PERSDOTTER, HANNA
Ber 1746 - 1825 (79 år)1. PERSDOTTER, HANNA föddes ber 1746 i Skivarps församling, Skurup (M); döptes Okänt i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 23 Maj 1825 i Skivarp 17, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 29 Maj 1825 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). Noteringar:
Födelse:
Födelse- och dopbok finns inte. Var 79 år när hon dog.HANNA gift AXELSSON, BENGT Okänt i Plats okänd . BENGT (son till ANDREASSON HOLM, AXEL och OLSDOTTER, INGAR) föddes den 6 Jul 1740 i Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 11 Jul 1740 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 6 Jun 1786 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 11 Jun 1786 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. BENGTSSON, ERIK föddes den 24 Feb 1774 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 27 Feb 1774 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 4 Maj 1774 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 15 Maj 1774 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 3. BENGTSSON, ZACHARIAS föddes den 26 Apr 1775 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 30 Apr 1775 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 4. BENGTSSON, PER föddes den 5 Nov 1777 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 9 Nov 1777 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. BENGTSSON, JÖNS föddes den 29 Mar 1780 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Apr 1780 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jun 1861 i Dammen, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 16 Jun 1861 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 6. BENGTSDOTTER, KARNA föddes den 29 Feb 1784 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Mar 1784 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 7. BENGTSSON, ERIK föddes den 30 Apr 1786 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 7 Maj 1786 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 2
2. BENGTSSON, ERIK (1.HANNA1) föddes den 24 Feb 1774 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 27 Feb 1774 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 4 Maj 1774 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 15 Maj 1774 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). 3. BENGTSSON, ZACHARIAS (1.HANNA1) föddes den 26 Apr 1775 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 30 Apr 1775 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 4. BENGTSSON, PER (1.HANNA1) föddes den 5 Nov 1777 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 9 Nov 1777 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 5. BENGTSSON, JÖNS (1.HANNA1) föddes den 29 Mar 1780 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 2 Apr 1780 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 12 Jun 1861 i Dammen, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 16 Jun 1861 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). JÖNS gift OLSDOTTER, HANNA den 1 Feb 1808 i Örsjö församling, Skurup (M). HANNA (dotter till LARSSON, OLA och MÅRTENSDOTTER, HANNA) föddes den 15 Feb 1780 i Torsjö, Örsjö församling, Skurup (M); döptes Okänt i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 5 Jun 1840 i Dammen, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 14 Jun 1840 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. JÖNSDOTTER, HANNA föddes den 27 Dec 1808 i Örmölla, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 28 Dec 1808 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 6 Nov 1871 i Örmölla 20, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 12 Nov 1871 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 9. JÖNSDOTTER, KARNA föddes den 5 Okt 1811 i Örmölla, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Okt 1811 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Feb 1870 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 26 Feb 1870 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 10. JÖNSDOTTER, MÄTTA föddes den 13 Sep 1814 i Kropp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 18 Sep 1814 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 31 Maj 1844 i Dammen, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 9 Jun 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M).
- 11. JÖNSDOTTER, KJERSTENA föddes den 5 Sep 1819 i Örmölla, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Sep 1819 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 17 Jan 1858 i Marsvinsholms västergård, Balkåkra församling, Ystad (M); begravdes den 24 Jan 1858 i Balkåkra kyrkogård, Ystad (M).
- 12. JÖNSSON, OLA föddes den 5 Feb 1825 i Örmölla, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Feb 1825 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 10 Jul 1904 i Ågerups säteri, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 17 Jul 1904 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M).
6. BENGTSDOTTER, KARNA (1.HANNA1) föddes den 29 Feb 1784 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 5 Mar 1784 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 7. BENGTSSON, ERIK (1.HANNA1) föddes den 30 Apr 1786 i Kadesjö hus, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 7 Maj 1786 i Katslösa församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 3
8. JÖNSDOTTER, HANNA (5.JÖNS2, 1.HANNA1) föddes den 27 Dec 1808 i Örmölla, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 28 Dec 1808 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 6 Nov 1871 i Örmölla 20, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 12 Nov 1871 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). Andra Händelser och Attribut:
- Kuriosa: Här möts släktgrenarna Olof Isgren och Axel Klinteberg (Pohlman).
HANNA gift TRUEDSSON, NILS Okänt i Plats okänd . NILS (son till MÅRTENSSON, TRUED och HANSDOTTER, MÄTTA) föddes den 6 Apr 1797 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 9 Apr 1797 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 11 Jun 1876 i Örmölla 20, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 18 Jun 1876 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. NILSDOTTER, ELNA föddes den 10 Apr 1835 i Dybäck, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 12 Apr 1835 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 22 Apr 1891 i Västra Hoby 14, Västra Hoby församling, Lund (M); begravdes den 3 Maj 1891 i Västra Hoby kyrkogård, Lund (M).
9. JÖNSDOTTER, KARNA (5.JÖNS2, 1.HANNA1) föddes den 5 Okt 1811 i Örmölla, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Okt 1811 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Feb 1870 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 26 Feb 1870 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). KARNA gift OKÄNT, Okänt Okänt i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 14. NILSDOTTER, HANNA föddes den 20 Dec 1840 i Dammen, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1840 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 23 Feb 1869 i Trelleborg 159, Trelleborgs landsförsamling, Trelleborg (M); begravdes den 28 Feb 1869 i Plats okänd.
KARNA gift PERSSON, LARS den 24 Sep 1847 i Södra Villie församling, Skurup (M). LARS (son till ÅKESSON, PER och NILSDOTTER, KERSTINA) föddes den 22 Sep 1820 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 24 Sep 1820 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 8 Aug 1890 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 13 Aug 1890 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 15. LARSSON KJELL, PER föddes den 4 Jul 1847 i Dammen, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Jul 1847 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 27 Feb 1911 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 2 Mar 1911 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 16. LARSDOTTER GIFT NILSSON, KJERSTI föddes den 13 Maj 1850 i Ölöv 8, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 20 Maj 1850 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 5 Aug 1935 i Almaröd 1, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 11 Aug 1935 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 17. LARSSON LINDE, JÖNS föddes den 28 Apr 1855 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 6 Maj 1855 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 15 Nov 1930 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Nov 1930 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
10. JÖNSDOTTER, MÄTTA (5.JÖNS2, 1.HANNA1) föddes den 13 Sep 1814 i Kropp, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 18 Sep 1814 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 31 Maj 1844 i Dammen, Södra Villie församling, Skurup (M); begravdes den 9 Jun 1844 i Södra Villie kyrkogård, Skurup (M). Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 31 Maj 1844, Södra Villie församling, Skurup (M)
11. JÖNSDOTTER, KJERSTENA (5.JÖNS2, 1.HANNA1) föddes den 5 Sep 1819 i Örmölla, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Sep 1819 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 17 Jan 1858 i Marsvinsholms västergård, Balkåkra församling, Ystad (M); begravdes den 24 Jan 1858 i Balkåkra kyrkogård, Ystad (M). Andra Händelser och Attribut:
- Gift: 30 Jun 1843, Södra Villie församling, Skurup (M); med drängen Mårten Hansson (1820-1889).
12. JÖNSSON, OLA (5.JÖNS2, 1.HANNA1) föddes den 5 Feb 1825 i Örmölla, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Feb 1825 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 10 Jul 1904 i Ågerups säteri, Blentarps församling, Sjöbo (M); begravdes den 17 Jul 1904 i Blentarps kyrkogård, Sjöbo (M). Andra Händelser och Attribut:
- Gift: 11 Jun 1858, Blentarps församling, Sjöbo (M); med pigan Karna Jönsdotter (1835-1918).
Generation: 4
13. NILSDOTTER, ELNA (8.HANNA3, 5.JÖNS2, 1.HANNA1) föddes den 10 Apr 1835 i Dybäck, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 12 Apr 1835 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 22 Apr 1891 i Västra Hoby 14, Västra Hoby församling, Lund (M); begravdes den 3 Maj 1891 i Västra Hoby kyrkogård, Lund (M). ELNA gift MÅRTENSSON, LARS Okänt i Plats okänd . LARS (son till LARSSON, MÅRTEN och PERSDOTTER, ANNA) föddes den 26 Apr 1834 i Mossby 4, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); döptes den 27 Apr 1834 i Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); dog den 12 Okt 1894 i Lackalänga 8, Lackalänga församling, Kävlinge (M); begravdes den 3 Nov 1894 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 18. LARSDOTTER GIFT JÖNSSON, KERSTIN föddes den 21 Dec 1876 i Västra Hoby 9 och 10 och 11, Västra Hoby församling, Lund (M); döptes den 6 Jan 1877 i Västra Hoby församling, Lund (M); dog den 13 Dec 1945 i Yddinge 13 och 14, Hyby församling, Svedala (M); begravdes i Plats okänd .
14. NILSDOTTER, HANNA (9.KARNA3, 5.JÖNS2, 1.HANNA1) föddes den 20 Dec 1840 i Dammen, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1840 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 23 Feb 1869 i Trelleborg 159, Trelleborgs landsförsamling, Trelleborg (M); begravdes den 28 Feb 1869 i Plats okänd. Andra Händelser och Attribut:
- Gift: 6 Dec 1865, Västra Tommarps församling, Trelleborg (M); med drängen Jöns Svensson (1837-1904).
15. LARSSON KJELL, PER (9.KARNA3, 5.JÖNS2, 1.HANNA1) föddes den 4 Jul 1847 i Dammen, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Jul 1847 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 27 Feb 1911 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 2 Mar 1911 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). Andra Händelser och Attribut:
- Kuriosa: Soldat vid Södra skånes regemente: * Kompani Vemmenhög * Socken Tullstorp * Rote Stora Beddinge 5
Noteringar:
Födelse:
Född utanför äktenskapet (oä).16. LARSDOTTER GIFT NILSSON, KJERSTI (9.KARNA3, 5.JÖNS2, 1.HANNA1) föddes den 13 Maj 1850 i Ölöv 8, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 20 Maj 1850 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 5 Aug 1935 i Almaröd 1, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 11 Aug 1935 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 17. LARSSON LINDE, JÖNS (9.KARNA3, 5.JÖNS2, 1.HANNA1) föddes den 28 Apr 1855 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 6 Maj 1855 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 15 Nov 1930 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Nov 1930 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M). Noteringar:
Begravd:
Kvarter D, nummer 100-101JÖNS gift NILSDOTTER GIFT LINDE, JOHANNA den 18 Jul 1908 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M). JOHANNA (dotter till PERSSON, NILS och JÖNSDOTTER, HANNA) föddes den 1 Dec 1872 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1872 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Maj 1953 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Maj 1953 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. LINDE, John HILDING föddes den 10 Jan 1899 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Feb 1899 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 2 Jun 1972 i Marieholm, Reslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 19 Jun 1972 i Reslövs gamla kyrkogård, Eslöv (M).
- 20. LINDE, Lars Thure föddes den 7 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 28 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Feb 1901 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 21. LINDE GIFT NILSSON, HANNA Karolina föddes den 22 Sep 1902 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 12 Okt 1902 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Jul 1991 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 24 Jul 1991 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
- 22. LINDE, Lars Thure föddes den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Feb 1904 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 23. LINDE, Nancia Theodora föddes den 11 Jan 1905 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 19 Mar 1905 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Dec 1979 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Jan 1980 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
- 24. LINDE GIFT JAKOBSSON, Ragnhild Desideria föddes den 2 Nov 1906 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 23 Dec 1906 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 30 Nov 1992 i Stockholms Sofia församling, Stockholm (AB); begravdes den 12 Jan 1993 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 25. LINDE, Linnéa Gunborg föddes den 8 Maj 1908 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Jun 1908 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 9 Dec 1908 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Dec 1908 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 26. LINDE, Ture Gunfrid föddes den 27 Dec 1909 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 13 Feb 1910 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 18 Jul 1966 i Enskede församling, Stockholm (AB); begravdes den 10 Aug 1966 i Stockholms Sandsborgskyrkogård, Stockholm (AB).
- 27. LINDE, Jahn Louis föddes den 31 Maj 1912 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Jul 1912 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 6 Dec 1962 i Stockholms Högalids församling, Stockholm (AB); begravdes den 8 Jan 1963 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 28. LINDE GIFT ISGREN, GUNBORG Linnéa föddes den 20 Sep 1913 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Dec 1913 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 13 Mar 2014 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Apr 2014 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
- 29. LINDE, Elva Mimmie föddes den 3 Jan 1916 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 23 Jan 1916 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 2 Sep 1991 i Fosie församling, Malmö (M); begravdes den 8 Okt 1991 i Fosie kyrkogård, Malmö (M).