OLSSON ÖHMAN, ÅKE
Ber 1761 - 1795 (34 år)1. OLSSON ÖHMAN, ÅKE föddes ber 1761 i Rörums församling, Simrishamn (L); döptes Okänt i Rörums församling, Simrishamn (L); dog den 20 Sep 1795 i Rörums församling, Simrishamn (L); begravdes den 29 Sep 1795 i Rörums kyrkogård, Simrishamn (L). Noteringar:
Födelse:
Var 34 år när han dog.
Födelse- och dopbok saknas.ÅKE gift SVENSDOTTER, INGAR den 7 Okt 1785 i Gladsax församling, Simrishamn (L) . INGAR föddes ber 1759 i Rörums församling, Simrishamn (L); döptes Okänt i Rörums församling, Simrishamn (L); dog den 17 Aug 1789 i Rörum, Rörums församling, Simrishamn (L); begravdes den 23 Aug 1789 i Rörums kyrkogård, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. ÅKESSON, PER föddes den 13 Okt 1788 i Rörum, Rörums församling, Simrishamn (L); döptes den 19 Okt 1788 i Rörums församling, Simrishamn (L); dog den 27 Sep 1832 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Okt 1832 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
ÅKE gift LARSDOTTER, SISSELA den 19 Mar 1790 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L). SISSELA föddes ber 1755 i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); döptes Okänt i Södra Mellby församling, Simrishamn (L); dog den 15 Jan 1807 i Rörum, Rörums församling, Simrishamn (L); begravdes den 18 Jan 1807 i Rörums kyrkogård, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. ÅKESDOTTER, INGRID föddes den 5 Nov 1791 i Rörum, Rörums församling, Simrishamn (L); döptes den 11 Nov 1791 i Rörums församling, Simrishamn (L); dog den 11 Nov 1791 i Rörum, Rörums församling, Simrishamn (L); begravdes den 29 Jan 1792 i Rörums kyrkogård, Simrishamn (L).
- 4. ÅKESDOTTER, MARIA föddes Okänt i Rörum, Rörums församling, Simrishamn (L); döptes den 24 Mar 1793 i Rörums församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 2
2. ÅKESSON, PER (1.ÅKE1) föddes den 13 Okt 1788 i Rörum, Rörums församling, Simrishamn (L); döptes den 19 Okt 1788 i Rörums församling, Simrishamn (L); dog den 27 Sep 1832 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 7 Okt 1832 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). PER gift NILSDOTTER, KERSTINA den 24 Apr 1811 i Örsjö församling, Skurup (M). KERSTINA (dotter till MATTSSON, NILS och JÖNSDOTTER, CATHRINA) föddes den 2 Aug 1782 i Slimminge, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 4 Aug 1782 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 21 Apr 1829 i Slimminge 25, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 26 Apr 1829 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 5. PERSSON, SVEN föddes den 15 Okt 1811 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 17 Okt 1811 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 1 Apr 1814 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 11 Apr 1814 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M).
- 6. PERSDOTTER, INGAR föddes den 8 Okt 1814 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 8 Okt 1814 i Örsjö församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 7. PERSSON, SVEN föddes den 16 Nov 1817 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 16 Nov 1817 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 6 Apr 1830 i Slimminge 25, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 12 Apr 1830 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M).
- 8. PERSSON, LARS föddes den 22 Sep 1820 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 24 Sep 1820 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 8 Aug 1890 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 13 Aug 1890 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 9. PERSSON, NILS föddes den 15 Jul 1823 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 16 Jul 1823 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 19 Feb 1870 i Dybäck 5, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 6 Mar 1870 i Plats okänd.
PER gift OLSDOTTER, KERSTENA den 24 Jan 1830 i Slimminge församling, Skurup (M). KERSTENA föddes den 19 Aug 1797 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 20 Aug 1797 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 9 Dec 1841 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 19 Dec 1841 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 10. PERSDOTTER, INGRID föddes den 19 Feb 1830 i Slimminge 25, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Feb 1830 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 11. PERSDOTTER, MARIA föddes den 3 Jun 1832 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Jun 1832 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
3. ÅKESDOTTER, INGRID (1.ÅKE1) föddes den 5 Nov 1791 i Rörum, Rörums församling, Simrishamn (L); döptes den 11 Nov 1791 i Rörums församling, Simrishamn (L); dog den 11 Nov 1791 i Rörum, Rörums församling, Simrishamn (L); begravdes den 29 Jan 1792 i Rörums kyrkogård, Simrishamn (L). 4. ÅKESDOTTER, MARIA (1.ÅKE1) föddes Okänt i Rörum, Rörums församling, Simrishamn (L); döptes den 24 Mar 1793 i Rörums församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. Noteringar:
Födelse:
Datum finns inte i födelse- och dopboken.
Generation: 3
5. PERSSON, SVEN (2.PER2, 1.ÅKE1) föddes den 15 Okt 1811 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 17 Okt 1811 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 1 Apr 1814 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); begravdes den 11 Apr 1814 i Örsjö kyrkogård, Skurup (M). 6. PERSDOTTER, INGAR (2.PER2, 1.ÅKE1) föddes den 8 Okt 1814 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 8 Okt 1814 i Örsjö församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 7. PERSSON, SVEN (2.PER2, 1.ÅKE1) föddes den 16 Nov 1817 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 16 Nov 1817 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 6 Apr 1830 i Slimminge 25, Slimminge församling, Skurup (M); begravdes den 12 Apr 1830 i Slimminge kyrkogård, Skurup (M). 8. PERSSON, LARS (2.PER2, 1.ÅKE1) föddes den 22 Sep 1820 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 24 Sep 1820 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 8 Aug 1890 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 13 Aug 1890 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). LARS gift JÖNSDOTTER, KARNA den 24 Sep 1847 i Södra Villie församling, Skurup (M). KARNA (dotter till BENGTSSON, JÖNS och OLSDOTTER, HANNA) föddes den 5 Okt 1811 i Örmölla, Skivarps församling, Skurup (M); döptes den 6 Okt 1811 i Skivarps församling, Skurup (M); dog den 19 Feb 1870 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 26 Feb 1870 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. LARSSON KJELL, PER föddes den 4 Jul 1847 i Dammen, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Jul 1847 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 27 Feb 1911 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 2 Mar 1911 i Solberga kyrkogård, Skurup (M).
- 13. LARSDOTTER GIFT NILSSON, KJERSTI föddes den 13 Maj 1850 i Ölöv 8, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 20 Maj 1850 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 5 Aug 1935 i Almaröd 1, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 11 Aug 1935 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M).
- 14. LARSSON LINDE, JÖNS föddes den 28 Apr 1855 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 6 Maj 1855 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 15 Nov 1930 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Nov 1930 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
LARS gift MÅRTENSDOTTER, BENGTA den 22 Dec 1882 i Katslösa församling, Skurup (M). BENGTA föddes den 12 Nov 1840 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 15 Nov 1840 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 10 Jan 1890 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); begravdes den 19 Jan 1890 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 15. LARSDOTTER LARSSON, KARNA föddes den 4 Jul 1878 i Slimminge 5, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Jul 1878 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Jan 1960 i Snårestad 22:28, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 26 Jan 1960 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M).
- 16. LARSDOTTER LARSSON, MARIA föddes den 4 Okt 1880 i Slimminge 5, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 31 Okt 1880 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 19 Mar 1907 i Tingaröd 13, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Mar 1907 i Plats okänd.
9. PERSSON, NILS (2.PER2, 1.ÅKE1) föddes den 15 Jul 1823 i Örsjö 22, Örsjö församling, Skurup (M); döptes den 16 Jul 1823 i Örsjö församling, Skurup (M); dog den 19 Feb 1870 i Dybäck 5, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); begravdes den 6 Mar 1870 i Plats okänd. 10. PERSDOTTER, INGRID (2.PER2, 1.ÅKE1) föddes den 19 Feb 1830 i Slimminge 25, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 21 Feb 1830 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. Andra Händelser och Attribut:
- Bosatt: 18 Okt 1844, Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); Bor i Brodda (AI:10 sida 399). Flyttar som nr 25 i utflyttningslängden till Skurup men i husförhörslängden står att hon flyttar till Ystad. Har inte hittats i inflyttningslängden i Skurup eller Ystads Sankta Maria. Inflyttningslängd för Ystads Sankt Petri saknas.
11. PERSDOTTER, MARIA (2.PER2, 1.ÅKE1) föddes den 3 Jun 1832 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 3 Jun 1832 i Slimminge församling, Skurup (M); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. Andra Händelser och Attribut:
- Bosatt: 24 Okt 1849, Fattighuset, Slimminge församling, Skurup (M); Flyttar som nr 23 i utflyttningslängden till Kärrstorp.
- Bosatt: 1880-1900, Plats okänd ; Finns inte i folkräkningarna 1880, 1890 och 1900. Finns inte i Sveriges dödbok 1901-2013.
Generation: 4
12. LARSSON KJELL, PER (8.LARS3, 2.PER2, 1.ÅKE1) föddes den 4 Jul 1847 i Dammen, Södra Villie församling, Skurup (M); döptes den 11 Jul 1847 i Södra Villie församling, Skurup (M); dog den 27 Feb 1911 i Solberga 5, Solberga församling, Skurup (M); begravdes den 2 Mar 1911 i Solberga kyrkogård, Skurup (M). Andra Händelser och Attribut:
- Kuriosa: Soldat vid Södra skånes regemente: * Kompani Vemmenhög * Socken Tullstorp * Rote Stora Beddinge 5
Noteringar:
Födelse:
Född utanför äktenskapet (oä).13. LARSDOTTER GIFT NILSSON, KJERSTI (8.LARS3, 2.PER2, 1.ÅKE1) föddes den 13 Maj 1850 i Ölöv 8, Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); döptes den 20 Maj 1850 i Östra Vemmenhögs församling, Skurup (M); dog den 5 Aug 1935 i Almaröd 1, Skivarps församling, Skurup (M); begravdes den 11 Aug 1935 i Skivarps kyrkogård, Skurup (M). 14. LARSSON LINDE, JÖNS (8.LARS3, 2.PER2, 1.ÅKE1) föddes den 28 Apr 1855 i Katslösa 1, Katslösa församling, Skurup (M); döptes den 6 Maj 1855 i Katslösa församling, Skurup (M); dog den 15 Nov 1930 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Nov 1930 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M). Noteringar:
Begravd:
Kvarter D, nummer 100-101JÖNS gift NILSDOTTER GIFT LINDE, JOHANNA den 18 Jul 1908 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M). JOHANNA (dotter till PERSSON, NILS och JÖNSDOTTER, HANNA) föddes den 1 Dec 1872 i Brodda, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 8 Dec 1872 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 14 Maj 1953 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 23 Maj 1953 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 17. LINDE, John HILDING föddes den 10 Jan 1899 i Slimminge 20, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 5 Feb 1899 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 2 Jun 1972 i Marieholm, Reslövs församling, Eslöv (M); begravdes den 19 Jun 1972 i Reslövs gamla kyrkogård, Eslöv (M).
- 18. LINDE, Lars Thure föddes den 7 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 9 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 28 Jan 1901 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Feb 1901 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 19. LINDE GIFT NILSSON, HANNA Karolina föddes den 22 Sep 1902 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 12 Okt 1902 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Jul 1991 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 24 Jul 1991 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
- 20. LINDE, Lars Thure föddes den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Feb 1904 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 21 Feb 1904 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 21. LINDE, Nancia Theodora föddes den 11 Jan 1905 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 19 Mar 1905 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 10 Dec 1979 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 3 Jan 1980 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
- 22. LINDE GIFT JAKOBSSON, Ragnhild Desideria föddes den 2 Nov 1906 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 23 Dec 1906 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 30 Nov 1992 i Stockholms Sofia församling, Stockholm (AB); begravdes den 12 Jan 1993 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 23. LINDE, Linnéa Gunborg föddes den 8 Maj 1908 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Jun 1908 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 9 Dec 1908 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); begravdes den 13 Dec 1908 i Lilla Beddinge kyrkogård, Trelleborg (M).
- 24. LINDE, Ture Gunfrid föddes den 27 Dec 1909 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 13 Feb 1910 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 18 Jul 1966 i Enskede församling, Stockholm (AB); begravdes den 10 Aug 1966 i Stockholms Sandsborgskyrkogård, Stockholm (AB).
- 25. LINDE, Jahn Louis föddes den 31 Maj 1912 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Jul 1912 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 6 Dec 1962 i Stockholms Högalids församling, Stockholm (AB); begravdes den 8 Jan 1963 i Stockholms skogskyrkogård, Stockholm (AB).
- 26. LINDE GIFT ISGREN, GUNBORG Linnéa föddes den 20 Sep 1913 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 7 Dec 1913 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 13 Mar 2014 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 11 Apr 2014 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
- 27. LINDE, Elva Mimmie föddes den 3 Jan 1916 i Lilla Beddinge 21, Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); döptes den 23 Jan 1916 i Lilla Beddinge församling, Trelleborg (M); dog den 2 Sep 1991 i Fosie församling, Malmö (M); begravdes den 8 Okt 1991 i Fosie kyrkogård, Malmö (M).
15. LARSDOTTER LARSSON, KARNA (8.LARS3, 2.PER2, 1.ÅKE1) föddes den 4 Jul 1878 i Slimminge 5, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 7 Jul 1878 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 20 Jan 1960 i Snårestad 22:28, Snårestads församling, Ystad (M); begravdes den 26 Jan 1960 i Katslösa kyrkogård, Skurup (M). Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 20 Jan 1960, Snårestads församling, Ystad (M)
Noteringar:
Födelse:
Nedkomsten ägde rum i Katslösa församling.
Född utanför äktenskapet (oä).
Begravd:
Avdelning C, nummer 3916. LARSDOTTER LARSSON, MARIA (8.LARS3, 2.PER2, 1.ÅKE1) föddes den 4 Okt 1880 i Slimminge 5, Slimminge församling, Skurup (M); döptes den 31 Okt 1880 i Slimminge församling, Skurup (M); dog den 19 Mar 1907 i Tingaröd 13, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M); begravdes den 23 Mar 1907 i Plats okänd. Andra Händelser och Attribut:
- Ogift: 19 Mar 1907, Västra Nöbbelövs församling, Skurup (M)
Noteringar:
Död:
Dog på lasarettet i Ystad.