Maj 1832 i Slimminge 19, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Jun 1832 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1892 i Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
14. CHRISTENSSON, NILS (10.CHRISTEN3, 2.ELNA2, 1.PER1) föddes den 24 Maj 1795 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Maj 1795 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Apr 1881 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 15. CHRISTENSSON, PER (10.CHRISTEN3, 2.ELNA2, 1.PER1) föddes den 21 Jan 1798 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 22 Jan 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 25 Mar 1874 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Apr 1874 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).