DUNÉR, Rasmus Åke
1794 - 1877 (82 år)1. DUNÉR, Rasmus Åke föddes den 2 Nov 1794 i Fjärestads församling, Helsingborg (M); döptes Okänt i Fjärestads församling, Helsingborg (M); dog den 14 Okt 1877 i Bollerups gård, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 21 Okt 1877 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). Rasmus gift JOHANSDOTTER GRÖNVALL, CHRISTINA den 8 Apr 1822 i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L). CHRISTINA (dotter till LARSSON GRÖNVALL, JOHAN och ANDREASDOTTER RUNGREN, JOHANNA) föddes den 13 Jun 1800 i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); döptes Okänt i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); dog den 15 Nov 1867 i Bollerups gård, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Nov 1867 i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. DUNÉR, Carl Johan föddes den 3 Dec 1822 i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); döptes den 8 Dec 1822 i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); dog den 3 Jan 1892 i Simrishamn 34, Simrishamns församling, Simrishamn (L); begravdes den 9 Jan 1892 i Simrishamns gamla kyrkogård, Simrishamn (L).
- 3. DUNÉR, Lars Petter föddes den 16 Feb 1825 i Vilhelmslund, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 18 Feb 1825 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 5 Jul 1893 i Bergsjöholm, Bjäresjö församling, Ystad (M); begravdes den 9 Jul 1893 i Plats okänd .
- 4. DUNÉR, Johanna Sofia föddes den 16 Feb 1825 i Vilhelmslund, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 18 Feb 1825 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 31 Dec 1901 i Glimmingehus, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 6 Jan 1902 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L).
- 5. DUNÉR, Maria Lovisa föddes den 24 Apr 1831 i Vilhelmslund, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 26 Apr 1831 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 26 Feb 1842 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 6 Mar 1842 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L).
- 6. DUNÉR, Nils Jakob föddes den 13 Feb 1834 i Vilhelmslund, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 18 Feb 1834 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 7 Nov 1895 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 10 Nov 1895 i Plats okänd .
- 7. DUNÉR GIFT HOLMBERG, Charlotta Sofia föddes den 4 Dec 1836 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 7 Dec 1836 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 25 Maj 1909 i Bollerups skolhus, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L).
- 8. DUNÉR, Johan Fredrik föddes den 4 Dec 1836 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 7 Dec 1836 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 9 Maj 1883 i Landskrona garnisonsförsamling, Landskrona (M); begravdes den 12 Maj 1883 i Plats okänd .
- 9. DUNÉR, JACOB föddes den 27 Maj 1840 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 31 Maj 1840 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 6 Feb 1910 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 12 Feb 1910 i Plats okänd .
- 10. DUNÉR, Gustaf Adolf föddes den 12 Jun 1843 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 18 Jun 1843 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 6 Jul 1844 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 14 Jul 1844 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L).
Generation: 2
2. DUNÉR, Carl Johan (1.Rasmus1) föddes den 3 Dec 1822 i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); döptes den 8 Dec 1822 i Sankt Olofs församling, Simrishamn (L); dog den 3 Jan 1892 i Simrishamn 34, Simrishamns församling, Simrishamn (L); begravdes den 9 Jan 1892 i Simrishamns gamla kyrkogård, Simrishamn (L). 3. DUNÉR, Lars Petter (1.Rasmus1) föddes den 16 Feb 1825 i Vilhelmslund, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 18 Feb 1825 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 5 Jul 1893 i Bergsjöholm, Bjäresjö församling, Ystad (M); begravdes den 9 Jul 1893 i Plats okänd . 4. DUNÉR, Johanna Sofia (1.Rasmus1) föddes den 16 Feb 1825 i Vilhelmslund, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 18 Feb 1825 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 31 Dec 1901 i Glimmingehus, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 6 Jan 1902 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L). Johanna gift MAGNUSSON NORDQVIST, JÖNS den 5 Nov 1843 i Vallby församling, Simrishamn (L). JÖNS (son till JÖNSSON, MAGNUS och NILSDOTTER, KJERSTINA) föddes den 8 Okt 1819 i Östra Ingelstads gård, Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); döptes den 10 Okt 1819 i Östra Ingelstads församling, Tomelilla (L); dog den 22 Apr 1902 i Glimmingehus, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 27 Apr 1902 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 11. JÖNSSON NORDQVIST, Magnus Severin föddes den 5 Maj 1844 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 12 Maj 1844 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 12. JÖNSSON NORDQVIST, Gustaf Axel föddes den 28 Mar 1846 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 5 Apr 1846 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 5 Feb 1899 i Glimmingehus, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 12 Feb 1899 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L).
- 13. JÖNSSON NORDQVIST, Carl Johan föddes den 14 Nov 1848 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 19 Nov 1848 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 10 Dec 1918 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 15 Dec 1918 i Plats okänd.
- 14. JÖNSSON, FREDRIK föddes den 12 Jun 1851 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 18 Jun 1851 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 18 Jun 1851 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 24 Jun 1851 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L).
- 15. JÖNSSON, Johan Otto föddes den 9 Jul 1851 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 11 Jul 1851 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 24 Jun 1853 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 3 Jul 1853 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L).
- 16. JÖNSDOTTER, Maria Christina föddes den 28 Maj 1854 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 4 Jun 1854 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 6 Feb 1888 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 12 Feb 1888 i Plats okänd .
- 17. JÖNSDOTTER NORDQVIST GIFT ANDERSSON, KJERSTI föddes den 26 Apr 1857 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 27 Apr 1857 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 14 Mar 1932 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 18 Mar 1932 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
- 18. JÖNSDOTTER NORDQVIST, IDA Lovisa föddes den 27 Jul 1860 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 5 Aug 1860 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 21 Sep 1930 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 24 Sep 1930 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
- 19. JÖNSDOTTER NORDQVIST GIFT JOHANSSON, Matilda Sofia föddes den 15 Jun 1863 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 21 Jun 1863 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 16 Dec 1947 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 21 Dec 1947 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M).
- 20. JÖNSDOTTER NORDQVIST GIFT LÖFGREN, Adéle Charlotte föddes den 31 Aug 1867 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 8 Sep 1867 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 10 Okt 1943 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); begravdes den 17 Okt 1943 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
5. DUNÉR, Maria Lovisa (1.Rasmus1) föddes den 24 Apr 1831 i Vilhelmslund, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 26 Apr 1831 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 26 Feb 1842 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 6 Mar 1842 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L). 6. DUNÉR, Nils Jakob (1.Rasmus1) föddes den 13 Feb 1834 i Vilhelmslund, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 18 Feb 1834 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 7 Nov 1895 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 10 Nov 1895 i Plats okänd . 7. DUNÉR GIFT HOLMBERG, Charlotta Sofia (1.Rasmus1) föddes den 4 Dec 1836 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 7 Dec 1836 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 25 Maj 1909 i Bollerups skolhus, Bollerups församling, Tomelilla (L); begravdes i Bollerups kyrkogård, Tomelilla (L). 8. DUNÉR, Johan Fredrik (1.Rasmus1) föddes den 4 Dec 1836 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 7 Dec 1836 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 9 Maj 1883 i Landskrona garnisonsförsamling, Landskrona (M); begravdes den 12 Maj 1883 i Plats okänd . 9. DUNÉR, JACOB (1.Rasmus1) föddes den 27 Maj 1840 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 31 Maj 1840 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 6 Feb 1910 i Landskrona, Landskrona församling, Landskrona (M); begravdes den 12 Feb 1910 i Plats okänd . 10. DUNÉR, Gustaf Adolf (1.Rasmus1) föddes den 12 Jun 1843 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 18 Jun 1843 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 6 Jul 1844 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 14 Jul 1844 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L).
Generation: 3
11. JÖNSSON NORDQVIST, Magnus Severin (4.Johanna2, 1.Rasmus1) föddes den 5 Maj 1844 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 12 Maj 1844 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 12. JÖNSSON NORDQVIST, Gustaf Axel (4.Johanna2, 1.Rasmus1) föddes den 28 Mar 1846 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 5 Apr 1846 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 5 Feb 1899 i Glimmingehus, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 12 Feb 1899 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L). 13. JÖNSSON NORDQVIST, Carl Johan (4.Johanna2, 1.Rasmus1) föddes den 14 Nov 1848 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 19 Nov 1848 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 10 Dec 1918 i Ystads församling, Ystad (M); begravdes den 15 Dec 1918 i Plats okänd. 14. JÖNSSON, FREDRIK (4.Johanna2, 1.Rasmus1) föddes den 12 Jun 1851 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 18 Jun 1851 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 18 Jun 1851 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 24 Jun 1851 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L). 15. JÖNSSON, Johan Otto (4.Johanna2, 1.Rasmus1) föddes den 9 Jul 1851 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 11 Jul 1851 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 24 Jun 1853 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); begravdes den 3 Jul 1853 i Vallby kyrkogård, Simrishamn (L). 16. JÖNSDOTTER, Maria Christina (4.Johanna2, 1.Rasmus1) föddes den 28 Maj 1854 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 4 Jun 1854 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 6 Feb 1888 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 12 Feb 1888 i Plats okänd . Maria gift ANDERSSON, PER den 18 Okt 1879 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M). PER (son till LARSSON, ANDERS och PERSDOTTER, UNA) föddes den 2 Mar 1856 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 12 Mar 1856 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 18 Dec 1911 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Dec 1911 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 21. ANDERSSON GIFT ISGREN, ULRIKA Johanna föddes den 6 Okt 1876 i Ångqvarnen, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 15 Okt 1876 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 19 Mar 1918 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Mar 1918 i Plats okänd .
- 22. ANDERSSON, Ernst Sigfrid föddes den 15 Sep 1880 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Okt 1880 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 12 Okt 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 17 Okt 1883 i Plats okänd .
- 23. ANDERSSON, Anna Elvira föddes den 25 Maj 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Jun 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 20 Jun 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 24 Jun 1883 i Plats okänd .
- 24. ANDERSSON, GUSTAF Leonard föddes den 23 Nov 1885 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 9 Dec 1885 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 1 Jan 1966 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 7 Jan 1966 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).
17. JÖNSDOTTER NORDQVIST GIFT ANDERSSON, KJERSTI (4.Johanna2, 1.Rasmus1) föddes den 26 Apr 1857 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 27 Apr 1857 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 14 Mar 1932 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 18 Mar 1932 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M). KJERSTI gift ANDERSSON, PER den 8 Jun 1889 i Malmö Caroli församling, Malmö (M). PER (son till LARSSON, ANDERS och PERSDOTTER, UNA) föddes den 2 Mar 1856 i Solberga 8, Solberga församling, Skurup (M); döptes den 12 Mar 1856 i Solberga församling, Skurup (M); dog den 18 Dec 1911 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Dec 1911 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
18. JÖNSDOTTER NORDQVIST, IDA Lovisa (4.Johanna2, 1.Rasmus1) föddes den 27 Jul 1860 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 5 Aug 1860 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 21 Sep 1930 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 24 Sep 1930 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M). 19. JÖNSDOTTER NORDQVIST GIFT JOHANSSON, Matilda Sofia (4.Johanna2, 1.Rasmus1) föddes den 15 Jun 1863 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 21 Jun 1863 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 16 Dec 1947 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 21 Dec 1947 i Malmö Sankt Pauli södra kyrkogård, Malmö (M). 20. JÖNSDOTTER NORDQVIST GIFT LÖFGREN, Adéle Charlotte (4.Johanna2, 1.Rasmus1) föddes den 31 Aug 1867 i Glimminge gård, Vallby församling, Simrishamn (L); döptes den 8 Sep 1867 i Vallby församling, Simrishamn (L); dog den 10 Okt 1943 i Malmö Sankt Petri församling, Malmö (M); begravdes den 17 Okt 1943 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
Generation: 4
21. ANDERSSON GIFT ISGREN, ULRIKA Johanna (16.Maria3, 4.Johanna2, 1.Rasmus1) föddes den 6 Okt 1876 i Ångqvarnen, Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); döptes den 15 Okt 1876 i Ystads Sankta Maria församling, Ystad (M); dog den 19 Mar 1918 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 24 Mar 1918 i Plats okänd . ULRIKA gift JOHANSSON ISGREN, OLOF den 15 Maj 1909 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) . OLOF (son till JÖNSSON ISGREN, JOHAN och PERSDOTTER GIFT ISGREN, MÄTTA) föddes den 19 Dec 1874 i Skurup 7, Skurups församling, Skurup (M); döptes den 26 Dec 1874 i Skurups församling, Skurup (M); dog den 6 Feb 1924 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; begravdes den 17 Feb 1924 i Plats okänd . [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 25. ISGREN GIFT HANSSON, IRIS Magnhild föddes den 19 Aug 1909 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; döptes den 4 Sep 1909 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; dog den 24 Okt 1991 i Bjärred, Lomma församling, Lomma (M); begravdes den 15 Nov 1991 i Lomma kapellkyrkogård, Lomma (M).
- 26. ISGREN GIFT MOBERG, MARTA Kristina föddes den 18 Okt 1910 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; döptes den 6 Nov 1910 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; dog den 24 Jan 1972 i Malmö Sankt Pauli församling, Malmö (M); begravdes den 2 Feb 1972 i Malmö östra kyrkogård, Malmö (M).
- 27. ISGREN, NILS Edvin föddes den 19 Jul 1912 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; döptes den 11 Aug 1912 i Malmö Sankt Johannes församling, Malmö (M) ; dog den 20 Jan 1963 i Trelleborgs församling, Trelleborg (M); begravdes den 30 Jan 1963 i Trelleborgs norra kyrkogård, Trelleborg (M).
22. ANDERSSON, Ernst Sigfrid (16.Maria3, 4.Johanna2, 1.Rasmus1) föddes den 15 Sep 1880 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Okt 1880 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 12 Okt 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 17 Okt 1883 i Plats okänd . 23. ANDERSSON, Anna Elvira (16.Maria3, 4.Johanna2, 1.Rasmus1) föddes den 25 Maj 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 3 Jun 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 20 Jun 1883 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); begravdes den 24 Jun 1883 i Plats okänd . 24. ANDERSSON, GUSTAF Leonard (16.Maria3, 4.Johanna2, 1.Rasmus1) föddes den 23 Nov 1885 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); döptes den 9 Dec 1885 i Malmö Caroli församling, Malmö (M); dog den 1 Jan 1966 i Västra Skrävlinge församling, Malmö (M); begravdes den 7 Jan 1966 i Malmö Sankt Pauli norra kyrkogård, Malmö (M).