OLSDOTTER, MARNA
1737 - 1803 (66 år)1. OLSDOTTER, MARNA föddes den 13 Sep 1737 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 18 Sep 1737 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 22 Sep 1803 i Hassle-Bösarp, Hassle-Bösarps församling, Skurup (M); begravdes den 23 Okt 1803 i Hassle-Bösarps kyrkogård, Skurup (M). MARNA gift CHRISTENSSON, ENEVALD den 15 Apr 1754 i Skurups församling, Skurup (M). ENEVALD (son till ENEVALDSSON, CHRISTEN och PERSDOTTER, ANNA) föddes den 12 Okt 1727 i Saritslöv, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 15 Okt 1727 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 30 Dec 1767 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1768 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. ENEVALDSSON, NILS föddes den 12 Jun 1756 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 18 Jun 1756 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Jan 1837 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 5 Feb 1837 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 3. ENEVALDSDOTTER, ANNA föddes den 1 Apr 1759 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Apr 1759 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 4. ENEVALDSSON, CHRISTEN föddes den 29 Jul 1761 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1761 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. ENEVALDSDOTTER, MARGRETA föddes den 16 Mar 1765 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 16 Mar 1765 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 17 Mar 1765 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 24 Mar 1765 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 6. ENEVALDSSON, LARS föddes den 10 Aug 1767 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 11 Aug 1767 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 27 Aug 1767 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 27 Sep 1767 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 7. ENEVALDSDOTTER, ANNA föddes den 10 Aug 1767 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 11 Aug 1767 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 29 Aug 1767 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 27 Sep 1767 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. ENEVALDSSON, NILS (1.MARNA1) föddes den 12 Jun 1756 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 18 Jun 1756 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 28 Jan 1837 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 5 Feb 1837 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). NILS gift HANSDOTTER, HANNA den 18 Mar 1785 i Katslösa församling, Skurup (M). HANNA (dotter till MÅRTENSSON, HANS och LARSDOTTER SANDBERG, ELSE) föddes den 12 Dec 1765 i Varmlösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 13 Dec 1765 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 21 Jan 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. NILSSON, HANS föddes den 19 Dec 1785 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1785 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 10 Maj 1852 i Västra Nöbbelöv 4, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Maj 1852 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M).
- 9. NILSSON, LARS föddes den 21 Dec 1788 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1788 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 10. NILSSON, OLA föddes den 28 Jul 1791 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 31 Jul 1791 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 11. NILSSON, MÅRTEN föddes den 25 Sep 1793 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1793 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 12. NILSDOTTER, MÄTTA föddes den 27 Mar 1796 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 28 Mar 1796 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 1 Jan 1807 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1807 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 13. NILSDOTTER, ANNA föddes den 26 Nov 1798 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Dec 1798 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Dec 1800 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1800 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 14. NILSSON WAHLSTRÖM, ANDERS föddes den 5 Okt 1801 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Okt 1801 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 16 Dec 1877 i Ystad 5, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes den 23 Dec 1877 i Plats okänd.
- 15. NILSDOTTER, MARNA föddes den 1 Nov 1806 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Nov 1806 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 16. NILSSON, NILS föddes den 7 Sep 1809 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Sep 1809 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Sep 1809 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 22 Okt 1809 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 17. NILSDOTTER, MÄTTA föddes den 2 Aug 1810 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1810 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
3. ENEVALDSDOTTER, ANNA (1.MARNA1) föddes den 1 Apr 1759 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 8 Apr 1759 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 4. ENEVALDSSON, CHRISTEN (1.MARNA1) föddes den 29 Jul 1761 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1761 i Skurups församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 5. ENEVALDSDOTTER, MARGRETA (1.MARNA1) föddes den 16 Mar 1765 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 16 Mar 1765 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 17 Mar 1765 i Sandåkra, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 24 Mar 1765 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 6. ENEVALDSSON, LARS (1.MARNA1) föddes den 10 Aug 1767 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 11 Aug 1767 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 27 Aug 1767 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 27 Sep 1767 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 7. ENEVALDSDOTTER, ANNA (1.MARNA1) föddes den 10 Aug 1767 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 11 Aug 1767 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 29 Aug 1767 i Skurup, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 27 Sep 1767 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 3
8. NILSSON, HANS (2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 19 Dec 1785 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Dec 1785 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 10 Maj 1852 i Västra Nöbbelöv 4, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Maj 1852 i Västra Nöbbelövs kyrkogård, Skurup (M). 9. NILSSON, LARS (2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 21 Dec 1788 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1788 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 10. NILSSON, OLA (2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 28 Jul 1791 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 31 Jul 1791 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 11. NILSSON, MÅRTEN (2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 25 Sep 1793 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 29 Sep 1793 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 12. NILSDOTTER, MÄTTA (2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 27 Mar 1796 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 28 Mar 1796 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 1 Jan 1807 i Varmlösa, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1807 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 13. NILSDOTTER, ANNA (2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 26 Nov 1798 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Dec 1798 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Dec 1800 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 26 Dec 1800 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 14. NILSSON WAHLSTRÖM, ANDERS (2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 5 Okt 1801 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Okt 1801 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 16 Dec 1877 i Ystad 5, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); begravdes den 23 Dec 1877 i Plats okänd. 15. NILSDOTTER, MARNA (2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 1 Nov 1806 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Nov 1806 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 16. NILSSON, NILS (2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 7 Sep 1809 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Sep 1809 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 14 Sep 1809 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 22 Okt 1809 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 17. NILSDOTTER, MÄTTA (2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 2 Aug 1810 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1810 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). MÄTTA gift OLSSON, JÖNS den 28 Mar 1828 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M). JÖNS (son till PERSSON, OLA och JÖNSDOTTER, GERTRUD) föddes den 26 Aug 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Sep 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 18 Aug 1877 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Aug 1877 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. JÖNSDOTTER, BENGTA föddes den 5 Okt 1829 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Okt 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 10 Dec 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Dec 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 19. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 8 Apr 1832 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Apr 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 11 Aug 1915 i Fjärdingslöv 9, Gylle församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Aug 1915 i Gylle kyrkogård, Trelleborg (M).
- 20. JÖNSSON, LARS föddes den 26 Sep 1834 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Sep 1834 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 8 Feb 1913 i Kirsebergsstaden 146, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 15 Feb 1913 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
- 21. JÖNSDOTTER, HANNA föddes den 31 Dec 1837 i Örsjö 28, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 2 Jan 1838 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 11 Jan 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 22. JÖNSSON, NILS föddes den 15 Mar 1841 i Ekeberg, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Mar 1841 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 3 Jan 1871 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1871 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 23. JÖNSDOTTER, KARNA föddes den 30 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 4 Feb 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 24. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 3 Okt 1846 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Okt 1846 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1865 i Södra Åby 6, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes i Plats okänd.
- 25. JÖNSSON, ANDERS föddes den 3 Jan 1851 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 12 Jan 1851 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
Generation: 4
18. JÖNSDOTTER, BENGTA (17.MÄTTA3, 2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 5 Okt 1829 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Okt 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 10 Dec 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Dec 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 19. JÖNSDOTTER, ANNA (17.MÄTTA3, 2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 8 Apr 1832 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Apr 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 11 Aug 1915 i Fjärdingslöv 9, Gylle församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Aug 1915 i Gylle kyrkogård, Trelleborg (M). 20. JÖNSSON, LARS (17.MÄTTA3, 2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 26 Sep 1834 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Sep 1834 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 8 Feb 1913 i Kirsebergsstaden 146, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 15 Feb 1913 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M). 21. JÖNSDOTTER, HANNA (17.MÄTTA3, 2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 31 Dec 1837 i Örsjö 28, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 2 Jan 1838 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 11 Jan 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). HANNA gift PERSSON, NILS den 28 Mar 1858 i Slimminge församling, Skurup (M). NILS (son till JÖNSSON, PER och CHRISTENSDOTTER, ELNA) föddes den 22 Okt 1825 i Kläggeröd, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 23 Okt 1825 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Jan 1906 i Fattiggården, Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Feb 1906 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 26. NILSDOTTER GIFT KRETS, ELISABETH föddes den 4 Apr 1858 i Nybygget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1858 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Mar 1946 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 7 Apr 1946 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M).
- 27. NILSDOTTER GIFT ANDERSSON, MATILDA föddes den 24 Jan 1861 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Jan 1861 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Jul 1922 i Ludvika bruk, Ludvika församling, Ludvika (W) ; begravdes i Plats okänd.
- 28. NILSSON, JOHAN föddes den 25 Jun 1863 i Möllerupshus, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 28 Jun 1863 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 24 Aug 1942 i Gärdslöv 1 Prästgården, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Aug 1942 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 29. NILSSON, ALFRED föddes den 22 Feb 1866 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Feb 1866 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 30. NILSSON, LARS föddes den 2 Nov 1869 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Nov 1869 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Jul 1943 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 1 Aug 1943 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 31. NILSDOTTER GIFT LINDE, JOHANNA föddes den 1 Dec 1872 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1872 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Maj 1953 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Maj 1953 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 32. NILSDOTTER GIFT LINDSKOG, ELIN föddes den 16 Jul 1880 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Jul 1880 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Jun 1962 i Härlanda församling, Göteborg (O); begravdes den 29 Jun 1962 i Göteborgs östra kyrkogård, Göteborg (O).
22. JÖNSSON, NILS (17.MÄTTA3, 2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 15 Mar 1841 i Ekeberg, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Mar 1841 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 3 Jan 1871 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1871 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 23. JÖNSDOTTER, KARNA (17.MÄTTA3, 2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 30 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 4 Feb 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 24. JÖNSDOTTER, ELNA (17.MÄTTA3, 2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 3 Okt 1846 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Okt 1846 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1865 i Södra Åby 6, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes i Plats okänd. 25. JÖNSSON, ANDERS (17.MÄTTA3, 2.NILS2, 1.MARNA1) föddes den 3 Jan 1851 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 12 Jan 1851 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .