PERSDOTTER, KERSTINA
1734 - 1801 (66 år)1. PERSDOTTER, KERSTINA föddes den 17 Sep 1734 i Snårestad 25, Snårestads församling, Ystad (M); döptes den 22 Sep 1734 i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 28 Jan 1801 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 8 Feb 1801 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). KERSTINA gift JÖNSSON, PER Okänt i Plats okänd . PER (son till BENGTSSON, JÖNS och JÖNSDOTTER, KARNA) föddes den 7 Nov 1735 i Snårestads församling, Ystad (M); döptes Okänt i Snårestads församling, Ystad (M); dog den 26 Jan 1814 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 13 Feb 1814 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. PERSSON, JÖNS föddes den 13 Apr 1773 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Apr 1773 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Feb 1835 i Katslösa 5, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1835 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 2
2. PERSSON, JÖNS (1.KERSTINA1) föddes den 13 Apr 1773 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Apr 1773 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Feb 1835 i Katslösa 5, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 22 Feb 1835 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). JÖNS gift NILSDOTTER, HANNA den 11 Dec 1796 i Slimminge församling, Skurup (M). HANNA (dotter till JÖNSSON, NILS och LARSDOTTER, GUNNEL) föddes den 12 Dec 1774 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Dec 1774 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 31 Dec 1805 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Jan 1806 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. JÖNSSON, PER föddes den 31 Jul 1798 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Mar 1852 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Mar 1852 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 4. JÖNSDOTTER, BENGTA föddes den 10 Mar 1800 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Mar 1800 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. JÖNSDOTTER, KERSTENA föddes den 29 Feb 1804 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Mar 1804 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
JÖNS gift CARLSDOTTER, ANNA den 24 Aug 1806 i Katslösa församling, Skurup (M). ANNA föddes den 26 Feb 1784 i Katslösa, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 29 Feb 1784 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 21 Okt 1836 i Varmlösa 2, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 27 Okt 1836 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. JÖNSSON, BENGT föddes den 12 Feb 1807 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Feb 1807 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Nov 1875 i Björneborg, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 21 Nov 1875 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 3
3. JÖNSSON, PER (2.JÖNS2, 1.KERSTINA1) föddes den 31 Jul 1798 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 2 Aug 1798 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Mar 1852 i Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 28 Mar 1852 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). PER gift CHRISTENSDOTTER, ELNA den 5 Maj 1825 i Slimminge församling, Skurup (M). ELNA (dotter till JOHANSSON, CHRISTEN och NILSDOTTER, ANNA) föddes den 14 Dec 1791 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 18 Dec 1791 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 11 Maj 1841 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 16 Maj 1841 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. PERSSON, NILS föddes den 22 Okt 1825 i Kläggeröd, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 23 Okt 1825 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Jan 1906 i Fattiggården, Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Feb 1906 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 8. PERSDOTTER, HANNA föddes den 14 Jan 1828 i Slimminge 19, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Jan 1828 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 3 Apr 1863 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 13 Apr 1863 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M).
- 9. PERSSON, JOHAN föddes den 31 Maj 1832 i Slimminge 19, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Jun 1832 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1892 i Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
4. JÖNSDOTTER, BENGTA (2.JÖNS2, 1.KERSTINA1) föddes den 10 Mar 1800 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 14 Mar 1800 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 5. JÖNSDOTTER, KERSTENA (2.JÖNS2, 1.KERSTINA1) föddes den 29 Feb 1804 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Mar 1804 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 6. JÖNSSON, BENGT (2.JÖNS2, 1.KERSTINA1) föddes den 12 Feb 1807 i Stora Skallstorp, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 15 Feb 1807 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 15 Nov 1875 i Björneborg, Gustavs församling, Svedala (M); begravdes den 21 Nov 1875 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
Generation: 4
7. PERSSON, NILS (3.PER3, 2.JÖNS2, 1.KERSTINA1) föddes den 22 Okt 1825 i Kläggeröd, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 23 Okt 1825 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 26 Jan 1906 i Fattiggården, Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 6 Feb 1906 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). NILS gift JÖNSDOTTER, HANNA den 28 Mar 1858 i Slimminge församling, Skurup (M). HANNA (dotter till OLSSON, JÖNS och NILSDOTTER, MÄTTA) föddes den 31 Dec 1837 i Örsjö 28, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 2 Jan 1838 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 11 Jan 1892 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. NILSDOTTER GIFT KRETS, ELISABETH föddes den 4 Apr 1858 i Nybygget, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Apr 1858 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 29 Mar 1946 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 7 Apr 1946 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M).
- 11. NILSDOTTER GIFT ANDERSSON, MATILDA föddes den 24 Jan 1861 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 27 Jan 1861 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 4 Jul 1922 i Ludvika bruk, Ludvika församling, Ludvika (W) ; begravdes i Plats okänd.
- 12. NILSSON, JOHAN föddes den 25 Jun 1863 i Möllerupshus, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 28 Jun 1863 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 24 Aug 1942 i Gärdslöv 1 Prästgården, Gärdslövs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Aug 1942 i Gärdslövs kyrkogård, Trelleborg (M).
- 13. NILSSON, ALFRED föddes den 22 Feb 1866 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Feb 1866 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd .
- 14. NILSSON, LARS föddes den 2 Nov 1869 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Nov 1869 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 23 Jul 1943 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 1 Aug 1943 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 15. NILSDOTTER GIFT LINDE, JOHANNA föddes den 1 Dec 1872 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1872 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Maj 1953 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Maj 1953 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 16. NILSDOTTER GIFT LINDSKOG, ELIN föddes den 16 Jul 1880 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 25 Jul 1880 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 8 Jun 1962 i Härlanda församling, Göteborg (O); begravdes den 29 Jun 1962 i Göteborgs östra kyrkogård, Göteborg (O).
8. PERSDOTTER, HANNA (3.PER3, 2.JÖNS2, 1.KERSTINA1) föddes den 14 Jan 1828 i Slimminge 19, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Jan 1828 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 3 Apr 1863 i Havberg, Skurups församling, Skurup (M); begravdes den 13 Apr 1863 i Skurups norra kyrkogård, Skurup (M). 9. PERSSON, JOHAN (3.PER3, 2.JÖNS2, 1.KERSTINA1) föddes den 31 Maj 1832 i Slimminge 19, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Jun 1832 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 12 Jan 1892 i Slimminge 10, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 17 Jan 1892 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).