MÅRTENSSON, JÖNS
ca 1660 - Okänt1. MÅRTENSSON, JÖNS föddes cirka 1660 i Benestads församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. JÖNS gift MIKAELSDOTTER, HANNA Okänt i Plats okänd . HANNA föddes Okänt i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. JÖNSDOTTER, BENGTA föddes cirka 1715 i Benestads församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 2
2. JÖNSDOTTER, BENGTA (1.JÖNS1) föddes cirka 1715 i Benestads församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. BENGTA gift PERSSON, SVEN den 5 Dec 1736 i Övraby församling, Tomelilla (L). SVEN (son till SVENSSON, PER och NILSDOTTER, ANNA) föddes ber 1713 i Benestads församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 9 Aug 1781 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 12 Aug 1781 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 3. SVENSDOTTER, ANNA föddes den 4 Dec 1738 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 10 Dec 1738 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 3 Mar 1818 i Nedraby 3, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Apr 1818 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- 4. SVENSSON, JÖNS föddes Okänt i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Okt 1742 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 5. SVENSSON, PER föddes 1749 i Benestads församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 6. SVENSSON, PER föddes Okänt i Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 22 Nov 1752 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 3
3. SVENSDOTTER, ANNA (2.BENGTA2, 1.JÖNS1) föddes den 4 Dec 1738 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 10 Dec 1738 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 3 Mar 1818 i Nedraby 3, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Apr 1818 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L). ANNA gift LARSSON, OLA den 29 Nov 1769 i Benestads församling, Tomelilla (L). OLA (son till LASSON, LARS och CHRISTOPHERSDOTTER, MARNA) föddes den 30 Nov 1733 i Nedraby, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 3 Dec 1733 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 5 Feb 1810 i Nedraby 3, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 11 Feb 1810 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 7. OLSDOTTER, ELNA föddes den 26 Feb 1762 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 28 Feb 1762 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 8. OLSDOTTER, HANNA föddes den 14 Maj 1764 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Maj 1764 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 9. OLSSON, HANS föddes den 12 Jun 1765 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Jun 1765 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 10. OLSDOTTER, MÄTTA föddes den 16 Apr 1768 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 24 Apr 1768 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 11. OLSSON, JÖNS föddes den 20 Sep 1773 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Sep 1773 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 2 Aug 1832 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 12 Aug 1832 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 12. OLSDOTTER, BENGTA föddes den 4 Jun 1775 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Jun 1775 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 13. OLSSON, OLA föddes den 4 Okt 1778 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 10 Okt 1778 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 14. OLSSON, SVEN föddes den 12 Jun 1782 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Jun 1782 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
4. SVENSSON, JÖNS (2.BENGTA2, 1.JÖNS1) föddes Okänt i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Okt 1742 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 5. SVENSSON, PER (2.BENGTA2, 1.JÖNS1) föddes 1749 i Benestads församling, Tomelilla (L); döptes Okänt i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 6. SVENSSON, PER (2.BENGTA2, 1.JÖNS1) föddes Okänt i Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 22 Nov 1752 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 4
7. OLSDOTTER, ELNA (3.ANNA3, 2.BENGTA2, 1.JÖNS1) föddes den 26 Feb 1762 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 28 Feb 1762 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 8. OLSDOTTER, HANNA (3.ANNA3, 2.BENGTA2, 1.JÖNS1) föddes den 14 Maj 1764 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Maj 1764 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 9. OLSSON, HANS (3.ANNA3, 2.BENGTA2, 1.JÖNS1) föddes den 12 Jun 1765 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Jun 1765 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 10. OLSDOTTER, MÄTTA (3.ANNA3, 2.BENGTA2, 1.JÖNS1) föddes den 16 Apr 1768 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 24 Apr 1768 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 11. OLSSON, JÖNS (3.ANNA3, 2.BENGTA2, 1.JÖNS1) föddes den 20 Sep 1773 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Sep 1773 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 2 Aug 1832 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 12 Aug 1832 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). JÖNS gift OLSDOTTER, SARA den 9 Mar 1800 i Övraby församling, Tomelilla (L). SARA föddes den 15 Mar 1777 i Nedraby, Övraby församling, Tomelilla (L); döptes den 16 Mar 1777 i Övraby församling, Tomelilla (L); dog den 4 Feb 1813 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 12 Feb 1814 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 15. JÖNSDOTTER, BENGTA föddes den 11 Sep 1801 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 13 Sep 1801 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog cirka 1860-1865 i Sälshög 2, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes i Plats okänd.
- 16. JÖNSDOTTER, KARNA föddes den 25 Feb 1803 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Feb 1803 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 20 Mar 1803 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 3 Apr 1803 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 17. JÖNSSON, OLA föddes den 30 Mar 1804 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Mar 1804 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 26 Jul 1881 i Norra Kverrestad 5, Kverrestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 29 Jul 1881 i Kverrestads kyrkogård, Tomelilla (L).
- 18. JÖNSDOTTER, ELNA föddes den 10 Feb 1807 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 15 Feb 1807 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 1 Sep 1880 i Onslunda 19, Onslunda församling, Tomelilla (L); begravdes den 5 Sep 1880 i Onslunda kyrkogård, Tomelilla (L).
- 19. JÖNSSON, LARS föddes den 21 Sep 1809 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 23 Sep 1809 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 9 Sep 1872 i Stensberg, Smedstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 12 Sep 1872 i Smedstorps kyrkogård, Tomelilla (L).
- 20. JÖNSSON, SVEN föddes den 25 Okt 1812 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 27 Okt 1812 i Tryde församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
JÖNS gift JÖNSDOTTER, KIERSTINA den 26 Dec 1813 i Tryde församling, Tomelilla (L). KIERSTINA (dotter till OLSSON EFVERLUND, JÖNS och PERSDOTTER, BENGTA) föddes den 4 Maj 1780 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 7 Maj 1780 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 20 Sep 1846 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Sep 1846 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 21. JÖNSDOTTER, INGAR föddes den 13 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Okt 1814 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 14 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Okt 1814 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 22. JÖNSDOTTER, SARA föddes den 13 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Okt 1814 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 20 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Okt 1814 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 23. JÖNSDOTTER, SARA föddes den 21 Dec 1815 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 24 Dec 1815 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 9 Sep 1845 i Tunby 14, Smedstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 14 Sep 1845 i Smedstorps kyrkogård, Tomelilla (L).
- 24. JÖNSSON, PER föddes den 29 Okt 1817 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 1 Nov 1817 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 13 Nov 1905 i Tomelilla 20, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 19 Nov 1905 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 25. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 4 Nov 1820 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Nov 1820 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 17 Nov 1820 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 10 Dec 1820 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 26. JÖNSSON, NILS föddes den 4 Nov 1820 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Nov 1820 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 24 Maj 1884 i Frörum 7, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); begravdes den 1 Jun 1884 i Fågeltofta kyrkogård, Tomelilla (L).
12. OLSDOTTER, BENGTA (3.ANNA3, 2.BENGTA2, 1.JÖNS1) föddes den 4 Jun 1775 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Jun 1775 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 13. OLSSON, OLA (3.ANNA3, 2.BENGTA2, 1.JÖNS1) föddes den 4 Okt 1778 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 10 Okt 1778 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 14. OLSSON, SVEN (3.ANNA3, 2.BENGTA2, 1.JÖNS1) föddes den 12 Jun 1782 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 12 Jun 1782 i Benestads församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.