WERNERSDOTTER, BENGTA
1726 - 1791 (64 år)1. WERNERSDOTTER, BENGTA föddes den 22 Sep 1726 i Grönby, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes den 25 Sep 1726 i Grönby församling, Trelleborg (M); dog den 7 Feb 1791 i Grönby, Grönby församling, Trelleborg (M); begravdes den 20 Feb 1791 i Grönby kyrkogård, Trelleborg (M). BENGTA gift KNUTSSON, JÖNS den 18 Apr 1755 i Grönby församling, Trelleborg (M). JÖNS (son till MÅNSSON, KNUT och CHRISTOFFERSDOTTER, ANNA) föddes den 9 Mar 1734 i Hönsinge, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Mar 1734 i Grönby församling, Trelleborg (M); dog den 1 Maj 1797 i Grönby, Grönby församling, Trelleborg (M); begravdes den 14 Maj 1797 i Grönby kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. JÖNSDOTTER, KJERSTINA föddes den 14 Apr 1758 i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Grönby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 3. JÖNSSON, DAVID föddes den 18 Okt 1761 i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes den 18 Okt 1761 i Grönby församling, Trelleborg (M); och dog i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); begravdes den 22 Okt 1761 i Grönby kyrkogård, Trelleborg (M).
- 4. JÖNSDOTTER, GERTRUD föddes den 23 Dec 1763 i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes den 25 Dec 1763 i Grönby församling, Trelleborg (M); dog den 20 Dec 1836 i Gärdslöv 9, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 26 Dec 1836 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 5. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 9 Feb 1768 i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes den 14 Feb 1768 i Grönby församling, Trelleborg (M); dog den 9 Jun 1772 i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); begravdes den 14 Jun 1772 i Grönby kyrkogård, Trelleborg (M).
- 6. JÖNSSON, KNUT föddes den 26 Okt 1769 i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes den 29 Okt 1769 i Grönby församling, Trelleborg (M); dog den 24 Nov 1821 i Käglinge 5, Glostorps församling, Malmö (M); begravdes den 16 Dec 1821 i Glostorps kyrkogård, Malmö (M).
Generation: 2
2. JÖNSDOTTER, KJERSTINA (1.BENGTA1) föddes den 14 Apr 1758 i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes Okänt i Grönby församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 3. JÖNSSON, DAVID (1.BENGTA1) föddes den 18 Okt 1761 i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes den 18 Okt 1761 i Grönby församling, Trelleborg (M); och dog i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); begravdes den 22 Okt 1761 i Grönby kyrkogård, Trelleborg (M). 4. JÖNSDOTTER, GERTRUD (1.BENGTA1) föddes den 23 Dec 1763 i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes den 25 Dec 1763 i Grönby församling, Trelleborg (M); dog den 20 Dec 1836 i Gärdslöv 9, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 26 Dec 1836 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). GERTRUD gift PERSSON, OLA den 27 Feb 1791 i Grönby församling, Trelleborg (M). OLA (son till NILSSON, PER och ANDERSDOTTER, ELNA) föddes den 30 Jul 1766 i Lemmeströ församling, Svedala (M); döptes den 3 Aug 1766 i Lemmeströ församling, Svedala (M); dog den 6 Jun 1843 i Gärdslöv 9, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Jun 1843 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. OLSSON, PER föddes den 25 Jul 1797 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 30 Jul 1797 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 8. OLSSON, JÖNS föddes den 26 Aug 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Sep 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 18 Aug 1877 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Aug 1877 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 9. OLSSON, NILS föddes den 28 Sep 1801 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 28 Sep 1801 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 1 Apr 1865 i Gabelljung, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 9 Apr 1865 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 10. OLSSON, DAVID föddes den 20 Okt 1804 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Okt 1804 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 11 Jan 1885 i Gärdslöv 10, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 17 Jan 1885 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
5. JÖNSDOTTER, ANNA (1.BENGTA1) föddes den 9 Feb 1768 i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes den 14 Feb 1768 i Grönby församling, Trelleborg (M); dog den 9 Jun 1772 i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); begravdes den 14 Jun 1772 i Grönby kyrkogård, Trelleborg (M). 6. JÖNSSON, KNUT (1.BENGTA1) föddes den 26 Okt 1769 i Grönby 9, Grönby församling, Trelleborg (M); döptes den 29 Okt 1769 i Grönby församling, Trelleborg (M); dog den 24 Nov 1821 i Käglinge 5, Glostorps församling, Malmö (M); begravdes den 16 Dec 1821 i Glostorps kyrkogård, Malmö (M).
Generation: 3
7. OLSSON, PER (4.GERTRUD2, 1.BENGTA1) föddes den 25 Jul 1797 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 30 Jul 1797 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 8. OLSSON, JÖNS (4.GERTRUD2, 1.BENGTA1) föddes den 26 Aug 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 1 Sep 1799 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 18 Aug 1877 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Aug 1877 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). JÖNS gift NILSDOTTER, MÄTTA den 28 Mar 1828 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M). MÄTTA (dotter till ENEVALDSSON, NILS och HANSDOTTER, HANNA) föddes den 2 Aug 1810 i Varmlösa 14, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1810 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 31 Mar 1879 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 14 Apr 1879 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. JÖNSDOTTER, BENGTA föddes den 5 Okt 1829 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Okt 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 10 Dec 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Dec 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 12. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 8 Apr 1832 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Apr 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 11 Aug 1915 i Fjärdingslöv 9, Gylle församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Aug 1915 i Gylle kyrkogård, Trelleborg (M).
- 13. JÖNSSON, LARS föddes den 26 Sep 1834 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Sep 1834 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 8 Feb 1913 i Kirsebergsstaden 146, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 15 Feb 1913 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
- 14. JÖNSDOTTER, HANNA föddes den 31 Dec 1837 i Örsjö 28, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 2 Jan 1838 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 11 Jan 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 15. JÖNSSON, NILS föddes den 15 Mar 1841 i Ekeberg, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Mar 1841 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 3 Jan 1871 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1871 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 16. JÖNSDOTTER, KARNA föddes den 30 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 4 Feb 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 17. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 3 Okt 1846 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Okt 1846 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1865 i Södra Åby 6, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes i Plats okänd.
- 18. JÖNSSON, ANDERS föddes den 3 Jan 1851 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 12 Jan 1851 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
9. OLSSON, NILS (4.GERTRUD2, 1.BENGTA1) föddes den 28 Sep 1801 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 28 Sep 1801 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 1 Apr 1865 i Gabelljung, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 9 Apr 1865 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M). 10. OLSSON, DAVID (4.GERTRUD2, 1.BENGTA1) föddes den 20 Okt 1804 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 21 Okt 1804 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 11 Jan 1885 i Gärdslöv 10, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 17 Jan 1885 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
Generation: 4
11. JÖNSDOTTER, BENGTA (8.JÖNS3, 4.GERTRUD2, 1.BENGTA1) föddes den 5 Okt 1829 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 6 Okt 1829 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 10 Dec 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 18 Dec 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 12. JÖNSDOTTER, ANNA (8.JÖNS3, 4.GERTRUD2, 1.BENGTA1) föddes den 8 Apr 1832 i Gärdslöv, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Apr 1832 i Gärdslövs församling, Trelleborg (M); dog den 11 Aug 1915 i Fjärdingslöv 9, Gylle församling, Trelleborg (M); begravdes den 16 Aug 1915 i Gylle kyrkogård, Trelleborg (M). 13. JÖNSSON, LARS (8.JÖNS3, 4.GERTRUD2, 1.BENGTA1) föddes den 26 Sep 1834 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 27 Sep 1834 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 8 Feb 1913 i Kirsebergsstaden 146, Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 15 Feb 1913 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M). 14. JÖNSDOTTER, HANNA (8.JÖNS3, 4.GERTRUD2, 1.BENGTA1) föddes den 31 Dec 1837 i Örsjö 28, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 2 Jan 1838 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 11 Jan 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). HANNA gift PERSSON, NILS den 28 Mar 1858 i Slimminge församling, Skurup (M). NILS (son till JÖNSSON, PER och CHRISTENSDOTTER, ELNA) föddes den 22 Okt 1825 i Kläggeröd, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 23 Okt 1825 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Jan 1906 i Fattiggården, Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Feb 1906 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. NILSDOTTER GIFT KRETS, ELISABETH föddes den 4 Apr 1858 i Nybygget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1858 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Mar 1946 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 7 Apr 1946 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M).
- 20. NILSDOTTER GIFT ANDERSSON, MATILDA föddes den 24 Jan 1861 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Jan 1861 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Jul 1922 i Ludvika bruk, Ludvika församling, Ludvika (W) ; begravdes i Plats okänd.
- 21. NILSSON, JOHAN föddes den 25 Jun 1863 i Möllerupshus, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 28 Jun 1863 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 24 Aug 1942 i Gärdslöv 1 Prästgården, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Aug 1942 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 22. NILSSON, ALFRED föddes den 22 Feb 1866 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Feb 1866 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 23. NILSSON, LARS föddes den 2 Nov 1869 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Nov 1869 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Jul 1943 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 1 Aug 1943 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 24. NILSDOTTER GIFT LINDE, JOHANNA föddes den 1 Dec 1872 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1872 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Maj 1953 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Maj 1953 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 25. NILSDOTTER GIFT LINDSKOG, ELIN föddes den 16 Jul 1880 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Jul 1880 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Jun 1962 i Härlanda församling, Göteborg (O); begravdes den 29 Jun 1962 i Göteborgs östra kyrkogård, Göteborg (O).
15. JÖNSSON, NILS (8.JÖNS3, 4.GERTRUD2, 1.BENGTA1) föddes den 15 Mar 1841 i Ekeberg, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 20 Mar 1841 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 3 Jan 1871 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Jan 1871 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 16. JÖNSDOTTER, KARNA (8.JÖNS3, 4.GERTRUD2, 1.BENGTA1) föddes den 30 Jan 1844 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 30 Jan 1844 i Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 4 Feb 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). 17. JÖNSDOTTER, ELNA (8.JÖNS3, 4.GERTRUD2, 1.BENGTA1) föddes den 3 Okt 1846 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 7 Okt 1846 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 6 Okt 1865 i Södra Åby 6, Södra Åby församling, Trelleborg (M); begravdes i Plats okänd. 18. JÖNSSON, ANDERS (8.JÖNS3, 4.GERTRUD2, 1.BENGTA1) föddes den 3 Jan 1851 i Pilslund, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 12 Jan 1851 i Södra Villie församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .