NILSSON, OLA
Ber 1707 - 1776 (69 år)1. NILSSON, OLA föddes ber 1707 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 14 Nov 1776 i Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). OLA gift BENGTSDOTTER, INGAR Okänt i Plats okänd . INGAR föddes ber 1722 i Plats okänd ; döptes Okänt i Plats okänd ; dog den 11 Maj 1786 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 14 Maj 1786 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. OLSSON, NILS föddes den 24 Dec 1748 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 28 Dec 1748 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 13 Maj 1789 i Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 21 Maj 1789 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 3. OLSSON, BENGT föddes den 30 Mar 1751 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Apr 1751 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 7 Apr 1764 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 4. OLSSON EFVERLUND, JÖNS föddes den 3 Sep 1754 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 8 Sep 1754 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 14 Dec 1836 i Spjutstorp 11, Spjutstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 18 Dec 1836 i Spjutstorps kyrkogård, Tomelilla (L).
- 5. OLSSON, MÅRTEN föddes den 10 Aug 1756 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 15 Aug 1756 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 31 Mar 1758 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 6. OLSDOTTER, INGAR föddes den 9 Jan 1759 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Jan 1759 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 2 Apr 1759 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 7. OLSDOTTER, INGAR föddes den 26 Feb 1760 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 27 Feb 1760 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 20 Jun 1789 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Jun 1789 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
Generation: 2
2. OLSSON, NILS (1.OLA1) föddes den 24 Dec 1748 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 28 Dec 1748 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 13 Maj 1789 i Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 21 Maj 1789 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). 3. OLSSON, BENGT (1.OLA1) föddes den 30 Mar 1751 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 2 Apr 1751 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 7 Apr 1764 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). 4. OLSSON EFVERLUND, JÖNS (1.OLA1) föddes den 3 Sep 1754 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 8 Sep 1754 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 14 Dec 1836 i Spjutstorp 11, Spjutstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 18 Dec 1836 i Spjutstorps kyrkogård, Tomelilla (L). JÖNS gift PERSDOTTER, BENGTA den 8 Aug 1777 i Tryde församling, Tomelilla (L). BENGTA (dotter till MÅRTENSSON, PER och HÅKANSDOTTER, KERSTINA) föddes den 17 Apr 1754 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 21 Apr 1754 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 24 Feb 1827 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Mar 1827 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 8. JÖNSSON, MÅRTEN föddes den 1 Okt 1777 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Okt 1777 i Tryde församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 9. JÖNSDOTTER, KIERSTINA föddes den 4 Maj 1780 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 7 Maj 1780 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 20 Sep 1846 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Sep 1846 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 10. JÖNSSON EFVERLUND, OLOF föddes den 19 Jul 1787 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 22 Jul 1787 i Tryde församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 11. JÖNSSON, PER föddes den 24 Nov 1793 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 31 Nov 1793 i Tryde församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
- 12. JÖNSDOTTER, INGAR föddes den 25 Jan 1798 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 28 Jan 1798 i Tryde församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
5. OLSSON, MÅRTEN (1.OLA1) föddes den 10 Aug 1756 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 15 Aug 1756 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 31 Mar 1758 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). 6. OLSDOTTER, INGAR (1.OLA1) föddes den 9 Jan 1759 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Jan 1759 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 2 Apr 1759 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). 7. OLSDOTTER, INGAR (1.OLA1) föddes den 26 Feb 1760 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 27 Feb 1760 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 20 Jun 1789 i Everöd, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Jun 1789 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
Generation: 3
8. JÖNSSON, MÅRTEN (4.JÖNS2, 1.OLA1) föddes den 1 Okt 1777 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Okt 1777 i Tryde församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 9. JÖNSDOTTER, KIERSTINA (4.JÖNS2, 1.OLA1) föddes den 4 Maj 1780 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 7 Maj 1780 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 20 Sep 1846 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 27 Sep 1846 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). KIERSTINA gift OLSSON, JÖNS den 26 Dec 1813 i Tryde församling, Tomelilla (L). JÖNS (son till LARSSON, OLA och SVENSDOTTER, ANNA) föddes den 20 Sep 1773 i Nedraby, Benestads församling, Tomelilla (L); döptes den 26 Sep 1773 i Benestads församling, Tomelilla (L); dog den 2 Aug 1832 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 12 Aug 1832 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. JÖNSDOTTER, INGAR föddes den 13 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Okt 1814 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 14 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Okt 1814 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 14. JÖNSDOTTER, SARA föddes den 13 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Okt 1814 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 20 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Okt 1814 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 15. JÖNSDOTTER, SARA föddes den 21 Dec 1815 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 24 Dec 1815 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 9 Sep 1845 i Tunby 14, Smedstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 14 Sep 1845 i Smedstorps kyrkogård, Tomelilla (L).
- 16. JÖNSSON, PER föddes den 29 Okt 1817 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 1 Nov 1817 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 13 Nov 1905 i Tomelilla 20, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 19 Nov 1905 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 17. JÖNSDOTTER, ANNA föddes den 4 Nov 1820 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Nov 1820 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 17 Nov 1820 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 10 Dec 1820 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 18. JÖNSSON, NILS föddes den 4 Nov 1820 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Nov 1820 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 24 Maj 1884 i Frörum 7, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); begravdes den 1 Jun 1884 i Fågeltofta kyrkogård, Tomelilla (L).
10. JÖNSSON EFVERLUND, OLOF (4.JÖNS2, 1.OLA1) föddes den 19 Jul 1787 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 22 Jul 1787 i Tryde församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 11. JÖNSSON, PER (4.JÖNS2, 1.OLA1) föddes den 24 Nov 1793 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 31 Nov 1793 i Tryde församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd. 12. JÖNSDOTTER, INGAR (4.JÖNS2, 1.OLA1) föddes den 25 Jan 1798 i Everöd 12, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 28 Jan 1798 i Tryde församling, Tomelilla (L); och dog i Plats okänd ; begravdes i Plats okänd.
Generation: 4
13. JÖNSDOTTER, INGAR (9.KIERSTINA3, 4.JÖNS2, 1.OLA1) föddes den 13 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Okt 1814 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 14 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Okt 1814 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). 14. JÖNSDOTTER, SARA (9.KIERSTINA3, 4.JÖNS2, 1.OLA1) föddes den 13 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Okt 1814 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 20 Okt 1814 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 20 Okt 1814 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). 15. JÖNSDOTTER, SARA (9.KIERSTINA3, 4.JÖNS2, 1.OLA1) föddes den 21 Dec 1815 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 24 Dec 1815 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 9 Sep 1845 i Tunby 14, Smedstorps församling, Tomelilla (L); begravdes den 14 Sep 1845 i Smedstorps kyrkogård, Tomelilla (L). SARA gift JOHANSSON, HANS den 20 Maj 1839 i Smedstorps församling, Tomelilla (L). HANS föddes den 5 Feb 1811 i Sälshög 8, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 10 Feb 1811 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 20 Jan 1896 i Hårderup 8, Fränninge församling, Sjöbo (M); begravdes den 26 Jan 1896 i Fränninge kyrkogård, Sjöbo (M). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 19. HANSSON, LARS föddes den 8 Okt 1841 i Tunby 14, Smedstorps församling, Tomelilla (L); döptes den 17 Okt 1841 i Smedstorps församling, Tomelilla (L); dog den 23 Jan 1894 i Eskilstorps gård, Vittskövle församling, Kristianstad (L); begravdes den 31 Jan 1894 i Vittskövle kyrkogård, Kristianstad (L).
16. JÖNSSON, PER (9.KIERSTINA3, 4.JÖNS2, 1.OLA1) föddes den 29 Okt 1817 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 1 Nov 1817 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 13 Nov 1905 i Tomelilla 20, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 19 Nov 1905 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). PER gift PERSDOTTER, SILLUF den 17 Jul 1842 i Tryde församling, Tomelilla (L). SILLUF (dotter till MÅRTENSSON KORCK, PER och ANDERSDOTTER, KJERSTENA) föddes den 21 Jan 1816 i Norra Kverrestad, Kverrestads församling, Tomelilla (L); döptes den 23 Jan 1816 i Kverrestads församling, Tomelilla (L); dog den 5 Jan 1892 i Tomelilla 20, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 12 Jan 1892 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 20. PERSSON, JÖNS föddes den 2 Sep 1842 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 11 Sep 1842 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 30 Jun 1890 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Jul 1890 i Benestads gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- 21. PERSDOTTER GIFT NILSSON, KJERSTINA föddes den 7 Jul 1844 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 14 Jul 1844 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 19 Jan 1905 i Stora Köpinge 20 och 24, Stora Köpinge församling, Ystad (M); begravdes den 26 Jan 1905 i Stora Köpinge gamla kyrkogård, Ystad (M).
- 22. PERSSON, MÅRTEN föddes den 27 Jan 1846 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 30 Jan 1846 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 3 Aug 1922 i Skoghuset, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 8 Aug 1922 i Högestads kyrkogård, Ystad (M).
- 23. PERSSON, NILS föddes den 18 Dec 1847 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 19 Dec 1847 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 18 Jan 1928 i Örup, Benestads församling, Tomelilla (L); begravdes den 24 Jan 1928 i Benestads nya kyrkogård, Tomelilla (L).
- 24. PERSSON, OLA föddes den 6 Maj 1850 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 9 Maj 1850 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 18 Jan 1852 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 25 Jan 1852 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 25. PERSSON, ANDERS föddes den 14 Okt 1851 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Okt 1851 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 28 Mar 1852 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 4 Apr 1852 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L).
- 26. PERSSON, OLA föddes den 2 Mar 1853 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 5 Mar 1853 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 12 Apr 1930 i Ullstorp 76, Tomelilla församling, Tomelilla (L); begravdes i Tomelilla gamla kyrkogård, Tomelilla (L).
- 27. PERSDOTTER, BENGTA föddes den 11 Okt 1857 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 18 Okt 1857 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 12 Aug 1923 i Tomelilla 1, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 16 Aug 1923 i Plats okänd.
17. JÖNSDOTTER, ANNA (9.KIERSTINA3, 4.JÖNS2, 1.OLA1) föddes den 4 Nov 1820 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Nov 1820 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 17 Nov 1820 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); begravdes den 10 Dec 1820 i Tryde kyrkogård, Tomelilla (L). 18. JÖNSSON, NILS (9.KIERSTINA3, 4.JÖNS2, 1.OLA1) föddes den 4 Nov 1820 i Tomelilla 3, Tryde församling, Tomelilla (L); döptes den 6 Nov 1820 i Tryde församling, Tomelilla (L); dog den 24 Maj 1884 i Frörum 7, Fågeltofta församling, Tomelilla (L); begravdes den 1 Jun 1884 i Fågeltofta kyrkogård, Tomelilla (L).